جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تدوين نسل سوم كتب علامه جوادی آملی برای مخاطبان جوان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,518
  حضور
  167 روز 21 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  625
  آپلود
  104
  گالری
  1631
  صلوات
  94597

  تدوين نسل سوم كتب علامه جوادی آملی برای مخاطبان جوان
  علامه جوادی آملی؛ مظهر وحدت قرآن و عرفان و برهان/ 4
  تدوين نسل سوم كتب علامه جوادی آملی برای مخاطبان جوان

  گروه انديشه: معاون پژوهشی مؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اسراء، از تدوين نسل سوم مجموعه آثار آيت‌الله العظمی جوادی آملی برای عموم افراد جامعه، معلمان و دانشجويان خبر داد.

  حجت‌الاسلام سيدمحمد صادقی، معاون پژوهشی مؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اسراء، با بيان اين‏كه كتاب‌های آيت‌الله جوادی آملی در سه سطح به مخاطبان ارائه می‌شود، اظهار كرد: سطح اول كار كه سطح متوسط است، آثاری است كه به صورت سخنرانی ايشان بوده و به شكل متن درآمده است. بر روی اين آثار كار پژوهشی انجام گرفته و سپس به پيش خود ايشان رفته و نهايتا اين كار با ايجاد اصلاحاتی از طرف آيت‌الله العظمی جوادی آملی به صورت كتاب منتشر شده است.

  وی با بيان اين‏كه مخاطبين هدف اين كتاب‏ها افراد خاصی هستند، گفت: آيت‌الله العظمی جوادی آملی خود نيز در اين كتاب‌ها بيان كرده‌اند كه به دنبال مخاطب عام نيستند؛ مخاطبين اين كتاب‏ها اساتيد حوزه و دانشگاه و پژوهشگران سطوح عاليه هستند. ايشان حتی انتظار ندارند كه برخی از طلبه‌ها نيز مطالب اين كتاب را بفهمند. واقعيت هم همين است و هنگامی كه شما به برخی از كتاب‌های تفسيری ايشان مراجعه كنيد، اين مسئله را مشاهده حتما مشاهده خواهيد كرد.

  حجت‌الاسلام صادقی با اشاره به سطح بالاتری از تأليفات آيت‌الله العظمی جوادی آملی تصريح كرد: در اين سطح كه سطح دقيق‌تری نيز هست، آرا و انديشه‌های آيت‌الله جوادی آملی را بر اساس همين كتاب‌های منتشر شده اسخراج می‌شود و در اختيار علاقه‌مندان قرار می‏دهند. اين كار نيز كاری تخصصی است كه در اين مؤسسه در حال انجام است.

  وی خاطرنشان كرد: پس از حدود 17 و 18 سالی كه اين مؤسسه راه‌اندازی شد، در بخش‌های مختلفی همانند نمايشگاه كتاب كه با مردم تعامل داشتيم، متوجه ‌شديم كه بخش عظيمی از جامعه دادشان اين است كه با بيشتر آثار آيت‌الله جوادی آملی نمی‌توانيم ارتباط برقرار كنيم و از نظرات‏شان بهره‌مند شويم.

  اين شاگرد آيت‌الله جوادی آملی با بيان اين‏كه اين قشر از جامعه حق دارند، زيرا اساسا اين كتب برای آنان نوشته نشده است، اظهار كرد: بعد از اين‏كه مؤسسه 16 سال به اين صورت فعاليت كرد، به اين نتيجه رسيديم كه زمان آن فرارسيده تا از مجموعه آثار آيت‌الله جوادی آملی، كتبی توليد كنيم كه در سطح عموم جامعه نيز قابل استفاده باشد.

  وی در پاسخ به اين سؤال كه مخاطبين هدف اين كتاب‏ها چه كسانی هستند؟ تصريح كرد: عموم افراد جامعه و علاقه‌مندانی كه از سطح معلومات نسبی برخوردارند، همچون دانشجويان كارشناسی و يا معلمان مدارس كه معلومات مقدماتی در اين زمنيه دارند، می‏توانند جزو مخاطبين اين دسته از كتاب‌ها باشند. در حقيقت اين مسئله سنگ بنای اين بخش از مؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اسراء به عنوان معاونت فرهنگی و پژوهشی شد كه بحمدالله دو سالی است كه اين بخش به طور جدی فعاليت می‌كند.

  معاون پژوهشی مؤسسه اسراء در پاسخ به اين سؤال كه تاكنون چه طرح‏هايی اجرا شده و چه طرح‏هايی در دست اقدام داريد؟ گفت: در گام نخست متوجه شديم كه آيت‏الله العظمی جوادی آملی يك سری آثاری دارند كه تاكنون منتشر نشده است. اين آثار همان سخنانی است كه خود ايشان سال‌های سال در اردوهای دانشجويی مشهد بيان می‏كرد.

  وی افزود: اين اردو تحت عنوان «كوثر» برگزار می‌شد و از آيت‌الله العظمی جوادی دعوت می‌شد كه به آنجا بروند و به صورت چهره به چهره ارتباط نزديك با دانشجويان داشته باشند. در اين اردوها دانشجويان سؤالات خود را مطرح می‌كردند و ايشان در جلساتی كه برگزار می‌شد، به اين سؤالات پاسخ می‌داد. سيدمحمد صادقی:
  هم‌اكنون طرح‏های بسياری در مؤسسه اسراء در حال پيگيری است، كه از جمله می‌توان به طر‌ح‌های عصمت، شفاعت، مرگ، قيامت، برزخ و بسياری از موضوعات ديگر اشاره كرد و اميدواريم كه خداوند توفيق دهد و بتوانيم اين طرح‏ها را به زودی به سرانجام برسانيم


  حجت‌الاسلام صادقی با اشاره به گردآوری مجموعه پرسش‌های دانشجويان، اظهار كرد: پس از آنكه تعداد متنابهی از سؤالات و پرسش‏ها جمع‌آوری و تدوين شد، آن‏را تحت عنوان «نسيم انديشه» منتشر و روانه بازار كرديم. در واقع اولين گام ما همين كتاب‌های «نسيم انديشه» بود كه تاكنون سه جلد از آن منتشر شده است.

  وی در بين گام بعدی معاونت پژوهشی مؤسسه اسراء گفت: پس از آن، بر اساس نيازهايی كه احساس می‌كرديم در سطح دانشجويان وجود دارد، با همكاری نهاد نمايندگی ولی فقيه در دانشگاه‌ها فهرستی تهيه كرديم؛ يعنی سؤالاتی كه عموما دانشجويان داشتند را گرفتيم و بر اساس آن طرح‌هايی را برنامه‌ريزی كرديم.

  اين شاگرد آيت‌الله جوادی آملی با اشاره به طرح بررسی خلقت و جايگاه انسان در آفرينش، بيان كرد: به عنوان نمونه طرحی را كه در حال انجام داريم و به زودی منتشر می‌شود، كتابی تحت عنوان «آفرينش» است كه مراحل تحقيقی خود را گذرانده است و در مرحله صفحه بندی قرار دارد. اين كار توسط سيدمصطفی موسوی‌تبار انجام گرفته است و اميدواريم به نمايشگاه كتاب برسد.

  حجت‌الاسلام صادقی با اشاره به طرح‏های ديگر مؤسسه تصريح كرد: طرح «حجاب و عفاف» مسئله حجاب را از ديدگاه آيت‌الله العظمی جوادی آملی بررسی می‌كند. همچنين طرح ديگری تحت عنوان «همتايی قرآن و اهل بيت(ع)» نگاشته شده كه اميدواريم اين طرح نيز به نمايشگاه كتاب برسد.

  وی با بيان اين‏كه پيگيری اين طرح‏ها بر اساس نيازهای روز جوانان بوده است، گفت: طرح ديگر عرفان عملی و نظری است. زيرا امروزه عرفان‌های كاذب در دانشگاه‌ها خيلی غوغا می‌كند و حتی عرفان اسلامی نيز به شكل وارونه به بسياری از طالبان خود معرفی می‌شود.

  معاون پژوهشی مؤسسه اسراء با بيان اين‏كه طرح‏های بسياری در مؤسسه در حال پيگيری است، تصريح كرد: هم‌اكنون بر روی طرح‏هايی تحت عنوان عصمت، شفاعت مرگ، قيامت، برزخ و بسياری از موضوعات ديگر كار می‏كنيم و اميدواريم كه خداوند توفيق دهد و بتوانيم اين طرح‏ها را به سرانجام برسانيم و به تعالی فرهنگ جامعه خدمتی كرده باشيم.

  منبع: ایکنا


 2. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود