صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: همه تلاش ها برای طلبه شدن

علاقه
    امام زمانم (عج).مجتهده بانو امین نادیدنی؛در خانه بودن ومطالعه طولانی مدت.باران.
    نوشته
    644
    حضور
    69 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    9
    گالری
    128
    صلوات
    3511

همه تلاش ها برای طلبه شدن

بسم الله الرحمن الرحیم
    و صلّ الله علی محمّد ٍ و آله الطّّاهرین

اللهم عجّل لولیک الفرج

سلام
    با توجه به آمار و ارقامی که به دست رسیده بیشتر فارغ التحصیلان دوره دبیرستان بنا به دلایل متعدد گرایش به دانشجو شدن دارند ، اون هم در شرایطی که در مملکت جمهوری اسلامی ایران تعداد بسیار اندکی از دانشگاه های سراسر کشور هستند که رشته های علوم معارف قرآن و علوم اسلامی رو پشتیبانی میکنند و اکثرا (با بهانه نان دین خوردن و بی اعتنایی به رشته های گهر بار و پر ارزش اسلامی از قبیل علوم قرآن، تربیت معلم قرآن ، تربیت مبلغ علوم اسلامی به زبان انگلیسی ، علوم حدیث ، کلام و فلسفه اسلامی ، علوم معارف قرآن مجید، دروس مقدس حوزوی ، رشته نهج البلاغه ، علوم تربیتی و معارف اسلامی، حقوق و معارف اسلامی، علوم قضایی و ثبتی با گرایش علوم معارف اسلامی ، رشته شیعه شناسی ، زبان قرآن مجید ، روانشناسی و معارف اسلامی ، زبان انگلیسی بر تکیه بر متون اسلامی، مترجمی دروس اسلامی (نهج البلاغه ، متون حدیثی و قرآن به زبان های خارجه متفاوت بعضاً یا در دانشگاه ها متقاضیان کمی دارد و حمایت نمیشوند یا متقاضیانی دارد و رسیدگی نمیشود.. و چرخه ی عرضه و تقاضا به حرکت کندی ادامه میدهد و یا اینکه چنین رشته هایی وجود ندارد...))

از سمت دیگر تلاش های بسیاری در زمینه هایی غیر از این موارد وجود دارد
    علت که بررسی شود دلایل و اطلاع رسانی ها مشخص میشود و تلاش براین که طلبه های بیشتری یا حداقل دانشجویان علوم انسانی بیشتری را ان شاءالله دارا باشیم .
    نظرهای شما کاربران محترم را محترم میشماریم.

2. صلوات ها 19

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

همه تلاش ها برای طلبه شدن

کارشناس بحث: استاد صابر

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطالب خود را ارسال نمایید

و از هرگونه بحث حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

5. صلوات ها 14

نوشته
    566
    حضور
    83 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2008

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره زهراء نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    و صلّ الله علی محمّد ٍ و آله الطّّاهرین

اللهم عجّل لولیک الفرج

سلام
    با توجه به آمار و ارقامی که به دست رسیده بیشتر فارغ التحصیلان دوره دبیرستان بنا به دلایل متعدد گرایش به دانشجو شدن دارند ، اون هم در شرایطی که در مملکت جمهوری اسلامی ایران تعداد بسیار اندکی از دانشگاه های سراسر کشور هستند که رشته های علوم معارف قرآن و علوم اسلامی رو پشتیبانی میکنند و اکثرا (با بهانه نان دین خوردن و بی اعتنایی به رشته های گهر بار و پر ارزش اسلامی از قبیل علوم قرآن، تربیت معلم قرآن ، تربیت مبلغ علوم اسلامی به زبان انگلیسی ، علوم حدیث ، کلام و فلسفه اسلامی ، علوم معارف قرآن مجید، دروس مقدس حوزوی ، رشته نهج البلاغه ، علوم تربیتی و معارف اسلامی، حقوق و معارف اسلامی، علوم قضایی و ثبتی با گرایش علوم معارف اسلامی ، رشته شیعه شناسی ، زبان قرآن مجید ، روانشناسی و معارف اسلامی ، زبان انگلیسی بر تکیه بر متون اسلامی، مترجمی دروس اسلامی (نهج البلاغه ، متون حدیثی و قرآن به زبان های خارجه متفاوت بعضاً یا در دانشگاه ها متقاضیان کمی دارد و حمایت نمیشوند یا متقاضیانی دارد و رسیدگی نمیشود.. و چرخه ی عرضه و تقاضا به حرکت کندی ادامه میدهد و یا اینکه چنین رشته هایی وجود ندارد...))

از سمت دیگر تلاش های بسیاری در زمینه هایی غیر از این موارد وجود دارد
    علت که بررسی شود دلایل و اطلاع رسانی ها مشخص میشود و تلاش براین که طلبه های بیشتری یا حداقل دانشجویان علوم انسانی بیشتری را ان شاءالله دارا باشیم .
    نظرهای شما کاربران محترم را محترم میشماریم.
    سلام
    ببخشید من متوجه نشدم. الان دقیقا درباره چی باید نظر بدیم؟ اینکه چرا عرضه کمه یا تقاضا؟

7. صلوات ها 3

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,374
    حضور
    27 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5770

خب حق داریم...من خودم انسانی خوندم...
    به نظر شما توی این جامعه با این وضع اقتصادی...میشه انسانی خوندن و بیکار موند؟نمیگم تمام مهندسیا سر کارن اما...الان ترجیح میدن رشته های حسابداری.کامپیوتر.اقتصاد مدیریت و ....بخونن به خصوص برای پسرا انسانی خوندن مساوی ضرره...
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

9. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    69 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    9
    گالری
    128
    صلوات
    3511

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد پناهیان نمایش پست ها
    آیا می‌توانیم طلبه هم از هندوستان وارد کنیم؟
    طلبگی شغل رهبری انسان‌هاست. انسان‌ها باید نجات پیدا کنند. کشتاری که در سوریه هست، در افغانستان هست، در عراق هست، اینها علتش خباثت دشمنان است اما زمینه‌اش این است که طلبۀ خوب کم داریم. امروزه مردم جهان بیش از هر زمان دیگری نسبت به دین تشنه هستند. نجات عالم به طلبه هاست. حالا نه اینکه همه مثل امام خمینی، بزرگ و برجسته شوند اما نیاز جامعه به این شغل خیلی زیاد است.

11. صلوات ها 7

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,374
    حضور
    27 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5770

طلبگی شغل رهبری انسان‌هاست. انسان‌ها باید نجات پیدا کنند. نجات عالم به طلبه هاست. .
    چرا به جای اینکه طلبه ها رو زیاد کنید(که البته بی انصافی نکنیم که خیلی هاشون در حد امام جماعت محله باقی می موند)تا مردم رو رهبری کنند و نجات بدهند!!!!! رو مردم کار نکنیم که مطالعات دینی خودشونو تقویت کنن آدم با سواد دینی زیاد داشته باشیم نه کسی که صرفا خودشو درگیر درس های سختی مثل اصول و عربی و...های حوزه کنه بعدم در همون حد بمونه....اینکه هرکسی پیامبر خود و خانواده اش بشه بهتر نیست؟
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

13. صلوات ها 6

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

سلام
    من مهندسی مکانیک خوندم ولی هر چه پیش میره بیشتر میفهمم که کاش طلبه میشدم میدونید این بحث طلبه شدن خیلی به شخصیت طرف بر میگرده یعنی در سنین نوجوانی و جوانی به علت تحت تاثیر قرار گرفتن بچه ها و تبلیغلت سو خیلی کم بسمت طلبه شدن میرن اوناییم که میخوان برن باز با محدودیت خونوادگی مواجهند (ناراضی بودن والدین) البته بحثم اینجا در مورد افرادیه که علاقه به طلبه شدن ندارن.
    من خودم به شخصه چند دلیل میبینم که حوزه نتونسته خوب یار کشی کنه و افراد رو جذب کنه(البته نظر شخصی منه)
    1- علی رغم تبلیغات سو به هیچ وجه حوزه تبلیغاتی در جهت مفید بودن و رفع کردن تبلیغات سو برنداشته
    2- در قدیم طلبه ها و افراد حوزوی بیشتر در میان مردم بودن تا الان منظور از مردم همه افراده نه فقط اونایی که مسجد میرن یا افراد متدین یک به عنوان مثال در دوران خوابگاه که من تحصیل میکردم اکثر رفیقام و اطرافیانم هیچ اعتقادی به دین نداشتن و اصلا نماز تعطیل. یک بار با یکی از دوستانم بحث کردم (از دوستان نماز خون و واقعا متدین) که خوابگاه واقعا وضعش خرابه و اصلا نماز خوانا کم شدن یهو در برابر من موضع گرفت که نخیر کی گفته تو اتاق ما (اتاق رفیقم) همه نماز خونند بعد دیم خوب درست میگه ولی اتاق اونا دقیقا از معدود اتاقای بود که دانشجو ها توش نماز میخوندند و این رفیق ما چون فقط با افراد متدین میگشت فک میکرد همه اتاقا مثل اتاق خودشونه و همه نماز خونن ولی در صورتی که در اشتباه بود چون تقریبا افرادی که من باهاشون برخورد داشتم حداقل ده رابر بودن و من با اتاقای مختلفی رفت و امد داشتم و این رفیق ما تو اشتباه بود
    3- قدیما تو حوزه دروس منطق و ریاضی بصورت جدی ارائه میشد حتی نجوم بنظرم یکی از دلایلی دانش اموزان با رشته های ریاضی علاقه دارن کمتر بیان سمت حوزه چون برای کسی که با ریاضی بزرگ شده خوندن دروس انسانی واقعا درسر داره ولی ارائه دروسی مثل منطق و.... میتونه حاقل در کنار دروس اسنای حوزه مایل این قشر رو بیشتر کنه برای رفتن به حوزه

در کل اصل مطلب همون تبلیغات سو که وجود داره درباره طلبگی سبب میشه افراد کتر به سمت حوزه برن و تا شخص واقعا به این مهم پی نبره که طلبگی واقعا مورد نیازه هیچ وقت سراغش نمیره
    یکی دیگه از دلایل هم محدودیت سنی که حوزه گذاشته. قبول دارم زمان طلبگی زیاده ولی ایا این دلیل میشه افراد مستعد فقط بخاطر سن بالا از حوزه محروم بشن؟ (داستان سکاکی رو فک کنم همه شنیدن) در ضمن کسی که در سن بالا میخواد بیاد حوزه حتما با درک عمیقی به این نکته که طلبگی مورد نیازشه، رسیده و مطمئنا با وجود سن بالا تلاشش مضاعف میشه برای تحصیل علوم دینی.
    در ضمن این نکته رو نباید فراموش کرد که دروس دینی فقط اکتسابی نیست با چند کتاب و دفتر تموم بشه کسی که حتی در سن بالا به این نتیجه رسیده که این دروس و تحصیل علوم دینی مورد نیازه حتما خدا هم بهش کمک میکنه

ببخشید زیاد شد

15. صلوات ها 10

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
    چرا به جای اینکه طلبه ها رو زیاد کنید(که البته بی انصافی نکنیم که خیلی هاشون در حد امام جماعت محله باقی می موند)تا مردم رو رهبری کنند و نجات بدهند!!!!! رو مردم کار نکنیم که مطالعات دینی خودشونو تقویت کنن آدم با سواد دینی زیاد داشته باشیم نه کسی که صرفا خودشو درگیر درس های سختی مثل اصول و عربی و...های حوزه کنه بعدم در همون حد بمونه....اینکه هرکسی پیامبر خود و خانواده اش بشه بهتر نیست؟
    حرف شما کاملا متینه ولی میتونید بیشتر توضیح بدید منظور از مطالعات دینی چیه؟
    ممنونم

17. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    644
    حضور
    69 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    9
    گالری
    128
    صلوات
    3511

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد 1363 نمایش پست ها
    - علی رغم تبلیغات سو به هیچ وجه حوزه تبلیغاتی در جهت مفید بودن و رفع کردن تبلیغات سو برنداشته
    2- در قدیم طلبه ها و افراد حوزوی بیشتر در میان مردم بودن تا الان منظور از مردم همه افراده نه فقط اونایی که مسجد میرن یا افراد متدین یک به عنوان مثال در دوران خوابگاه که من تحصیل میکردم اکثر رفیقام و اطرافیانم هیچ اعتقادی به دین نداشتن و اصلا نماز تعطیل. یک بار با یکی از دوستانم بحث کردم (از دوستان نماز خون و واقعا متدین) که خوابگاه واقعا وضعش خرابه و اصلا نماز خوانا کم شدن یهو در برابر من موضع گرفت که نخیر کی گفته تو اتاق ما (اتاق رفیقم) همه نماز خونند بعد دیم خوب درست میگه ولی اتاق اونا دقیقا از معدود اتاقای بود که دانشجو ها توش نماز میخوندند و این رفیق ما چون فقط با افراد متدین میگشت فک میکرد همه اتاقا مثل اتاق خودشونه و همه نماز خونن ولی در صورتی که در اشتباه بود چون تقریبا افرادی که من باهاشون برخورد داشتم حداقل ده رابر بودن و من با اتاقای مختلفی رفت و امد داشتم و این رفیق ما تو اشتباه بود
    3- قدیما تو حوزه دروس منطق و ریاضی بصورت جدی ارائه میشد حتی نجوم بنظرم یکی از دلایلی دانش اموزان با رشته های ریاضی علاقه دارن کمتر بیان سمت حوزه چون برای کسی که با ریاضی بزرگ شده خوندن دروس انسانی واقعا درسر داره ولی ارائه دروسی مثل منطق و.... میتونه حاقل در کنار دروس اسنای حوزه مایل این قشر رو بیشتر کنه برای رفتن به حوزه

در کل اصل مطلب همون تبلیغات سو که وجود داره درباره طلبگی سبب میشه افراد کتر به سمت حوزه برن و تا شخص واقعا به این مهم پی نبره که طلبگی واقعا مورد نیازه هیچ وقت سراغش نمیره
    یکی دیگه از دلایل هم محدودیت سنی که حوزه گذاشته. قبول دارم زمان طلبگی زیاده ولی ایا این دلیل میشه افراد مستعد فقط بخاطر سن بالا از حوزه محروم بشن؟ (داستان سکاکی رو فک کنم همه شنیدن) در ضمن کسی که در سن بالا میخواد بیاد حوزه حتما با درک عمیقی به این نکته که طلبگی مورد نیازشه، رسیده و مطمئنا با وجود سن بالا تلاشش مضاعف میشه برای تحصیل علوم دینی.
    در ضمن این نکته رو نباید فراموش کرد که دروس دینی فقط اکتسابی نیست با چند کتاب و دفتر تموم بشه کسی که حتی در سن بالا به این نتیجه رسیده که این دروس و تحصیل علوم دینی مورد نیازه حتما خدا هم بهش کمک میکنه
    بله درسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر فرهنگی نمایش پست ها
    آمار دقیق طلبه های کشور اعلام شد

مشاور رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در امور حوزه های علمیه، گفت: 200 هزار طلبه خواهر و برادر هم اکنون در کشور مشغول به تحصیل و فعالیت هستند که البته در میان آن ها، طلابی از سایر کشورهای اسلامی نیز وجود دارد.
    به نظر بنده ام اینطور که مشاهده میشه اطلاع رسانی های دانشگاه ها خیلی قوی تر بوده و جذب بشتری دارند و رشته های قرآنی هم خیلی مهجور موندن حتی رشته های علوم انسانی این آمار اشک افرادی که میخواهند این غربت رو درک کنند رو جاری خواهد کرد

ماشاءالله

19. صلوات ها 4

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

بله درسته

به نظر بنده ام اینطور که مشاهده میشه اطلاع رسانی های دانشگاه ها خیلی قوی تر بوده و جذب بشتری دارند و رشته های قرآنی هم خیلی مهجور موندن حتی رشته های علوم انسانی این آمار اشک افرادی که میخواهند این غربت رو درک کنند رو جاری خواهد کرد

ماشاءالله
    بله درسته، یک بحث، بحث اطلاع رسانی ضیعفه یک بحث بحث اینکه شخص این نیاز رو حس کنه که طلبه شدن واقعا مورد نیاز جامعه ایت همونطوری که پزشکی مهندس نجاری و.... مورد نیازه. ولی این بحث نیاز بدلیل تبلیغات کم کمتر و کمتر شده و البته درست نیست اینو بگم ولی گفتم چون با افرادی بی نماز زیادی سروکار داشتم مثلا دیدشون نسبت به طلبگی یک شغله همینو بس و همین شاید بحثایی که نتونم اینجا مطرح کنم دلیل دور شدن افراد از تحصیل در علوم دینی شده

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری