يه نماز شب آسون

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
يه نماز شب آسون

پس از وضو آماده ی نماز میشوید نیت چیزی جز همان قصد شما که برای رضای خدا برخواسته اید و میخواهید نماز شب بخوانید ، نیست . حد اقل نماز شب این است که دو رکعت نماز به نام «شفع» مانند نماز صبح بخوانی و پس از آن یک رکعت نماز به نام « وتر» میخوانید .در این نماز یک رکعتی پس از حمد و سوره قنوت می گیرید و در قنوت هر چه دوست دارید از خدا می خواهید(حتی به زبان فارسی می توانید دعا کنید) اما بهتر است هفتاد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه بگویید ، _البته در نمازهاي مستحبي مثل نماز شب مي توان سوره وقنوت را هم نخواند_پس از رکوع و دوسجده تشهد خوانده و سلام میدهید .

برای عاشقان خدا
یکی از بچه های تخریب می گفت:یه پیر مرد باصفا و با حال بنام حاجی عباس حافظی(از گردان تخریب لشگر محمد رسول الله)که مسول تدارکات بود و با دو تا پسرش اومده بود جنگ این راه رو به ما یاد داد با این دو بیتی:
شب که سحر می کند خدا نظر می کند

بنده چقدر بی حیاست خواب سحر می کند

yaali;19173 نوشت:

شب که سحر می کند خدا نظر می کند
بنده چقدر بی حیاست خواب سحر می کند

:Shekastan Del::geryeh::geristan:خدا قسمت کنه برای همه دوستان انشالله

حافظ شیرین سخن می فرمایند:
:Sham:هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ... از یُمن ِ دعای شب و ورد سحری بود :Sham:

سلام
من که خودم از عرازل هستم ولی یک نکته ای رو یه جایی خوندم جالب بود برام (خودم عمل نمی کنم)

اینکه شبانه روز را برای نماز به قسمت های شش ساعته تقسیم کنید
یعنی نماز صبح را خوندیم شش ساعت بعدش میشه وقت نماز ظهر
شش ساعت بعدش میشه نماز مغرب و شش ساعت بعدش میشه نماز شب ...باز شش ساعت بعدش میشه نماز صبح و همینطور تا آخر...
اینطوری که در بین هر دو وقت یک نماز را بجای می آورید تمام گناهان بین این دو وقت با این نماز ها بخشیده میشوند...چون مدت ثبت هر گناه حداقل هفت ساعت هست!!

عزرائیل;301688 نوشت:
سلام
من که خودم از عرازل هستم ولی یک نکته ای رو یه جایی خوندم جالب بود برام (خودم عمل نمی کنم)

شش ساعت بعدش میشه نماز مغرب و شش ساعت بعدش میشه نماز شب ...باز شش ساعت بعدش میشه نماز صبح و همینطور تا آخر...
اینطوری که در بین هر دو وقت یک نماز را بجای می آورید تمام گناهان بین این دو وقت با این نماز ها بخشیده میشوند...چون مدت ثبت هر گناه حداقل هفت ساعت هست!!

به نام خدا.

معذرت میخوام ولی به این میگن سوء استفاده.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

ستايشگر;301702 نوشت:
معذرت میخوام ولی به این میگن سوء استفاده.

سلام.فکر میکنم منظورشون اینه که اینجوری آدم هر گناهی دلش میخواد میکنه بعدشم میگه بین دو نماز بخشیده میشه!!!!

عزرائیل;301688 نوشت:
سلام

فقط یادت باشه که اول وقت نماز شب یعنی به اندازه یک نماز شب کامل تا نماز صبح... مثلا اگر بخوای فردا صبح یعنی 30 آذر 1391 بخونی باید باید باید ساعت 9 شب به خواب رفته باشی... تا بتونی دقیقا ساعت 3 نصف شب بیدار بشی و خوابت نبره... گول این تبلیغاتی هم که میگه: (هر انسانی باید حداقل 6 ساعت بخوابه رو نخور... تجربه نشون میده که به احتمال زیاد دروغه... حداقل 5 ساعت کافی کافیه... تضمین می کنم برات...) بعد که بلند شدی قشنگ مثل بچه آدم میری یک وضوی خوشگل می گیری... تا ساعت 4 صبح میشینی قرآن می خونی... بعد سر ساعت 4 یعنی اول وقت نماز شب... شروع می کنی اون 4 تا نماز دو رکعتی رو می خونی... اینقدر کشش بده که هر دو رکعت بشه 10 دقیقه... تا هم خدای تو بفهمه که بهش اهمیت می دی و هم خودت بعد از چند هفته دیوونه اینکار میشی... حالا ساعت شده 4 و 40 دقیقه صبح... عشق و حال بعدی آغاز میشه... اسمش هست نماز شفع... بعد میشه 4 و 50 دقیقه... و بعد بلافاصله و بدون وقفه نماز وتر رو شروع می کنی و در انتهای با تمام کارهای جانبی و کش داده شدن موارد میشه ساعت 5:05... بعد می گی ای وای چه عالی... نیم ساعت دیگه هم وقت دارم... بعد اون کاری رو که خدا خیلی دوست داره رو هم اون موقع انجام میدی... و بعد می پری توی بغل مسجد برای نماز صبح...

وقتی چند هفته اینکار رو انجام بدی...
اگر جای کسی باشی که اینکار رو انجام میده... در حال تعریف کردن من... عین این میمونه که داری بستنی خوردن یک نفر دیگه رو تعریف می کنی و آب از لب و لوچت سرازیر میشه...

نقل قول:
سلام.فکر میکنم منظورشون اینه که اینجوری آدم هر گناهی دلش میخواد میکنه بعدشم میگه بین دو نماز بخشیده میشه!!!!

سلام

هر گناهی درسته قابل بخشش هست اما منظور من گناه به معنی زخم نبود که...گناه به معنی گرد و غبار دل بود!

نقل قول:
فقط یادت باشه که اول وقت نماز شب یعنی به اندازه یک نماز شب کامل تا نماز صبح... مثلا اگر بخوای فردا صبح یعنی 30 آذر 1391 بخونی باید باید باید ساعت 9 شب به خواب رفته باشی... تا بتونی دقیقا ساعت 3 نصف شب بیدار بشی و خوابت نبره... گول این تبلیغاتی هم که میگه: (هر انسانی باید حداقل 6 ساعت بخوابه رو نخور... تجربه نشون میده که به احتمال زیاد دروغه... حداقل 5 ساعت کافی کافیه... تضمین می کنم برات...)

نه من منظورم این بود که قبل اینکه بخوابی نماز شب و بخونی بعد بخواب ...شیش ساعت بخوابی کفاف میکنه و میشه وقت نماز صبح

اون که شما میگین ساعت 4 صبح بیدار بشیم برای ما ادم های معمولی نیستش که...برای پیغمبران و امامان و بزرگان و شهیدان بود و هست...ما مردم عادی تبدیل به دیو می شویم (چون من هیچ برداشتی از خدا و عوالم هفتگانه و این مسائل ندارم که بخوام ساعت سه نصف شب بپر بپر کنم سفر عروج کنم که!:Nishkhand:
(همین قدر مسلمون بمیریم کافیه خب!)

عزرائیل;301723 نوشت:
سلام

نه من منظورم این بود که قبل اینکه بخوابی نماز شب و بخونی بعد بخواب ...شیش ساعت بخوابی کفاف میکنه و میشه وقت نماز صبح

اون که شما میگین ساعت 4 صبح بیدار بشیم برای ما ادم های معمولی نیستش که...برای پیغمبران و امامان و بزرگان و شهیدان بود و هست...ما مردم عادی تبدیل به دیو می شویم (چون من هیچ برداشتی از خدا و عوالم هفتگانه و این مسائل ندارم که

بخوام ساعت سه نصف شب بپر بپر کنم سفر عروج کنم که!:nishkhand:
(همین قدر مسلمون بمیریم کافیه خب!)

(1) آیا تا بحال توی زندگیت دیوونه بازی در آوردی؟ دیوونه بازی یعنی کاری خارج از عقل رو امتحان کنی تا ببینی آیا واقعا حال میده یا نه... این همه توی زندگیت دیوونه بازی کردی... یکبار هم این رو امتحان کن... یادمه یک اسمش رو نیاری... همیشه ساعت رو می ذاشت آخر اتاق که وقتی ساعت 3 زنگ می زنه به بهانه اینکه می ترسه که نکنه دیگران بیدار شن به طرف ساعت بدو ِ و اونو خاموش کنه تا به این بهانه جر زنی کرده باشه و دیگه نره توی تخت خواب... تا با اینکار بتونه بفهمه که این عشق و حالی که میگن چطوریه... ولی همون اسمش رو نیار الان از روی عمد ساعت رو در کنار خودش میزاره... زیرا که نمی خواد دیگه جر زنی کنه... ساعت که زنگ میزنه انگار یک بستنی خوشمزه گذاشتن توی سجاده... می دونی چرا اینطوری شده بوده؟ چون وقتی زنگ ساعت رو می شنیده بلافاصله نیتش رو تغییر میداده... و می گفته: خدایا من از خواب بلند نمیشم که عشق و حال کنم... من از خواب بلند نمیشم که مشکلاتم رو حل کنی... من برای منفعت خودم از خواب بلند نمی شم... هیچ سودی در اینکار برای من نیست... من فقط از خواب بلند میشم تا از تو تشکر کنم بخاطر نعمتهای زیادی که به من دادی... فقط بخاطر شکر... آیا من از یک گیاه که همواره در حال تسبیح توست کمترم؟... و در پایان خدا به اون اسمش رو نیار، چیزی رو داد که در هیچ کتابی نگفته... و هیچ کس تا بحال نشنیده و اگر به تو هم بده تو هم به کسی نخواهی گفت...

(2) آن روز که تمام پرده ها کنار رود و حق بر تو نمایان شود... آن روز آرزو می کنی ای کاش یک مسلمان عادی نبودی... آنهایی که از تو بالاترند هم از تو لذت (عشق و حال) بیشتری برده اند و هم خواهند برد... زیرا خداوند در هر سختی ای آسانی قرار داده است... و جز عاشقان او از این راز بزرگ آگاهی کامل ندارند...

{البته این یک داستان تخیلی بود فقط برای اینکه راهش دستتون بیاد و این به این معنی نیست که اسمش رو نیار حتما این کارها رو انجام داده باشه}

اگر دیدید هر کاری می کنید نمیشه... نا امید نشید... بیاین اینجا بگین که نمیشه... تا صاحبان تجربه براتون بگن که چرا نمیشه... اگر می خواین اونی رو که پشت در هست ببینین اینقدر به در بکوبین تا باز بشه... وقتی یکبار به در بزنین و کسی جواب نده و برین... یعنی شما عاشق دیدنش نیستین... یعنی فقط شعار می دین... پس بکوب تا باز بشه... بکوووووب

سلام
خب آره درسته ولی یکی مثل شما شاید بتونه اما یکی مثل من هم شاید نتونه چون در اون حد نیستم (یکی به نعل یکی به میخم یعنی)

اما در کل من خودم قبول دارم سحر خیزی و عبادت فواید بسیار داره نه تنها برای ما مسلمونا بلکه برای همه انسان های ادیان دیگر.
[spoiler]
مثلا درباره نیوتون یه جایی خونده بودم که ازش پرسیده بودن این همه فرمول و معادله و مساله چطوری میاد به ذهنت و فلان...که در جواب گفت سحر خیزی!
گفتن چطوری (یعنی پچرا فقط برای تو میشه؟!)
گفت تمام چیزایی که از من اسم برده میشه همه رو سحر گاهان یکی در خواب بهم می گفت!!!
نیوتون بعد از اینکه معادله انتگرال نامعین را نوشت و تحویل دانشگاه داد به مدت چهار سال از فیزیک و ریاضیات ترک تحصیل کرد و به حوزه علمیه رفت! و درس طلبگی خوند!...(می دونستین؟!)
[/spoiler]

یک راه حل ساده:
ساعتت را 5 دقیقه با اذان صبح تنظیم کن تو که باید برای نماز صبح بیدار بشی
خوب 5 دقیقه قبل از اذان صبح بیدار بشو
از آنجایی که لذت بخش ترین خواب جهان همون خواب است و نمی تونی با وضو گرفتن و ... از دستش بدی
همون توی رختخواب نیت کن با اشاره سر دو رکعت نماز شفع را بخون (چه نمازی شود با اشاره و توی رختخواب:Gig:)
هر چند اگر هر کسی به جای خدا باشد و یکی بخواهد این جوری باهاش حرف بزنه، طرف مقابل را نابود می کنه:Narahat:
ولی
امید که این مقدمه ای شود برای نماز شب اصلی:Gol:

عزرائیل;301753 نوشت:

سلام
خب آره درسته ولی یکی مثل شما شاید بتونه اما یکی مثل من هم شاید نتونه چون در اون حد نیستم (یکی به نعل یکی به میخم یعنی)

اما در کل من خودم قبول دارم سحر خیزی و عبادت فواید بسیار داره نه تنها برای ما مسلمونا بلکه برای همه انسان های ادیان دیگر.

مثلا درباره نیوتون یه جایی خونده بودم که ازش پرسیده بودن این همه فرمول و معادله و مساله چطوری میاد به ذهنت و فلان...که در جواب گفت سحر خیزی!
گفتن چطوری (یعنی پچرا فقط برای تو میشه؟!)
گفت تمام چیزایی که از من اسم برده میشه همه رو سحر گاهان یکی در خواب بهم می گفت!!!
نیوتون بعد از اینکه معادله انتگرال نامعین را نوشت و تحویل دانشگاه داد به مدت چهار سال از فیزیک و ریاضیات ترک تحصیل کرد و به حوزه علمیه رفت! و درس طلبگی خوند!...(می دونستین؟!)

همه مثل همن... هیچ کس از کسی برتر نیست... در حقیقت همه از یک غماشیم... اگر شما می بینید که به هیچ وجهی صبح ها ساعت 3 حال ندارین که بلند شین... اونی که هر شب این ساعت بلند میشه و عین خیالش نیست هم قبلا دقیقا عین شما بوده... حتی بدتر...

اولین قدم رعایت کردن اندازه خوابیدن نیست! بلکه اولین قدم گناه نکردنه... بعضی از آدمها هستند که جا نماز هم آب می کشند ولی باز هم در روز گناه می کنند و به این ترتیب خداوند کاری می کنه که هیچ وقت حال نماز شب خوندن اول وقت پیدا نکنن... پس اولین قدم ترک گناه هست... ترک کامل... همیشه سعی کنید وقتی دارید با دیگری حرف می زنید و یا کاری رو انجام می دید فکر کنید یک دوربین مدار بسته داره از شما فیلمبرداری می کنه... و بعد توی ذهنتون تصور کنید که الان 5 دقیقه گذشته و شما فیلم رو کشیدید عقب و دارید کارهای خودتون رو می بینید... و سپس مثل روز روشن متوجه میشید که چقدر با اونچه که هر روز توی آینه می بینید متفاوتید... تصویر برداری آینه با دوربین فرق داره.... می بینی که چقدر کارهای زشت و بد در روز انجام می دی؟ چقدر قلب آدمها رو می شکونی ولی حتی روحت هم خبر نداره... اونوقته که می فهمی خیلی هم بچه مثبت نیستی... بعضی چیزها برای انسانها عادت شده و اصلا فکر نمی کنند که بد باشه... مثلا فرض کن هر روز که می ری بیرون و دوستت رو می بینی مثلا می زنی توی گوشش برای شوخی... خودت اصلا روحت هم خبر نداره که اینکار زشته و اون ناراحت میشه و تا زمانیکه خودت رو جای اون نذاری نمی فهمی که چه اشتباه بزرگی داری مرتکب میشی... و یا همین تلویزیون... تو فکر کردی هرچی که شبکه ایران نشون میده یعنی حلاله؟ به خدا خیلی از این فیلمهای خارجی بهتر از بعضی از اینهاست... نمی تونن طرف رو بدون روسری نشون بدن، بجاش تمامش رو توی صورتش خالی می کنن! به طوری که تو صورتش رو ببینی گناهش عین اینه که همه جاشو دیدی! برای کسی که می خواد نماز شب بخونه تلویزیون مشکلی نداره ولی باید حواسش رو خیلی جمع کنه که داره چی رو نگاه می کنه و الکی با بهانه های مختلف خودش رو قانع نکنه... و همرنگ جماعت نشه تا خداوند اون رو انتخاب کنه... حاج آقا جا نماز آب میکشه ولی این سریال رو می بینه... پس منم ببینم؟!!! تو به اون چیکار داری؟!!! اون دنیای اون حاج آقا با اون دنیای تو جداست... و گناه اون رو به حساب تو نمی زنن...

این تازه شد مرحله اولش...

مرحله دوم این هست که تو هرچی تلاش می کنی نمی تونی گناه نکنی... و سپس با خودت میگی بابا مگه آدمی که گناه نکنه وجود داره؟ بی خیال بابا ما نماز شب نخواستیم... ولی اشتباه بزرگی می کنی... دلیل اینکه نمی تونی بعد از تلاشهای بسیار گناه هات رو ترک کنی بخاطر اینه که خداوند تو رو ترک کرده... و به حال خودت وا گذاشته... تو از لعنت شدگانی... پس در این حالت با یک سوت کوچیک نمی تونی توجه خدا رو به خودت جلب کنی... باید با یک طبل باشه تا بتونه خدا رو تکون بده و خدا بفهمه که تو واقعا می خوای برگردی... پس باید در جامعه بگردی ببینی چیکار می تونی برای خدا انجام بدی که خیلی بزرگ باشه و اونو غافل گیر کنی به طوری که خدا اصلا باورش نشه که اینکار از طرف تو بوده...

این فعلا دو تا مرحله اولش...

DRiVeR;301786 نوشت:
یک راه حل ساده:
ساعتت را 5 دقیقه با اذان صبح تنظیم کن تو که باید برای نماز صبح بیدار بشی
خوب 5 دقیقه قبل از اذان صبح بیدار بشو
از آنجایی که لذت بخش ترین خواب جهان همون خواب است و نمی تونی با وضو گرفتن و ... از دستش بدی
همون توی رختخواب نیت کن با اشاره سر دو رکعت نماز شفع را بخون (چه نمازی شود با اشاره و توی رختخواب:Gig:)
هر چند اگر هر کسی به جای خدا باشد و یکی بخواهد این جوری باهاش حرف بزنه، طرف مقابل را نابود می کنه:Narahat:
ولی
امید که این مقدمه ای شود برای نماز شب اصلی:Gol:

اگر اون مراحلی رو که من میگم رعایت کنه اصلا لازم به اینکارها نیست... ساعت 3 صبح مثل میخ بلند میشه... :khandeh!:

بسمه
اين تجربه بنده است:
ممكنه نماز شب به صلاح فردي دريك موقعيتي نباشه وممكنه ربطي هم به ميزان گناه، درطول روز نداشته باشه ؛درست است خواندن نماز شب ، توفيق ميخواهد وفي نفسه،بسيار موجب قرب است و مورد تاكيد اولياي دين؛اما خواندن نماز شب كجا وبه خير شدن قضيه كجا! فكرميكنم بهتر است دررابطه با اظهار برخي نظرات احتياط كرد وفكرميكنم بنده ضعيفي مثل من وخيلي ازما بهتره فقط از خداوند بخواهد هرطور ظرفيت دارد نصيب دهد وخلاصه خودش تربيت كندما حتي خودمان را هم نميشناسيم هرچند اينكه تلاش كنيم نماز شب بخوانيم وگناه نكنيم بحث جدايي است.مسئله برسر ارتباط دادن ونتيجه گرفتن ها دراين باب است

محمد;18754 نوشت:
پس از وضو آماده ی نماز میشوید نیت چیزی جز همان قصد شما که برای رضای خدا برخواسته اید و میخواهید نماز شب بخوانید ، نیست . حد اقل نماز شب این است که دو رکعت نماز به نام «شفع» مانند نماز صبح بخوانی و پس از آن یک رکعت نماز به نام « وتر» میخوانید .در این نماز یک رکعتی پس از حمد و سوره قنوت می گیرید و در قنوت هر چه دوست دارید از خدا می خواهید(حتی به زبان فارسی می توانید دعا کنید) اما بهتر است هفتاد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه بگویید ، _البته در نمازهاي مستحبي مثل نماز شب مي توان سوره وقنوت را هم نخواند_پس از رکوع و دوسجده تشهد خوانده و سلام میدهید .

سلام
آسانترش این است که در هر زمان از شبانه روز که خواستی بخوان انشاء الله توفیق اصلش هم داده میشود
والله الموفق
موضوع قفل شده است