صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اثر آذوقه بر معنویت

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

اشاره اثر آذوقه بر معنویت

سلام

سوالی داشتم اینکه مثلا انسان مجبوریم از بیرون خیلی از آذوقه هایمان را تهیه نماییم و نمیدانیم مثلا نانی که از نانوایی میگیریم طرف واقعا چقدر در تهیه نان تلاش میکند تا حلال باشد یا گندمی که کشاورز تهیه کرده زکاتش پرداخت شده یا نه؟
    و همینطور در بقیه موارد خوراکی. سوال من فقهی نیست بیشتر جنبه اخلاقی و عرفانی داره. شنیدم حتی بعضی از عرفا مثلا در جایی دعووت بودن از غذا تناول نمیکردن میگفتند مثلا این غذا رو زنی در حالت عادت ماهیانه پخته است پس معلوم است این نوع غذا ها بر روح انسان اثراتی می گذارد چگونه می شود این اثرات را کاهش داد

؟

با تشکر
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۶:۰۹

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

اثر آذوقه بر معنویت

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 4

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد 1363 نمایش پست ها
    سلام

سوالی داشتم اینکه مثلا انسان مجبوریم از بیرون خیلی از آذوقه هایمان را تهیه نماییم و نمیدانیم مثلا نانی که از نانوایی میگیریم طرف واقعا چقدر در تهیه نان تلاش میکند تا حلال باشد یا گندمی که کشاورز تهیه کرده زکاتش پرداخت شده یا نه؟
    و همینطور در بقیه موارد خوراکی. سوال من فقهی نیست بیشتر جنبه اخلاقی و عرفانی داره. شنیدم حتی بعضی از عرفا مثلا در جایی دعووت بودن از غذا تناول نمیکردن میگفتند مثلا این غذا رو زنی در حالت عادت ماهیانه پخته است پس معلوم است این نوع غذا ها بر روح انسان اثراتی می گذارد چگونه می شود این اثرات را کاهش داد

؟

با تشکر

باسمه تعالی
    با عرض سلام و خسته نباشید

توصیه بزرگان در این زمینه برای احتیاط بیشتر پرداخت حق و حقوق آن اموال و غذاست، مانند اینکه خمس و زکات آن غذا را بپردازیم که این کار باعث تطهیر و تزکیه می گردد: «خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَكِّيهِمْ بِها...»،[توبه،103]؛ « از اموالشان زكاتى دريافت كن كه به سبب آن [نفوس و اموالشان را] پاك مى ‏كنى»

7. صلوات ها 3

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

ممنونم و این اموال رو باید هر سال همون سر سال خمسی پرداخت کرد؟
    و یعنی یک مقدار اضافه همیشه ما به عنوان اینکه شاید در اموالی که میخوریم حرام باشد (ولی نمیدانیم) برای خمس کنار بگذاریم؟
    ایا فقط مقداری خمس و زکات پراخت شود کافی است یا روش های دیگر هم هست؟ یعنی شاید کشاورز مثلا سر افرادی را کلاه گذاشته و گندم ها را درو کرده اونوقت چی؟

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

ممنونم و این اموال رو باید هر سال همون سر سال خمسی پرداخت کرد؟
    و یعنی یک مقدار اضافه همیشه ما به عنوان اینکه شاید در اموالی که میخوریم حرام باشد (ولی نمیدانیم) برای خمس کنار بگذاریم؟
    ایا فقط مقداری خمس و زکات پراخت شود کافی است یا روش های دیگر هم هست؟ یعنی شاید کشاورز مثلا سر افرادی را کلاه گذاشته و گندم ها را درو کرده اونوقت چی؟

بله می توانید سر سال این احتیاط را کنید و همین مقدار کافیست

10. صلوات

نوشته
    596
    حضور
    9 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

سلام

و همینطور در بقیه موارد خوراکی. سوال من فقهی نیست بیشتر جنبه اخلاقی و عرفانی داره. شنیدم حتی بعضی از عرفا مثلا در جایی دعووت بودن از غذا تناول نمیکردن میگفتند مثلا این غذا رو زنی در حالت عادت ماهیانه پخته است پس معلوم است این نوع غذا ها بر روح انسان اثراتی می گذارد چگونه می شود این اثرات را کاهش داد؟
    با تشکر
    سلام
    راهکار شما تقواست
    اثر آذوقه بر معنویت

12. صلوات

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

نقل قول نوشته اصلی توسط مترصد نمایش پست ها
    سلام
    راهکار شما تقواست
    اثر آذوقه بر معنویت
    سلام

ممنونم

تقوا درسته ولی مثلا در احوالات ایت الله بهجت شنیدم هز نانی را نمی خورد و از افراد خواصی تهیه میکردن یک رابطه دوطرفست یعنی اگه حلال بودن حفظ نشه تقوی در خطره و برعکس

نوشته
    596
    حضور
    9 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

سلام

ممنونم

تقوا درسته ولی مثلا در احوالات ایت الله بهجت شنیدم هز نانی را نمی خورد و از افراد خواصی تهیه میکردن یک رابطه دوطرفست یعنی اگه حلال بودن حفظ نشه تقوی در خطره و برعکس
    از آیت الله بهجت دستور العمل اخلاقی خواسته شد و ایشان بدین مضمون فرمودند:
    مطابق با آنچه "می دانی" عمل کن و در آنچه نمی دانی توقف نما تا مسأله روشن شود...

آیا شما می دانید که آن نان حلال نیست؟

15. صلوات

نوشته
    274
    حضور
    6 روز 1 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    385

سلام

؟

با تشکر

سلام دوست عزیز

همینطور که خودتون گفتید اون عارف می دونسته که فلان زن عادت ماهیانه داشته بنابرین از غذا نخورده

شما هم اگر یقین واقعی داشتید می تونید کاری که به نظرتون ایراد داره انجام ندهید ولی به شک اعتنا نکنید چون شک هم می تونه درست باشه هم غلط
    یه نکته ای لازمه بگم نظرات من فقط فقط نظرات شخصی من هست و رفتار و یا لحن گفتار من فقط فقط به شخص بنده مربوط میشه و بسیار شخصی هست !
    و نظرات و اصول دینی و رفتار و گفتار دین شاید با من تفاوت های زیادی داشته باشه !
    پس بهتره اینجور بگم که من نماینده ی دین نیستم ! و فقط نظرات و گفتار خودم رو توی نظرات و یا مشاوره ها می گم
    و در آخر هم بگم من قصد اذیت ندارم و فقط دوس دارم خیلی رک حرفمو بزنم

17. صلوات ها 2

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

نقل قول نوشته اصلی توسط tah نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز

همینطور که خودتون گفتید اون عارف می دونسته که فلان زن عادت ماهیانه داشته بنابرین از غذا نخورده

شما هم اگر یقین واقعی داشتید می تونید کاری که به نظرتون ایراد داره انجام ندهید ولی به شک اعتنا نکنید چون شک هم می تونه درست باشه هم غلط
    حرفاتون کاملا متین
    ولی بالاخره اگرم شک نکینم ولی حتی یقین داشته باشم که مثلا فلان مال حلاله ولی واقعا حرام باشه به نظرم اثرات خودشو تو روح ادم میذاره
    البته نظر شخصی منه
    حالا سوال اینه فرض کنید شما یقین داشته باشد مثلا مال حلال است ولی در واقع حرام بوده (ولی من تا اخر عمر هم نمیتونم تشخیص بدم حرام فرض کنید) ایا اثرات خودش را روی روح ادم نمیگذارد؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری