جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيه يا روایت در مورد حرمت ميت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  14
  حضور
  1 روز 9 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  27

  اشاره آيه يا روایت در مورد حرمت ميت
  سلام
  ميخواستم آيه يا حديث در مورد حرمت مرده و تاثير رابطه جسم با روح بعد از مرگ رو بدونم .مثلاً اينكه سوزاندن مرده چه عذابي به روح او ميرسونه يا بي احترامي و آزارهاي ديگر به جسد.
  تشكر
  ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۸:۵۲
  نه هر چشم بسته ای خواب است ، و نه هر چشم بازی بینا . . .

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61446  با نام و یاد دوست

  آيه يا روایت در مورد حرمت ميت
  کارشناس بحث: استاد تذکره


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  پاسخ پرسش اول شما :
  پيامبر اكرم(ص) در بیان احترام و حرمت مردگان مى ‏فرمايد: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم يرجون احسانكم و موتاكم محبوسون يرغبون فى اعمالكم البر و هم لايقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا؛ مردگان خود را در قبرهايشان فراموش نكنيد و آنها اميد به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت وميل در كارهاى نيك شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند. براى مردگان خود صدقه و دعا هديه كنيد»
  (آثارالصادقين، ج 21، ص274).
  پاسخ پرسش دوم شما :
  بر اساس آيات و روايات، ارتباط خاصى ميان قبر برزخى و قبر خاكى، يعنى بين روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاكى وجود دارد. اين ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى كه در طول زندگى دنيوى با يكديگر يك نوع اتحاد داشته‏ اند، سرچشمه مى‏ گيرد كه با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به كلى از ميان نمى‏ رود، بلكه يك نوع ارتباط در حدّ پايين‏ ترى ميان روح برزخى و بدن مادى و خاكى وجود دارد، البته نه در حد و اندازه‏اى كه در زندگى دنيوى و در دوران تعلق روح به بدن وجود داشت و نه با آن كيفيت و كميت، بلكه در ميزانى ضعيف ‏تر و با كم و كيفى ديگر. از همين رو، قبر خاكى با قبر و عالم برزخى روح ارتباطى دارد كه نقاط ديگر اين ارتباط را ندارند، و به همين جهت است كه على رغم حضور روح در عالمى فوق ماده، زمان و مكان [برزخ] توجه خاصى به بدن مادى و نقطه‏ اى كه بدن خاكى در آن است، دارد و بر اساس همين ارتباط ميان قبر خاكى و قبر برزخى است كه دستورات و احكام خاصى در باب قبر، تشييع جنازه، كفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظاير آنها در شريعت اسلامى وجود دارد. اين ارتباط روح با قبر خاكى موجب مى شود كه بتوان از اين طريق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه كرده و نيز توجه او را جلب كرد.
  بدين جهت در روايات تأكيد فراوانى بر زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن كريم بر سر قبرها شده است، هر چنداين آداب در هر جايى براى مردگان خوب است، ولى به دليل ارتباط قبر برزخى با قبر خاكى بر انجام اين آداب بر سر قبرها تأكيد بيشترى شده و از استحباب بيشترى برخوردار است. از طرفى ارواح نيز بر اساس اين ارتباط با بدن مادى و قبر خود از حضور مؤمنان مسرور مى شوند.
  امام صادق(ع) مى‏ فرمايد: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان] مى‏ دانند و با حضور شما مسرور مى ‏شوند و با شما اُنس مى گيرند و بهره‏ مند مى‏ شوند»،
  (وسائل الشيعه، ج 2، ص 878 و نيز در اين باب نگا: عروج روح، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوين محمدرضا كاشفى، تهران، كانون انديشه جوان، چاپ اوّل، 1379 ش، ص 71 ـ 76).

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177

  جمع‌بندی
  سؤال:
  آیا آيه يا حديثی در مورد حرمت مرده و تأثير رابطه جسم با روح بعد از مرگ وجود دارد؟

  پاسخ:
  پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در بیان احترام و حرمت مردگان مى ‏فرمايد: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم يرجون احسانكم و موتاكم محبوسون يرغبون فى اعمالكم البر و هم لايقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا»؛ مردگان خود را در قبرهايشان فراموش نكنيد و آن‌ها اميد به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت و ميل در كارهاى نيک شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند. براى مردگان خود صدقه و دعا هديه كنيد. (1)
  بر اساس آيات و روايات، ارتباط خاصى ميان قبر برزخى و قبر خاكى، يعنى بين روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاكى وجود دارد. اين ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى كه در طول زندگى دنيوى با يكديگر يک نوع اتحاد داشته‏‌اند، سرچشمه مى‏‌گيرد كه با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به كلى از ميان نمى‏‌رود؛ بلكه يک نوع ارتباط در حدّ پايين‏‌ترى ميان روح برزخى و بدن مادى و خاكى وجود دارد، البته نه در حد و اندازه‌‏اى كه در زندگى دنيوى و در دوران تعلق روح به بدن وجود داشت و نه با آن كيفيت و كميت، بلكه در ميزانى ضعيف‌تر و با كم و كيفى ديگر. از همين رو، قبر خاكى با قبر و عالم برزخى روح ارتباطى دارد كه نقاط ديگر اين ارتباط را ندارند و به همين جهت است كه على رغم حضور روح در عالمى فوق ماده، زمان و مكان [برزخ] توجه خاصى به بدن مادى و نقطه‏‌اى كه بدن خاكى در آن است، دارد و بر اساس همين ارتباط ميان قبر خاكى و قبر برزخى است كه دستورات و احكام خاصى در باب قبر، تشييع جنازه، كفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظاير آنها در شريعت اسلامى وجود دارد. اين ارتباط روح با قبر خاكى موجب مى‌شود كه بتوان از اين طريق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه كرده و نيز توجه او را جلب كرد.
  بدين جهت در روايات تأكيد فراوانى بر زيارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن كريم بر سر قبرها شده است، هر چند اين آداب در هر جايى براى مردگان خوب است؛ ولى به دليل ارتباط قبر برزخى با قبر خاكى بر انجام اين آداب بر سر قبرها تأكيد بيشترى شده و از استحباب بيش‌ترى برخوردار است. از طرفى ارواح نيز بر اساس اين ارتباط با بدن مادى و قبر خود از حضور مؤمنان مسرور مى‌شوند.
  امام صادق (علیه السلام) مى‏‌فرمايد: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان] مى‏‌دانند و با حضور شما مسرور مى ‌شوند و با شما اُنس مى‌گيرند و بهره‏‌مند مى‏‌شوند». (2)


  منابع:
  1. احسان‌بخش، صادق،
  آثار الصادقين، ج 21، ص 274.
  2.
  حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشيعه، ج 2، ص 878 و نيز در اين باب نگا: عروج روح، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوين محمد رضا كاشفى، تهران، كانون انديشه جوان، چاپ اوّل، 1379 ش، ص 71 ـ 76.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۰۲/۲۴ در ساعت ۱۳:۴۹ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

 8. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود