جمع بندی انواع خواب، رویا، مشاهده سجده ملائکه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انواع خواب، رویا، مشاهده سجده ملائکه

[="Tahoma"][="Navy"]بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

سوالی داشتم ؛
ایا بنده ای که خیلی پاکه ، خیلی زیاد.
اینکه ادعا کنه خدا باهاش تو خواب حرف میزنه ، یا اینکه سجده فرشته ها رو دیده ، سجده درختان رو دیده برای خدا،
ایا باید باور کرد؟اصلا میشه همچنین چیزی؟
به نظر من فقط پیامبر بودند که در زمان معراج یه همچین صحنه هایی رو میدیدند .
لطفا برام توضیح بدید.
با تشکر از کارشناس محترم.[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

رایحهٔ بهشت;557577 نوشت:
سوالی داشتم ؛
ایا بنده ای که خیلی پاکه ، خیلی زیاد.
اینکه ادعا کنه خدا باهاش تو خواب حرف میزنه ، یا اینکه سجده فرشته ها رو دیده ، سجده درختان رو دیده برای خدا،
ایا باید باور کرد؟اصلا میشه همچنین چیزی؟
به نظر من فقط پیامبر بودند که در زمان معراج یه همچین صحنه هایی رو میدیدند .
لطفا برام توضیح بدید.
با تشکر از کارشناس محترم.

باسلام و عرض ادب
بله در خواب احتمال دارد که چنین حالات پیش بیاید و محال نیست، ولی دلیل بر این نیست که طرف مقابل به کراماتی دست پیدا کرده و اعمال و رفتارش درست بوده. این که در حالت خواب است ما در طول تاریخ داریم که حتی برای دشمنان اهل بیت مکاشفه انجام شده و مثلا پیامبر (ص) را در حالتی بین خواب و بیداری دیده اند، البته درحالت خشم بر آنها. پس دلیل بر خوب بودن آنها نیست.
ولی این را هم باید خاطر نشان کنم که خیلی از این خوابها به خاطر افکاری است که در طول روز داشته اند لذا در عالم خواب، تمثیلی از آن افکار را مشاهده می کنند، از این رو نباید از این خوابها برداشت خاصی کرد یا حکم بر خوب یا بد بودن طرف نمود.
بلکه این خوابها را باید اهلش تعبیر و تفسیر کنند و هر کسی نمی تواند برای خودش تعابیر خاصی داشته باشد.
موفق و موید باشید.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

بصیر;557822 نوشت:
باسلام و عرض ادب
بله در خواب احتمال دارد که چنین حالات پیش بیاید و محال نیست، ولی دلیل بر این نیست که طرف مقابل به کراماتی دست پیدا کرده و اعمال و رفتارش درست بوده. این که در حالت خواب است ما در طول تاریخ داریم که حتی برای دشمنان اهل بیت مکاشفه انجام شده و مثلا پیامبر (ص) را در حالتی بین خواب و بیداری دیده اند، البته درحالت خشم بر آنها. پس دلیل بر خوب بودن آنها نیست.
ولی این را هم باید خاطر نشان کنم که خیلی از این خوابها به خاطر افکاری است که در طول روز داشته اند لذا در عالم خواب، تمثیلی از آن افکار را مشاهده می کنند، از این رو نباید از این خوابها برداشت خاصی کرد یا حکم بر خوب یا بد بودن طرف نمود.
بلکه این خوابها را باید اهلش تعبیر و تفسیر کنند و هر کسی نمی تواند برای خودش تعابیر خاصی داشته باشد.
موفق و موید باشید.

سلام علیکم
خیلی ممنون ،‌خدا اجرتون بده.[/]

منم چند شب پیش خواب دیدم که دارم تو یه جایه سر سبز و یه دست بزرگ کلی گوسفند رو آوردم چرا و چوپانی میکنم....

آیا تعبیر چنین خوابایی درسته؟؟؟

چقدر چنین خوابایی واقعیت دارن؟؟؟

ممنون...

amirhossein74;558092 نوشت:
منم چند شب پیش خواب دیدم که دارم تو یه جایه سر سبز و یه دست بزرگ کلی گوسفند رو آوردم چرا و چوپانی میکنم....

چقدر چنین خوابایی واقعیت دارن؟؟؟

باسلام و احترام
اولا اينگونه نيست كه هر خوابي داراي تعبير باشد چرا كه بخش معظم خوابهاي ما فاقد تعبير هستند كه از آنها به خوابهاي آشفته (اضغاث احلام) تعبير مي‌شود
ثانیا
صدقه و دعا و ديگر كارهاي خير، نه تنها صلاحيت دفع بلا را دارند بلكه زمينه تغيير در تقدير را فراهم مي‌كنند. لذا از دعا و صدقه براي آرامش خود كمك بگيريد.
ثالثا هيچ برگي از درخت نمي افتد مگر به اذن الهي و مرگ و زندگي در يد قدرت خداست. ان الله يحيي و يميت بيده الخير...
از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمودند:
هرگاه كسي خوابي پريشان و ناخوشايند
ديد
{ و از خواب بيدار شد} پهلو به پهلو شود و اين آيه را بخواند: " انما النجوي من الشيطان ليحزن الذين آمنوا و ليس بضارهم شيئا الا باذن الله " سپس بگويد : عُذْتُ بما عاذتْ به ملائك‍‍‍‍‍ًتُهُ المقرَبون و انبياؤُه المرسلون و عبادُهُ الصالحون من شرِ ما رايتُ و من شرِ الشيطان الرجيم؛ به آنچه فرشتگان مقرب الهي و پيامبران مرسل و بندگان شايسته به خدا پناه برده اند پناه مي برم از شر خوابي كه ديده ام و از شر شيطان رجيم.

خواب سه نوع است:
1- الرُّؤْيَا عَلَى‏ ثَلَاثَةِ وُجُوهٍ بِشَارَةٍ مِنَ اللَّهِ لِلْمُؤْمِنِ 2. وَ تَحْذِيرٍ مِنَ الشَّيْطَانِ 3. وَ أَضْغَاثِ أَحْلَامٍ.[1]
اولی بشارت و فيض است از طرف خداوند «طبق آيه شريفه: «لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا» و اين را رؤياى صادقه مي نامند كه به سبب اتصال روح بعالم ملكوت و ارتباط بما وراء طبيعت ديده مى‏شود.(این خواب، قسمت ، انبیاء، ائمه و مومنین واقعی که واجبات خود را انجام می دهند از معاصی اجتناب می کنند، می شود.)
و همين خوابست كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرموده: يك جز> از چهل و شش جزء نبوت است، يعنى الهام و وحى بوسيله خواب ديدن بر انبياء است و بر آنها حجت قطعى بوده و بدون درنگ به آنچه ميديدند عمل ميكردند مانند حضرت ابراهيم كه دستور قربانى نمودن حضرت اسماعيل را در خواب ديد بلادرنگ براى انجام آن اقدام فرمود.
حضرت رضا عليه السّلام نقل مي نمايد كه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله هر روز صبح از صحابه خود مى‏پرسيد كسى خواب نديده است.
رویای دوم، حزن و وسوسه است از ناحيه شيطان از مجراى غذا و براى همين است كه غالبا اگر حرارت بر انسان مستولى شد آتش و اگر برودت و سردى غالب شد آب مى‏بيند.
رویای سومی آن چیزی است كه در خاطر انسان نهفته شده است و در فكر آن بوده و سرايت بحسّ مشترك مي كند و بواسطه قوه مخيله، انسان آن را مشاهده مي نمايد و اين گونه خواب را اضغاث و احلام گويند.
علت اينكه بعضى از خوابها راست و بعضى دروغست آنست كه حضرت صادق عليه السّلام به مفضل فرمود: اگر همه خوابها راست مي بود تمام مردم پيغمبر بودند چون تمام خوابهاى پيغمبران راست بوده و امتيازى بين پيغمبران و مردم نبود.

[/HR][1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏8، ص: 91.
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِذَا كَانَ آخِرُ الزَّمَانِ لَمْ يَكَدْ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ يَكْذِبُ وَ أَصْدَقُهُمْ رُؤْيَا أَصْدَقُهُمْ حَدِيثاً وَ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ رُؤْيَا بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ رُؤْيَا مِمَّا يُحَدِّثُ بِهِ الرَّجُلُ نَفْسَهُ وَ رُؤْيَا مِنْ تَحْزِينِ الشَّيْطَانِ فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ مَا يَكْرَهُ فَلَا يُحَدِّثْ بِهِ وَ لْيَقُمْ وَ لْيُصَلِّ وَ الْقَيْدُ فِي الْمَنَامِ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ وَ الْغُلُّ أَكْرَهُهُ.) مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ تَحْزِينٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ الَّذِي يُحَدِّثُ بِهِ الْإِنْسَانُ نَفْسَهُ فَيَرَاهُ فِي مَنَامِهِ وَ قَالَ ص الرُّؤْيَا مِنَ اللَّهِ وَ الْحُلُمُ مِنَ الشَّيْطَانِ .)مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(

بصیر;558355 نوشت:

باسلام و احترام
اولا اينگونه نيست كه هر خوابي داراي تعبير باشد چرا كه بخش معظم خوابهاي ما فاقد تعبير هستند كه از آنها به خوابهاي آشفته (اضغاث احلام) تعبير مي‌شود
ثانیا
صدقه و دعا و ديگر كارهاي خير، نه تنها صلاحيت دفع بلا را دارند بلكه زمينه تغيير در تقدير را فراهم مي‌كنند. لذا از دعا و صدقه براي آرامش خود كمك بگيريد.
ثالثا هيچ برگي از درخت نمي افتد مگر به اذن الهي و مرگ و زندگي در يد قدرت خداست. ان الله يحيي و يميت بيده الخير...
ديد
{ و از خواب بيدار شد} پهلو به پهلو شود و اين آيه را بخواند: " انما النجوي من الشيطان ليحزن الذين آمنوا و ليس بضارهم شيئا الا باذن الله " سپس بگويد : عُذْتُ بما عاذتْ به ملائك‍‍‍‍‍ًتُهُ المقرَبون و انبياؤُه المرسلون و عبادُهُ الصالحون من شرِ ما رايتُ و من شرِ الشيطان الرجيم؛ به آنچه فرشتگان مقرب الهي و پيامبران مرسل و بندگان شايسته به خدا پناه برده اند پناه مي برم از شر خوابي كه ديده ام و از شر شيطان رجيم.
خواب سه نوع است:

1.رؤياي صالحه يا خوابي نيكو كه مژده اي است از طرف خداوند براي بيننده ي آن ويك قسمت از چهل و شش قسمت نبوت پيامبران است .[بخاري ومسلم]
2.خواب ناپسند ونا خوشايند كه از طرف شيطان است وبراي مسخره كردن و آزار دادن بيننده ي خواب مي باشد .
3. خوابي كه ناشي از خيالات و تفكرات انسان و اعمال روزمره ي اوست.

تشکر....

یعنی به نظر شما میشه یه نفر که دین و ایمان قوی هم نداره خواب هایی رو ببینه که به واقعیت تبدیل بشه؟؟؟ :Gig:

مثلا این خاله ما خواب دید که یکی از فامیلامون داره دنبال یه جنازه میدوئه....چند روز بعدش زد پسر همون طرف فوت کرد....

یا چند هفته ماه بعدش خواب دید یکی از اقواممون داره گریه میکنه و بعد از چند روز زد برادر اون طرف فوت کرد....

جریان این جور خوابا چه جوریه؟؟؟ مثلا میشه کسی که نسبتا دین و ایمان کمی هم داره یه همچین خواب هایی رو ببینه؟؟؟

همین خالم شوهرش چند ماه پیش فوت کرد و میگه که هر شب میاد به خوابم و باهم حرف میزنیم....

ممنون میشم توضیحبدین...باتشکر...:Gol:

[="Tahoma"][="Blue"][QUOTE=amirhossein74;558634
یعنی به نظر شما میشه یه نفر که دین و ایمان قوی هم نداره خواب هایی رو ببینه که به واقعیت تبدیل بشه؟؟؟

بله می شود. خواب صادقه دیدن گاهی ممکن است برای مردم عادی هم رخ بدهد. ولی مثالهایی که زدید اینها رویاهای صادقه نبودند ومی تواند همه آنها به صورت تصادفی رخ داده باشد. مثلا دیدن گریه در خواب چه ربطی به فوت شدن شخصی در بیداری دارد؟ یا مثلا خواب میت را دیدن هم همینطور. اینها ربطی به خوب یا بد بودن بیننده ی خواب ندارد.
[/]

جمع بندی
سوال

خواب دیدم که دارم تو یه جای سر سبز و یه دست بزرگ کلی گوسفند رو آوردم چرا و چوپانی میکنم....
چقدر چنین خوابایی واقعیت دارن؟؟

جواب
باسلام و احترام

ثانیا
ديد

خواب سه نوع است:
1- الرُّؤْيَا عَلَى‏ ثَلَاثَةِ وُجُوهٍ بِشَارَةٍ مِنَ اللَّهِ لِلْمُؤْمِنِ
2. وَ تَحْذِيرٍ مِنَ الشَّيْطَانِ
3. وَ أَضْغَاثِ أَحْلَامٍ.[1]

اولی بشارت و فيض است از طرف خداوند «طبق آيه شريفه: «لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا» و اين را رؤياى صادقه مي نامند كه به سبب اتصال روح بعالم ملكوت و ارتباط بما وراء طبيعت ديده مى‏شود.(این خواب، قسمت ، انبیاء، ائمه و مومنین واقعی که واجبات خود را انجام می دهند از معاصی اجتناب می کنند، می شود.)
و همين خوابست كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرموده: يك جز> از چهل و شش جزء نبوت است، يعنى الهام و وحى بوسيله خواب ديدن بر انبياء است و بر آنها حجت قطعى بوده و بدون درنگ به آنچه ميديدند عمل ميكردند مانند حضرت ابراهيم كه دستور قربانى نمودن حضرت اسماعيل را در خواب ديد بلادرنگ براى انجام آن اقدام فرمود.
حضرت رضا عليه السّلام نقل مي نمايد كه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله هر روز صبح از صحابه خود مى‏پرسيد كسى خواب نديده است.

رویای دوم، حزن و وسوسه است از ناحيه شيطان از مجراى غذا و براى همين است كه غالبا اگر حرارت بر انسان مستولى شد آتش و اگر برودت و سردى غالب شد آب مى‏بيند.

رویای سومی آن چیزی است كه در خاطر انسان نهفته شده است و در فكر آن بوده و سرايت بحسّ مشترك مي كند و بواسطه قوه مخيله، انسان آن را مشاهده مي نمايد و اين گونه خواب را اضغاث و احلام گويند.

علت اينكه بعضى از خوابها راست و بعضى دروغست آنست كه حضرت صادق عليه السّلام به مفضل فرمود: اگر همه خوابها راست مي بود تمام مردم پيغمبر بودند چون تمام خوابهاى پيغمبران راست بوده و امتيازى بين پيغمبران و مردم نبود.

[/HR][1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏8، ص: 91.
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِذَا كَانَ آخِرُ الزَّمَانِ لَمْ يَكَدْ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ يَكْذِبُ وَ أَصْدَقُهُمْ رُؤْيَا أَصْدَقُهُمْ حَدِيثاً وَ
الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ رُؤْيَا بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ رُؤْيَا مِمَّا يُحَدِّثُ بِهِ الرَّجُلُ نَفْسَهُ وَ رُؤْيَا مِنْ تَحْزِينِ الشَّيْطَانِ فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ مَا يَكْرَهُ فَلَا يُحَدِّثْ بِهِ وَ لْيَقُمْ وَ لْيُصَلِّ وَ الْقَيْدُ فِي الْمَنَامِ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ وَ الْغُلُّ أَكْرَهُهُ.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏

الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ تَحْزِينٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ الَّذِي يُحَدِّثُ بِهِ الْإِنْسَانُ نَفْسَهُ فَيَرَاهُ فِي مَنَامِهِ وَ قَالَ ص الرُّؤْيَا مِنَ اللَّهِ وَ الْحُلُمُ مِنَ الشَّيْطَانِ .
) مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(

موضوع قفل شده است