صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا اراده تکوینی خدا تخلف ناپذیر است؟

 1. #11

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  2,940
  حضور
  43 روز 18 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4782  نقل قول نوشته اصلی توسط باغ بهشت نمایش پست ها

  تشکر از شما

  میشه با ذکر مثال گفتارتان را بیشتر توضیح دهید
  سلام
  از آنجا که انسان موجود مستقلی در عالم تکوین نیست تصرفات و تسلط او به معنای غلبه بر خدای تعالی نیست بلکه در راستای آن است بعبارت روشنتر انسان بر موجودات دیگر که بنحو خاص خود اراده و قدرت الهی را نشان می دهند غلبه می یابد نه بر خدای تعالی در بیانی ساده تر هردو تیم بازیگر در عرصه تکوین مال خداست و غلبه یکی بر دیگری به معنای غلبه بر خدا نیست بلکه به معنای غلبه اراده ای از خدای تعالی بر اراده دیگر اوست . البته هم اینها در عرصه تکوین است . در عرصه تشریع معیارها بنحو خاص خود مطرح هستند و میزان و قانونی برای کلیت تصرفات انسان است
  یا علیم


  امام خامنه ای:
  این قرن ، قرن اسلام است
  کتاب "رهاورد تجربیات نزدیک به مرگ"
  را بطور رایگان از سایت های دانلود کتاب، دانلود کنید.


 2. صلوات ها 3


 3. #12

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,757
  حضور
  39 روز 23 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4462  نقل قول نوشته اصلی توسط شمیم بهشت نمایش پست ها
  سلام
  ببخشید من یه چیزو متوجه نشدم!
  خدا به اراده تکوینی نیروی جاذبه رو قرار داده ؛ این درست .
  انسان میاد هواپیما می سازه و بر این نیرو غلبه میکنه . خب انسان با این کارش باعث شد که اراده خدا که همان نیروی جاذبه بود خنثی بشه دیگه !!!!!!!!!!
  مطالب جناب مشکور رو خوندم اما جواب این ذهنیتم رو نگرفتم
  سلام و ادب

  در رفع ابهام شما توجه به این نکته ضروری است: همان خدایی که به اراده تکوینی اش اراده کرده قوای طبیعت و از جمله جاذبه زمین را برای قوام و استواری زمین در نهاد آن قرار دهد همو اراده کرده که همه مخلوقات، با همه قوای شان مسخر انسان باشند. بعبارتی خداوند اراده کرده انسان بتواند جهان را با استفاده از نیروی عقل و اختیار به تسخیر خود در آورده، بر آنها تسلط یابد و از قوای آنها برای اهداف کمالی اش بهره ببرد. چنانکه خداوند در قرآن می فرماید: "وَسَخَّرَ لَكُم مَّا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا مِّنْهُ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لَّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛ و آنچه را در آسمان‏ها و آنچه را در زمين است مسخر شما كرد كه همه از اوست. قطعا در اين [امر] براى مردمى كه مى‏ انديشند نشانه‏ هاست"(جاثیه، 13)

  به بیانی دیگر خلقت جهان و مافیها به اراده خدا، خلقت انسان و دادن اراده و اختیار به وی به اراده خدا و نیز مسخر ساختن مخلوقات جهان برای رسیدن انسان به کمال هم با اراده خدا اما با بهره گیری انسان از قوه عقل و اختیار و اراده اش. در این مدل، چگونه تسلط انسان بر جاذبه زمین و دیگر قوای طبیعت بمعنای تسلط و غلبه بر اراده خدا معنا می شود؟ (دقت کنید)

  بنابر این در یک سلسله مراتب طولی، همه اموری که از طریق اسباب و مسببات، حادث می شوند از اراده خداوند نشأت می گیرد. نه اینکه انسان، اراده مستقلی داشته باشد و یا اراده اش در نقطه مقابل و معارض با اراده خداوند باشد.

  موفق باشید ...

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 4. صلوات ها 2


 5. #13

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,757
  حضور
  39 روز 23 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4462

  راهنما جمع بندی
  سوال:
  آیا اراده تکوینی خدا تخلف ناپذیر است؟یعنی انسان نمیتونه بر اون اراده غلبه کنه؟

  پاسخ:
  بنام خدا

  سلام و ادب

  در جمعبندی این بحث، توجه به چند نکته ضروری است:

  اولاً: اراده‌هایی كه در قرآن شریف به خدا نسبت داده شده دو نوع است:

  اول) اراده تكوینی: مقصود از اراده تكوینی این است كه شی ء مراد در نظام تكوین و واقع تحقق پیدا كرده است، چنانكه در این کریمه آمده است: «و اذا اراد الله بقومٍ سوءاً فلامردّ له» چون خدا برای گروهی بدی اراده كند جلوگیر ندارد.(1)همچنین در آیه ای دیگر چنین آمده: «انّما امره اذا اراد شیئاً ان یقول له كن فیكون» امر خدا وقتی كه اراده كند چیزی را به این است كه به او فرمان می‌دهد باش، پس آن چیز وجود پیدا می‌كند.(2) در اراده های تكوینی مراد هرگز تخلف پیدا نمی‌كند، یعنی اگر اراده خدا به چیزی تعلق گرفت وجود آن، حتمی و ضروری خواهد بود.

  دوم) اراده تشریعی: مقصود از اراده تشریعی این است كه خداوند متعال از لحاظ تشریع و جعل قانون چیزی را اراده نموده است، یعنی چیزهایی را كه می‌خواسته مردم انجام دهند تا به کمال و سعادت برسند. در نظام تشریع عسر و حرج وجود ندارد بلكه طهارت و اتمام نعمت است.‏ به عبارت دیگر خدای سبحان از انسان آزاد و مختار می خواهد که یکسری کارها را انجام بدهد و یکسری کارها را انجام ندهد. و اگر این انسان به دستورات الهی با حسن اختیار خود گردن نهاد, پاداش الهی را خواهد چشید و اگر با سوء اختیار خود, از دستورات الهی سرپیچی کرد, کیفر خواهد شد. تخلف از اراده تشریعی خداوند ممکن است، زیرا خداوند به اراده تکوینی اش اراده کرده انسان با اختیار، مسیر سعادت یا شقاوت خود را برگزیند.

  بنابر این، آنچه تخلف از آن ممکن نیست، اراده تکوینی خداست. در نتیجه نه تنها انسان که سرتاسر وجودش نیاز و فقر است بلکه هیچ قدرتی در عالم هستی قادر نیست در برابر اراده تکوینی خداوند عزم مخالفت کند، زیرا جز خداوند سایر موجودات همه و همه عین فقر و وابستگی و احتیاج به ذات لایزال الهی هستند و آنکه از خود چیزی ندارد چگونه می تواند در برابر دارای مطلق، عَلَم مخالفت بر دارد.

  ثانیاً: غلبه انسان بر برخی امور تکوینی مانند جاذبه زمین و دیگر قدرتهای موجود در عالم، به معنای غلبه اراده انسان بر اراده تکوینیه الهی نیست. بلکه تحقق اراده خدا بدست اراده انسانی است بعبارتی اراده انسان در طول اراده خداوند است نه در عرض و مقابل اراده خدا. و به بیانی دیگر می توان گفت: همان خدایی که به اراده تکوینی اش اراده کرده قوای طبیعت و از جمله جاذبه زمین را برای قوام و استواری زمین در نهاد آن قرار دهد همو اراده کرده که همه مخلوقات، با همه قوای شان مسخر انسان باشند. بعبارتی خداوند اراده کرده انسان بتواند جهان را با استفاده از نیروی عقل و اختیار به تسخیر خود در آورده، بر آنها تسلط یابد و از قوای آنها برای اهداف کمالی اش بهره ببرد.

  موفق باشید ...

  پاورقی_______________________________
  1. سوره رعد آیه 19
  2. سوره یس آیه 82.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۸:۵۵
  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 6. صلوات


صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود