جمع بندی مي خواهم از دانشگاه به حوزه بروم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مي خواهم از دانشگاه به حوزه بروم؟

سلام
من دانشجوی رشته مهندسی برق هستم و یکسالی از درس خواندم در دانشگاه می گذرد با توجه به مشکلاتی که دارم و از همه مهمتر فهمیده ام که علاقه ای به این رشته ندارم (حتی دروس را به اجبار و کراهت و بدون تمایل فقط برای قبولی در امتحانات می خوانم) و علاقه ام به دروس علوم دینی است و تمایل دارم به حوزه بروم.
چند سوال دارم:
آیا حوزه علمیه در این موقع طلبه با شرایط خاص می پذیرد؟
نظر شما راجع به تغییر رشته بنده چیست؟
از دوستان دیگر هم که تجربه یا اطلاعات در این زمینه دارند تقاضا دارم من را راهنمایی کنند.
متشکرم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

[=arial]براى تحصيل، آفات و موانع بسيار زيادى وجود دارد كه تنها با شناخت صحيح، استقامت، جديت و تلاش، آن آفت‏ها و موانع برطرف مى‏گردد. يكى از اين موانع، بى علاقگى به رشته‏ى تحصيلى، در ابتداى تحصيل است كه براى بسيارى از دانشجويان رخ مى‏دهد و علل مختلفى هم مى‏تواند داشته باشد كه برخى از آن‏ها عبارتند از:
1- اطلاع ناكافى از آينده‏ى آن رشته.
2- اطلاع غلط يا ناكافى نسبت به آينده‏ى شغلى مترتب بر آن رشته.
3- دير نتيجه دادن تحصيل و انتظار به ستوه آورنده و دراز مدت.
4- سختى و مشكلات جانبى تحصيل و غربت ومسايلى مثل ازدواج و...
گاه تمامى اين امور، دست به دست هم داده و موجب مى‏شوند انسان نسبت به تحصيل بى علاقه شود امّا به دليل فهم ضرورت و اهميت تحصيل، افراد غالباً اين بى علاقگى را به رشته خاص تحصيلى خود فرافكنى مى‏كنند و گمان مى‏كنند كه لا بد اين رشته‏ى خاص تحصيلى است كه بى فايده و كسل كننده است، در حالى كه واقعيت چنين نيست زيرا چنين فردى در هر رشته‏ى ديگرى هم كه باشد، همين فكر را خواهد كرد. كما اين كه اين مطلب در بين دانشجويان ساير رشته ها نيز به چشم مى خورد.
آنچه در اين مساله مهم مى نمايد اينست كه اولا چنين تصميم گيرى بايد پشتوانه عقلى، عملى و منطقى داشته باشد كه هم وجدان خود انسان از چنين كارى راضى باشد و هم در آينده با اين رشته جديد دچار مشكل نشود. تصميم صحيح در چنين مواقعى مبتنى بر چند امر است كه اگر اين امور با هم جمع شود تغيير رشته مفيد است والا مجددا ممكن است پشيمان شويد و دچار يك بحران روحى و سردرگمى و بالاخره شكست شويد.
شرايط لازم براى موفقيت در رشته جديد:
علاقه زياد
توانايى
صرف وقت بيشتر
پشتكار
اگر همه فاكتورهايى كه در فرمول بالا براى تغيير رشته بيان شد را در خودتان مى بينيد براى تغيير رشته اقدام نماييد، ولى اگر به هر دليلى حتى يك مورد از آن فاكتورها در شما وجود ندارد تغيير رشته، كار معقول و منطقى به نظر نرسيده و توأم با موفقيت نخواهد بود.
نکته مهم:
اولين و مهمترين توصيه ،مشورت گرفتن از اهل فن و افراد باتجربه از جمله يكى از مشاوران روانشناس مورد اعتماد دانشگاه يا خارج آن است تا بتوانيد با اشراف و آگاهى بيشتر به مسائل و استفاده از تجارب عملى او به يك تصميم قاطع و ره‏گشا نائل شويد. زيرا بقاء در حال شك و ترديد علاوه بر اين كه وقت شما را تلف مى‏كند، بلكه شما را دچار يأس و نااميدى و بعضى مشكلات روحى ديگر مى نمايد
در مورد ورود شما به حوزه علمیه هم لازم است نکاتی را خدمت شما عرض کنم:
انگيزه افراد در ورود به حوزه علميه يك يا چند مورد از موارد زير است:
1) جست وجوى كمالات نفسانى و معنوى. در صورتى كه انگيزه اين باشد بايد گفت: هر چند حوزه علميه محيط مساعدترى براى كسب فضايل روحانى است، ولى چنان نيست كه در محيط دانشگاهى نتوان بدان رسيد. به عبارت ديگر، رسيدن به آنها بيش از هر چيز به عزم و همت و اراده جدى شما و عنايات حق تعالى بستگى دارد، هر چند محيط هم بى تاثير نيست.
2) افزايش اطلاعات دينى. نيل به اين هدف نيز با برنامه‏ريزى مطالعاتى منظم در كنار دروس دانشگاهى ميسر است. حتى در كنار آنها مى‏توان از نوار يا دوستان روحانى براى گرفتن برخى از دروس ابتدايى حوزوى استفاده نمود و پس از اتمام تحصيلات دانشگاهى نيز مى‏توان در كنار فعاليت‏هاى شغلى اين گونه مطالعات و دروس جانبى را استمرار بخشيد.
3) تخصص يابى در علوم مختلف دينى و خدمت در مسير اعتلاى دانش و فرهنگ دينى جامعه.
اگر چنين آرمان بلند و ارزشمندى را منظور داريد مى‏توانيد پس از اتمام تحصيلات دانشگاهى حداقل تا مرحله كارشناسى، به حوزه وارد شويد و در مدرسه هاى مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهى شركت كنيد. حال اگر جدا با توجه به بند (3) خواستار تحصيل در حوزه علميه هستيد، ورودتان را ميمون و مبارك مى‏شماريم و ليكن اين نكته را نيز خاطر نشان مى سازيم كه دروس حوزوى بر اثر گستردگى بسيار، خيلى ديرتر از آنچه در دانشگاه ها مشهود است، آثار و ثمرات خود را ظاهر مى سازد البته با عمق و ژرفاى بيشتر.
در نتیجه شما چند راه پیشرو دارید که با توجه به نکات ذکر شده خود بهترین راه را برای خود انتخاب نمایید
1 – انصراف از تحصیل و ورود به حوزه
2 – خواندن دروس حوزوی به صورت غیر حضوری در کنار ادامه دادن دانشگاه
3 – ادامه دادن دانشگاه تا سطح کارشناسی یا مقاطع بالاتر و سپس ورود به حوزه
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام علیکم;563608 نوشت:
سلام
من دانشجوی رشته مهندسی برق هستم و یکسالی از درس خواندم در دانشگاه می گذرد با توجه به مشکلاتی که دارم و از همه مهمتر فهمیده ام که علاقه ای به این رشته ندارم (حتی دروس را به اجبار و کراهت و بدون تمایل فقط برای قبولی در امتحانات می خوانم) و علاقه ام به دروس علوم دینی است و تمایل دارم به حوزه بروم.
چند سوال دارم:
آیا حوزه علمیه در این موقع طلبه با شرایط خاص می پذیرد؟
نظر شما راجع به تغییر رشته بنده چیست؟
از دوستان دیگر هم که تجربه یا اطلاعات در این زمینه دارند تقاضا دارم من را راهنمایی کنند.
متشکرم

سلام ...
مشگل رشته برق اون هم در ترم های اولیه این هستش که هیچ اطلاعاتی در مورد رشته تحصیلی به دانشجوها نمیدن ... نمیدونن که بازار کارش چی هست و چه کارهایی میتونن انجام بدن ... از طرفی دروسی هم که پاس میکنند تقریبا هیچ ربطی به زمینه شغلی که در اینده باهاش مواجه هستند نداره ... بنابراین خیلی از کسانی که در درون این رشته درس میخونن ... ب خودشون میگن این ریاضی 1 و فیزیک 1 و ... به چه دردی میخوره ...

البته من نمیدونم که شما کدوم دانشگاه قبول شدین و به چه میزانی از رشته ای که درس میخونین و از بازار کاری که این رشته داره مطلع هستید ... من اطلاعاتی رو در اختیارتون قرار میدم ... بعدش با خودتون دو دو تا چهار تا کنین ... اگر به چنین فعالیتهایی علاقه نداشتین هر چه سریعتر از رشته تحصیلیتون انصراف بدین ... چون واقعا رشته برق جزو سخت ترین رشته هاست و اگر میخوای در درون رشته برق موفق باشی ... چون رقابت خیلی خیلی شدید و حیاتی هست همیشه باید خودت رو به روز نگه داری ... بنابراین روزی حداقل باید 4 ساعت تحقیق داشته باشی ... اون هم تا آخره عمرت ... وگرنه از دانش برق و الکترونیک عقب میمونی ...

طراح های برق و الکترونیک قادر هستند چنین کارهایی رو انجام بدن ...

1- مثلا فرض کن کارخانه ای چندین کوره داره ... یک مهندس الکترونیک میتونه سامانه ای رو طراحی کنه و در درون هر کدوم از این کوره ها قرار بده ... سپس تمام این سامانه ها با سیم به کامپیوتر وصل میشن و کاربر میتونه در هر لحظه دمای کوره رو متوجه بشه و دمای کوره رو کم یا زیاد یا رویه حالت اتومات بزاره ... کل فرایند طراحی این سامانه رو بعد از فارغ التحصیل شدنت میتونی انجام بدی .

2- مثلا میتونی دستگاه AVL طراجی کنی ... سیستم AVL یک سیستم کنترل ناوگان حمل و نقل هست ... روش کار به این صورت هست که شما سامانه ای رو طراحی میکنی ... و بر رویه هر ماشین چنین سامانه ای رو قرار میدی ... بعدش میتونی در درون Google Map بری و موقعیت هر کدوم از خورور ها رو در درون Google Map پیدا کنی ... اگر شما از رشته تحصیلیت فارغ التحصیل بشی میتونی چنین سیستمی رو طراحی کنی .

3- کاره دیگه ای که مهندسین برق انجام میدن ... طراحی سامانه هایی مانند دستگاه های کارت اعتباری ... دستگاههای حضور و غیاب ... دستگاههای کنترل تردد ... دستگاههای خاصی که کارخونه ها بهش نیاز دارند ... هست ...

4- سیستم های پرنده . مانند هلیکوپترهایی که توسط میکروپروسسورها ساخته میشن و همکنون نیز کاربرد صنعتی براشون تعریف شده .

و ...

مشگلی که شما با رشتتون دارین این هست که تقریبا تا ترم 4 هیچی از کارکردهای درسهایی که میخونین بهتون نمیگن ( البته احتمال میدم در جریان نباشین ) ... بنابراین خیلی از اشخاصی که در درون این رشته تحصیل میکنند ... نمیدونند که در آینده قادر به انجام چه کارهایی هستند ... بنابراین درسها براشون غیر قابل هضم میشه ...

به هر حال اگر چنین موضوعاتی نمیتونن ذائقه ات رو تحریک کنن ... سریعتر از رشته ات بیا بیرون ... چون تمام کسانی که کارشون الکترونیک و رشته شون الکترونیک هست و کاره الکترونیک انجام میدن ... اینقدر به چنین مطالبی علاقه دارند که شبها پشت کامپیوتر خوابشون میره ... و اگر شما به چنین بازه های فکری علاقه ندارین ... به نظره من نمیتونین در درونش حرفی برای گفتن داشته باشین ...

مگر اینکه پارتی داشته باشین ... یا یه کاره دولتی رو انتظار میکشین ...

امیدوارم موفق باشین .

انسان همیشه در برابر سختی ها صداش در میاد و این رو در تمام لحظات تحصیلی و شغلی و دیگر مسیولیت هاش تجربه خواهد کرد. من در دو رشته ی مورد علاقم درس خوندم ولی باز هم موقع درس خوندن احساس می کنم واسه ی این رشته ساخته نشدم و زورم میاد خیلی روش وقت بگذارم. اصلا قرار نیست مسیری رو با یک شوق بی نهایت و انرژی نا تمام طی کنیم و بعد بگیم اره این نشانه ی رشته ی مورد علاقه ی منه. شما اگر به حوزه هم برید در اونجا دروس سنگین انهم به زبان عربی دارید که اصلا شبیه پای منبر نشتن نیست. اونجا هم قراره تلاش کنید انهم تلاشی بیشتر چون شما رشتت با انسانی خیلی فرق داره.
شما اینقدر تلاش کردی و این رشته رو قبول شدی حالا چرا بیشتر بهش فکر نمی کنی. خیلی از ادم های مثل شما با تجربه کردن محیط های کاری اینده ی شغلشون و صحبت کردن با شاغلین موفق در اون عرصه نظرشون تغییر کرده و به شدت به اون کار علاقه مند شدن. شما این رو یکبار امتحان کن و اگر باز هم بی میل بودی همین تجربه رو در رشته های دیگه امتحان کن. حتی برای حوزه هم حتما با طلبه های سال اخر و یا فازغ التحصیلانش صحبت کن.
حرف من اینه که به خاطر سختی از رشته انصراف نده و اگر واقعا هم مرد حوزه زفتن و مبارزه با تنبلی هستی دانشگاه و حوزه رو با هم بخون یا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه به حوزه برو. چون به نظر من نصیحت یک کارشناس دانشگاهی خیلی در جامعه ما پذیرش بیشتری داره.
براتون ارزوی موفقیت می کنم :ok:

نرو
بدون حوزه رفتن هم می توانی با دین آشنایی بیدا کنی

victoryone;567809 نوشت:
نرو
بدون حوزه رفتن هم می توانی با دین آشنایی بیدا کنی

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
چطور اینقدر راحت میگویید نرو؟
کسی که به این تشنگی رسیده که میتواند این موضوع را مطرح کند و علاقه به علوم حوزوی دارد حال چه شخص ایشان یا هر شخص مردد دیگر نمیتواند به صرف حرف های شما بزرگوار اتکا کند ...
اگر میفرمودید بیشتر تحقیق کن از شما بیشتر پذیرا بودیم ...
این صحبت شما ((بدون حوزه رفتن میشود با دین آشنا شد )) استنادی دارد؟ آن هم برای فردی که از خود مطمئن نیست و در این شرایط و در این هیاهوی زمانه ...

حوزه رفتن در برخی از موارد توانسته افراد را با کنه دین آشنا کند اگر چه اندک ولی بستگی زیادی به تلاش و علاقه و پیگیری و جهد افراد دارد.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است