صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آداب دعا

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

موانع استجابت دعا(اگه دعاهاتون مستجاب نميشه بخونيد)

استجابت صرفاً به معناى به خواسته دلخواه خود رسيدن نيست، بلكه استجابت مراحلى دارد. اولين مرحله آن، توفيق دعا كردن است. چه بسا همين پاسخ نيافتن ما، اجابت از سوى خدا باشد يعنى، خداوند منان با طول دادن اجابت، ما را بيشتر به حالت انابه و تضرع در درگاهش نگه مى‏دارد و اين لطف بزرگى است كه به اين وسيله، ارتباط عبد با معبود حفظ مى‏گردد و در پى آن الطاف بى‏شمار ديگرى نصيب او مى‏شود.
    آن يكى الله مى‏گفتى شبى تا كه شيرين مى‏شد از ذكرش لبى‏
    گفت شيطان: آخر اى بسيار گو اين همه «الله» را «لبيك» كو؟
    مى‏نيايد يك جواب از پيش تخت چند «الله» مى‏زنى با روى سخت‏
    او شكسته دل شد و بنهاد سر ديد در خواب او خضر اندر خضر
    گفت: «هين» از ذكر چون وامانده‏اى چون پشيمانى از آن كش خوانده‏اى؟
    گفت: لبيكم نمى‏آيد جواب زآن همى ترسم كه باشم رد باب‏
    گفت: آن «الله» تو «لبيك» ماست و آن نياز و سوز دردت پيك ماست‏
    ترس وعشق توكمند لطف ماست زير هر يارب تو لبيك‏هاست‏
    پس اصل دعا و تضرع در درگاه الهى، چون مطابق با فطرت خداخواهى بشر است، خود يك مرحله از استجابت و رسيدن به آن خواسته حقيقى فطرت توحيدى است. چه آن خواسته دلخواه، داده شود يا خير.
    مرحله دوم: همسويى زبان فطرت با زبان دهان گاهى دعا با سوز و گداز و از ته قلب است و تنها خدا، خوانده مى‏شود ولى زبان فطرت و خواسته حقيقى انسان با آن همخوانى ندارد و فطرت او اجابت را در هر چه نزديك شدن به مقام قرب الهى مى‏داند اما زبان او خواسته‏اى را مى‏طلبد كه وى را از خواسته حقيقى فطرت (مقام قرب الهى) دور مى‏كند. چنين دعايى، در واقع نفرين بر خود است كه اگر برآورده هم شود، غضب پروردگار مى‏باشد نه رحمت و لطف او.
    اما اگر زبان، خواسته‏اى را بخواهد كه مطابق با فطرت باشد، البته كه برآورده مى‏شود. گفتنى است كه در خواسته‏هاى دنيوى، تشخيص انسان‏ها در اين كه آيا خواسته آنها در راستاى خواسته فطرت است يا نه، ملاك نمى‏باشد. اگر بخواهيم در همين فرض هم با ديد عرفانى بنگريم، باز هم خدا خوانده نشده است يعنى، دعا از ته دل مى‏باشد و «ادعو» (بخوانيد) تحقق پيدا كرده است ولى «نى» (مرا بخوانيد) تحقق نيافته است زيرا اگر خواسته ما امرى باشد كه مورد رضايت خداوند نباشد با احكام وى تنافى داشته باشد و نيز سلسله تحقق بخش خواسته فطرى خداخواهى ما به حساب نيايد در واقع ما خود خدا را نخوانده‏ايم، بلكه ضد خدا و دورى از او را خوانده‏ايم. در اين صورت يك شرط «استجب» (استجاب مى‏كنم) تحقق پيدا كرده ولى شرط ديگر آن (نى) تحقق نيافته است. پس در آن جايى كه خواسته ما با خواسته فطرت همسويى ندارد، نبايد برآوردن خواسته را انتظار داشت زيرا در واقع خدا را نخوانده‏ايم و به دليل ناهمگونى زبان فطرت با زبان دهان، مرتكب دروغ هم شده‏ايم. زبان فطرت مى‏گويد فلان خواسته نياز واقعى ما است ولى زبان دهان مى‏گويد: فلان خواسته ديگر نياز ما است مثل بچه شيرخوارى كه براى نوشيدن آب زهرآلود، گريه مى‏كند و آن را نياز واقعى خود مى‏داند. در صورتى كه نياز واقعى و غريزى او، شير مادر يا آب گوارا است. در اين جا خواسته غريزى او، يا خواسته ظاهرى‏اش ناهماهنگ است و هرگز نبايد از پدر و مادر انتظار اجابت داشته باشد. اين مرحله اجابت وقتى است كه خواسته فطرى، با خواسته ظاهرى همسو باشد.

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

مطلب آداب دعا

دعا
    گاها سوال می شود: چطور دعا کنیم تا مستجاب شود(به نکته ای که به بهانه شرائط استجابت دعا مطرح می کنم دقت شود) اصولا پاسخ انجام، آداب استجابت دعاست که درست هم همین است،اما مهمترین

ادب دعا { ایمان به خداست} ، {ایمان به استجابت است} ، {ایمان به صفات الهیست مثل: کریم،رحیم، رحمان،قادر و...} واگر من به این مسئله توجه داشته باشم اصلا با این سوال مواجه نخواهم شد.
    اگر کمی در کرم و جود و رحمانیت خدا تأمل کنم بدون هیچ راهنمائی از طرف عالِمی، می فهمم محال است کریم مرا دست خالی رد کند چه رسد عالمی ،این جملات ناب را برایمان بیان کند:
    1- فی الحدیث القدسی: منک الدعا و منی الاجابة ؛ از تو(ی بنده)دعا کردن و از طرف من اجابت دعا(ی بنده){کتاب کلمة الله/277}
    * آیا کلامی وثیق تر از کلام الهی وجود دارد؟
    2- إن الله تعالی ینزل ملکا الی السماء الدنیا کل لیلة ، فی الثلث الاخیر ، و لیلة الجمعة من اول اللیل ، فیامره فینادی: هل من سائل فأعطیه؟ هل من تائب فأتوب علیه ؟،هل من مستغفر فأغفر له؟و...
    فلایزال ینادی بذلک، حتی یطلع الفجر، فإذا طلع الفجر عاد الی محله من ملکوت السماء؛ خداوند متعال (یک سوم)آخرهر شب وشب جمعه ملکی را به آسمان دنیا می فرستد پس به او امر می کند تا صدا بزند:آیا دعا کننده ای هست تا (از من بخواهد) دعای اورا مستجاب کنم؟، آیا توبه کننده ای هست (که توبه کند) تا توبه اش را قبول کنم؟، آیا استغفار کننده ای هست تا ببخشمش؟ و... {کلمة الله/279}
    3- در آیه(186/ بقره) خداوند متعال تضمین استجابت دعا کرده است: اذا سألک عبادی عنی فإنی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیومنوا بی لعلهم یرشدون؛ وهنگامی که بندگان من از تو درباره من سوال کنند بگو من نزدیکم دعای دعا کننده را به هنگامی که من را می خواند پاسخ می گویم ،پس آنها باید دعوت منرا بپذیرند و به من ایمان بیاورند تا راه یابند و به من ایمان آورند.
    و از اینگونه دلائل بسیارزیاد است که با خواندن آنها جایگاه ایمان به خداوند را می شناسیم.
    پس جواب این سوال هم روشن شد که: {چرا ما با خواندن دعاهای مأثور و مجرب که موکدا تضمین شده، به استجابت نمی رسیم؟ یک جواب ،عدم ایمان یا ضعف ایمان به خداست}

ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۰۹/۲۲ در ساعت ۲۲:۰۵ دلیل: فونت

5. صلوات ها 7

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

آیا دوری از گناه هم از موارد استجابت دعاست؟

7. صلوات ها 9

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

آداب و شرایط دعا و استجابت آن
    «أجیبُ دَعْوةَ الدّاعِ اِذا دَعانِ» این باز کرامتی دیگر است با بندگان و فضلی دیگر که اجابت خود در خواندن و دعا کردن اشیان بست نه در اخلاص اعمال ایشان تا اگر مفلسی باشد یا عاصیئی که از سر ندامت و شکستگی بی بضاعت طاعت او را خواند، نومید نباشد و خواندن بنده مرا خدای را سه روی دارد، هر سه دعا گویند:
    اوّل آن است که بر وی ثنا گوید و به پاکی بستاید و به یگانگی وی اقرار دهد، چنانکه گوید: «انت اللّه لا اله انت، ربنا لک الحمد»
    دیگر وجه آن است که بنده، عفو خواهد و مغفرت و رحمت گوید: «اغفرلی و ارحمنی واعف عنّی و اهدنی»
    سه دیگر وجه آن است که حظّ دنیوی خواهد، گوید: «ارزقنی مالاً و ولدا». این هر سه قسم را دعا گویند که بنده به اوّل در همه خدای را خواند و گوید: «یا اللّه ! یا رحمن! یا رب!».
    و شرط دعا آن است که بنده در حال دعا، شکسته دل باشد و اندهگن و دعا که کند، به تضرّع و زاری کند با رهبت و خشیت.
    و از آداب دعا آن است که طاعتی و صدقه ای فراپیش دارد که مردی از مصطفی صلی الله علیه و آله دعا خواست؛ رسول گفت: «اَعِنّی عَلی کَثْرَةِ الرُّکُوع وَ السُّجُودِ»؛ [مرا بر رکوع و سجده یاری دهید[ دیگری آمد و دعا خواست، گفت: «وَ هَلْ أتیتَ بِجَناحِ الدُّعاءِ»؛ یعنی صدقه.
    و در خبر است که مردی در مسجد رسول صلی الله علیه و آله دعا می کرد و رسول در وی نگریست و تبسّم می کرد، گفتند: یا رسول اللّه ! چرا تبسّم کردی؟ گفت: عجب آمد مرا دعای این مرد؛ یک بار بگفت که یا ربّ! اللّه یک بار گفت که لبیک؛ پس دو بار گفت که یا ربّ! اللّه دو بار بگفت که لبیک؛ پس سه بار بگفت که یا ربّ! اللّه سه بار بگفت که لبیک.
    دعا، کلید رحمت است و گواه عبودیّت و پیوستن را وسیلت. هر کس که درِ دعا بر وی گشودند، درِ اجابت هم بر وی گشادند که می گوید جلّ جلاله: «اُدْعُونی اَسْتَجِبْ لَکُمْ».
    دعا، پیرایه پیوستگان است و مایه دست گرفتگان و حلقه درِ حق به دست جویندگان. هر که به کاری درماند یا او را نکبتی رسد، دست در دعا و تضرّع زند، دستِ اعتماد به ضمان اللّه زند و دست نیاز به بِرِّ وی زند و شرط آن است که به وقت دعا آواز نرم دهد و خاطر از حرمت و استکانت پر کند و به اجابت یقین باشد و بدان که دعا کردن و حاجت و نیاز به درگاه بی نیاز برداشتن، اهل شریعت را مقامی جلیل است، عین عبادت است و رسیدن به بهشت نیک وسیلت است؛ امّا حال عارفان، حالی دیگر است و طریق ایشان، طریقی دیگر.
    * * *
    آورده اند که زاهدی در روزگار گذشته در صومعه ای صد سال عبادت کرد، پس هوی بر وی غلبه کرد. معصیتی بر وی رفت و پس از آن پشیمان شد. خواست که به سر وردِ خود به محراب عبادت باز شود؛ چون قدم در محراب نهاد، شیطان بیامد و او را گفت: ای مرد! شرم نداری که چنان کار کردی و اکنون به حضرت جلال حق می آیی؟ خواست که او را از حق نومید گرداند تا نومیدی زیادت گناهان وی باشد، در آن حال ندایی شنیدی که «عبدی انت لی و انا لک قل للفضولی مالک؛ [بنده من! تو مال منی و من برای تو. به فضولی (همان شیطان) بگو: به تو چه؟!]»
    نشان اجابت دعا ثبات است بر دعا؛ چون بر دعا ثبات کردی، اگر از اجابت که نصیب تو است، محروم مانی به عبادت که حقّ اللّه تعالی است، مشرّف گردی و این قدم ورای آن قدم است و این مقام مه از آن مقام.
    پیغامبر صلی الله علیه و آله گفت: «الدّعاءُ هُوَ الْعِبادَة» و بدان که در دعا اضطرار باید که حق تعالی می گوید: «اَمَّنْ یُجِیبُ الْمَضْطَرَّ اِذا دَعاهُ» استغاثت باید که می گوید: «اِذْ تَسْتَغِیثُون رَبَّکُم»؛ تضرّع باید که می گوید: «اُدْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعا وَ خُفْیَةً»؛ رغبت و رهبت باید که می گوید: «وَ یَدْعُونَنا رَغَبا وَ رَهَبَا»، پیوسته باید نه گسسته که می گوید: «یَدْعُونَ رَبَّهُم بِالْغَداةِ وَ الْعِشِیِّ» اخلاص باید که می گوید: «فَادْعَوهُ مُخلِصینَ لَهُ الدّینَ» لقمه حلال باید که گفت: «وَ مَلْبَسُهُ حَرامٌ وَ مَطْعَمَهُ حَرامٌ فَاِنّی یُستجابُ لَهُ» بنده چون شرایط دعا به جای آرد، مرغ قفسی است که ربّ العالمین آواز وی دوست دارد.
    عادت خلق چنان است که مرغ بگیرند و او را قفسی سازند و آب و علف معدّ دارند تا آن مرغ به وقت سحر به بانگ آید؛ همچنین ربّ العزّه عابدان و عارفان را در وجود آورد و دنیا قفس ایشان ساخت و منافع و مصالح ایشان در دنیا مهیّا کرد و کارهاشان راست کرد، آنگه در محکم تنزیل گفت: «وَ بِالاَْسحارِهُمْ یَسْتَغْفِروُنَ» بنده به عجز خود در وقت سحر می زارد و می خروشد و حق به لطف خود می شنود و می نیوشد.
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

9. صلوات ها 10

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

قبلا گفتیم از آداب قلبی استجابت دعا ایمان به خداوند متعال و صدق وعده اوست در اینجا لازم است تذکری را یاد آور شویم آن هم در آداب استجابت دعا دو گروه ادب ذکر می شود:
    الف) آداب قلبی(جوانحی): همان طور که از اسمش پیداست منشأ ومحل اجرا آن قلب است مثل ایمان،اخلاص و...
    ب) آداب غیر قلبی(جوانحی): که توسط اعضا وجوارح انجام می گردد مثل نماز حاجت،ذکرصلوات و...
    و تذکر دوم: آداب استجابت دعا بهانه ای برای تضمین استجابت است وتمرین بندگی واطاعت واز طرفی رابطه بین آداب واستجابت مستقیم است هرچه قدر انجام آداب دقیق تر و کاملتر باشد بیشتر به حاجت نزدیک می شویم.
    حال از دیگر آداب استجابت دعا تقواست:
    در قرآن کریم 30 آیه بدون تکرار و صریحا به مسئله تقوی پرداخته است به غیر از آیاتی که تلویحا اشاره به تقوی و ورع دارند.
    خالی از لطف نیست آدرس بعضی از این آیات را دراختیار شما بگذارم و به همین قدر بسنده کنم چون اینجا مجالی نیست:
    1- بقره-194 5- آل عمران-120 9- مائده-27 13-اعراف-128
    2- بقره-197 6- آل عمران-179 10- مائده-35 14-اعراف-201
    3-بقره-206 7- آل عمران-186 11- اعراف-26 15- انفال-29
    4-آل عمران-102 8- آل عمران-198 12- اعراف-96
    اگر دوباره (مثل بحث پیش)سوال شود چرا دعایم مستجاب نمی شود؟ جواب این است که تقوی ودوری ازگناه نباشد استجابت دعا به خطر می افتد و از نوانع استجابت دعا انجام گناه است.
    در حدیث قدسی زیبایی نقل شده است:
    یابن آدم ، أنا غنی لا افتقر اطعنی فیما امرتک اجعلک غنیا لا تفتقر.
    یابن آدم ، {خلقتک للبقاء} أنا حی لا اموت اطعنی فیما أمرتک اجعلک حیا لا تموت.
    یابن آدم ، أنا أقول لشیء کن فیکون ، اطعنی فیما امرتک به ، اجعلک تقول لشیء کن فیکون.{عدة الداعی ص 291-قرة العیون للفیض ص 473}
    ای فرزند آدم ، من بی نیازم و(هیچ)احتیاجی ندارم مرا اطاعت کن (تقوی پیشه کن) تو را مثل خودم قرار می دهم.
    ای فرزند آدم ، من زنده ام و نمی میرم مرا اطاعت کن در آنچه که به تو امر کردم مثل خودم ابدی قرارت می دهم.
    ای فرزند آدم ، من هرآنچرا که اراده کنم ، می شود مرا اطاعت کن تا تو را هم مانند خودم صاحب اراده کنم.
    درباره تقوی آموزه ها،زیاد است واما مجالی نیست و ما در این جا چند حدیث ناب رسا نقل می کنیم:
    1- عن امیر المومنین علیه السلام:التقوی رأس الحسنات؛تقوی راس خوبی هاست.(الغررج 1ص11ف1ح237)
    آیا کسی که توسط تقوی قله خوبیها را به دست می آورد از سعادت دور است؟
    2- عن امیر المومنین علیه السلام:التقوی مفتاح الصلاح؛دوری از گناه کلید مصلحت هاست.(الغررج 1ص32ح984)
    در تعقیبات مشترکه آمده: خدایا آخر دعای مرا صلاح من قرار بده.
    آیا تقوی این صلاح را تضمین نمی کند؟
    3- عن امیر المومنین علیه السلام:من عمل بطاعة الله ملک؛هرآنکس که در عمل اطاعت کند خدا را پادشاهی کند(همان ص651ح713)

با خدا باش پادشاهی کن بی خدا باش هر چه خواهی کن

11. صلوات ها 10

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

علل مستجاب نشدن دعا

شخصي نزد امير المومنين(ع) آمد و پرسيد كه چرا دعايم مستجاب نمي شود؟ حضرت فرمودند:قلب وفكر شما در هشت چيز خيانت كرده، لذا دعايتان مستجاب نمي شود.
    با اين حال چگونه انتظار داريد دعايتان به اجابت برسد درحاليكه خودتان درهاي آن را بسته ايد؟ تقوا پيشه كنيد، اعمال خويش را اصلاح نماييد، امر به معروف و نهي از منكر كنيد تا دعاي شما به اجابت برسد.

1. شما خداوند را شناخته ايد اما حق او را ادا نكرديد؛ پس شناخت شما سودي به حالتان نداشته است.
    2. به فرستنده او ايمان آورديد، سپس به مخالفت با او پرداختيد؛ ثمره ايمان شما كجاست؟
    3.كتاب او را خوانديد ولي به آن عمل نكرديد؛ گفتيد شنيديم و اطاعت كرديم، سپس به مخالفت برخاستيد.
    4. شما مي گوييد از مجازات و كيفر خداوند مي ترسيد، اما همواره كارهايي مي كنيد كه شما را به آن نزديك تر مي سازد. 5. مي گوييد به پاداش الهي علاقه داريد، اما همواره كاري مي كنيد كه شما را از آن دور مي سازد. 6. نعمت خداوند را مي خوريد و حق شكر او را ادا نمي كنيد. 7. به شما دستور داده شده دشمن شيطان باشيد (و شما طرح دوستي با او مي ريزيد)، ادعاي دشمني با شيطان داريد اما عملا با او مخالفت نمي كنيد. 8. شما عيوب مردم را نصب العين خود كرده و عيوب خود را پشت سر انداخته ايد.

ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۴:۱۶

13. صلوات ها 10

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

حال اگر کسی ایمان را کامل کرد و جانب تقوی را رعایت نمود و آداب جوارحی را انجام داد دعایش مستجاب می شود؟و آداب دعا را کامل کرده؟

15. صلوات ها 9

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

مسلما خداوند خير را براي ما مي خواهد. شايد به صلاحمان نباشد و مستجاب نشود.
    كاش مي كرد مست هر حرامي چون شراب/
    آن زمان معلوم مي شد در جهان هشيار كيست!
    (علامه جعفري)

17. صلوات ها 9

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

مطلب

تعبیرات روایات از دعاء
    1- افضل العبادة: ......الدعاء افضل العبادة؛ دعاء برترین عبادت هاست.
    2- درجه بسیار خاص:قال الصادق علیه السلام: ...إنّ عند الله عزّوجلّ منزلة لا تنال الاّ بمسالة،... ؛نزد خدا مقامیست که جز با دعاء به آن نمیرسی.....
    3- سلاح مومن: الدعاء سلاح المومن؛ دعاء سلاح مومن است.
    4- عمود دین: الدعاء عمود الدین؛ دعاء پایه {اصلی}دین است.
    5- نور: الدعاء نور السموات والارض؛دعاء نور زمین و آسمان است.
    6- کلید پیروزی: الدعاء مفاتیح النجاح ومقالید الفلاح؛ دعاء کلیدهای پیروزی و رستگاریست.
    7- سلاح انبیاء: علیکم بسلاح الانبیاء، فقیل: وما السلاح الانبیاء؟قال علیه السلام:الدعاء؛ امام فومودند:سلاح انبیاء را {به دست آورید و}داشته باشید.عرض شد سلاح انبیاء چیست؟فرمود:دعاء
    8- سپر محکم: الدعاء یدفع البلاء النازل وما لم ینزل؛ دعاء بلاء را دفع می کند وهرآنچه{از بلاهای}نازل نشده.
    9- دوای دردها:علیک بالدعاء فإنه شفاء من کل داء؛ حتما دعاء کن چون آن درمان همه دردهاست.
    10- ابر پر باران:الدعاء کهف الاجابة،کما أنّ السحاب کهف المطر؛ دعاء جایگاه ثمره آن است همان طور که ابر جایگاه بارش باران است.
    ینابیع الحکمة/ج2/باب دعاء

19. صلوات ها 9

علاقه
    حسین فاطمه
    نوشته
    148
    حضور
    2 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1909

شاد

شرکت کنید خوشحال میشم.

* کسی می تونه تأثیر دعا در زندگی بشر رو پست کنه؟*

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری