نگاه به نامحرم به صورت اتفاقی چه حکمی داره؟؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگاه به نامحرم به صورت اتفاقی چه حکمی داره؟؟

همتون دیگه از وضع و اوضاع جامعه خبر دارین....

تا جایی که میتونم جاهایه شلوغ نمیرم و کمتر تو مکان های شلوغ میرم ولی بعضی وقتا که کاری پیش میاد نگاهمون به نامحرم میخوره...

قبلا میگفتن که سرت رو بنداز پایین....ولی انصافا الان با وجود ساپورت و شلوارایه کوتاه سر رو بالا بگیریم بهتره....

میخواستم بدونم به صورت اتفاقی چشمون به نامحرم بیوفته و یا مثلا ازمون آدرس یا سوالی بپرسه و یا تو سرکار که مشتریه خانومی میاد باهامون ارتباط برقرار میکنه گناهه؟؟؟

مثلا به نیت جواب دادن سوالشون نگاهشون کنیم گناه داره؟؟؟

و نگاه کردن بهشون در صورتی که قصد لذت نداشته باشه بازم گناهه؟؟؟

کلا این جور مسائل که به صورت اتفاقی و یا اجباری نگاه کردن به نامحرم گناهه؟؟؟

+

یه سوال دیگم که در مورد نگاه کردن هستش...در مورد فیلم ها و ایرانی های مقیم خارج هستش....بالاخره تو فامیل پیدا میشن که ماهواره داشته باشن...یه شبکه معروفشم همه میدونید من و تو هستش....تو این شبکه ایرانی هایی هستن که اونورن و مسلما خدا رو قبول دارن و خودشون رو مسلمون میدونن....میخواستم بدونم نگاه کردن به قسمت هایی که باید پوشیده بشه گناهه؟؟؟

فیلمایه خارجی که از تلوزیون پخش میشه چی؟؟؟ با اینکه مسیحی هستن بازیگرا نگاه کردن بهشون گناهه؟؟؟

باتشکر...:Gol:

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شفا

amirhossein74;561230 نوشت:

تا جایی که میتونم جاهایه شلوغ نمیرم و کمتر تو مکان های شلوغ میرم ولی بعضی وقتا که کاری پیش میاد نگاهمون به نامحرم میخوره...

قبلا میگفتن که سرت رو بنداز پایین....ولی انصافا الان با وجود ساپورت و شلوارایه کوتاه سر رو بالا بگیریم بهتره....

میخواستم بدونم به صورت اتفاقی چشمون به نامحرم بیوفته و یا مثلا ازمون آدرس یا سوالی بپرسه و یا تو سرکار که مشتریه خانومی میاد باهامون ارتباط برقرار میکنه گناهه؟؟؟

+

یه سوال دیگم که در مورد نگاه کردن هستش...در مورد فیلم ها و ایرانی های مقیم خارج هستش....بالاخره تو فامیل پیدا میشن که ماهواره داشته باشن...یه شبکه معروفشم همه میدونید من و تو هستش....تو این شبکه ایرانی هایی هستن که اونورن و مسلما خدا رو قبول دارن و خودشون رو مسلمون میدونن....میخواستم بدونم نگاه کردن به قسمت هایی که باید پوشیده بشه گناهه؟؟؟

فیلمایه خارجی که از تلوزیون پخش میشه چی؟؟؟ با اینکه مسیحی هستن بازیگرا نگاه کردن بهشون گناهه؟؟؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

نگاه به صورت اتفاقي اگر چشمتان مي خورد اشكالي ندارد البته نبايد خود را در معرض گناه قرار بدهيد.
نگاه به كساني كه حجاب خود را رعايت نمي كنند به آنها تذكر هم بدهي فائده ندارد بدون قصد ريبه (لذت جنسي )يا مفسده بنابر احتياط واجب جايز نيست.
نگاه به عكس يافيلم غير مستقيم مسلماني را كه نمي شناسيد اگر پوشش معمول را دارند وفقط حجاب ندارند بدون قصد لذت ومفسده اشكالي ندارد

نگاه كردن به مو و بدن زنان در فيلم‌ها

س: آيا نگاه كردن به جلوى مو و پيشانى دختران و زنان در فيلم‌ها و برنامه‌هاى تلويزيونى جايز است؟
ج) نظر به موى سر و صورت و حتى بدن دختران و زنان در فيلم‌ها و برنامه‌هاى غير مستقيم تلويزيونى حکم نظر به نامحرم را ندارد مگر آنکه از روى شهوت و يا موجب مفسده و يا خوف فتنه باشد.

نگاه به تصوير زن مسلمان

س1: آيا نگاه كردن به تصوير زن مسلمانى كه او را مى‌شناسيم بدون قصد لذت و خوف گناه، جايز است يا خير؟ (با اين فرض كه تصوير غيرمستقيم و بدون پوشش كامل مى‌باشد)
س2: قيد شناختن به چه معنايى است؟ آيا صِرف دانستن نام و تشخيص قيافه و چهره كافى است يا خير؟
ج1) در فرض مرقوم جايز نيست.
ج2) همين قدر كه بداند او كيست، كافى است.

شفا;562211 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

نگاه به صورت اتفاقي اگر چشمتان مي خورد اشكالي ندارد البته نبايد خود را در معرض گناه قرار بدهيد.
نگاه به كساني كه حجاب خود را رعايت نمي كنند به آنها تذكر هم بدهي فائده ندارد بدون قصد ريبه (لذت جنسي )يا مفسده بنابر احتياط واجب جايز نيست.
نگاه به عكس يافيلم

غير مستقيم مسلماني را كه نمي شناسيد اگر پوشش معمول را دارند وفقط حجاب ندارند بدون قصد لذت ومفسده اشكالي ندارد

نگاه كردن به مو و بدن زنان در فيلم‌ها

س: آيا نگاه كردن به جلوى مو و پيشانى دختران و زنان در فيلم‌ها و برنامه‌هاى تلويزيونى جايز است؟
ج) نظر به موى سر و صورت و حتى بدن دختران و زنان در فيلم‌ها و برنامه‌هاى غير مستقيم تلويزيونى حکم نظر به نامحرم را ندارد مگر آنکه از روى شهوت و يا موجب مفسده و يا خوف فتنه باشد.

نگاه به تصوير زن مسلمان

س1: آيا نگاه كردن به تصوير زن مسلمانى كه او را مى‌شناسيم بدون قصد لذت و خوف گناه، جايز است يا خير؟ (با اين فرض كه تصوير غيرمستقيم و بدون پوشش كامل مى‌باشد)
س2: قيد شناختن به چه معنايى است؟ آيا صِرف دانستن نام و تشخيص قيافه و چهره كافى است يا خير؟
ج1) در فرض مرقوم جايز نيست.
ج2) همين قدر كه بداند او كيست، كافى است.

باتشکر ولی من مقلدم آقایه شبیری زنجانی هستش....میشه نظر ایشون رو هم بگین؟؟؟ ممنون.

amirhossein74;562287 نوشت:
باتشکر ولی من مقلدم آقایه شبیری زنجانی هستش....میشه نظر ایشون رو هم بگین؟؟؟ ممنون.

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله شبيري زنجاني:

رساله ايشان:

مسأله 2448- عكس برداشتن مرد از زن نامحرم اگر همراه با كار حرامى همچون نگاه كردن به غير از وجه و كفين و دست زدن به بدن، يا نگاه كردن با لذّت يا خوف وقوع در حرام نباشد حرام نيست، و اگر زن نامحرمى را بشناسد نبايد به عكس او نگاه كند مگر به وجه و كفين يا به زنهاى بى حجابى كه از آشكار شدن پرهيز ندارند كه نگاه كردن به عكس بدون لذّت و خوف وقوع در حرام جايز است.

مسأله 2442-.........لازم به توضيح است كه مراد از لذّت در مسائل اين فصل، لذّت شهوانى و جنسى است، كه مرتبۀ شديد آن معمولًا در مقدّمات نزديكى براى انسان پديد مى‌آيد، نه لذّتى‌ است كه مثل پدر و مادر از نگاه كردن به فرزند مى‌برند و يا لذّتى كه از نگاه كردن به بناهاى زيبا يا سبزه‌زار و گلستان و مانند آن براى انسان پديد مى‌آيد.

سلام يه سوال:

آيا پوشاندن پا در مقابل نامحرم واجب است.
ممنون
رهبري

با سلام، طبق نظر مقام معظم رهبری پوشاندن پشت و روی پا واجب است.

واقعا اوضاع جامعه بد شده...

اگه پسری عادی راه بره، نگاش می افته به صورت آرایش کرده و موهای نامحرم...

اگه سرش رو پایین بندازه، نگاش می افته به پاهای برهنه نامحرم...

خدا نکنه چشماشو ببنده وگرنه....

راس میره تو بغله....

(منظورم بغل تیر برق بود).

آیا برای این راه حلی وجود دارد...؟

یا آنکه نوبت مردها شده تا خانه داری کنند و (برخی) زن ها در خیابان ها رژه بروند...؟

مترصد;570041 نوشت:

واقعا اوضاع جامعه بد شده...

اگه پسری عادی راه بره، نگاش می افته به صورت آرایش کرده و موهای نامحرم...

اگه سرش رو پایین بندازه، نگاش می افته به پاهای برهنه نامحرم...

خدا نکنه چشماشو ببنده وگرنه....

راس میره تو بغله....

(منظورم بغل تیر برق بود).

آیا برای این راه حلی وجود دارد...؟

یا آنکه نوبت مردها شده تا خانه داری کنند و (برخی) زن ها در خیابان ها رژه بروند...؟

به نام خدا
با سلام
سر زیاد پایین باشه باعث نکبت اخلاقی میشه ، البته با پایین انداختن چشم ، سر هم مقداری پایین میاد که طبیعیه
نظرم اینه باید صاف راه رفت وطبق فرموده قرآن " قل للمومنین یغضوا من ابصارهم " و " قل للمومنات یغضضن من ابصارهن " عمل کرد .
باید چشم را بندازیم پایین ، نه سر را
بله حرف شما هم درست ... متاسفانه وضع حجاب جامعه زیاد خوب نیست

[="Arial"][="Red"]

+

به نام خدا
با سلام
من خودم گاهی توی سوپر مارکت پدرم کار میکنم
به ارباب رجوع خانم بدون اینکه نگاه کنم جنس میفروشم
به نظرم خانه کسی که ماهواره داره رفت و آمد نکن
یا اگه رفتی کتاب با خودت ببر تا آنجا بهانه ای برای نگاه نکردن داشته باشی
تلویزیون هم که دست خودته میتونی نگاه نکنی
من در دوران مجردی برای حفظ عفت و معنویت خودم سه سال حتی نیم ساعت هم تلویزیون نگاه نکردم ( کو کسی که باور کنه :khaneh:)[/]

محدثه83;570002 نوشت:
سلام يه سوال:

آيا پوشاندن پا در مقابل نامحرم واجب است.
ممنون
رهبري

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

پوشاندن پا در مقابل نامحرم واجب است.

سايت رهبري،استفتائات جديد،پوشش پا براى زنان

س: آيا پوشاندن پا براى زنان واجب است؟ اگر بله، آيا بايستى در نماز هم پوشانده شود؟

ج) پوشاندن پا از نامحرم واجب است، ولى واجب نيست قدم پا براى نماز پوشانده شود.

موضوع قفل شده است