جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيه يا روایت در مورد حرمت ميت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهریور 1392
  نوشته
  14
  صلوات
  27
  حضور
  1 روز 9 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشاره آيه يا روایت در مورد حرمت ميت
  سلام
  ميخواستم آيه يا حديث در مورد حرمت مرده و تاثير رابطه جسم با روح بعد از مرگ رو بدونم .مثلاً اينكه سوزاندن مرده چه عذابي به روح او ميرسونه يا بي احترامي و آزارهاي ديگر به جسد.
  تشكر
  ویرایش توسط ذره بین : 1394/07/14 در ساعت 20:22
  نه هر چشم بسته ای خواب است ، و نه هر چشم بازی بینا . . .


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,616
  صلوات
  49899
  حضور
  130 روز 8 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست

  آيه يا روایت در مورد حرمت ميت
  کارشناس بحث: استاد تذکره 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  567
  صلوات
  1702
  حضور
  15 روز 17 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پاسخ پرسش اول شما :
  پيامبر اكرم(ص) در بیان احترام و حرمت مردگان مى ‏فرمايد: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم يرجون احسانكم و موتاكم محبوسون يرغبون فى اعمالكم البر و هم لايقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا؛ مردگان خود را در قبرهايشان فراموش نكنيد و آنها اميد به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت وميل در كارهاى نيك شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند. براى مردگان خود صدقه و دعا هديه كنيد»
  (آثارالصادقين، ج 21، ص274).
  پاسخ پرسش دوم شما :
  بر اساس آيات و روايات، ارتباط خاصى ميان قبر برزخى و قبر خاكى، يعنى بين روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاكى وجود دارد. اين ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى كه در طول زندگى دنيوى با يكديگر يك نوع اتحاد داشته‏ اند، سرچشمه مى‏ گيرد كه با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به كلى از ميان نمى‏ رود، بلكه يك نوع ارتباط در حدّ پايين‏ ترى ميان روح برزخى و بدن مادى و خاكى وجود دارد، البته نه در حد و اندازه‏اى كه در زندگى دنيوى و در دوران تعلق روح به بدن وجود داشت و نه با آن كيفيت و كميت، بلكه در ميزانى ضعيف ‏تر و با كم و كيفى ديگر. از همين رو، قبر خاكى با قبر و عالم برزخى روح ارتباطى دارد كه نقاط ديگر اين ارتباط را ندارند، و به همين جهت است كه على رغم حضور روح در عالمى فوق ماده، زمان و مكان [برزخ] توجه خاصى به بدن مادى و نقطه‏ اى كه بدن خاكى در آن است، دارد و بر اساس همين ارتباط ميان قبر خاكى و قبر برزخى است كه دستورات و احكام خاصى در باب قبر، تشييع جنازه، كفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظاير آنها در شريعت اسلامى وجود دارد. اين ارتباط روح با قبر خاكى موجب مى شود كه بتوان از اين طريق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه كرده و نيز توجه او را جلب كرد.
  بدين جهت در روايات تأكيد فراوانى بر زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن كريم بر سر قبرها شده است، هر چنداين آداب در هر جايى براى مردگان خوب است، ولى به دليل ارتباط قبر برزخى با قبر خاكى بر انجام اين آداب بر سر قبرها تأكيد بيشترى شده و از استحباب بيشترى برخوردار است. از طرفى ارواح نيز بر اساس اين ارتباط با بدن مادى و قبر خود از حضور مؤمنان مسرور مى شوند.
  امام صادق(ع) مى‏ فرمايد: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان] مى‏ دانند و با حضور شما مسرور مى ‏شوند و با شما اُنس مى گيرند و بهره‏ مند مى‏ شوند»،
  (وسائل الشيعه، ج 2، ص 878 و نيز در اين باب نگا: عروج روح، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوين محمدرضا كاشفى، تهران، كانون انديشه جوان، چاپ اوّل، 1379 ش، ص 71 ـ 76).


 5. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  567
  صلوات
  1702
  حضور
  15 روز 17 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع‌بندی
  سؤال:
  آیا آيه يا حديثی در مورد حرمت مرده و تأثير رابطه جسم با روح بعد از مرگ وجود دارد؟

  پاسخ:
  پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در بیان احترام و حرمت مردگان مى ‏فرمايد: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم يرجون احسانكم و موتاكم محبوسون يرغبون فى اعمالكم البر و هم لايقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا»؛ مردگان خود را در قبرهايشان فراموش نكنيد و آن‌ها اميد به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت و ميل در كارهاى نيک شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند. براى مردگان خود صدقه و دعا هديه كنيد. (1)
  بر اساس آيات و روايات، ارتباط خاصى ميان قبر برزخى و قبر خاكى، يعنى بين روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاكى وجود دارد. اين ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى كه در طول زندگى دنيوى با يكديگر يک نوع اتحاد داشته‏‌اند، سرچشمه مى‏‌گيرد كه با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به كلى از ميان نمى‏‌رود؛ بلكه يک نوع ارتباط در حدّ پايين‏‌ترى ميان روح برزخى و بدن مادى و خاكى وجود دارد، البته نه در حد و اندازه‌‏اى كه در زندگى دنيوى و در دوران تعلق روح به بدن وجود داشت و نه با آن كيفيت و كميت، بلكه در ميزانى ضعيف‌تر و با كم و كيفى ديگر. از همين رو، قبر خاكى با قبر و عالم برزخى روح ارتباطى دارد كه نقاط ديگر اين ارتباط را ندارند و به همين جهت است كه على رغم حضور روح در عالمى فوق ماده، زمان و مكان [برزخ] توجه خاصى به بدن مادى و نقطه‏‌اى كه بدن خاكى در آن است، دارد و بر اساس همين ارتباط ميان قبر خاكى و قبر برزخى است كه دستورات و احكام خاصى در باب قبر، تشييع جنازه، كفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظاير آنها در شريعت اسلامى وجود دارد. اين ارتباط روح با قبر خاكى موجب مى‌شود كه بتوان از اين طريق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه كرده و نيز توجه او را جلب كرد.
  بدين جهت در روايات تأكيد فراوانى بر زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن كريم بر سر قبرها شده است، هر چند اين آداب در هر جايى براى مردگان خوب است؛ ولى به دليل ارتباط قبر برزخى با قبر خاكى بر انجام اين آداب بر سر قبرها تأكيد بيشترى شده و از استحباب بيش‌ترى برخوردار است. از طرفى ارواح نيز بر اساس اين ارتباط با بدن مادى و قبر خود از حضور مؤمنان مسرور مى‌شوند.
  امام صادق (علیه السلام) مى‏‌فرمايد: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان] مى‏‌دانند و با حضور شما مسرور مى ‌شوند و با شما اُنس مى‌گيرند و بهره‏‌مند مى‏‌شوند». (2)


  منابع:
  1. احسان‌بخش، صادق،
  آثار الصادقين، ج 21، ص 274.
  2.
  حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشيعه، ج 2، ص 878 و نيز در اين باب نگا: عروج روح، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوين محمد رضا كاشفى، تهران، كانون انديشه جوان، چاپ اوّل، 1379 ش، ص 71 ـ 76.

  ویرایش توسط همکار تدوین : 1394/02/24 در ساعت 15:19 دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود