خواندن سوره حمد در نماز جماعت

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواندن سوره حمد در نماز جماعت

سلام.
من خیلی سوره حمد رو دوست دارم. اکثرا وقتی نمازم رو تنها میخونم به متن سوره توجه میکنم و درنتیجه از نمازم خیلی لذت میبرم. اما وقتی نماز جماعت شرکت میکنم چون حمد و سوره رو خودمون نمیخونیم و گاها صدای حاج آقا هم نمیرسه. تمرکز کمتری دارم و لذا بیشتر دوست دارم برم مسجد ولی نماز فردی بخونم. چون فضا و روحیه مسجد رو هم خیلی دوست دارم. شنیدم که نماز جماعت خیلی خوبه و ... . آخه من دوست دارم خودم سوره حمدو بخونم. آیا میتونم؟ اگه نمازم باطل میشه لطفا یه راهی بهم پیشنهاد بدید؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

raha2020;559620 نوشت:
سلام.
من خیلی سوره حمد رو دوست دارم. اکثرا وقتی نمازم رو تنها میخونم به متن سوره توجه میکنم و درنتیجه از نمازم خیلی لذت میبرم. اما وقتی نماز جماعت شرکت میکنم چون حمد و سوره رو خودمون نمیخونیم و گاها صدای حاج آقا هم نمیرسه. تمرکز کمتری دارم و لذا بیشتر دوست دارم برم مسجد ولی نماز فردی بخونم. چون فضا و روحیه مسجد رو هم خیلی دوست دارم. شنیدم که نماز جماعت خیلی خوبه و ... . آخه من دوست دارم خودم سوره حمدو بخونم. آیا میتونم؟ اگه نمازم باطل میشه لطفا یه راهی بهم پیشنهاد بدید؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ دقیق تر داده شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;560094 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ دقیق تر داده شود.

در پناه حضرت حق باشید

سلام. تشکر از توجهتون. آیت الله مکارم

شما بهتر است در دلتان بخوانید

mahdihg;560101 نوشت:
شما بهتر است در دلتان بخوانید

خوب اصولا زودتر از حاج آقا تموم میشه و دوباره من میمونم و یک عالم فکر نکرده ولی اگر فردی بخونم بعد از تموم شدن بقیه نمازست و بنابراین بیشتر حواسم هست. اصلا من فایده نماز جماعتو درک نمیکنم.

raha2020;559620 نوشت:
سلام.

شما اگر سنی مذهب بودید بایستی سوره حمد را بعد از تمام شدن سوره حمد امام میخواندید ! اهل سنت بر این عقیده هستند که بر ماموم لازم است سوره حمد را حتما بعد از قرائت امام درفاصله ای که امام قرائت سوره میکند بخواند زیرا میگویند که رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند : لا صلاه الا بفاتحه الکتاب !

sard;560751 نوشت:
شما اگر سنی مذهب بودید بایستی سوره حمد را بعد از تمام شدن سوره حمد امام میخواندید !

مرسی خیلی برام جالب بود به اطلاعاتم اضافه کردید. ولی حالا منظورتون اینه که سنی بشم؟:khaneh:

[="Tahoma"][="Black"]

raha2020;560100 نوشت:
سلام. تشکر از توجهتون. آیت الله مکارم

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به این مسئله از توضیح المسائل معظم له توجه کنید :

مسألۀ 1275- اگر مأموم صداى قرائت امام را در نمازهاى صبح و مغرب و عشاء بشنود بايد حمد و سوره را ترك كند و اگر صداى امام را نشنود جايز است حمد و‌ سوره را بخواند، ولى بايد آهسته بخواند، امّا در نمازهاى ظهر و عصر احتياط واجب آن است كه هميشه حمد و سوره را ترك نمايد، امّا ذكر گفتن بطور آهسته جايز، بلكه مستحبّ است.

بنابراین شما می توانید در برخی نمازهای جماعت حمد و سوره را بخوانید یا به خواندن ذکر مشغول شوید تا تمرکز مورد نظرتان در نماز جماعت حاصل گردد.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;560846 نوشت:

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به این مسئله از توضیح المسائل معظم له توجه کنید :

مسألۀ 1275- اگر مأموم صداى قرائت امام را در نمازهاى صبح و مغرب و عشاء بشنود بايد حمد و سوره را ترك كند و اگر صداى امام را نشنود جايز است حمد و‌ سوره را بخواند، ولى بايد آهسته بخواند، امّا در نمازهاى ظهر و عصر احتياط واجب آن است كه هميشه حمد و سوره را ترك نمايد، امّا ذكر گفتن بطور آهسته جايز، بلكه مستحبّ است.

بنابراین شما می توانید در برخی نمازهای جماعت حمد و سوره را بخوانید یا به خواندن ذکر مشغول شوید تا تمرکز مورد نظرتان در نماز جماعت حاصل گردد.

همیشه سلامت و موفق باشید

نظر رهبری رو هم بفرمیید در همین مورد

ممنونم

[="Tahoma"][="Black"]

احمد 1363;564965 نوشت:
نظر رهبری رو هم بفرمیید در همین مورد

ممنونم

با تشکر از سؤال شما

رساله حضرت امام در این مسئله :

١٤٦٢ اگر ماموم در ركعت اول و دوم نماز صبح و مغرب و عشا صداى حمد و سوره امام را بشنود اگر چه كلمات را تشخيص ندهد، بايد حمد و سوره را نخواند و اگر صداى امام را نشنود، مستحب است‏حمد و سوره بخواند ولى بايد آهسته بخواند و چنانچه سهوا بلند بخواند اشكال ندارد.

١٤٦٣ اگر ماموم بعضى از كلمات حمد و سوره امام را بشنود، احتياط واجب آن است كه حمد و سوره را نخواند.[/]

موضوع قفل شده است