صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: باید بروم یا نباید بروم؟

علاقه
    نجوم
    نوشته
    190
    حضور
    6 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1024

باید بروم یا نباید بروم؟

با سلام و عرض ادب و احترام....
    بین یه دو راهی گیر کردم که نمیدونم باید چه کار کنم ؟!
    به خاطر یک سری اختلافات عقیدتی و رفتاری بین خانواده پدرم و مادرم با خانواده پدرم کمتر رفت آمد داریم...
    اصلا یک عمو داریم تو تهران که من بعد 7 8 سال دیدمش خونه مادر بزرگم و همچنین تعداد عمه ها هم زیاده...
    و اصلا توی خانوادشون خیلی از چیزارو رعایت نمیکنن اینطور بگم که اصلا رعایت نمیکنن !...حتی عید که اومده بودن خونه ما و من پیش سلطان امام رضا بودم مادرم گفت وقتی اومدن انقدر اذیت شدم که نگو حتی توی مجلس به یکی از بزرگان دین که سید هم هستن توهین کردن ! شرایط خودمم جوری هست که نمیتونم باشون رفت آمد کنم و حتی اینقدر رابطه ها برام سخته که بخوام زنگ هم بزنیم واسه صله رحم انگار کوهی تو سرم خراب شده و اصلا نمیشه اینقدر رابطه برقرار کردن باشون برام خشکو سرده....
    حتی شرایط خودمم جوری هست که اصلا نمیتونم باشون رفت آمد کنم یه بار هم که اومده بودن شهر ما من و مادرم رو دعوت کرده بودند با بهونه ای نرفتیم !
    حالا این یک موضوع هست که نمیدونم باید چه کار کرد ؟!
    و موضوع دوم که خیلی ذهنم رو درگیر کرده و مانع من شده اینه که:
    مادرم بمن گفت اگه من زنده یا مرده به هیچ وجه راضی نیستم پاتو خونه مادر بزرگت بزاری : مادر پدرم !
    و بهم گفت به هیچ وجه راضی نیستم !
    بابام چند وقته اصرار میکنه که بیا به مامانبزرگ سر بزن ما هم قصد داشتیم بریم اما تا مادرمون این حرف زد دیگه نرفتم ! تا اینکه امروز صبح بابام گفت از دستت ناراحتم به خاطر اینکه سر نمیزنی ! طوری هم نیست که با تلفن راهش بندازی ! اگه اهل سنگین ترین ریاضات عبادات هم باشی پدرت از دستت ناراحت باشه یک قدم هم جلو نمیری ! اگه برم مادرم ناراضی ! اگه نرم پدرم ناراضی اصلا موندم چه کار کنم...

با تشکر فراوان مولا نگهدارتون

هو

پيامبر خدا صلی ‌الله عليه و آله:

🔹در معراج از هيچ آسمانی گذر نکردم مگر أهلش را مشتاق ديدار علی بن ‌ابی طالب ديدم،و در بهشت هيچ پيغمبری نبود مگر اشتياق ديدار علی بن ابی طالب را داشت

ذخائر العقبی

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط عقل فعال نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب و احترام....
    بین یه دو راهی گیر کردم که نمیدونم باید چه کار کنم ؟!
    به خاطر یک سری اختلافات عقیدتی و رفتاری بین خانواده پدرم و مادرم با خانواده پدرم کمتر رفت آمد داریم...اصلا یک عمو داریم تو تهران که من بعد 7 8 سال دیدمش خونه مادر بزرگم و همچنین تعداد عمه ها هم زیاده...و اصلا توی خانوادشون خیلی از چیزارو رعایت نمیکنن اینطور بگم که اصلا رعایت نمیکنن !...حتی عید که اومده بودن خونه ما و من پیش سلطان امام رضا بودم مادرم گفت وقتی اومدن انقدر اذیت شدم که نگو حتی توی مجلس به یکی از بزرگان دین که سید هم هستن توهین کردن ! شرایط خودمم جوری هست که نمیتونم باشون رفت آمد کنم و حتی اینقدر رابطه ها برام سخته که بخوام زنگ هم بزنیم واسه صله رحم انگار کوهی تو سرم خراب شده و اصلا نمیشه اینقدر رابطه برقرار کردن باشون برام خشکو سرده....حتی شرایط خودمم جوری هست که اصلا نمیتونم باشون رفت آمد کنم یه بار هم که اومده بودن شهر ما من و مادرم رو دعوت کرده بودند با بهونه ای نرفتیم !حالا این یک موضوع هست که نمیدونم باید چه کار کرد ؟!

فلسفه صله رحم، زنده نگه داشتن روح دوستى و انسجام اخلاقی و اجتماعى است. در این میان خویشان و اقوام در اولویت توجه و دوستى قرار دارند. «صله رحم» براى خوشبینى و تقویت روح خیر خواهى در انسان نسبت به خویشان است.

مقصود از ارحامی که باید مورد صله قرار بگیرند، پدر و مادر و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها ، برادران و خواهران و فرزندان شان، عمو و عمه و دایی و خاله و فرزندان شان هستند و مقصود از صله رحم که اسلام فرموده، آن است که انسان از حال خویشان مطلع باشد. اگر مشکلى دارند، در حد توان حل کند. لازمه این کار آن نیست که حتما به خانه افراد بروند، بلکه اگر به وسیله تلفن و نامه هم از حال آن ها با خبر شوند، کافى است. در حدیثى نقل شده که «صلوا ارحامکم و لو بالسلام؛ صله رحم کنید، گر چه با یک سلام کردن باشد».(1) بنابراین قطع رحم جایز نیست، اما صله رحم نیاز به ارتباط نزدیک داشتن نیست.
    صله رحم با تمام آثار و فواید دنیوی و اخروی زیادی که دارد در برخی مواقع استثنائاتی هم دارد که بستگی به شرایط افراد دارد، ازجمله؛حضور در مجالسی که افراد حاضر در آن آشکارا گناهان مى‏کنند و رفتن به خانه آن ها موجب آلودگی به گناه و اثر پذیری از گناه آن ها در اعضای خانواده یا خود فرد باشد، در این گونه موارد لازم است که رفت و آمد قطع شود ولی صله رحم با تلفن و احوال پرسی ادامه یابد،
    البته اگرحضور شما در آن مجالس موجب شود که آن ها گناه خود را ترک کنند، یا حداقل گناه خود را کم نمایند، رفتن به خانه ایشان اگر موجب آگاهی آن ها می شود مطلوب است.
    ناگفته نماند برای حضور موثر در این مجالس ابتکار عمل هایی لازم است که می توانید ضمن تماس با بخش تلفنی این مرکز به شماره (09640)، آن موارد را جویا شوید.

پی نوشت :
    1. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمری، ج74، ص 162 .

5. صلوات ها 13

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

مادرم بمن گفت اگه من زنده یا مرده به هیچ وجه راضی نیستم پاتو خونه مادر بزرگت بزاری : مادر پدرم !
    بابام چند وقته اصرار میکنه که بیا به مامانبزرگ سر بزن ما هم قصد داشتیم بریم اما تا مادرمون این حرف زد دیگه نرفتم ! تا اینکه امروز صبح بابام گفت از دستت ناراحتم به خاطر اینکه سر نمیزنی ! طوری هم نیست که با تلفن راهش بندازی ! اگه اهل سنگین ترین ریاضات عبادات هم باشی پدرت از دستت ناراحت باشه یک قدم هم جلو نمیری ! اگه برم مادرم ناراضی ! اگه نرم پدرم ناراضی اصلا موندم چه کار کنم...

بر اساس آن چه گذشت :
    مادر بزرگ از کسانی است که ارتباط با او لازم است. از این رو راهی که مادرتان شما را امر به آن می کند درست نیست و تبعیت از ایشان لازم نیست. زیرا خواسته ایشان با خواسته خداوند بر صله رحم، تعارض داشته و امر خداوند بر هر امری مقدم است.

7. صلوات ها 9

علاقه
    دین اسلام,علم مدیریت,نجوم و کشفیات ناسا,ویدئوگیم,فوتبال سالن و کمی هم فیلم
    نوشته
    151
    حضور
    10 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    509

سلام علیکم.
    داداش حتما صله رحم کن.نیاز هم نیست مادرتون مطلع بشند.میتونید پنهانی انجام بدید تا هم مادرتون ناراحت نشند و هم فامیلهای پدرتون.
    التماس دعا.
    گفتم کلید سرای ابدی چیست###فریاد برآوردو بفرمود نماز است

9. صلوات ها 5

علاقه
    نجوم
    نوشته
    190
    حضور
    6 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1024

با سلام و عرض ادب...مچکرم از راهنمایی خوبتون
    فرمودید :
    نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
    عمو و عمه و دایی و خاله و فرزندان شان هستند
    من که امکان ارتباط با فرزنداشون یا خودشون را به نوعی ندارم میشه مثلا پدرم که بهشون سر میزنه بهش بگم سلام من بهشون برسونه و از طرف من احوالپرسی کنه ؟!

هو

🔹در معراج از هيچ آسمانی گذر نکردم مگر أهلش را مشتاق ديدار علی بن ‌ابی طالب ديدم،و در بهشت هيچ پيغمبری نبود مگر اشتياق ديدار علی بن ابی طالب را داشت

ذخائر العقبی

11. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

من که امکان ارتباط با فرزنداشون یا خودشون را به نوعی ندارم

چرا ؟ به جهت این که ایشان رعایت حدود شرعی را نمی کنند؟

13. صلوات ها 5

علاقه
    نجوم
    نوشته
    190
    حضور
    6 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1024

چرا ؟ به جهت این که ایشان رعایت حدود شرعی را نمی کنند؟
    بعضی از فرزنداشون تو تهرانن که اصلا اینجا نمیان منم 7 8 9 ساله که ندیدمشون... و یا خیلی دیر دیر میان...
    و مشکل دیگه اینه که خوانواده هاشون بسیار شلوغ هست و و اصلا حدود شرعی رعایت نمیکنن...

هو

ذخائر العقبی

15. صلوات ها 4

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

من که امکان ارتباط با فرزنداشون یا خودشون را به نوعی ندارم میشه مثلا پدرم که بهشون سر میزنه بهش بگم سلام من بهشون برسونه و از طرف من احوالپرسی کنه ؟!

اول آن که عرض شد :

مقصود از صله رحم که اسلام فرموده، آن است که انسان از حال خویشان مطلع باشد. اگر مشکلى دارند، در حد توان حل کند. لازمه این کار آن نیست که حتما به خانه افراد بروند، بلکه اگر به وسیله تلفن و نامه هم از حال آن ها با خبر شوند، کافى است. در حدیثى نقل شده که «صلوا ارحامکم و لو بالسلام؛ صله رحم کنید، گر چه با یک سلام کردن باشد».
    دوم آن که :
    صله رحم با تمام آثار و فواید دنیوی و اخروی زیادی که دارد در برخی مواقع استثنائاتی هم دارد که بستگی به شرایط افراد دارد، ازجمله؛حضور در مجالسی که افراد حاضر در آن آشکارا گناهان مى ‏کنند و رفتن به خانه آن ها موجب آلودگی به گناه و اثر پذیری از گناه آن ها در اعضای خانواده یا خود فرد باشد، در این گونه موارد لازم است که رفت و آمد قطع شود ولی صله رحم با تلفن و احوال پرسی ادامه یابد
    بنابراین :
    لزومی به رفت و آمد نیست. بلکه اگر با تلفن نیز از احوال آنها با خبر باشید کفایت می کند.

17. صلوات ها 4

نوشته
    596
    حضور
    9 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

و موضوع دوم که خیلی ذهنم رو درگیر کرده و مانع من شده اینه که:
    سلام

سعی کنید جلوی مادرتان نقش بازی کنید...
    بعنوان مثال خود را غمگین و دارای مشغله ذهنی نشان دهید، که اگر مادرتان پرسید...
    شما بگویید: پدر از دستم ناراضی است و بهمین خاطر نه می توانم درس بخوانم و نه می توانم کارم را بدرستی انجام دهم و همیشه ذهنم مشغول است ...

ان شاء الله مسأله شما بزودی حل شود.

(اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى)‏ صحیفه سجادیه-دعای بیستم

امام خامنه ای (حفظه الله): ​[پروردگارا!] برای این حقیر و هرکسی که علاقه­‌مند است، شهادت را به‌عنوان آخرین پلّه­‌ی زندگی ما قرار بده (۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

شهادت محسن حججی؛ "کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا"

19. صلوات ها 2

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

هوالعالم

به بهانه صله رحم و حفظ احترام مادر برنامه ریزی کن که
    با مادر و پدرت با هم برید و به مادرت بگی اگر باشین بیشتر ازونچیزی که شما بخوایی جلو نمیرم و بیشتر از چند ساعت اونجا نیستیم.

احتمال 50 درصد میگن که پاشو خودت برو !
    نه خیلی اینوری نه خیلی اونوری ...

بهتر اینکه دلایل عدم حضور رو به خانواده ی شاکی بگیم...

يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری