جمع بندی وعده ی ناهار استفاده شود یا خیر؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وعده ی ناهار استفاده شود یا خیر؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
سلام علیکم و رحمة الله.
ببخشید سوالی هست که جند وقتی ذهن من رو درگیر کرده.
همونظور که میدونید در احادیث ما وعده ای فقط از دو وعده ی غذایی نام برده . 1- صبح 2 - عشا
اما نامی از ناهار نیست و حتی از خوردن اون نهی شده و گفته شده که باعث بروز بیماری ها میشه.
اما در عرف وعده ی ناهار از وعده های اصلی جا افتاده!!!
من ناهار نمیخورم از در بین صبحانه و شام گگرسنه میشم و غذایی میخورم .آیا اگر کسی بنا بر گرسنگی غیر قابل تحمل غذایی استفاده کنه مشکلی نیست؟
مقلد امام خامنه ای (مدظله العالی)
تشکر فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

MOHAMAD(ANTI666);563357 نوشت:
(بسم الله الرحمن الرحیم)
سلام علیکم و رحمة الله.
ببخشید سوالی هست که جند وقتی ذهن من رو درگیر کرده.
همونظور که میدونید در احادیث ما وعده ای فقط از دو وعده ی غذایی نام برده . 1- صبح 2 - عشا
اما نامی از ناهار نیست و حتی از خوردن اون نهی شده و گفته شده که باعث بروز بیماری ها میشه.
اما در عرف وعده ی ناهار از وعده های اصلی جا افتاده!!!
من ناهار نمیخورم از در بین صبحانه و شام گگرسنه میشم و غذایی میخورم .آیا اگر کسی بنا بر گرسنگی غیر قابل تحمل غذایی استفاده کنه مشکلی نیست؟
مقلد امام خامنه ای (مدظله العالی)
تشکر فراوان

سلام علیکم
مسأله نخوردن ناهار در طب سنتی و روایات،مسأله ای تقریبا قطعی است،البته نخوردن ناهار نباید در حالی صورت گیرد که یک صبحانه خیلی سبک خورده شده و شام نیز در آخر شب مصرف شود،بلکه می بایست صبحانه ای نسبتا مفصل مصرف شده و شام نیز در اوئل شب مصرف شود تا معده قبل از خواب آن را هضم کند،در این بین نیز می توان از خشکبار یا میوه برای جلوگیری از عارض شدن ضعف بهره برد.
یکی از عادات بسیار بد مردم خوردن ناهار و خوابیدن بعد از آن است که باعث فساد غذا در معده شده و به کبد و طحال آسیب می رساند.

استاد;564169 نوشت:
سلام علیکم
مسأله نخوردن ناهار در طب سنتی و روایات،مسأله ای تقریبا قطعی است،البته نخوردن ناهار نباید در حالی صورت گیرد که یک صبحانه خیلی سبک خورده شده و شام نیز در آخر شب مصرف شود،بلکه می بایست صبحانه ای نسبتا مفصل مصرف شده و شام نیز در اوئل شب مصرف شود تا معده قبل از خواب آن را هضم کند،در این بین نیز می توان از خشکبار یا میوه برای جلوگیری از عارض شدن ضعف بهره برد.
یکی از عادات بسیار بد مردم خوردن ناهار و خوابیدن بعد از آن است که باعث فساد غذا در معده شده و به کبد و طحال آسیب می رساند.

عرض درود و احترام
فرمودید این مسئله در روایات تقریباْ قطعی است. خب اینکه کاملاْ در تضاد با علم پزشکی است. پزشکان تغذیه می گویند بهترین حالت این است که هر روز ۵-۶ وعده ی غذایی سبک مصرف شود به جای ۲-۳ وعده ی سنگین.
این تضاد روایات با علم پزشکی چگونه قابل توجیه است؟
سپاس

Darkness;564174 نوشت:
عرض درود و احترام
فرمودید این مسئله در روایات تقریباْ قطعی است. خب اینکه کاملاْ در تضاد با علم پزشکی است. پزشکان تغذیه می گویند بهترین حالت این است که هر روز ۵-۶ وعده ی غذایی سبک مصرف شود به جای ۲-۳ وعده ی سنگین.
سپاس

سلام
به نظر من این تضاد مربوط به تفاوت در روشهاست و تاثیری در نتیجه نداره.

Darkness;564174 نوشت:
عرض درود و احترام
سپاس

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام علیکم و رحمة الله.
دوست عزیزم:اول عرض کنم که قصد توهین به پزشکان محترم رو ندارم صرفا قصدم از جملات تغییر علم در طول زمانه.
پزشک ها و علم کذایی چیز های بسیار دیگر هم میگن که باعث شده رشد انواع بیماری در جامعه به طور چشم گیری افزایش پیدا کنه.حتی این گفتن ها باعث فراموشی سنت نبوی و پیدایش شعار هایی کاملا روبروی این سنت شده که نمونش :صبحانه رو تنهایی بخور - ناهارو با دوستت بخور - شام رو با دشمنت بخور ومتاسفانه این علم نیست که ما باهاش مواجه هستیم بلکه چیزی هست که لباس علم رو تنش کرده.تا وقتی که بیماری ها با طب سنتی درمان میشد عمر ها چقدر زیاد بوده؟نه خیلی سال پیش ، شما همین تاریخ معاصر رو مطالعه بکن و بیماری و درمان ها و طول عمر ها رو با الان مقایسه کنید.آیا این علمه که اینطور باعث بیماری های متعدد و حتی عجیب غریب شده؟یا سبک زندگی که فراموش شده؟
علم برای رسیدن به درجات بالایی که طی نکرده حالا حالاها باید مسیرو طی کنه ....
به احادیث زیر که نقل میکنم دقت کنید:

کسی که از درد سوء هاضمه به سبب پر بودن معده به امام صادق (علیه السلام) شکایت کرد.حضرت فرمود«صبح و شام غذا بخور ودر میان آن دو چیز دیگری نخور،زیرا خداوند دو جهان در وصف غذای بهشتیان میفرماید ولهم رزقهم فیها و عشیا (مریم/61) و هر صبح و شام ،روزی آنان در بهش مقرر است.
محاسن/ص42/ح196

خب به نظر شما این علمی نیست؟دقیقا در مورد پزشکیه!!!اما چطور پزشکی میگه 6 وعده بخور و بعد از مدتی 7 - 8 نوع بیماری مهمان کالبد میشه!!!

اما موقه ی صرف غذا چطور؟صبحانه؟شام؟
متاسفانه صبحانه وشام خوردن ما زمان نمیشناسه.طرف ساعت 11 بیدار میشه صبحانه میل میکنه ساعت 2 ناهار میخوره و ساعت 11 شام!!!!
در روایات چی گفته؟
اونطور که در روایات آمده صبحانه در نزدیکی طلوع آفتاب و شام بعد از نماز عشا باید خورده بشه وخبری از ناهار نیست.
وبسیار به استفاده ی این دو وعده در این زمان ها تاکید شده:

امام علی علیه السلام میفرمایند:پیامبران غذای آخر روز را پس از نماز عشا میخورند ; پس غذا خوردن در آن وقت را ترک نکنید که ترک آن موجب بیماری تن میشود
کافی/ج6/ص288/ح196

امام رضا علیه السلام میفرمایند:در بدن رگی است به نام عشاء هر که در شب چیزی نخورد آن رگ او را تا صبح نفرین میکند و میگوید: خداوند تورا گرسنه و تشنه بدارد که مرا تا صبح گرسنه و تشنه نگاه داشتی پس غذای شب را ترک نکنید هر چند به لقمه ای نان و لیوانی آب باشد.
همان/ح12

ولی الان چی شده؟رژیم های غذایی رو استفاده نکردن از کدوم وعده ی غذایی بیشتر تاکید میکنن؟؟؟؟

==================================

منظورم به شما دوست عزیزم نیست و کلی میگم.دوستان گیر ما همیشه روی اینه که یه حدیثی و یا روایتی یا آیه ای پیدا کنیم که متناقض به چیزی باشه که اسمش رو گذاشتیم علم!!
اما برای یک بار هم شده روی عقاید خودمون محکم باشیم و به جای این که بگیم این حدیث یا روایت با علم تناقض داره اول علم رو بسنجیم و ببینیم صحیحه یا نه و بعد بگیم علم با این حدیث تناقض داره.
همیشه باید یکی باشه به جای ما مسلمان ها بیاد یک چیز علمی یا ... کشف کنه تا ما با غرور بگیم دیدید راست گفتیم؟؟
خب یک بار هم خود ما آستین بالا بزنیم و احادیث رو موشکافی کنیم تا بفهمیم که علم روز در برابر یکایک این احادیث حرفی برای گفتن نداره.نمونه هاش هم زیاده و در هر علمی که بگید مشاهده کردیم که محققین و دانشمندان فقط با خواندن آیات قرآن مسلمان شدن.ولی ما داریم برمیگردیم.
چطور میشه که با خواندن آیات قرآن روی آب مولکول های آب روشن میشه؟
ما چقدر حدیث داریم که قبل از خوردن آب بگید بسم الله ... ؟؟؟؟آیا این خودش اوج علم در احادیث نیست؟؟؟
خلاصه این که برادرم از این مثال ها زیاد هست.به جای این که حدیث رو وکلام معصوم و کلام خداوند رو محکوم کنیم بیایم علم های علم نمایی رو محکوم کنیم که نه تنها باعث رفاه بلکه باعث به وجود آمدن خیلی مواردی شدن که روزی حتی فکرشم نمیشد.
به حدیث شک نکنید به علم شک کنید.
البته به این تکه از پاسخ کارشناس محترم توجه بفرمایید:

نقل قول:
البته نخوردن ناهار نباید در حالی صورت گیرد که یک صبحانه خیلی سبک خورده شده

پاسخ شما (با توجه به بحث علمی) در اینجا نهفته هستش .در روایات ما همانطور که کارشناس محترم هم اشاره کردن تاکید شده که مقدار استفاده ی این دو وعده به حد کافی باشه.

موید و در پناه حق باشید ان شا الله.

نقل قول:
سلام علیکم

ضمن عرس سلام و تشکر از کارشناس محترم بحث.
بله نه تنها تقریبا بلکه دقیقا این موضوع قطعی هست و اونطور که از احادیث میشه نتیجه گرفت این مسئله بسیار زیاد هم تاکید شده.
ممنون از راهنمایی اما در بعضی مواقع خشکبار وتربار شاید جلوی ضعف رو نگیره در این مواقع باید چه کرد؟آیا خوردن جزئی جایز است؟
البته قابل به ذکره که مقصر خودم هستم.این ضعف در روزهایی پدیدار میشه که به دلیلی نمیتونم صبحانه ی کافی بخورم و در عصر ضعف کمی رو حس میکنم.
ممنون میشم با توجه به نظر امام خامنه ای مدظله العالی راهنمایی بفرمایید.
موید باشید ان شا الله.

MOHAMAD(ANTI666);564250 نوشت:
صبحانه رو تنهایی بخور - ناهارو با دوستت بخور - شام رو با دشمنت بخور

سلام پزشکان هم دلایلی دارن برای حرف ها شون این جمله ای که فرمودین واشاره به غلط بودنش کردید به نظر قضاوت درستی در موردش نباشه .اگه اونا میگن شام رو با دشمنت بخور منظورشون شامی هست که دقیقا قبل از خواب وساعت های اخر شب خوده میشه . که باعث فساد معده و درثانی باعث فساد بدن میشه.
MOHAMAD(ANTI666);564250 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام علیکم و رحمة الله.
دوست عزیزم:اول عرض کنم که قصد توهین به پزشکان محترم رو ندارم صرفا قصدم از جملات تغییر علم در طول زمانه.
پزشک ها و علم کذایی چیز های بسیار دیگر هم میگن که باعث شده رشد انواع بیماری در جامعه به طور چشم گیری افزایش پیدا کنه.حتی این گفتن ها باعث فراموشی سنت نبوی و پیدایش شعار هایی کاملا روبروی این سنت شده که نمونش :صبحانه رو تنهایی بخور - ناهارو با دوستت بخور - شام رو با دشمنت بخور ومتاسفانه این علم نیست که ما باهاش مواجه هستیم بلکه چیزی هست که لباس علم رو تنش کرده.تا وقتی که بیماری ها با طب سنتی درمان میشد عمر ها چقدر زیاد بوده؟نه خیلی سال پیش ، شما همین تاریخ معاصر رو مطالعه بکن و بیماری و درمان ها و طول عمر ها رو با الان مقایسه کنید.آیا این علمه که اینطور باعث بیماری های متعدد و حتی عجیب غریب شده؟یا سبک زندگی که فراموش شده؟
علم برای رسیدن به درجات بالایی که طی نکرده حالا حالاها باید مسیرو طی کنه ....
به احادیث زیر که نقل میکنم دقت کنید:

کسی که از درد سوء هاضمه به سبب پر بودن معده به امام صادق (علیه السلام) شکایت کرد.حضرت فرمود«صبح و شام غذا بخور ودر میان آن دو چیز دیگری نخور،زیرا خداوند دو جهان در وصف غذای بهشتیان میفرماید ولهم رزقهم فیها و عشیا (مریم/61) و هر صبح و شام ،روزی آنان در بهش مقرر است.
محاسن/ص42/ح196

خب به نظر شما این علمی نیست؟دقیقا در مورد پزشکیه!!!اما چطور پزشکی میگه 6 وعده بخور و بعد از مدتی 7 - 8 نوع بیماری مهمان کالبد میشه!!!

اما موقه ی صرف غذا چطور؟صبحانه؟شام؟
متاسفانه صبحانه وشام خوردن ما زمان نمیشناسه.طرف ساعت 11 بیدار میشه صبحانه میل میکنه ساعت 2 ناهار میخوره و ساعت 11 شام!!!!
در روایات چی گفته؟
اونطور که در روایات آمده صبحانه در نزدیکی طلوع آفتاب و شام بعد از نماز عشا باید خورده بشه وخبری از ناهار نیست.
وبسیار به استفاده ی این دو وعده در این زمان ها تاکید شده:

امام علی علیه السلام میفرمایند:پیامبران غذای آخر روز را پس از نماز عشا میخورند ; پس غذا خوردن در آن وقت را ترک نکنید که ترک آن موجب بیماری تن میشود
کافی/ج6/ص288/ح196

امام رضا علیه السلام میفرمایند:در بدن رگی است به نام عشاء هر که در شب چیزی نخورد آن رگ او را تا صبح نفرین میکند و میگوید: خداوند تورا گرسنه و تشنه بدارد که مرا تا صبح گرسنه و تشنه نگاه داشتی پس غذای شب را ترک نکنید هر چند به لقمه ای نان و لیوانی آب باشد.
همان/ح12

ولی الان چی شده؟رژیم های غذایی رو استفاده نکردن از کدوم وعده ی غذایی بیشتر تاکید میکنن؟؟؟؟

==================================

منظورم به شما دوست عزیزم نیست و کلی میگم.دوستان گیر ما همیشه روی اینه که یه حدیثی و یا روایتی یا آیه ای پیدا کنیم که متناقض به چیزی باشه که اسمش رو گذاشتیم علم!!
اما برای یک بار هم شده روی عقاید خودمون محکم باشیم و به جای این که بگیم این حدیث یا روایت با علم تناقض داره اول علم رو بسنجیم و ببینیم صحیحه یا نه و بعد بگیم علم با این حدیث تناقض داره.
همیشه باید یکی باشه به جای ما مسلمان ها بیاد یک چیز علمی یا ... کشف کنه تا ما با غرور بگیم دیدید راست گفتیم؟؟
خب یک بار هم خود ما آستین بالا بزنیم و احادیث رو موشکافی کنیم تا بفهمیم که علم روز در برابر یکایک این احادیث حرفی برای گفتن نداره.نمونه هاش هم زیاده و در هر علمی که بگید مشاهده کردیم که محققین و دانشمندان فقط با خواندن آیات قرآن مسلمان شدن.ولی ما داریم برمیگردیم.
چطور میشه که با خواندن آیات قرآن روی آب مولکول های آب روشن میشه؟
ما چقدر حدیث داریم که قبل از خوردن آب بگید بسم الله ... ؟؟؟؟آیا این خودش اوج علم در احادیث نیست؟؟؟
خلاصه این که برادرم از این مثال ها زیاد هست.به جای این که حدیث رو وکلام معصوم و کلام خداوند رو محکوم کنیم بیایم علم های علم نمایی رو محکوم کنیم که نه تنها باعث رفاه بلکه باعث به وجود آمدن خیلی مواردی شدن که روزی حتی فکرشم نمیشد.
به حدیث شک نکنید به علم شک کنید.
البته به این تکه از پاسخ کارشناس محترم توجه بفرمایید:

پاسخ شما (با توجه به بحث علمی) در اینجا نهفته هستش .در روایات ما همانطور که کارشناس محترم هم اشاره کردن تاکید شده که مقدار استفاده ی این دو وعده به حد کافی باشه.

ضمن عرس سلام و تشکر از کارشناس محترم بحث.
بله نه تنها تقریبا بلکه دقیقا این موضوع قطعی هست و اونطور که از احادیث میشه نتیجه گرفت این مسئله بسیار زیاد هم تاکید شده.
ممنون از راهنمایی اما در بعضی مواقع خشکبار وتربار شاید جلوی ضعف رو نگیره در این مواقع باید چه کرد؟آیا خوردن جزئی جایز است؟
البته قابل به ذکره که مقصر خودم هستم.این ضعف در روزهایی پدیدار میشه که به دلیلی نمیتونم صبحانه ی کافی بخورم و در عصر ضعف کمی رو حس میکنم.
ممنون میشم با توجه به نظر امام خامنه ای مدظله العالی راهنمایی بفرمایید.
موید باشید ان شا الله.

درود
جالبه دوست عزیز. جسارتاْ شما آمارهای سلامتی و بیماری در قرن کنونی و قرن های گذشته رو مطالعه کردید که می فرمایید علم باعث کاهش سلامت و افزایش بیماری ها شده؟!؟!؟!
دقیقاْ برعکس. با پیشرفت علم سطح سلامت بسیار بهتر شده.
تا همین ۵۰ سال پیش، خانواده ها به تعداد زیاد بچه دار می شدند که نصفشون در اثر ابتلا به بیماری های مختلف می مردند!!!!! به خاطر همین جمعیت جهانی افزایش پیدا نمی کرد.
اما از زمانی که پزشکی پیشرفت کرد، چقدر داره جمعیت روز به روز افزایش پیدا می کنه و مرگ و میر کمتر شده؟

متاسفانه منطق بنده در مواجهه با همه چیز نقادی است نه تعبدی، و برای همین گفتم شاید نقدی به این روایات وارد باشه.

محمد132;564256 نوشت:
سلام پزشکان هم دلایلی دارن برای حرف ها شون این جمله ای که فرمودین واشاره به غلط بودنش کردید به نظر قضاوت درستی در موردش نباشه .اگه اونا میگن شام رو با دشمنت بخور منظورشون شامی هست که دقیقا قبل از خواب وساعت های اخر شب خوده میشه . که باعث فساد معده و درثانی باعث فساد بدن میشه.
بله اما دوست عزیزم حرف همینجاست.چرا ما به دلایل پزشکان توجه میکنیم.اما به دلایل معصومین خیر؟
آیا غیر از این هست که فقط یکی از شاگردان امام صادق (علیه السلام) پدر علم شیمیه؟
آیا متخصص اشتباه نمیکنه؟شاید بار ها خود شما شاهد اشتباه پزشکان بودید.اما معصوم چطور؟
و درکل و نتیجه بحث حقیر در مورد باید و نباید ها نیست بحث اینجاست که متاسفانه سبک تغییر کرده و باز هم با عرض تاسف بیشتر سبکی جدید و ضد سبک اسلامی وارد خانه ها شده.
مگر ما حدیث نداریم که پیامبر میگه در آخر الزمان پزشکان امت من چهره های مردم رو تغییر میدن؟الان آمار عمل بینی و لب در کجا بیشتره؟
البته الان دقیقا حدیث رو به خاطر ندارم اما شما به امت من توجه کنید.پیامبر نمیگه پزشکان یهودی یا مسیحی.میگه امت من.یعنی پزشکان مسلمان....

در مورد اون جمله هم قصد توضیح اون جمله رو ندارم.اما اینو میگم که با توجه به عرفی که مسیر اشتباه در پیش گرفتن چنین مثل ها و جملاتی پدیدار شده که این جملات با احادیث ما و آیات و روایات تناقض دارند.

نقل قول:
درود
جالبه دوست عزیز. جسارتاْ شما آمارهای سلامتی و بیماری در قرن کنونی و قرن های گذشته رو مطالعه کردید که می فرمایید علم باعث کاهش سلامت و افزایش بیماری ها شده؟!؟!؟!
دقیقاْ برعکس. با پیشرفت علم سطح سلامت بسیار بهتر شده.
تا همین ۵۰ سال پیش، خانواده ها به تعداد زیاد بچه دار می شدند که نصفشون در اثر ابتلا به بیماری های مختلف می مردند!!!!! به خاطر همین جمعیت جهانی افزایش پیدا نمی کرد.
اما از زمانی که پزشکی پیشرفت کرد، چقدر داره جمعیت روز به روز افزایش پیدا می کنه و مرگ و میر کمتر شده؟
متاسفانه منطق بنده در مواجهه با همه چیز نقادی است نه تعبدی، و برای همین گفتم شاید نقدی به این روایات وارد باشه.

سلام خدمت شما بزرگوار.
دوست عزیزم حرفی نیست اما دلیل این بیماری هارو هم چک کردید؟
یک سوال میپرسم قانع کننده جواب حقیر رو بدید.
در همین ایران شیعه نشین که مدعی شیعه بودن 14 معصوم هستیم چند درصد به سنت این نورهای الهی توجه میکنند؟
یک سوال دیگه چرا اکثرا عمر علمای ما زیاده؟آیا به خاطر رفاهه؟
آیا به خاطر علم پزشکیه؟یا ... ؟
این حرفی که من زدم کاری به پزشکی ندارم منظور مطلب رو نگاه کنید؟
امام خمینی رحمة الله وقتی مریض بودند به موقع داروهاشونو مصرف میکردند و میگفتند که این بدن امانت خداست.
بله این بدن امانت خداست.
شما نگاه کنید چرا اکثرا افراد سبک زندگی جدیدی پیدا کردند؟
از اول هم عرض کردم برای جلوگیری از این سوتفاهمات.حقیر قصد توهین به هیچ وجه ندارم خدای ناکرده.
ولی حرف و مغز مطلب من اینه که چرا سنت و سبک زندگی فراموش شده و سبکی جدید جایگزین شده؟
بله باید از علم به بهترین شکل استفاده کرد باید از ابزار پزشکی نوین استفاده کرد این نعمات الهی هست.اما چرا فقط از اونور بام میفتیم و دیگه سنت رو کامل فراموش میکنیم و فقط به این ابزار اتکا میشه؟
اون افرادی که شما گفتید آیا به این آمار هم توجه داشتید که چند درصد مسلمان بودند؟چند درصد شیعه بودن؟از این شیعه ها چند درصد درست و حسابی اعمال گفه شده رو انجام میدادن؟

موید باشید ان شا الله.

MOHAMAD(ANTI666);564284 نوشت:
بله اما دوست عزیزم حرف همینجاست.چرا ما به دلایل پزشکان توجه میکنیم.اما به دلایل معصومین خیر؟
آیا غیر از این هست که فقط یکی از شاگردان امام صادق (علیه السلام) پدر علم شیمیه؟
آیا متخصص اشتباه نمیکنه؟شاید بار ها خود شما شاهد اشتباه پزشکان بودید.اما معصوم چطور؟
و درکل و نتیجه بحث حقیر در مورد باید و نباید ها نیست بحث اینجاست که متاسفانه سبک تغییر کرده و باز هم با عرض تاسف بیشتر سبکی جدید و ضد سبک اسلامی وارد خانه ها شده.
مگر ما حدیث نداریم که پیامبر میگه در آخر الزمان پزشکان امت من چهره های مردم رو تغییر میدن؟الان آمار عمل بینی و لب در کجا بیشتره؟
البته الان دقیقا حدیث رو به خاطر ندارم اما شما به امت من توجه کنید.پیامبر نمیگه پزشکان یهودی یا مسیحی.میگه امت من.یعنی پزشکان مسلمان....

در مورد اون جمله هم قصد توضیح اون جمله رو ندارم.اما اینو میگم که با توجه به عرفی که مسیر اشتباه در پیش گرفتن چنین مثل ها و جملاتی پدیدار شده که این جملات با احادیث ما و آیات و روایات تناقض دارند.

با سلام و تشکر
بله در مورد سبک زندگی غربی رایج بین مسلمونا با شما موافقم اما مخالف علوم غیر اسلامی مفید هم نیستم.

یعنی شما می فرمایید سبک زندگی نباید عوض میشد؟
خب این که نمیشه. پیشرفت علم و تکنولوژی و تمدن و هزار مسئله ی دیگه، خود به خود سبک زندگی رو تغییر میدن.
ولی الان بحث سر این نبود.
بحث سر این هست که چطور در روایات تاکید شده بین صبحانه و شام چیزی خورده نشه، ولی اطبا میگن بین این دو باید ۳ وعده ی کوچک باشه؟ تا متابولیسم بدن دائم دچار کاهش و افزایش نشه.
مثلا، ذخیره ی گلیوژن کبد بسیار کمتر از مدت زمان صبح تا عشا (در روزهای طولانی) است. در صورتی که هیچوقت نباید میزان قند خون به قدری کاهش یابد که بدن به کاتابولیسم ماهیچه برای تامین انرژی بپردازد.
حال این روایات چگونه با علمی که ثابت شده قابل تطبیق و توجیه است؟ آیا از سند این روایات مطمئن هستیم؟

خب چرا به کتاب مفاتیح الحیاة مراجعه نمی کنید؟

در اون کتاب آیه ای از قرآن ذکر شده ( سند آیه رو یادم نیست) که بهشتیان دو وعده غذا میخورند . صبح و شب

آیت الله املی این آیه رو خیلی قشنگ توضیح دادند . حتی ایشون از وعده سحر و افطار هم برای مقایسه اینکه چند وعده و کی غذا بخوریم استفاده کردند .

پیشنهاد میکنم حتما این کتاب را مطالعه کنید تا به پاسخ سوالتان برسید .

Darkness;564260 نوشت:

سلام .به نظر من دیدگاه انسان باید به مبانی نقادانه باشد نه در فروعات و شعبه ها.
نگاه نقادانه به مبانی راهگشا هست ولی نگاه به جزییات، بیهوده و باعث وقت تلفی و حیرت میشه
در مورد روایات .اگر برای ما ثابت شد که امامان معصومند و علم آن ها خطا ناپذیر انوقت موضوع نقد روایات هم منتفی هست و تعبد در مورد روایات کاملا عقلی و منطقی هست.البته گاهی بخاطر دلایلی افراد تعبدی عمل نمیکنند.

Darkness;564292 نوشت:
خب این که نمیشه. پیشرفت علم و تکنولوژی و تمدن و هزار مسئله ی دیگه، خود به خود سبک زندگی رو تغییر میدن.
بحث سر این هست که چطور در روایات تاکید شده بین صبحانه و شام چیزی خورده نشه، ولی اطبا میگن بین این دو باید ۳ وعده ی کوچک باشه؟ تا متابولیسم بدن دائم دچار کاهش و افزایش نشه.
مثلا، ذخیره ی گلیوژن کبد بسیار کمتر از مدت زمان صبح تا عشا (در روزهای طولانی) است. در صورتی که هیچوقت نباید میزان قند خون به قدری کاهش یابد که بدن به کاتابولیسم ماهیچه برای تامین انرژی بپردازد.
حال این روایات چگونه با علمی که ثابت شده قابل تطبیق و توجیه است؟ آیا از سند این روایات مطمئن هستیم؟

سلام بر دوست عزیز
پایبندی به سبک زندگی اسلامی به این معنی نیست که سوار شتر بشیم و توی بیابانها سفر کنیم .اسلام با تمامی پیشرفت های بشری موافق هست و به آن توصیه شدید میکند اما به شرطی که چارچوب داشته باشه و در مسیر سعادت انسان باشه.

نقل قول:
با سلام و تشکر
بله در مورد سبک زندگی غربی رایج بین مسلمونا با شما موافقم اما مخالف علوم غیر اسلامی مفید هم نیستم.

بله کاملا با شما موافق هستم لطفا به توضیحات زیر توجه بفرمایید

نقل قول:

قسمت اول:
تشکر از شما برای پیگیری بحث.
لطفا توضیحات رو کامل وبا دقت مطالعه کنید.
اول با یک سوال صحبت های خودم رو شروع میکنم.قرآن دفترچه ی زندگی ما مسلمان هاست.در قرآن تاکید شده که دین اسلام برای جهانیان است پس بیابراین این قرآن هم برای کل جهانه و خلاصه نمیشه.
این قرآن سبک داده به ما که چطور زندگی کنیم.اما اخیرا سبک ها و مسلک های جدیدی دقیقا در مقابل قرآن آمدند.
حالا سوالی پیش میاد آیا این قرآن فقط خلاصه میشه به قرن بعثت پیامبر اکرم؟یا اینکه این قرآن برای تمام جهانیان و تمام زمانهاست؟
اگر جواب سوال مثبت باشه که یعنی ما قرآن رو فقط به یک قرن خاص خلاصه کردیم و دیگه از اون استفاده ای نمیشه و این کاملا متناقض با قرآنی هست که خودش رو نشانه ی آشکار معرفی میکنه و برای جهانیان.پس صد در صد این جواب اشتباست.
و در جواب دوم یعنی خیر شما باید به این نتیجه برسید که یک سبک بیشتر در کل جهان موجود نیست و اونهم سبکی هست که قرآن سفارش کرده.سبک زندگی اسلامی.اصلا دین خودش یک هدفه که یک سبک معرفی میکنه برای رستگاری دنیا و آخرت.
با توجه به جواب داده شده قرآن سبک زندگی برای ماست و هیچ سبکی جز اون موجود نیست و بقیه در مقابل هستند.
این که شما فرمودید یعنی سبک نباید عوض میشد خیر نباید عوض میشد اما چطور؟
منظور از این که سبک نباید عوض میشد این نیست که ما هنوز به جای انرژی برق از چراغ نفتی و بد تر از مشعل استفاده کنیم.خیر این کاملا مخالف عقلانیتی هست که قرآن به اون تاکید کرده.
هیچ کس با پیشرفت علم مخالف نیست و همه ی ما اون رو دوست داریم و به علم عش میورزیم همونطوری که در روایات آمده که توصیه شما به دنبال علم باید رفت که احادیث بسیاری در این باب هست من یکی از این احادیث رو برای شما نقل میکنم:

خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.
(بحارالانوار، ج79، ص170)

آیا این حدیث خودش نشان از رفیع بودن درجه ی علم در اسلام نیست؟وچه احادیثی در مورد دانشمندان وجود داره و درجات اونها.
اما آیا به نظر شما این علم میتونه سبک رو تغییر بده؟شما اگر چندین سال پیش از الاغ در طب سنتی استفاده میکردید امروز به جای اون از وسایل و ابزار نوین استفاده میکنید و هیچ کس منکر بد بودن اون نیست و اگر باشه میشه مثل وهابیت.
یا بهتر بگم مرکب در زمان قدیم اسب بود اما امروز ماشینه .آیا استفاده از ماشین غلطه؟خیر اصلا ماشین یعنی رفاه بیشتر و هیچ کس منکر این نعمات نیست.
اما سوال اینجاست در زمان قدیم همون ارزشی که اسب داشت امروز ماشینم داره آیا فقط به خاطر اینکه از فلز ساخته شده باید سبک جدیدی برای ما باشه؟آیا به خاطر این که کامپیوتر اختراع شد و کار رو خیلی آسون کرد باید سبک عوض بشه؟
آیا پیشرفت علم و تکنولوژی باید باعث پسرفت فرهنگ بشه و رفتن به زندگی دنیا؟
آیا نمیشه در خونه ای که امکانات نوین فراهمه دین هم جایگاه اولش رو داشته باشه؟
اصلا فقه به قدری پویاست که هر چیزی رو با علم روز میسنجه.
آیا علم باید باعث بشه عفت و غیرت از بین بره؟که همه دارید مشاهده میکنید!
آیا علم باید باعث بشه ملیون ملیون مردم بی گناه بایک موشک فلزی از بین برن؟
آیا این سبک جدیدی هست که علم در اختیار بشریت گذاشته؟
در زمان قدیم اگر یک نفر میخواست یک کتاب بنویسه باید مسافرت میکرد و راه زیادی رو طی میکرد تا چند کتاب به دست بیاره و پژوهشش رو تکمیل کنه.خداپدر علم نوین رو رحمت کنه که با در اختیار داشتن یک گوشی ساده میشه یک کتابخانه با اون حمل کرد اما ما در مقابل این علم مسئولیت نداریم؟
این علم باید موجب تنبلی در زندگی بشه؟
و خیلی سوالات دیگری که با تعبیر اشتباه از علم پیش میاد

متاسفانه ما همیشه یا روبه افراط هستیم یا تفریط .از اینور بوم میفتیم از از اونورش .یا اونقدر دنیایی میشیم که فاتحه ی دین رو میخونیم یا اونقدر (به اشتباه و در مسیر غلط و سبک اشتباه که در واقع اصلا دین نیست) سمت دین میریم که نتیجش میشه زاهد نماها که تعدادشون هم کم نیست و ریا و زهد با هم مخلوط میشه.ولی چرا این اتفاق میفته؟چون زندگی دینی رو یاد نگرفتیم.چون مثل علی بن ابی طالب نیستیم که خطبه ی بی الف و نقطه میخونه و علم مطلقه اما کنیش ابوترابه.در واقع اون چیزی که دچار افراط ما میشه سبک غلطه نه چیز بیشتر.ماتوی راهروی دنیا با این وضع داریم به عقب برمیگردیم ولی احساس میکنیم که داریم پیش میریم.مشکل اینجاست.یا بهتر بگم بعضی ها به اشتباه کلا علم رو قبول نمیکنن و بعضی هم اونقدر به علم نوین که یک ابزار شده علاقه مند میشن که دین رو از دست میدن و هر دو اشتباست.قرآن چه سبکی به ماداده؟ «خیر الامور اوسطها» ولی ما از این سبک خارج شدیم.این مفصل باید گفته بشه ولی امیدوارم منظورو رسونده باشم.

خدای نکرده دیدگاه من پس زدن علم پزشکی نیست و این یک نعمته که به ما عطا شده و اگر مقابل اون باشیم کفر نعمت کردیم.
تمام حرف حقیر اینه که سبک رو اگر درست کنیم خود به خود همه چیز حل میشه.اصلا واقعیتش اینه که دنیا بدون ولی معصوم همه ی دیدگاه هارو امتحان کرده:کمونیسم - ماتریالیسم - والان اومانیسم
و در اعصار مختلف : رنسانس - مدرنیسم - پست مدرنیسم - ترنس مدرنیسم همه ای این سبک ها رو تست کرده ولی جواب نگرفته و هنوز هم در دنیا اتفاقاتی که نباید بیفته می افته که خودتون شاهدش هستید.

حقیقت و سبک زندگی ما با استفاده از دو ثقل که به امانت گذاشته شده کامل میشه و اون چیزی نیست جز قرآن و اهل بیت.
مسلمان و شیعه به علم اعتقاد داره و یه چیزی بالاتر از علم که عالم غیبه در واقع هم محسوسات و هم عالم غیب ولی کدام علم:

بهترين علم آن است كه مفيد باشد.
(غررالحکم و دررالکلم،ص 354)

و علمی که نفعی نداره باید بگی : اللهم انی اعوذ بک من علم لا ینفع.

انتقاد من از علم نوین نیست بلکه از استفاده ی غلط از علم و تغییر سبک زندگی با علم هست.
اگر دین ما علمی نبود برای تقویت حافظه به خواب قیلوله تاکید نمیکرد که تازه غرب بفهمه روی حافظه چقدر موثره.پیشنهاد میکنم در موردش تحقیق کنید:Siesta

قسمت دوم:
قبل از هر چیزی ما باید ببینیم روایات چی گفتند و عمل کنیم(بعد از اطمینان به صحت) وگرنه الان چون من دستگاه های آزمایش ندارم هرکاری هم کنم نمیتونم به شما ثابت کنم که این حرفی که ائمه (علیهم السلام) زدند چی هست وجواب آزمایش رو تقدیم شما کنم.
خود شما میتونید حداقل یک ماه این رو امتحان کنید.صبحانه میل کنید(به اندازه ی کافی)
وشام هم تناول بفرمایید (به اندازه ی کافی)
و بین ای دو چیزی حتی الامکان نخورید.وتاثیرش رو خواهید دید.وگرنه من هرچی به شما بگم تا تاثیر و جواب رو نبینید فایده نداره(البته قابل به ذکره که اگر حرف معصومین مورد تایید شما باشه نیازی به آزمایش نیست بلکه باید عمل کنید) اما در کل شما اگر میخواین به جواب برسید باید خودتون امتحان کنید.
اما در مورد صحیح بودن حدیث ما علم رجال رو داریم و با توجه به علم رجال و تواتر احادیث شکی در صحت آن نیست.

محمد132;564315 نوشت:

سلام بر دوست عزیز
پایبندی به سبک زندگی اسلامی به این معنی نیست که سوار شتر بشیم و توی بیابانها سفر کنیم .اسلام با تمامی پیشرفت های بشری موافق هست و به آن توصیه شدید میکند اما به شرطی که چارچوب داشته باشه و در مسیر سعادت انسان باشه.

درود بر شما. موافقم. بنده که با این قسمت قضیه مشکل ندارم.
مشکل بنده سر مواردی هست که مطالب علمی ثابت شده با دین به تناقض می رسند. که یکی از آن ها نیز مبحث تکامل انواع است.
حال اینجا بحث سر وعده ی های غذایی بود که بنده پرسیدم کدوم درسته؟

نقل قول:
خب چرا به کتاب مفاتیح الحیاة مراجعه نمی کنید؟

در اون کتاب آیه ای از قرآن ذکر شده ( سند آیه رو یادم نیست) که بهشتیان دو وعده غذا میخورند . صبح و شب

آیت الله املی این آیه رو خیلی قشنگ توضیح دادند . حتی ایشون از وعده سحر و افطار هم برای مقایسه اینکه چند وعده و کی غذا بخوریم استفاده کردند .

پیشنهاد میکنم حتما این کتاب را مطالعه کنید تا به پاسخ سوالتان برسید .

درود
مشکل بنده دقیقاْ همین جاست. یعنی چرا دین و علم در این زمینه ها با هم تناقض دارند. که فکر نکنم با مراجعه به آن کتاب بتوانم پاسخ خود را بگیرم.

MOHAMAD(ANTI666);564319 نوشت:
خود شما میتونید حداقل یک ماه این رو امتحان کنید.صبحانه میل کنید(به اندازه ی کافی)
وشام هم تناول بفرمایید (به اندازه ی کافی)
و بین ای دو چیزی حتی الامکان نخورید.وتاثیرش رو خواهید دید.وگرنه من هرچی به شما بگم تا تاثیر و جواب رو نبینید فایده نداره(البته قابل به ذکره که اگر حرف معصومین مورد تایید شما باشه نیازی به آزمایش نیست بلکه باید عمل کنید) اما در کل شما اگر میخواین به جواب برسید باید خودتون امتحان کنید.

درود
موافقم. با امتحان میشه متوجه شد. ولی این اصلاْ امکان پذیر نیست که فقط و فقط دو وعده غذا خورد. پس چه زمانی میوه، سه لیوان شیر، آجیل و غیره مصرف بشه؟؟ غیر از اینه که این موارد باید بین وعده های غذایی اصلی مصرف بشن؟

Darkness;564320 نوشت:
مشکل بنده سر مواردی هست که مطالب علمی ثابت شده با دین به تناقض می رسند. که یکی از آن ها نیز مبحث تکامل انواع است.
حال اینجا بحث سر وعده ی های غذایی بود که بنده پرسیدم کدوم درسته؟

سلام و تشکر
اگه در مورد روایات صحیحه بحث باشه ،به فرض اینکه مبانی دینی را قبول داشته باشیم تناقض منتفی هست و وقتی تناقض منتفی باشه یکی از حالات زیر وجود داره
شاید از نگاه ما تناقض باشه (به علت ندانستن علل موضوع برداشت اشتباه)یا در مواردی میتواند اشتباه در یافته های تجربی باشد
.

Darkness;564322 نوشت:
درود
موافقم. با امتحان میشه متوجه شد. ولی این اصلاْ امکان پذیر نیست که فقط و فقط دو وعده غذا خورد. پس چه زمانی میوه، سه لیوان شیر، آجیل و غیره مصرف بشه؟؟ غیر از اینه که این موارد باید بین وعده های غذایی اصلی مصرف بشن؟

اگه در نوشته های استاد دقت کرده باشید می یابید که دو وعده غذایی +در بین ایندو وعده (وقت ظهر) میوه و خشکبار

Darkness;564322 نوشت:
درود

همونطور که عرض کردم متاسفانه لوازم پزشکی در اختیار حقیر نیست که بتونم جواب رو به شما تقدیم کنم وتنها راهی که میتونم بگم اینه.
در واقع نمیشه این رو تناقض احادیث با علم نامید بلکه میشه گفت این کامل نبودن علمه.برای مثال ما حدیثی داریم که میگه در زمان ظهور فرمانده های حضرت صاحب الزمان (عجل الله) با کف دست با ایشون در ارتباط هستند.اما اینو اگر شما 200 سال پیش نقل میکردید همه میزدن زیر خنده امام الان علم ثابت کرده که میشه و نمونش همین گوشی ها و غیره ها...پس نتیجه ی شما اینجا چیه؟علمی که هنوز کامل نیست و در راستای تکامله؟یا حدیثی که اشتباست و سند نداره؟

اما در مورد امکان پذیر بودنش روی ما که ثابت شد میشه.
شما شیر رو میتونید در صبحانه استفاده کنید و خشکبار(آجیل و ...) و تر بار (میوه ها) رو میتونید در طول روز بین این دو وعده استفاده کنید.
خیر غیر از این نیست اینها باید بین وعده ی ها مصرف بشن اما صحبت ما سر ناهاره که خودشو بین وعده ها جا کرده.

MOHAMAD(ANTI666);564328 نوشت:
همونطور که عرض کردم متاسفانه لوازم پزشکی در اختیار حقیر نیست که بتونم جواب رو به شما تقدیم کنم وتنها راهی که میتونم بگم اینه.
در واقع نمیشه این رو تناقض احادیث با علم نامید بلکه میشه گفت این کامل نبودن علمه.برای مثال ما حدیثی داریم که میگه در زمان ظهور فرمانده های حضرت صاحب الزمان (عجل الله) با کف دست با ایشون در ارتباط هستند.اما اینو اگر شما 200 سال پیش نقل میکردید همه میزدن زیر خنده امام الان علم ثابت کرده که میشه و نمونش همین گوشی ها و غیره ها...پس نتیجه ی شما اینجا چیه؟علمی که هنوز کامل نیست و در راستای تکامله؟یا حدیثی که اشتباست و سند نداره؟

اما در مورد امکان پذیر بودنش روی ما که ثابت شد میشه.
شما شیر رو میتونید در صبحانه استفاده کنید و خشکبار(آجیل و ...) و تر بار (میوه ها) رو میتونید در طول روز بین این دو وعده استفاده کنید.
خیر غیر از این نیست اینها باید بین وعده ی ها مصرف بشن اما صحبت ما سر ناهاره که خودشو بین وعده ها جا کرده.

من احساس می کنم ما هر دو یک نظر داریم اما تفاوت در بیان و یا شاید نفهمیدن بیان روایات موجب سوء تفاهم شده.
خب اگر قرار باشه صبحانه مفصل باشه و بعد شیر و چند ساعت بعد میوه و چند ساعت بعد هم آجیل یا مثلاْ شیر با بیسکوییت مصرف بشه و چند ساعت بعد هم شام‌ سبک، که خب این تناقض زیادی با علم نداره. اما در یک روایت دیدم از امام صادق که فرمودن نباید چیزی بین این دو وعده (صبحانه و شام) مصرف بشه. این رو چگونه توجیه می کنید؟

Darkness;564339 نوشت:

من احساس می کنم ما هر دو یک نظر داریم اما تفاوت در بیان و یا شاید نفهمیدن بیان روایات موجب سوء تفاهم شده.
خب اگر قرار باشه صبحانه مفصل باشه و بعد شیر و چند ساعت بعد میوه و چند ساعت بعد هم آجیل یا مثلاْ شیر با بیسکوییت مصرف بشه و چند ساعت بعد هم شام‌ سبک، که خب این تناقض زیادی با علم نداره. اما در یک روایت دیدم از امام صادق که فرمودن نباید چیزی بین این دو وعده (صبحانه و شام) مصرف بشه. این رو چگونه توجیه می کنید؟

ما به هیچ وجه نگفتیم اول صبحانه بعد شیر بعد آجیل بعد بیسکوییت و .... خیر.
منظور روایات ما دقیقا جلوگیری از پرخوری وزیاده روی هست.

امام کاظم (علیه السلام) میرفرمایند:
اگر مردم در غذا خوردن زیاده روی نکنند بلکه میانه رو باشند همیشه بدنشان سالم خواهد بود.
محاسن/ص439/ح296

اگر قرار بر این باشه که در خورد زیاده روی بشه که باز همون میشه.!!
مثلا ما صبحونه بخوریم دو ساعت آجیل بعد میوه بعد شیر بعد بیسکوییت و... خوب اینکه باز همون زیاده روی هست که موجب بیماری میشه.
شما زمانی میتونید از این ها استفاده کنید که شاید توان نباشه که در طول روز گرسنه بمونید(که البته اگر صبحانه خوب استفاده بشه چنین نخواهد شد) و دچار ضعف بشید بعد از این ها میشه استفاده کرد.
البته میگم میشه استفاده کرد نه اینکه وقتی ضعف نبود نشه ها.خیر بلکه منظور جلوگیری از زیاده روی در خوردن هست.
احادیث متواتری در این مورد هست و احتمالا این حدیث منظورش این نیست که بین این دوتا باید روزه بگیرید بلکه داره کلیات موضوع رو میرسونه که وعده های غذا صبحانه و شام هستند.
البته باید چک بشه و تفسیر این نظر شخصیه حقیر هست.

موید و در پناه حق باشید ان شا الله

من ساعت 8-9 صبح هر چقدرم که صبحانه مفصل بخورم ساعت 1-2 انقـــــــــــــد گشنم میشه که نگو!حالا نخورم تااااااااااااا مغرب..به خصوص تابستونا...وای ادم میمیره که...خو یهو روزه بگیره

سلام. چ بحث چالش برانگیزی آدم دلش نمیاد از کنارش بگذره :khandeh!: ب نظر من خدا رو شکر طب سنتی ک الان رایج شده بین کشورمون این تناقضات رو حل کرده چون هم ب عنوان یه علم پزشکی مطرحه و هم از احادیث و دین گرفته شده و خدا رو شکر دوستان خبره ای هم تربیت شدن ک حتی واسه بعضی سرطان ها هم درمان پیدا کردن... در مورد وعده ناهار هم خب معلومه دیگه طرفی ک صبح صبحانه رو درست و حسابی بخوره و اول شب هم شام نوش جان کنه دیگه ناهار اون وسط چی میگه و میتونه جایگزین ناهار تنقلات یا میوه نوش جان بکنه اگه گرسنه شد ... هرجا هستین سلامت باشین :Gol:

از نظر من ناهار بخور و شام کم بخور ! چون شام بخوای زیاد بخوری شکم سنگین بشه خواب پریشون می بینی

از طرفی بخوای ناهار نخوری و شام سبک بخوری ! بلاخره آدم باید نیروی بدنش تامین بشه ! اگه ناهار نخوره و شام کم بخوره پس کی بخوره

اجداد ما همه صبحانه ناهار و شام خوردن و تا به ما رسید و ما هم همین روش رو ادامه دادیم و اینجوری بزرگ شدیم و کسی چیزش نشد و مرض هم نشد

پدر بزرگ من بالای 80 سال سن داره به همین روش صبحانه ناهار شام غذا خورده چیزیش هم نشد

السلام علیکم و رحمة الله
انصافاً من هرروزی که ناهار نمی خورم خیلی بیشتر و بهتر به کارهام می رسم.
هروقت هم ناهار می خورم انقدر سنگین میشم که تاساعت ها اصلا حال ندارم و ترجیح میدم بخوابم.
روزهایی که روزه می گیرم هم قشنگ به کارهام می رسم و الکی وقتمو برای ناهارخوردن و خواب بعدش و معذرت می خوام تخلیه ی بعدش، تلف نمیکنم!

سوال:
از نظر روایات ناهار خوردن درست است؟

پاسخ:
مسأله نخوردن ناهار در طب سنتی و روایات،مسأله ای تقریبا قطعی است،البته نخوردن ناهار نباید در حالی صورت گیرد که یک صبحانه خیلی سبک خورده شده و شام نیز در آخر شب مصرف شود،
بلکه می بایست صبحانه ای نسبتا مفصل مصرف شده و شام نیز در اوائل شب مصرف شود تا معده قبل از خواب آن را هضم کند،
در این بین نیز می توان از خشکبار یا میوه برای جلوگیری از عارض شدن ضعف بهره برد.

موضوع قفل شده است