می خواهم از این به بعد رعایت کنم

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خواهم از این به بعد رعایت کنم

سلاممن یه ادمیم که نجس و پاکیمو هیچوقت رعایت نکردم.یه طبقه خونه دستمه که میدونم خیلی جاهاشو نجس کردم. یعنی اگرم نجس نشده باشه بعضی جاها، توسط رطوبت نجاست هم به انا رسیده.مثلا شامپو فرش زده شده.روی موکت ها و مبل ها و میز کامپیوتر و کف اشپزخونه و همه جا نجس شده و مطمئنا نجاست بهشون رسیده....من نمیتونم و خانوادم که طبقه بالامون زندگی میکنن مشخصا مشکوک میشن بهم اگه بخوام کل خونه رو بشورم...حتی اگه هم خیلی جاها رو بشورم جاهای نجسی هستن که به سرعت منتقل میشه. منم کف پام همش عرق میکنه و یمقدارم وسواسیم...خالا چند وقته توبه کردم و میخوا نماز بخونم همش میبینم همه چا نجسه...حتی میگم یه جانماز تمیزم پهن کنم بازم ممکنه کف پاک وقتی تو خونه راه میرم یا دستم وقتی به چیزی دست میزنم سریع نجس میشه....همش تو فکر نجس و پاکیم دارم دیوونه میشم بخدا...یکیم میاد تو خونم مثلا مادرم راه میره رو سرامیک یا فرش همش عذاب وجدان دارم که پا و تن اونم نجس شد تو این نجاست خونه...چاره ای هم ندارم جز اینکه اینجا بمونم...2 راه دارم...یا نماز نخونم:Ghamgin: یا اینکه بخونم و با فکر به نجاست دیوونه شم که تو این شرایط مورد اولو انتخاب کردم...یعنی اسلام انقدر سختگیره؟؟؟؟نمیشه این نجسی ها رو پاک فرض کنه؟؟؟یعنی من باید نمازو بذارم کنار؟

مرجع تقلید: اقای مکارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

گناهکار پشیمون;561091 نوشت:
سلاممن یه ادمیم که نجس و پاکیمو هیچوقت رعایت نکردم.یه طبقه خونه دستمه که میدونم خیلی جاهاشو نجس کردم. یعنی اگرم نجس نشده باشه بعضی جاها، توسط رطوبت نجاست هم به انا رسیده.مثلا شامپو فرش زده شده.روی موکت ها و مبل ها و میز کامپیوتر و کف اشپزخونه و همه جا نجس شده و مطمئنا نجاست بهشون رسیده....من نمیتونم و خانوادم که طبقه بالامون زندگی میکنن مشخصا مشکوک میشن بهم اگه بخوام کل خونه رو بشورم...حتی اگه هم خیلی جاها رو بشورم جاهای نجسی هستن که به سرعت منتقل میشه. منم کف پام همش عرق میکنه و یمقدارم وسواسیم...خالا چند وقته توبه کردم و میخوا نماز بخونم همش میبینم همه چا نجسه...حتی میگم یه جانماز تمیزم پهن کنم بازم ممکنه کف پاک وقتی تو خونه راه میرم یا دستم وقتی به چیزی دست میزنم سریع نجس میشه....همش تو فکر نجس و پاکیم دارم دیوونه میشم بخدا...یکیم میاد تو خونم مثلا مادرم راه میره رو سرامیک یا فرش همش عذاب وجدان دارم که پا و تن اونم نجس شد تو این نجاست خونه...چاره ای هم ندارم جز اینکه اینجا بمونم...2 راه دارم...یا نماز نخونم یا اینکه بخونم و با فکر به نجاست دیوونه شم که تو این شرایط مورد اولو انتخاب کردم...یعنی اسلام انقدر سختگیره؟؟؟؟نمیشه این نجسی ها رو پاک فرض کنه؟؟؟یعنی من باید نمازو بذارم کنار؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اسلام سخت گیر نیست اما باید احکام شرعی آن از جمله نماز و سایر عبادات و طهارت و نجاست را رعایت کرد تا به رشد و تعالی معنوی رسید !

اما در مورد سؤال شما ، نیاز به نگرانی نیست فقط کافی است تنها مکان هایی را که واقعا مطمئن به نجس شدن آن هستید ، نجس بدانید و به احتمالات و اینکه حتما تا اینجا نجاست رسیده و این گونه افکار توجه نکنید .

برای نماز هم تنها یک مهر پاک و لباس و بدن پاک کافی است و اگر شک دارید که پای شما هنگام عبور از خانه نجس شده یا خیر بنا را بر پاکی بگذارید و نیازی به بررسی پا و میزان عرق کردن و ... هم نیست.

اگر به مسائل گفته شده توجه و عمل کنید حتی اگر تمام خانه نجس باشد با مشکلی مواجه نمی شوید که نتوانید نماز بخوانید.

اگر سؤال یا ابهامی دارید حتما بپرسید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل ، احکام نجاسات[/]

سلام استاد سجاد.ممنون از پاسختون. اگه زحمتی نیست به این ابهامات هم پاسخ بدید:1- احتمالات نیست که.من یقین دارم روی موکتی که نجس بوده شامپو فرش خورده.این یعنی تمام موکت نجسه دیگه.یا من یادم نیس کجا نجس بوده که شک نکنم الان:Ghamgin:-2- بازم شک رو نمیفهمم یعنی چی که میگید شک دارید عرق کرده باشه؟؟؟خب پام زیاد عرق میکنه و منم تو این خونه یکسره راه میرم .اگه پامو برم بشورم باید تو همین خونه راه برم باز نجس میشه-3- نمیشه یه دعایی خوند یه کاری کرد که نجسی ها از بین بره؟؟؟خدا مگه برای توبه انسان ها راهی نمیذاره؟؟برای اینم یه راهی بذاره دیگه.گناه دارم نمیتونم کاری کنم.یه کاری نمیشه شما بکنید؟

سلام

گناهکار پشیمون;561972 نوشت:
بازم شک رو نمیفهمم یعنی چی که میگید شک دارید عرق کرده باشه؟؟؟خب پام زیاد عرق میکنه و منم تو این خونه یکسره راه میرم .اگه پامو برم بشورم باید تو همین خونه راه برم باز نجس میشه

دمپایی پاتون کنید

کوبرام جان ممنون پیشنهاد خوبیه! به این فکر نکرده بودم!!! ولی بازم نمیتونم هر کس میخواد بیاد طبقه م بگم دمپایی پاش کنه:Ghamgin:یا مادرم میخواد با پارچه خیس گردگیری کنه دستاش نجس میشن.مادرم همیشه نماز میخونه:Ghamgin: خیلی اعصابم خورد میشه...میشه بگید اون که نمیدونه نجسه ایا نمازاش باطل میشن و خودش نجس میشه؟؟؟؟من برای ترس از ابروم نمیتونم بهش چیزی بگم حالا اون که نمیدونه نجس میشه دستش؟

تاپیکو میارم بالا بیاید نظر بدید لطفا...استاد شما هم خواهشا بیایید سوالات جدیدمو ببینید.ممنونم

سلاممن یه ادمیم که نجس و پاکیمو هیچوقت رعایت نکردم.یه طبقه خونه دستمه که میدونم خیلی جاهاشو نجس کردم. یعنی اگرم نجس نشده باشه بعضی جاها، توسط رطوبت نجاست هم به انا رسیده.مثلا شامپو فرش زده شده.روی موکت ها و مبل ها و میز کامپیوتر و کف اشپزخونه و همه جا نجس شده و مطمئنا نجاست بهشون رسیده....من نمیتونم و خانوادم که طبقه بالامون زندگی میکنن مشخصا مشکوک میشن بهم اگه بخوام کل خونه رو بشورم...حتی اگه هم خیلی جاها رو بشورم جاهای نجسی هستن که به سرعت منتقل میشه. منم کف پام همش عرق میکنه و یمقدارم وسواسیم...خالا چند وقته توبه کردم و میخوا نماز بخونم همش میبینم همه چا نجسه...حتی میگم یه جانماز تمیزم پهن کنم بازم ممکنه کف پاک وقتی تو خونه راه میرم یا دستم وقتی به چیزی دست میزنم سریع نجس میشه....همش تو فکر نجس و پاکیم دارم دیوونه میشم بخدا...یکیم میاد تو خونم مثلا مادرم راه میره رو سرامیک یا فرش همش عذاب وجدان دارم که پا و تن اونم نجس شد تو این نجاست خونه...چاره ای هم ندارم جز اینکه اینجا بمونم...2 راه دارم...یا نماز نخونم:Ghamgin: یا اینکه بخونم و با فکر به نجاست دیوونه شم که تو این شرایط مورد اولو انتخاب کردم...یعنی اسلام انقدر سختگیره؟؟؟؟نمیشه این نجسی ها رو پاک فرض کنه؟؟؟یعنی من باید نمازو بذارم کنار؟

سلام

پیشنهادی برات دارم

یک رو فرشی حدودا شش متری مخصوص نماز خواندن کنار بذار برای خودت و برای نماز پهنش کن

وقتی می خوای وضو بگیری یه دمپایی رو فرشی جدا برای این کار بذار و با همون دمپایی مسیر رو طی کن تا روی رو فرشی بری و اونجا هم یه جا نماز که همیشه جای تمیزی نگهداری می کنی رو برای نماز پهن کن

و خیلی هم راحته

کمی هم وقتت را برای خدا بذاری جای دوری نمی رود

گناهکار پشیمون;562031 نوشت:
کوبرام جان ممنون پیشنهاد خوبیه! به این فکر نکرده بودم!!! ولی بازم نمیتونم هر کس میخواد بیاد طبقه م بگم دمپایی پاش کنه:Ghamgin:یا مادرم میخواد با پارچه خیس گردگیری کنه دستاش نجس میشن.مادرم همیشه نماز میخونه:Ghamgin: خیلی اعصابم خورد میشه...میشه بگید اون که نمیدونه نجسه ایا نمازاش باطل میشن و خودش نجس میشه؟؟؟؟من برای ترس از ابروم نمیتونم بهش چیزی بگم حالا اون که نمیدونه نجس میشه دستش؟

دختری یا پسر ازدواج کردی یا مجرد ! نجاست در چه حد است ؟

کی خونه تکونی کردید؟
رطوبت پارچه گردگیری در حدی هست که به دستای مادرتون سرایت کنه یا فقط کمی نم داره؟
می تونید برای بهداشت و سلامتی خودشون هم که شده براشون دستکش بخرید یا بهتر از اون بگید بعد از گردگیری دستاشونو بشورن
البته هتر از همه اینا اینه که کم کم کمک رو شروع کنید و این کارها رو خودتون به عهده بگیرید

من پسرم مجرد اقای تاه///پیشنهادتون خیلی خوب بود خدا خیرتون بده///کوبرام جان مادرم دستکش دستش نمیکنه...چند وقت یکدفعه هم چ تمیز باشه و چه تمیز نباشه میاد اینجا//نمیتونمم بگم دستتو بشور.چون خودش اینکارو میکنه!! ولی میترسم قبل از شستن دستش به هر حال به دستگیره در یا لوازم شخصیش دست بزنه//چون پارچه خیس رو طرف تمیزش رو میگیره و فقط نجاست منتقل میشه و نه کثیفی!پس اون بنده خدا شاید فک کنه احتیاجی نباشه بشوره دستشو....///خونه تکونی در این سالهای نجاست بسیار کردیم...خیلی ناراحتم:Ghamgin:

خوب به دستگیره دست بزنن. چه مشکلی داره؟ همین قدر که بدن، لباسشون و محل سجده نمازشون پاک باشه کافیه. خیلی هم بعیده که نجاست از گردگیری وسایل شما به دستگیره در خونه یا وسایل شخصی شون سرایت کنه. خودتون امتحان کنید چقدر پارچه باید خیس باشه تا رطوبتی که به دستشون می رسه قابل سرایت به وسایل دیگه باشه

من دقت کردم و دیدم عرق پام میتونه یه خونه رو نجس کنه! خیسی دست که سهله!! بنظرم جالب نمیاد توضیحش یا مثال زدنش. و گرنه اگه بخواید کامل مثال میزنم...من کمی هم وسواسیم...

خوشبحالت حداقل در حال توبه ای ایا میشود ما هم بتوانیم توبه حقیقی نماییم؟

احمد 1363;562336 نوشت:
خوشبحالت حداقل در حال توبه ای ایا میشود ما هم بتوانیم توبه حقیقی نماییم؟
داداش تنها کسی که اغوشش واقعا روی همه ما بازه خودِ خداس و لاغیر.شما فقط پا پیش بذار خدا زندگیتو رو به راه میکنه...

سلاممن یه ادمیم که نجس و پاکیمو هیچوقت رعایت نکردم.ی

سلام نمیدونم درست متوجه سوالتون شدم یا نه ؟ بهرحال چندبار پستتون رو خوندم تنها چیزی که برداشت کدم همین بود
تو نت مشابه این سوالات شما مطرح شده بود امیدوارم کمکی باشه

با سلام و ادب 1- در رساله نوشته عرق جنابت از حرام نجس نیست ولی احتیاط واجب آن است که با بدن یا لباسی که به آن آلوده شده تا خشک نشده نماز نخوانند. میخواستم ببینم مثلا پای کامپیوتر یا تلویزیون اگر انسان از راه حرام جنب شود و موس یا کنترل تلویزیون به عرق آلوده شود یا مثلا فرش زیر پا یا صندلی که نشسته رویش به این عرق آلوده شود آیا پاک است یا نجس؟ می توان روی این فرش نماز خواند یا حتما باید آن را شست؟ تکلیف موس یا کنترلی که آلوده شده چیست؟ با احترام مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی 2- ضمنا آیا می توانم در بعضی مسائلی که احتیاط داده اند مثل بعضی از مسائل ازدواج به آیت الله سید صادق روحانی مراجعه کنم؟
پاسخ :
با عرض سلام و با آرزوی سعادت و سلامت برای برادر گرامی!
برادر گرامی وعزیز و محترم!
در مورد سوال عرق جنب از حرام تمام اشیء یا لباس هایی که مطمئن است که در لحظه ارتکاب حرام و بعد از آن آلوده به عرق شده همان حکم را دارد ولی آنچه که شک دارد همان عرق بوده یا قبل از جنابت بوده اشکالی ندارد.
البته به دو نکته زیر توجه فرمایید یکی اینکه در امور پاک و نجسی زیاد فکر و توجه شدید نکنید تا دچار وسواس نشوید و همان مقداری که از سخن مرجع تقلید فهمیده می شود کافی است و زیاد در این امور احتاط نکنید تا مبتلا به وسواس نشوید.

-------------------------------------
اگر لباس جنب با منی‌ نجس شود، اولا حکم دست زدن به آن با وجود رطوبت چیست؟ ثانیا : آیا
جایز است جنب لباسهای‌ خود را برای‌ آب کشیدن به کس دیگری‌ بدهد؟ آیا شخص محتلم باید نجس
بودن لباسهایش را به کسی‌ که می‌ خواهد آنها را بشوید، اطلاع دهد؟
ج: منی‌ نجس است و اگر با رطوبت مسریه با چیزی‌ برخورد نماید، آن را نجس می‌ کند. و آگاه کردن
کسی‌ که لباس را می‌ شوید از نجاست لباس، لازم نیست. ولی‌ صاحب لباس تا یقین به طهارت آن حاصل
نکند، نمی‌ تواند آثار طهارت بر آن مترتب سازد.
----------------------------------------------------------------------
همونطور که دیدی مطلع کردن شخص شوینده لباس از آلوده بودن لباس به منی هم لازم نیست منی نجسه در حالی که عرق ناشی از منی حکم نجاست رو نداره پس فکر نکنم لازم باشه نگران مطلع کردن مادرت باشی . مادرت حتی با اون لباس ها هم اگر نماز بخونه چون به نجاستش یقین نداره محکوم به طهارته .
خودتون هم یه زیرانداز و یک لباس مشخص برای نماز کنار بزارید اینجوری دیگه لازم نیست دنبال بهونه برای ترک نماز باشی :khaneh: چون هیچ دلیلی برای ترک نماز قبول نیست :Gol:

سلام دوست عزیز شبنم. ممنون از وقتی که گذاشتین. نمیدونم از کجای حرفام برداشت شد که "منی" خونه منو نجس کرده ولی در کل این هم بوده.من کلا رعایت نمیکردم.نجسی و پاکی در هم امیخته بود...نمازمم امروز خوندم خدا رو شکر...منم مثل شما از خدا میخوام بهانه تراشی رو بذاریم کنار هممون

گناهکار پشیمون;562518 نوشت:
نمیدونم از کجای حرفام برداشت شد که "منی" خونه منو نجس کرده ولی در کل این هم بوده.من کلا رعایت نمیکردم.نجسی و پاکی در هم امیخته بود...نمازمم امروز خوندم خدا رو شکر...منم مثل شما از خدا میخوام بهانه تراشی رو بذاریم کنار هممون

خوب گفتید عرق پا !!!!!!! عرق که اصلا نجس نیست. بهرحال مثالی که زدم کلی بود منظورم این بود با وجود اینکه منی نجس است عرق حاصل از اون رو نجس ندونستند . بیشتر هم نوشته هاتون نشون میده ادم وسواسی هستید وسواس رو بزارید کنار. اما در مورد عذاب وجدان. منم قبلا مرتب دچار عذاب وجدان میشدم و فکر هم میکردم چون ادم خوبی هستم مرتب عذاب وجدان میگردم :khaneh: نگو عذاب وجدان یک نوع بیماری روحیه تنها چیزی هم که بهمراه داره پیری زودرسه( البته منظورم هر عذاب وجدانی نیست من سر هر موضوع کوچکی دچار عذاب وجدان میشدم ) . الان مشکل اصلی شما نجس بودن و پاکی خونه نیست خونتون پاکه شک نکنید . این عذاب وجدان و وسواس رو از خودتون دور کنید مشکل اصلی اونه :read:

سلام استاد سجاد.ممنون از پاسختون. اگه زحمتی نیست به این ابهامات هم پاسخ بدید:1- احتمالات نیست که.من یقین دارم روی موکتی که نجس بوده شامپو فرش خورده.این یعنی تمام موکت نجسه دیگه.یا من یادم نیس کجا نجس بوده که شک نکنم الان:Ghamgin:-2- بازم شک رو نمیفهمم یعنی چی که میگید شک دارید عرق کرده باشه؟؟؟خب پام زیاد عرق میکنه و منم تو این خونه یکسره راه میرم .اگه پامو برم بشورم باید تو همین خونه راه برم باز نجس میشه-3- نمیشه یه دعایی خوند یه کاری کرد که نجسی ها از بین بره؟؟؟خدا مگه برای توبه انسان ها راهی نمیذاره؟؟برای اینم یه راهی بذاره دیگه.گناه دارم نمیتونم کاری کنم.یه کاری نمیشه شما بکنید؟

سلام مؤمن،
البته حقیر تمام پست‌ها را نخواندم ولی اوائل تاپیکتان را که دیدم به نظرم رسید که پاسخ جناب سجاد کامل است و مشکل شما آنقدر که فکر می‌کنید بزرگ نیست :ok:
بله اگر یک جای فرض نجس باشد و بعد با رطوبت به همه جای فرش منتقل بشود آن فرش کلاً نجس می‌شود ... کسی هم که با پای خیس (آب یا عرق) از روی آن رد بشود و خیسی پایش آنقدر باشد که بتواند نجاست را منتقل کند پایش نجس می‌شود و تا وقتی آن خیسی در پایش باشد هر جا برود هم آنجا را نجس می‌کند ... اما ... یک امای اساسی که مشکل شما را حل می‌کند ان شاء الله ... شما فرش را می‌دانید که نجس است اما در مورد باقی جاها فقط می‌دانید که نجاست در آن وجود دارد اما یقین ندارید که آیا تمام آن نجس است یا خیر یا اینکه دقیقا کجای آن نجس است ... بنابراین شما بجز آن فرش مذکور در مورد وجود نجاست در جاهای دیگر یقین دارید ولی در مورد هر کجا شک دارید که آیا اینجا و دقیقا اینجا هم نجس هست یا خیر ... بنابراین از نظر فقهی آن فرض نجس است و سایر جاهای خانه را چون شک دارید نیازی نیست که رعایت خاصی کنید ... فقط اگر خواستید یک بار از همه جای خانه با هم رد شوید این می‌تواند مشکل ساز باشد ... شستن تمام زمین خانه با آب و دستمال هم می‌تواند مشکل ساز باشد اگر تمام خانه با یک سطل آب شسته شود!
حالا اگر اشتباه نکنم ...
یا علی

سلام ممنون شبنم جان درست میفرمایید ایشالا که خیر باشه...سلام مومن..سلام مسلمان ...سلام نورِ خدا داداش اوهاری :hamdel::hamdel::hamdel::hamdel:ممنونم عزیز دلم که کمکم کردی.دوستت میدارم.ممنون از راهنماییت.فقط یه سوالم موند و این که اونی که نمیدونه خونه من نجسه و منم از ترس ابروم بهش نمیگم، اگه بدنش تو این خونه نجس شه، ایا واقعا نجس میشه در شرایط عدم اطلاع؟

خشک به خشک که نجاست منتقل نمیشه

پس ی جانماز داشته باشید رو اون بخونید...سعی کنید نازاتونو مسجد بخونید....ی جوهر زیاد بریزید رو فرش تا مجبور بشید بدینش بیرون بشورنش..اونموقع راحت میشید...
بعدم تا رنگ و بوی نجاست نگیره اون آبی که شامپو فرش زدین بهش فک نمیکنم نجس شده باشه که بعد بگین انتقال پیدا کرده

داداش یاس صحبت از "عین نجاسته":Ghamgin:ممنون از نظرتون...اقای سجاد دیگه تاپیکو نمیبینن؟اون پرسش من موندا

خب باشه..مگه فرقی داره با ی کلکی بدین فرش ها رو قالی شویی بشوره

گناهکار پشیمون;562663 نوشت:
فقط یه سوالم موند و این که اونی که نمیدونه خونه من نجسه و منم از ترس ابروم بهش نمیگم، اگه بدنش تو این خونه نجس شه، ایا واقعا نجس میشه در شرایط عدم اطلاع؟

سلام علیکم برادر عزیزم،
اگر نجس بشود (اگر بشود) خوب نجس شده است و ربطی به اینکه بداند یا نداند ندارد ولی موضوع اینجاست که تکلیفی ندارد تا اطلاعی ندارد، یعنی با همان بدن می‌تواند نماز بخواند و تا وقتی خودش مطمئن نباشد که نجس شده است (تازه شک هم نه بلکه یقین) نیازی ندارد که خود را طاهر کند. حالا اینکه نداند ولی اگر بعداً بفهمد آیا لازم است مثلاً نمازها را قضا کند یا خیر بحث دیگری است که در رساله‌ها بیان شده است.
با این وجود اینکه وظیفه‌ی شما هست که به او اطلاع دهید که اینجا نجس است یا خیر را نمی‌دانم، فکر نکنم باشد ولی کارشناس محترم باید پاسخ دهند.
یک پیغام به جناب سجاد می‌دهم که هم پاسخ قبلیم را چک کنند که اشتباه نباشد و هم اینکه پاسخ این سؤالتان را بدهند، ان شاء الله.
در پناه خداوند باشید،
یا علی

owari;562828 نوشت:
با این وجود اینکه وظیفه‌ی شما هست که به او اطلاع دهید که اینجا نجس است یا خیر را نمی‌دانم

لازم نیست بهش بگید

[="Tahoma"][="Black"]

سلام استاد سجاد.ممنون از پاسختون. اگه زحمتی نیست به این ابهامات هم پاسخ بدید:1- احتمالات نیست که.من یقین دارم روی موکتی که نجس بوده شامپو فرش خورده.این یعنی تمام موکت نجسه دیگه.یا من یادم نیس کجا نجس بوده که شک نکنم الان-2- بازم شک رو نمیفهمم یعنی چی که میگید شک دارید عرق کرده باشه؟؟؟خب پام زیاد عرق میکنه و منم تو این خونه یکسره راه میرم .اگه پامو برم بشورم باید تو همین خونه راه برم باز نجس میشه-3- نمیشه یه دعایی خوند یه کاری کرد که نجسی ها از بین بره؟؟؟خدا مگه برای توبه انسان ها راهی نمیذاره؟؟برای اینم یه راهی بذاره دیگه.گناه دارم نمیتونم کاری کنم.یه کاری نمیشه شما بکنید؟

با عرض سلام و احترام

1. اگه روی موکت نجس شامپو فرش خورده باشد تمام موکت معمولا نجس می شود !

2. یعنی شما نمی دانید مقدار عرق چقدر بوده آیا به اندازه خیسی بوده یا فقط نم که نجاست رو منتقل نمی کند همین شک و تردید باعث می شود حکم به پاکی داده شود البته قطعا می دانید که نیازی به جستجو برای یافتن مقدار عرق ندارد !

3. دعای خاصی برای این کار وارد نشده است اما اگر مسائلی که عرض کردم کاملا روشن شده و اجراء شود فکر نکنم مشکل حادی پیش آید!

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

گناهکار پشیمون;562031 نوشت:
کوبرام جان ممنون پیشنهاد خوبیه! به این فکر نکرده بودم!!! ولی بازم نمیتونم هر کس میخواد بیاد طبقه م بگم دمپایی پاش کنهیا مادرم میخواد با پارچه خیس گردگیری کنه دستاش نجس میشن.مادرم همیشه نماز میخونه خیلی اعصابم خورد میشه...میشه بگید اون که نمیدونه نجسه ایا نمازاش باطل میشن و خودش نجس میشه؟؟؟؟من برای ترس از ابروم نمیتونم بهش چیزی بگم حالا اون که نمیدونه نجس میشه دستش؟

با تشکر از سؤال مجددتان

کسی که از نجاست اطلاع نداشته باشد ، نیازی نیست به او گفته شود و نماز ها و عبادات او هم صحیح است.

موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

گناهکار پشیمون;562663 نوشت:
فقط یه سوالم موند و این که اونی که نمیدونه خونه من نجسه و منم از ترس ابروم بهش نمیگم، اگه بدنش تو این خونه نجس شه، ایا واقعا نجس میشه در شرایط عدم اطلاع؟

پاسخ این سؤال هم در پست قبلی عرض شد

مؤید باشید[/]

من نمیتونم و خانوادم که طبقه بالامون زندگی میکنن مشخصا مشکوک میشن بهم اگه بخوام کل خونه رو بشورم

سلام برادر عزیزم،
می‌توانید یک بار که دور از جانتان خون‌دماغ شدید یا دستتان خون آمد یا هر چیز دیگر مقداری را به جایی از زمین بمالید و بعد که خشک شد توریه کنید و به خانواده‌اتان بگویید که از خونم به زمین مالیده شده و زمین نجس شده، (از اینجا به بعد نجاسات قبلی را در ذهن داشته باشید) بعد شما حواستان نبوده و کل خانه احتمالاً نجس شده و می‌خواهید تمیزش کنید.
شاید طورهای دیگری هم بتوانید نجسات‌های خانه‌اتان را تمیز کنید که خیالتان راحت شود.
یا علی

درود بر استاد سجاد بابت پاسخگویی کامل و ممنون از همه دوستان بابت مشارکت.خدا خیرتون بده سوال دیگری ندارم.یا حق

یاس...;562695 نوشت:
بعدم تا رنگ و بوی نجاست نگیره اون آبی که شامپو فرش زدین بهش فک نمیکنم نجس شده باشه که بعد بگین انتقال پیدا کرده

واقعا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همچین چیزی درسته؟؟؟؟

من شنیدم متنجس سوم پاکه.میشه در مورد این توضیح بفرمایید؟

موضوع قفل شده است