صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حلالیت طلبیدن از نامحرم

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

حلالیت طلبیدن از نامحرم

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

که با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    بنده یه جایی مشغول به کار شده بودم یه دختری (مشتری ثابت هر روز مغازه) عاشق من شد (به زبون نگفت ولی با رفتارش داد می زد) . منم دلم
    براش رفت ولی جلوی خودم رو میگرفتم و بهش بی محلی میکردم و رومو ازش میگردوندم تا منو فراموش کنه .
    اما یکی دوبار شاید طاقت نیوردم و یه لبخندی زده باشم.
    میدیدم که دلش شکسته و مریض و بی تاب شده بود. منم بین دو تا گناه مونده بودم.
    شکستن دل ادم و بد رفتاری باهاش یه ادم و از اون طرف ارتباط با نامحرم
    .اصلا به رابطه فکر نمیکردم.حال بدشو نمیتونستم ببینم عذاب وجدان شدید داشتم .
    یه روز ناخوداگاه یه احوال پرسی ساده کردم.به حدی خوشحال شده بود داشت بال در میورد .
    فرداش از جلو مغازه رد شد با کمال پررویی واسم دست تکون داد.منم با صاحب کارم صحبت کردم ساعت کاریمو عوض کردم که نبینمش.
    با کمال بی شرمی از صاحب کارم احوال منو پرسیده بود.صاحب کارم که بهم گفت دیگه عصبانی شدم.گفتم چه قدر بی حیاست این دختر.

خلاصه گفتم باید یه جوری تمومش کنم ماجرا رو .بهترین فکری که به ذهنم رسید.شب بعد که اومد. رفتم در مغازه بهش گفتم
    خانم فلانی من نامزد دارم بیخیال من شید میتونید.
    گفت باشه ولی حس کردم خورد شد نابود شد.درست فردای همون روز تصادف کردم اولین تصادف زندگیم
    به خودم گفتم حتما دارم چوب دیشبو میخورم .
    داشتم کلافه میشدم خدا من که میخواستم گناه نکنم چرا ؟گفتم نکنه دلشو شکستم بدتره

خلاصه رو اوردم به فال و استخاره
    جوابش برای شروع رابطه خوب اومد.
    فال حافظ گرفتم چند بار اومد که اگر به دوست رسی فلان است. و توصیه به دوستی میکرد.
    از شدت کلافگی بر سر دوراهی و عذاب وجدان، افسردگی گرفتم حاد نفسم بالا نمیومد.
    هر شب که میومدن سعی میکردم رفتارم عادی باشه ولی رومو ازش میگردوندم.

خلاصه از شدت مریضی استعفا دادم اومدم بیرون.
    بعد یکی بهم گفت که یه دوست پسرم داشته و رابطه جنسی هم داشتن.مدتی اروم تر شد
    اما زمین و زمان با زمین و زمان نشونه میدادن که برو حلالیت بطلب.
    احکام هم میگفت اگه نامحرم باشه و مفسده باشه حلالیت لازم نیست.
    یه استخاره دیگه با قران:با نیت اینکه برم حلالیت بگیرم یا نه گرفتم:
    سوره قصص ایه 32تو همون صفحه :به سوی فرعون و اطرافیانش که نافرمانند برو موسی :من کسی از انان را کشته ام میترسم مرا بکشند
    برادرم هارون که زبانش فصیح تر است به دستیاری من بفرست.

دلیل عمده اینکه نمیرفتم حلالیت بگیرم این بود که خیلی حجالتی ام و زبونم میگیره(مثل حضرت موسی).
    از شباهت موضوع با آیه فکر و خیال من قوت
    گرفت و اینکه شاید مفسده داشته باشه چون نامحرمه و یا اینکه باید یه جایی تو محلشون پیداش کنم که اگر یکی ببیندش براش بد میشه
    چند ماه گذشته و من هر جا اسم موسی رو میبینم نابود میشم. دارم دیوونه میشم میترسم تکلیفی گردنم باشه.
    اجازه دارم برم حلالیت با این که صحبت کردن برای من سخته و من خجالت میکشم .
    میتونم نامه بنویسم (همون جور که موسی از هارون کمک گرفت )و تو نامه واقعیت رو بنویسم و حلالیت بگیرم
    (نامه رو بدم صاحب کارم).
    اصلا طبق معنی ایه نکنه وظیفه هدایت اینا گردن من باشه.از اون طرف نکنه مفسده این حلالیت بیشتر باشه

ایا نامه نوشتن به نامحرم برای حلالیت جایزه؟

فقط جان هر کی دوست دارین سریع تر دارم از دست میرم
    دارم دیونه میشم به معنای واقعی کلمه دارم از افسردگی میمیرم

انشالله که از ترس عذاب قبر رهایی یابید.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

حلالیت طلبیدن از نامحرم

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما دوست بسيار گرامي
    چيزي كه در احكام شرعي بايد لحاظ كنيم اين است كه
    اولا خداوند عادل، قادر و عالم و حكيم و مهربان مطلق است.
    ثانيا علم ما نسبت به علم خداوند ناچيز ناچيز است.
    ثالثا خداوند به مصحلت ما بيشتر از خود ما آگاه است و دستوراتش براي به كمال رسانيدن ما است.

در رابطه با نامحرم همين امر هست يعني وقتي به ما اجازه داده نمي شود كه بدون قصد ازدواج با جنس مخالف نامحرم راحت باشيم به دليل اين است كه اين مي تواند سبب مفسده شود.
    برخي ممكن است بگويند ما به خودمان مطمئن هستيم ولي خداوند كه خالق ما است اين رابطه را امضا نكرده. تجربه مشاوره اي به ما مي گويد دستورات ديني نقش پيشگيرانه بسياري قوي اي دارد.
    در همين رابطه نيز حس دلسوزي شما سبب شروع يك ارتباط بيشتر و راحت شدن آن دختر شد. درحالي كه اگر به وظيفه شرعي خود ادامه مي داديد او هم طمع ارتباط با شما را از سر بيرون مي كرد.

خدا رو شكر
    خدا رو شكر كه انسان مقيد هستيد و براي مديريت اين رابطه ترفندهاي زيادي مانند تغيير ساعات كاريف بي توجهي و....به كار بسته ايد.
    اما دوست من وظيفه شرعي شما اين است كه با نامحرم ارتباط راحتي نداشته باشيد و همين را جز برنامه خود قرار دهيد نبايد ديگر ذهن تان را مشغول كنيد كه چگونه حلاليت بطلبيد. استغفار سبب بخشش مي شود ولي نامه نگاري يا پيش قدم شدن براي حلاليت مي تواند ذهن آن دختر را بيشتر مشغول كند و اين به نوعي همكاري ناهشيار در انحراف او است.

تجربه كرديد؟
    به نظرم هر كسي تجربه كرده است كه اگر به يكي از اقوام يا دوستانش چندبار تماس بگيريد و يا با ذوق شوق پيامك بدهد ولي او جوابش را ندهد سرد مي شود و انگيزه ادامه دادن اين ارتباط نمي ماند يا به شدت كاهش پيدا مي كند. اين روش به زبان روان شناسي خاموشي نام دارد. در براي اين اگر او پيام شما را عادي يا پرشور بدهد شما نيز انگيزه تان قوي تر مي شود كه ارتباط را ادامه دهيد. در اين اتفاقي كه براي شما افتاده بايد شما روال زندگي طبيعي خود را ادامه دهيد فقط اگر سراغ تان آمد به طور كوتاه و خلاصه بگوييد كه شما شرعا نمي توانيد اين ارتباط را داشته باشد و تمامش كنيد. دقت كنيد توضيح دادن زيادي خودش مي تواند انگيزه ادامه ارتباط را براي ايشان تقويت كنيد.
    خب شما هم طبيعي است كه به عنوان يك انسان احتمال اين كه ذهن تان درگير او شود زياد است البته اگر قصد ازدواج داشته باشيد و با با هماهنگي خانواده باشد ايرادي ندارد مشكل جايي است كه شرايط موجود نباشد و شما ارتباط را ايجاد كنيد.

اگر ذهن تان مشغول اين دختر شده
    بايد از فراغت زيادي دوري كنيد
    ذهن تان را به كار، مطالعه ، ذكر و...مشغول كنيد.
    اگر خيالات مربوط او به سراغتان آمد مانع شويد و فكرتان را ورزش، شنيدن راديو، خواندن كتاب، ذكر صلوات و لااله الاالله، محاسبات رياضي و ....مشغول كنيد.
    به جاي نگراني و احساس گناه توبه كنيد و به قول خداوند سوره زمر آيه 53 اعتمادكنيد كه خداوند بخشنده و مهربان است. و هر موقع احساس گناه به شما دست داد اين آيه را تكرار كنيد.

به ياد داشته باشيد تا تفكر، تحقيق و مشاوره با متخصص در كار است نبايد سراغ استخاره برويد و فال گرفتن براي خوش بين بودن است نه اين كه روي ان حساب باز كنيد. مثلا بگيد حافظ مي گويد دوست خوبي به دست خواهم اورد اين يعني مثلا همسر خوب به خاطر چشم پوشي از گناه به دست مي آورم ان شاالله

نيز نبايد اتفاق تصادف را به اين امر نسبت دهيد ممكن است هشدار باشد و ممكن است اتفاقي طبيعي باشد كه در زندگي عادي ما رخ مي دهد.

تذر:اگر احساس گناه زياد داريد و يا افكار تكرار سراغتان مي آيد و رفتار تكراري مانند چك كردن قفل در، سشستن دست و...داريد در اين خصوص با مشاوره حضوري و يا در صورت عدم امكان با مشاوره تلفني 096400 تماس بگيريد

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 6

علاقه
    مسائل سیاسی و ورزش رزمی
    نوشته
    4
    حضور
    13 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

سلام علیکم منم اگه نظر داشتم میدادم

9. صلوات ها 3

نوشته
    681
    حضور
    10 روز 21 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15
    صلوات
    1830

فقط میگم بهتره با یک نامه بدون این که کسی بفهمه وبدون نوشتن اسم از اون حلالیت بطلب اما واجب نیست چون کسی که لباس بدن نما بپوشه وکارای زشتی انجام بده خودش مقصره اما بهتره که کاری نکنی

11. صلوات

علاقه
    پژوهش در راه دین
    نوشته
    218
    حضور
    11 روز 21 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    1351

سلام علیکم و رحمة الله.
    صحبت های جناب حامی بسیار کامل و قابل توجه هست.
    شکر خدا کنید که شما ایمان دارید و وسوسه ی ارتباط با اون نشدید.استغفار کنید و ذکر بسیار بگید.
    «لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظيم »
    موفق و در پناه حق باشید انشا الله.
    دانلود مجموعه پادکست های مذهبی ظهور
    آقایم مرا ببخش که هربار عهد بستم نتوانستم به آن پایبند باشم.به خودت سوگند اگر این بیت:
    گر صد بار توبه شکستی باز آی
    نبود،تابحال مرده بودم.
    «الهم عجل لولیک الفرج»

13. صلوات ها 5

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

بهتر بود که از اول اصلا بهش محل نمی دادید و به اینکه به شما علاقه داره یا نداره فکر نمی کردید.
    نباید این چیزها براتون مهم باشه. به هرحال، هر کسی ممکنه به هرکس دیگه ای ناخواسته علاقه مند بشه و این هیچ ربطی به ما نداره.
    یه بار یه دختره از یه مشاور پرسید: "من عاشق استادمون شدم چیکار کنم؟"
    مشاور گفت: "تو اون کلاستون چندتا دختر هست؟" دختره گفت: بیست تا.
    مشاوره گفت: احتمالاً بیشتر همکلاسیهاتون حسی شبیه حس شما دارند و هرکدام هم تصور می کنند که احساسشان با احساس دیگری فرق دارد.

حالا اینجا اون استاده باید نسبت به همه ی اونا احساس مسئولیت کنه؟
    بی خیال بابا!
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

15. صلوات ها 5

نوشته
    274
    حضور
    6 روز 1 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    385

شما گناه کاری چون وسوسه ی شیطان رو بهش توجه کردی
    اون اگه آدم درستی بود خودشو نمی چسبوند به یه پسر نامحرم
    حرامه تمامش کن و بهش فکر نکن
    یه نکته ای لازمه بگم نظرات من فقط فقط نظرات شخصی من هست و رفتار و یا لحن گفتار من فقط فقط به شخص بنده مربوط میشه و بسیار شخصی هست !
    و نظرات و اصول دینی و رفتار و گفتار دین شاید با من تفاوت های زیادی داشته باشه !
    پس بهتره اینجور بگم که من نماینده ی دین نیستم ! و فقط نظرات و گفتار خودم رو توی نظرات و یا مشاوره ها می گم
    و در آخر هم بگم من قصد اذیت ندارم و فقط دوس دارم خیلی رک حرفمو بزنم

17. صلوات ها 2

نوشته
    810
    حضور
    33 روز 5 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

به نام خدا
    سلام

الان از لحاظ شرعی اجازه دارم نامه حلالیت بنویسم و بهش بدم نه نامه عاشقانه دیگه هم نمیبینمش
    چه كاريه مجيد جان.اون ميخواسته تو رو فريب بده نتونسته.شما در قطع رابطه كار درست رو انجام دادي مسئول احساسات ديگران كه نيستي،شما از دام گناه اون دختر فرار كردي حالا عذاب وجدان گرفتي؟
    شما يه تصادف اتفاقي رو اون همه بزرگ ميكني و نتيجه ميگيري كه اين عاقبت اون كاره.
    خوب از كجا معلوم اين تصادف يك تنبيه ازجانب خدا بوده؟
    شايد به قول معروف دفع بلا بوده؟
    شايد...
    و هزار دليل ديگه ممكنه برا اين تصادف باشه.پس ذهنتو در اين مورد درست كن.
    نيازي به عذر خواهي و حلاليت طلبيدن و ... هم نيست اون بايد حلاليت بطلبه كه البته با مفاسدي كه داره كنسله.
    البته به نظر ميرسه شما يكم مسائل زندگي رو بزرگ ميكنيد.در اين مورد هم يكم فكر كن.

ومن الله توفيق

ویرایش توسط همره : ۱۳۹۳/۰۵/۳۱ در ساعت ۲۲:۱۱
    شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

19. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام از نظر شرعي تا وقتي قصد لذت نباشد و ترس افتادن در گناه اشكالي ندارد
    اشكالي ندارد يعني اين كه اگر نوشتي عذاب نمي شوي چون وقتي گناه مي شود كه كاري حرام اتفاق بيفتد يا واجبي ترك شود ولي اخلاقا چي اخلاقا بايد مراقب باشيد
    چون اين امر مي تواند ذهن ايشان را درگير كند
    اگه خيلي ناراحتش هستيد استغفار كنيد و غسل توبه. براش هم دعا كنيد
    به قول دوستمان لبيك يا علي نقي اهميت ندهيد و مهمش نكنيد چون اين مي تونه خود شما را درگير كند بالاخره پنبه و آتيش ديگه تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل و شيطان سرش درد مي كنه براي همين كارها
    يا علي بگو پرونده را ببينديد از امام عصر بخواهيد دست همه ما رو بگيرند كه راه دينداريتاريك شده است و باريك
    يا علي
    ویرایش توسط همره : ۱۳۹۳/۰۵/۳۱ در ساعت ۲۱:۳۶
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری