استفاده از نرم افزارهای دینی و غیر دینی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از نرم افزارهای دینی و غیر دینی

با سلام خدمت همه ی دوستان بزرگوار
من کاربر جدید هستم می خواستم دوستانی که اطلاعاتی دارند ،همکاری کنند و پاسخ بدهند:
به نظر شما استفاده از نرم افزارهای تولید شده در سایر کشورها حلال است یا حرام؟منظورم کشورهای غربی نیست که در تحریم ها و بلوکه کردن اموال کشورمان نقش دارند،بلکه کشورهای عربی که نرم افزارهای دینی تولید می کنند و گاهی کشورهای فقیری هم هستند.با توجه به اینکه امکان خرید اینترنتی به صورت معمول و عادی از ایران ممکن نیست راه چاره چیست؟ استفاده از قرآنِ موبایل غصبی بدون رضایت برنامه نویس مرا آزار می دهد و دچار عذاب وجدان می شوم.
در یک فرومی دیدم که تولید کننده ی یک نرم افزار نسبت به دانلود نرم افزارش معترض بود .همانطور که می دانید باید برنامه نویس راضی به استفاده باشد. اما نسخه های کرک شده و پچ و ... در اینترنت فراوان است.

من نظر مرجع تقلیدم را می دانم، حلال است.اما وجدانم راضی نمی شود. چون مرجع تقلید من احتمالاً از دشواری های برنامه نویسی خبر ندارد. اگر می دانستند که یک برنامه نویس برای نوشتن یک برنامه حتی جزیی چقدر وقت و انرژی می گذارد که کسبِ درآمد کند ،تمام مراجع تقلیداستفاده از نرم افزارها، بدون رضایت برنامه نویس را با صراحت حرام اعلام می کردند.

موفق و سرفراز باشید

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

The Emotion Machine;561890 نوشت:
با سلام خدمت همه ی دوستان بزرگوار
من کاربر جدید هستم می خواستم دوستانی که اطلاعاتی دارند ،همکاری کنند و پاسخ بدهند:
به نظر شما استفاده از نرم افزارهای تولید شده در سایر کشورها حلال است یا حرام؟منظورم کشورهای غربی نیست که در تحریم ها و بلوکه کردن اموال کشورمان نقش دارند،بلکه کشورهای عربی که نرم افزارهای دینی تولید می کنند و گاهی کشورهای فقیری هم هستند.با توجه به اینکه امکان خرید اینترنتی به صورت معمول و عادی از ایران ممکن نیست راه چاره چیست؟ استفاده از قرآنِ موبایل غصبی بدون رضایت برنامه نویس مرا آزار می دهد و دچار عذاب وجدان می شوم.
در یک فرومی دیدم که تولید کننده ی یک نرم افزار نسبت به دانلود نرم افزارش معترض بود .همانطور که می دانید باید برنامه نویس راضی به استفاده باشد. اما نسخه های کرک شده و پچ و ... در اینترنت فراوان است.

من نظر مرجع تقلیدم را می دانم، حلال است.اما وجدانم راضی نمی شود. چون مرجع تقلید من احتمالاً از دشواری های برنامه نویسی خبر ندارد. اگر می دانستند که یک برنامه نویس برای نوشتن یک برنامه حتی جزیی چقدر وقت و انرژی می گذارد که کسبِ درآمد کند ،تمام مراجع تقلیداستفاده از نرم افزارها، بدون رضایت برنامه نویس را با صراحت حرام اعلام می کردند.

موفق و سرفراز باشید

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لازم است برای پاسخ چند نکته را عرض کنم:

1. سختی یا آسانی ایجاد حق معنوی تفاوتی در حکم مسئله ایجاد نکرده و شیوه استنباط آن را تغییر نمی دهد و اگر نظر مرجعی بر حرمت یا حلیت کپی رایت باشد این حکم برای یک اثر هزار تومانی و یک اثر میلیاردی تفاوتی ندارد.

2. قانون رعایت کپی رایت تنها به حوزه نرم افزار محدود نمی شود گر چه در این حوزه نمود بیشتری یافته است و حوزه هایی مانند تألیف کتاب و نوشتن مقالات و ایجاد آثار هنری و اختراعات و .... را نیز در بر می گیرد.

3. قطعا کارهایی وجود دارد که در حیطه فعالیت فردی از برنامه نویسی دشوار تر هستند مثل نوشتن یک دائره المعارف یا کتاب علمی که گاهی ده ها سال وقت صرف آن می شود و حتی خود مرجع کتابی دارد که هزاران ساعت برای آن وقت صرف کرده است اما باز هم حکم به حلیت کپی رایت می دهد !

در پناه حضرت حق باشید[/]

باسلام ، ادب، احترام و تشکر به خاطر مکاتبه با این مرکز

درصورتی که شما خود مجتهد نباشید و پس از تحقیق مجتهدی را به عنوان اعلم-خصوصادر مسائل موردنظرتان- تشخیص دادید ، دیگر نمی توانیداز طر ف او حکمی را حدس بزنید و با « اگر »نمی شود به حکم خدارسید. البته شما اگر در موردی به صورت تخصصی آگاهی ها یی دارید می توانید از طریق نماینده یابیت مرجع تقلید خود، آن را مستند در اختیار ایشان قراردهید.

در پناه خدای مهربانی ها همیشه شاد و سربلند باشید

محسن313;581873 نوشت:

باسلام ، ادب، احترام و تشکر به خاطر مکاتبه با این مرکز

درصورتی که شما خود مجتهد نباشید و پس از تحقیق مجتهدی را به عنوان اعلم-خصوصادر مسائل موردنظرتان- تشخیص دادید ، دیگر نمی توانیداز طر ف او حکمی را حدس بزنید و با « اگر »نمی شود به حکم خدارسید. البته شما اگر در موردی به صورت تخصصی آگاهی ها یی دارید می توانید از طریق نماینده یابیت مرجع تقلید خود، آن را مستند در اختیار ایشان قراردهید.

در پناه خدای مهربانی ها همیشه شاد و سربلند باشید

با عرض سلام و احترام
منظورتون از مستند چیه؟یعنی یک برنامه ارائه دهم؟

صد در صد حرامه چه نرم افزار دینی چه غیر دینی چه مال کشور های عربی چه غربی همشون حرامن ولی متاسفانه به دلیل گرانی دلار و درامد کم مردم مسئولین کرک را قانونی و حلال اعلام کرده است دو لت خودش می دونه که اگه قانون کپی رایت را رعایت کنه مجبور واسه پخش یک فیلم خارجی از تلویزیون چند میلیون دلار به سازندگان فیلم پول بده برای همین که جرم نیست و حلال اعلام کردند

بابک خرمدین;586094 نوشت:
صد در صد حرامه چه نرم افزار دینی چه غیر دینی چه مال کشور های عربی چه غربی همشون حرامن ولی متاسفانه به دلیل گرانی دلار و درامد کم مردم مسئولین کرک را قانونی و حلال اعلام کرده است دو لت خودش می دونه که اگه قانون کپی رایت را رعایت کنه مجبور واسه پخش یک فیلم خارجی از تلویزیون چند میلیون دلار به سازندگان فیلم پول بده برای همین که جرم نیست و حلال اعلام کردند

وقتی قراردادی بین کشور ها نباشه ، خب معلومه استفاده ازش مجازه
ببخشید کدوم مرجع تقلیدی فتوای شما رو داده ؟

نقل قول:
وقتی قراردادی بین کشور ها نباشه

نه خیر خود ایران کپی رایت را امضا نکرده

نقل قول:
ببخشید کدوم مرجع تقلیدی فتوای شما رو داده ؟

منظورت را متوجه نشدم یعنی می گی مراجع تقلید می گن حرامه

بابک خرمدین;586107 نوشت:
نه خیر خود ایران کپی رایت را امضا نکرده

منظورت را متوجه نشدم یعنی می گی مراجع تقلید می گن حرامه

نه منظورم اینه که مراجع تقلید میگن اگر قراردادی بین کشور ها نباشه ، مجازه ، مثل حضرت آقا
منطقی هم هست
خب قراردادی بین ایران و آمریکا نیست بالاخره !!!! البته بعضی هاشون نمایندگی دارن تو ایران که استفاده از اون ها حرامه

خخخخخخخخ آخه مگه فقط آمریکاست ما که هر چی نرم افزار بازیه داریم کراک می کنیم و راحت استفاده می کنیم نه دولت کاری می کنه

بابک خرمدین;586115 نوشت:
خخخخخخخخ آخه مگه فقط آمریکاست ما که هر چی نرم افزار بازیه داریم کراک می کنیم و راحت استفاده می کنیم نه دولت کاری می کنه

خودمم میدونم خب
آمریکا رو مثال زدم فقط
بیشتر بازیا باید سانسور بشن اصلا :khaneh:
من حکم فقهیش رو گفتم
تازه آقای مکارم خیلی ساده تر گرفتن فکر کنم

موضوع قفل شده است