در مورد تقلید

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در مورد تقلید

سلام علیکم
مرجع من آیت الله بهحت (رحمة الله علیه) بود من الان باید مرج دیگر انتخاب کنم

b-reza;18643 نوشت:
سلام علیکم مرجع من آیت الله بهحت (رحمة الله علیه) بود من الان باید مرج دیگر انتخاب کنم

ضمن عرض سلام وتشكر از سوال شما ؛
فقها حيات مجتهد رادرتقليد شرط مي دانند وبايد از مجتهد زنده تقليد كرد ، اما اگر مرجع انسان از دنيا رفت در اينكه ايا مي تواند بر تقليد او باقي بماند يا به مجتهد زنده مراجعه نمايد اختلاف است وتكليف با مرجع زنده است كه ايامي تواندباقي بماند يا نه؟
بنابراين شما با سوال از دو عالم عادل كه دوعالم ديگر نظرِ دو عالم اول را رد نكنند به اعلم وقت مطلع شويدوان وقت مسئله بقاء رامرجع زنده،براي شما مشخص ميكند (كه توضيحات بيشتر را در تاپيك تقليد مي توانيد بيابيد)
رساله بهجت م/11 اجوبه رهبري س/21،22،34
و... رساله مراجع م/9و10

سلام
راه تشخیص مرجع اعلم چیست

[=b lotus]باسلام

[=b lotus]مرجع اعلم را از سه را می توان شناخت:

[=b lotus]1-آن که خود انسان یقین کند؛مثل انکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.

[=b lotus]2-ان که دو عالم وعادل که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص را تشخیص دهند ، مجتهد یا اعلم بودن کسی تصدیق کنند ؛ به شرط ان که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی انان مخالفت نکنند.
[=b lotus](برای این منظور،افراد می توانند از علما و روحانیون محل زندگیشان ویا از ائمه جمعه شهرشان راهنمایی بخواهند )

[=b lotus]3-ان که عده ای از اهل علم که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی انان اطمینان پیدا می شود ، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند
[=b lotus]همچنین برای توضیح بیشتتربه این لینک از پست 39 به بعد مراجعه فرمایید
[=b lotus](به عنوان نمونه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ،

[=b lotus]شماره تماس:13- 7743310-0251)

همچنین برای توضیح بیشتتربه این لینک از پست 39 به بعد مراجعه فرمایید

[=b lotus]توضیح المسائل مراجع،م20

سلام
من حدودا 10 سال قبل آقای خامنه ای را صرفا به دلیل علاقه ای که به ایشان داشتم وبدون هیچگونه تحقیقی به عنوان مرجع تقلیدم انتخاب کردم،الان باید چه کارکنم؟
میتونم برتقلیدازایشان باقی بمونم یا بایدتحقیق کنم و براساس آن مرجع اعلم راانتخاب کنم؟

aachen7;35709 نوشت:
من حدودا 10 سال قبل آقای خامنه ای را صرفا به دلیل علاقه ای که به ایشان داشتم وبدون هیچگونه تحقیقی به عنوان مرجع تقلیدم انتخاب کردم،الان باید چه کارکنم؟ میتونم برتقلیدازایشان باقی بمونم یا بایدتحقیق کنم و براساس آن مرجع اعلم راانتخاب کنم؟

با سلام وتشكر از سوال شما گرچه اين سوالات از قيل پاسخ داده شده ولي دوباره اشاره مي كنم
انتخاب مرجع اگر از روي شيوه شرعي ذكر شده نباشد يعني اصلاً مرجع نداريد
با توجه به سوال شما همانطور در شيوه سوم انتخاب مرجع اشاره شده (نظر جمعي كه قدرت تشخيص اعلم را داشته باشند به اين جمع ازحيث تخصص اعتماد داشته باشيد( مثل جامعه مدرسين) مي توانيد دوباره اقاي خامنه اي راانتخاب كنيد (يعني در ذهنتان نيت كنيد كه من رهبري را از طريق متخصصيني بنام جامعه مدرسين انتخاب كردم )فرقش با دفعه قبل اين است كه انتخاب قبلي شما معيار شرعي نداشته والان معيار وشيوه شرعي دارد
وانتخاب دوباره ايشان براي مرجعيت مانعي ندارد.

رساله مراجع م/3و....

آیا میتوان از ایت الله دستغیب تقلید کرد ؟ آیا ایشان مناسب هستند یا نه و به چه دلیل

نقل قول:
مرجع من آیت الله بهحت (رحمة الله علیه) بود من الان باید مرج دیگر انتخاب کنم

سلام
گفتن مرجع تقلید باید زمان شناس باشه و مطابق زمان فتوا بده،برا همین مرجع تقلیدی که فوت کرده باید به مرجع تقلیدی که زنده است تغییر پیدا کنه
دلیلشم پویایی فقه تشیع بود ،الان دیگه اثری از این پویایی نیست،دیگه رکود پیدا کرده
پس تغییر مرجع هم لازم نیست،فرق چندانی ندارن
اما تو بیشنون آیت الله خامنه ای بروزترن ،مثلا بعضی فتواهاشون رفع تبعیض بین مرد و زنه

خانزادی;116283 نوشت:
آیا میتوان از ایت الله دستغیب تقلید کرد ؟ آیا ایشان مناسب هستند یا نه و به چه دلیل

با تشکر از سئوال شما جناب خانزادی گرانقدر

روش های انتخاب مرجع همان است که کارشناسان محترم انجمن در پست های پیشین همین صفحه بیان داشته اند اگر از همان مسیر مرجعتان را انتخاب بفرمایید ، صحیح خواهد بود .

در پناه حضرت حق باشید

با سلام.مرجعی که برای خودم انتخاب کردم آقای مکارم شیرازی است اما در اینکه درست انتخاب کرده ام یا اعلم تر هم وجود دارد در شکم که انتخابم درسته یا نه

شیواوسبحان;195850 نوشت:
با سلام.مرجعی که برای خودم انتخاب کردم آقای مکارم شیرازی است اما در اینکه درست انتخاب کرده ام یا اعلم تر هم وجود دارد در شکم که انتخابم درسته یا نه

با سلام و احترام

در زمینه انتخاب مرجع تقلید مباحث مختلفی مطرح شده است که می توانید به تاپیک های زیر مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread8315.html
http://www.askdin.com/thread4252.html

اگر ابهامی ماند در خدمتتان هستیم.
موفق باشید.

سلام
مرجع من آقای لنکرانی بودند ولی ایشون فوت کرده اند در باب مسائل روز که نیاز به پاسخگویی از طرف مرجع حاضر است من چه باید بکنم؟آیا باید یک مرجع تقلید دیگه انتخاب کنم ؟یا اینکه مرجع من آقای لنکرانی هستند و درغیابشونم میتونم از هر مرجعی سوال کنم در مورد مسائلم؟خلاصه چه باید کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بهار2012;199163 نوشت:
سلام مرجع من آقای لنکرانی بودند ولی ایشون فوت کرده اند در باب مسائل روز که نیاز به پاسخگویی از طرف مرجع حاضر است من چه باید بکنم؟آیا باید یک مرجع تقلید دیگه انتخاب کنم ؟یا اینکه مرجع من آقای لنکرانی هستند و درغیابشونم میتونم از هر مرجعی سوال کنم در مورد مسائلم؟خلاصه چه باید کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم
برای جوابتان به ادرس زیر مراجعه نمایید
http://www.askdin.com/thread4252.html
پست 2و..وتاپیکهای دیگر ازموضوع تقلید مراجعه کنید

موضوع قفل شده است