جمع بندی ارتقاء سطح اقتصاد

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتقاء سطح اقتصاد

[="Arial Narrow"][="Olive"]سلام
من طلبه هستم و در مقدمات در حال تحصیل.
نظر به اینکه پدرم از من حمایت مالی دارد و من هم مخارج زیادی دارم.
چه کنم که خداوند در های روزی را گشاده کند و کمی هم از وابستگی اقتصادی به پدر کاسته شود و هم خودم بتوانم مخارجم را در آورم؟
مخارج پزشکی و تحصیلی من بسیار است.
آیا دعا یا ذکری هست که بسیار توبه شکنان هم از آن بهره بجویند برای این امورات؟
[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

یک مشت خاک;561596 نوشت:
[=Arial Narrow]سلام
چه کنم که خداوند در های روزی را گشاده کند و کمی هم از وابستگی اقتصادی به پدر کاسته شود و هم خودم بتوانم مخارجم را در آورم؟

باسلام و احترام خدمت شما دوست عزیز و گرامی
اولا بدانید که هر فرزندی تا آخر عمر خود مدیون والدین خواهد بود و هیچ وقت از زیر دین آنها خارج نخواهد شد و وابستگی ای که فرزندان در زمینه اقتصادی به والدین خود دارد چیز بدی نیست، اما آنچه که خوب و پسندیده است این است که بتوانیم بار آنها را کم کنیم و کمی از مخارج آنها بکاهیم.
آنچه که برای شما الان اهمیت دارد این است که به درستان اهتمام بورزید و در آن کوتاهی نکنید، این بهترین خدمت به والدین و جامعه است. اگر بتوانید با کسب علم و پیشرفت، مشکلی را از جامعه بردارید، برکات مادی و معنوی، دنیوی و اخروی برای والدین شما خواهد داشت.
اگر شما دنبال کار باشید مطمئن باشید که از علم و درس خواهید افتاد و یا کم رنگ خواهد شدو آنچه که باید می شدید نخواهید شد،بلکه بیشتر یک کاسب خواهید بود، اگر بخواهید هم درس بخوانید هم کار کنید، نه توی درس به طور کامل موفق خواهید بود و نه در کسب و کار. بهترین راه این است که فعلا فکر اقتصادی را از سر به دور کنید و ساده زیستی را پیشه نمایید و بدانید که امام صادق علیه السلام فرمودند که من روزی اهل علم را ضمانت میکنم. با این اعتقاد جلو بروید و نگران روزی نباشید. ان شاءالله بعد از مدتی کسب و کاری که متناسب با علم و تخصص شما هست، برایتان مهیا خواهد شد با این وجود هم بهتر خدمت کرده اید و هم منبع اقتصادیِ بهتری برای شما حاصل شده است.
بهترین اعمال و دعاها برای گشایش مشکلات و زیاد شدن روزی، انجام واجبات ترک محرمات در راس همه ی اعمال است، بعد از آن، خواندن نماز شب و قرائت قرآن، مخصوصا سوره واقعه درشبهاست.
امام حسین می فرمایند:
شما را به تقواى الهى سفارش مى‏كنم؛ زيرا خدا ضمانت داده كه هر كس اهل تقوى باشد از وضعى كه مورد پسندش نيست به وضع پسنديده و دلخواهش منتقل سازد «و از جايى كه حسابش را نمى‏كند، به او روزى رساند»
أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ ضَمِنَ لِمَنِ اتَّقَاهُ أَنْ يُحَوِّلَهُ عَمَّا يَكْرَهُ إِلَى مَا يُحِبُّ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ فَإِيَّاكَ أَنْ تَكُونَ مِمَّنْ يَخَافُ عَلَى الْعِبَادِ مِنْ ذُنُوبِهِمْ وَ يَأْمَنُ الْعُقُوبَةَ مِنْ ذَنْبِهِ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَا يُخْدَعُ عَنْ جَنَّتِهِ وَ لَا يُنَالُ مَا عِنْدَهُ إِلَّا بِطَاعَتِهِ إِنْ شَاءَ اللَّهُ.(تحف العقول، ص 240)

[=arial black]سلام
در این پست موارد مفیدی مطرح شده است
http://www.askdin.com/thread1616.html
پست هشتم در این مجموعه هم مفیده
http://www.askdin.com/thread16690.html
موفق باشید

[="Arial Narrow"][="Olive"]سلام علیکم

من آموزش را دوست دارم. لذا دوست ندارم تا وقتی که مدرک دلخواهم را بگیرم، به اشتغال یا ازدواج بپردازم.
حقیقت این است که این زمان ممکن است تا اجتهاد منظور گردد.. سعی می کنم روی تصمیمl مصر بمانم.
اما نگاه ها و وابستگی ها و خجالت کشیدن ها و حمایت های اطراف به نوعی برایم تلخ است.
.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

یک مشت خاک;562130 نوشت:
من آموزش را دوست دارم. لذا دوست ندارم تا وقتی که مدرک دلخواهم را بگیرم، به اشتغال یا ازدواج بپردازم.
حقیقت این است که این زمان ممکن است تا اجتهاد منظور گردد.. سعی می کنم روی تصمیمl مصر بمانم.
اما نگاه ها و وابستگی ها و خجالت کشیدن ها و حمایت های اطراف به نوعی برایم تلخ است.

سلام دوست عزیز
ما ممکن است خیلی چیزها را دوست داشته باشیم و جزء آرمانهایمان باشد، اما قرار نیست هر چه را دوست می داریم درست باشد یا بتوانیم به آن برسیم. اینطور که شما می اندیشید پس باید سالیان سال مجرد بمانید تا درسهایتان تمام بشود، آیا این روش اولیای الهی بوده است؟ آیا هیچ کس شرایط سختی نداشته که والدینش کمکش کنند؟ آیا این برای والدین نباید افتخار باشد که هزینه فرزندشان را بدهند تا عالم بشود؟ آن چیزی که عیب و زشت است این است که فرزندی درس نخواند، کار هم نکند، در عین حال سربار خانواده باشد و مخارجش را بدهند. این که درس بخوانید و آنها هزینه ی شما را بدهند، باید از افتخارات آنها باشد و شما هم نباید سختتان باشد. مگر این که خدایی نکرده در خانواده ای منت گذاری برای فرزندشان وجود داشته باشد.
من فکر می کنم خودتان اگر بودید دوست می داشتید هرچه دارید بدهید تا فرزندتان فکر کار و پول را نکند تا بتواند درسش را بخواند و از این کار هیچ احساس منتی بر فرزندتان نمی داشتید بلکه او را حامی بودید و با افتخار کمکش می کردید.[/]

یک مشت خاک;562130 نوشت:
[=Arial Narrow]سلام علیکم

.

برای پیدا کردن کار

روز شروع این دستور صدقه بده بنیت گشایش در رزق و پیدا کردن کار!
در روزی که کار پیدا کردی هم باید به نیت شکر صدقه بدی!

بعد نماز مغرب یا عشاء، دو رکعت نماز میخوانی که در رکعت اول بعد از سوره حمد، این آیه را 10 مرتبه میخوانی:
وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِب
و در رکعت دوم بعد سوره حمد 101 بار این آیه را میخوانی:
و مَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا
بعد نماز این اذکار را میگویی:
سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم و بحمده استغفر الله 100 بار
اللهم صل علی محمد و آل محمد 10 بار
بعد سجده میکنی و 70 بار میگویی ایاک نعبد و ایاک نستعین
در آخر برای کاری که میخواهی دعا میکنی! این دستور رو انجام میدی تا کار پیدا کنی!

سوال

جواب
باسلام و احترام خدمت شما دوست عزیز و گرامی
اولا بدانید که هر فرزندی تا آخر عمر خود مدیون والدین خواهد بود و هیچ وقت از زیر دین آنها خارج نخواهد شد و وابستگی ای که فرزندان در زمینه اقتصادی به والدین خود دارد چیز بدی نیست، اما آنچه که خوب و پسندیده است این است که بتوانیم بار آنها را کم کنیم و کمی از مخارج آنها بکاهیم.
آنچه که برای شما الان اهمیت دارد این است که به درستان اهتمام بورزید و در آن کوتاهی نکنید، این بهترین خدمت به والدین و جامعه است. اگر بتوانید با کسب علم و پیشرفت، مشکلی را از جامعه بردارید، برکات مادی و معنوی، دنیوی و اخروی برای والدین شما خواهد داشت.

اگر شما دنبال کار باشید مطمئن باشید که از علم و درس خواهید افتاد و یا کم رنگ خواهد شدو آنچه که باید می شدید نخواهید شد،بلکه بیشتر یک کاسب خواهید بود، اگر بخواهید هم درس بخوانید هم کار کنید، نه توی درس به طور کامل موفق خواهید بود و نه در کسب و کار. بهترین راه این است که فعلا فکر اقتصادی را از سر به دور کنید و ساده زیستی را پیشه نمایید و بدانید که امام صادق علیه السلام فرمودند که من روزی اهل علم را ضمانت میکنم. با این اعتقاد جلو بروید و نگران روزی نباشید. ان شاءالله بعد از مدتی کسب و کاری که متناسب با علم و تخصص شما هست، برایتان مهیا خواهد شد با این وجود هم بهتر خدمت کرده اید و هم منبع اقتصادیِ بهتری برای شما حاصل شده است.

بهترین اعمال و دعاها برای گشایش مشکلات و زیاد شدن روزی، انجام واجبات ترک محرمات در راس همه ی اعمال است، بعد از آن، خواندن نماز شب و قرائت قرآن، مخصوصا سوره واقعه درشبهاست.
امام حسین می فرمایند:
شما را به تقواى الهى سفارش مى‏كنم؛ زيرا خدا ضمانت داده كه هر كس اهل تقوى باشد از وضعى كه مورد پسندش نيست به وضع پسنديده و دلخواهش منتقل سازد «و از جايى كه حسابش را نمى‏كند، به او روزى رساند
»
أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ ضَمِنَ لِمَنِ اتَّقَاهُ أَنْ يُحَوِّلَهُ عَمَّا يَكْرَهُ إِلَى مَا يُحِبُّ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ فَإِيَّاكَ أَنْ تَكُونَ مِمَّنْ يَخَافُ عَلَى الْعِبَادِ مِنْ ذُنُوبِهِمْ وَ يَأْمَنُ الْعُقُوبَةَ مِنْ ذَنْبِهِ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَا يُخْدَعُ عَنْ جَنَّتِهِ وَ لَا يُنَالُ مَا عِنْدَهُ إِلَّا بِطَاعَتِهِ إِنْ شَاءَ اللَّهُ.[1]

ممکن است خیلی چیزها را دوست داشته باشیم و جزء آرمانهایمان باشد، اما قرار نیست هر چه را دوست می داریم درست باشد یا بتوانیم به آن برسیم. اینطور که شما می اندیشید پس باید سالیان سال مجرد بمانید تا درسهایتان تمام بشود، آیا این روش اولیای الهی بوده است؟ آیا هیچ کس شرایط سختی نداشته که والدینش کمکش کنند؟ آیا این برای والدین نباید افتخار باشد که هزینه فرزندشان را بدهند تا عالم بشود؟ آن چیزی که عیب و زشت است این است که فرزندی درس نخواند، کار هم نکند، در عین حال سربار خانواده باشد و مخارجش را بدهند. این که درس بخوانید و آنها هزینه ی شما را بدهند، باید از افتخارات آنها باشد و شما هم نباید سختتان باشد. مگر این که خدایی نکرده در خانواده ای منت گذاری برای فرزندشان وجود داشته باشد.
من فکر می کنم خودتان اگر بودید دوست می داشتید هرچه دارید بدهید تا فرزندتان فکر کار و پول را نکند تا بتواند درسش را بخواند و از این کار هیچ احساس منتی بر فرزندتان نمی داشتید بلکه او را حامی بودید و با افتخار کمکش می کردید.

[/HR][1] (تحف العقول، ص 240)
موضوع قفل شده است