رفتار شما در مقابل مسائل چگونه است؟؟؟« تست علمی خودشناسی »

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار شما در مقابل مسائل چگونه است؟؟؟« تست علمی خودشناسی »

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب خدمت اسکدینی های عزیز و بزرگوار:Mohabbat:

تست خودشناسی یا همون خود آگاهی که میخام در اختیارتون بذارم در اصل مشخص می کنه ماها وقتی یه اتفاق برامون میفته هیجانی

عمل می کنیم؟ منطقی عمل می کنیم؟

در اصل راهبرد مقابله ای که در برابر مسائل استفاده می کنیم چطور هست!

دو تن از روانشناسان دو شکل کلی مقابله در برابر مسائل را مشخص کرده اند:

مقابله متمرکز بر
مشکل و مقابله متمرکز بر هیجان.

توضیح

مقابله متمرکز بر مشکل و مقابله متمرکز بر هیجان

راهبرد مقابله با مشکل می تواند معطوف به درون یا بیرون از انسان باشد! هدف راهبرد مقابله ای معطوف به

بیرون تغییر موقعیت یا رفتارهای دیگران است، در صورتی که راهبردهای مقابله ای معطوف به درون شامل

تلاش هایی است که برای بررسی مجدد نگرشها و نیازهای خود و کسب مهارتها و پاسخ های تازه بعمل می

آیند.مقابله متمرکز بر

هیجان معطوف به مهار ناراحتی هیجانی است . راهبردهای مقابله ای متمرکز بر هیجان

شامل تمرین جسمانی ، مراقبه ، بیان احساسات و جست و جو حمایت است.

وقتی افراد احساس کنند که می توانند درباره مشکل کاری انجام دهند ، به احتمال زیاد به مقابله متمرکز بر مشکل دست می زنند. ولی زمانی که

مشکل یا موقعیت را فراتر از تواناییهای خودشان تلقی می کنند به احتمال زیاد به مقابله متمرکز بر هیجان دست می زنند .

"در بیشتر این موقعیت ها ، احتمالا ترکیب این دو راهبرد مفید تر خواهد بود"

بعنوان مثال وقتی خود را برای یک مصاحبه شغلی آماده می کنید، می توانید پاسخ های خود را تمرین کنید و لباس مناسب بپوشید( متمرکز

بر مشکل )

و نگرشی غیر دفاعی اتخاذ کرده و آرام باشید (متمرکز بر هیجان)؛ یا زمانی که قرار است و فرد مهمی ملاقات کنید ، می توانید با حفظ

خونسردی (متمرکز بر هیجان ) و با استفاده از مهارتهای ارتباطی موثر ( متمرکز بر مشکل) با موقعیت مقابله کنید.

تست در زمینه پاسخ های مقابله ای

برای چند لحظه ، درباره تنش زا ترین رویدادی که در طول ماه گذشته برای شما اتفاق افتاده است فکر کنید. در حالی که به این رویداد می اندیشید ،

مشخص کنید که چقدر بهر کدام از موارد زیر عمل کردید:

1-سعی کردم جنبه مثبت آنرا ببینم

2-گام به گام پیش رفتم :

3-به عقب برگشتم تا واقع بینانه تر عمل کنم

4- ورزش کردم

5-با دوستانم صحبت کردم

6-احساسات خود را ابراز نکردم

7-بیشتر از حد خوردم ، سیگار کشیدم و دارو مصرف کردم

8-وجود مشکل را انکار کرد

9-کار مثبتی انجام دادم

پاسخ به هر سئوال:

هرگز ، برخی اوقات ، اغلب

پاسخ های 8 و 7 و 6 و 4 و 1 ، متمرکز بر هیجان و پاسخ های 9 و 5 و 3 و 2 متمرکز بر مشکل هستند.

روش دیگر طبقه بندی این پاسخ ها بر اساس مطابقت آنها با روش فعال - شناختی* (1 و 2و 3) و روش فعال - رفتاری* (9و 5 و 2 ) و

اجتناب (8 و 7 و 6) است.

----------------------------------------------------------------------------------------------

فعال - شناختی : عملکردن بر فکر مثل تغییر نگرش نسبت به مسئله

فعال- رفتاری: عمل کردن بر رفتار مثل تغییر موقعیت

نتایج زمینه یابی نشان داد

1-زنان بیشتر بیشتر از مردان روش های فعال - رفتاری و اجتناب استفاده می کنند.

2-بین زنان و مردان از لحاظ استفاده از روش های فعال-شناختی تفاوتی وجود ندارد .

3- کسانی که از روشهای مقابله ای فعال- رفتاری و فعال- شناختی استفاده می کردند ، مشکلات را آسان می گرفتند
و اضطراب کمتری داشتند . و همچنین از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بودند.

4- افرادی که از مسائل و مشکلات اجتناب می کردند مستعد اضطراب و افسردگی بودند و از تنش جسمی بیشتر رنج می بردند ،

5-همچنین اجتناب کننده ها از منابع مالی ، تحصیلی و حمایت خانوادگی کمتری برخوردار بودند.

در تحقیق دیگری رفتارهای مقابله ای به موارد ذیل تقسیم بندی شد

مقابله رویارویی: ((در موضع خود ایستاده و از آنچه می خواستم دفاع کرد.))

بی اعتنایی فاصله گرفتن: ((به کارم ادامه دادم ، انگار چیزی رخ نداده است.))

جستجوی حمایت اجتماعی: (( با کسی که می توانست به نحو موثری به من کمک کند صحبت کردم))

خویشتن داری: (( سعی کردم احساسات خود را کنترل کنم))

مسئولیت پذیری:(( از خود انتقاد کردم یا خود را سرزنش کردم ))

اجتناب-فرار: (( می خواستم از آن موقعیت تنش زا فرار کنم و به نوعی به آن وضع پایان دهم)).

حل مسئله با برنامه ریزی: ((می دانستم که چکار باید بکنم ، بنابراین تلاش خود را دو چندان کردم.))

ارزیابی مثبت:
((بعنوان یک شخص ، تغییر یافته رشد نمودم)).

پژوهشگران پس از تجزیه و تحلیل رابطه بین پاسخ های مقابله ای و هیجانات ایجاد شده در افراد به نتایج زیر دست یافتند :

1- حل مسئله با برنامه ریزی ، مفید ترین و موثرترین پاسخ مقابله ایست . چرا که با بیشترین هیجان مثبت همراه است .

2-مقابله رویارو و بی اعتنایی کم اثرترین و ضعیفترین پاسخ مقابله ای بود زیرا با هیجان منفی بسیار زیادی همراه است.

3-ارزیابی مجدد مثبت ، برای مقابله با مشکلاتی که افراد 30 تا 40 ساله با آنها مواجه هستند و جست وجوی حمایت اجتنابی

برای افراد 60 ساله و سالمند موثرترین روش مقابله ایست.

موضوع قفل شده است