جمع بندی درخواست تمام منابع زندگی امام حسین (سلام الله علیه)

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست تمام منابع زندگی امام حسین (سلام الله علیه)

سلام

لطفا تمام منابع تاریخی را که از تولد امام حسین سلام الله علیه تا قبل از واقعه عاشورا روایت کرده اند معرفی کنید.
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سید محسن

با سلام و احترام

در مورد ولادت امام حسین علیه السلام و شهادت آن حضرت منابع متعدد تاریخی از شیعه و سنی وجود دارد که شما میتوانید به آنها رجوع کنید بنده برخی از منابع معتبر اهل سنت و شیعه را نام میبرم تا برای راهنمایی شما مفید باشد در مرحله اول باید سراع منابع نخستین رفت از جمله تاریخ یعقوبی، تاریخ طبری، انساب الاشراف بلاذری، الامامه و السیاسه دینوری، مروج الذهب مسعودی، البدء و التاریخ مقدسی، اخبار الطوال دینوری، الفتوح ابن اعثم، اثبات الوصیه مسعودی، مقتل الحسین خوارزمی و از شیعیان ارشاد مفید، تاریخ وفات و موالید اهل بیت، مقاتل الطالبیین، مقتل ابی مخنف، شرح الاخبار قاضی نعمان مغربی، روضة الواعظین فتال نیشابوری، اعلام الوری طبرسی،

اما در مورد امام حسین بهتر است به مقاتل معتبر و متقن مراجعه کنیم مانند مقتل الحسین که در هر قرن افراد زیادی چنین کتابی را نوشتند اما در حال حاضر مقتل ابی مخنف در دسترس است کتابهای متعددی در این زمینه وجود دارد که میشود به مهمترین آنها اشاره کرد نفس المهموم شیخ عباس قمی و لهوف سید بن طاووس اما اخیرا کتاب تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهدا در دو جلد از انتشارت موسسه امام خمینی چاپ شده است که کتاب بسیار دقیق و مهمی در عرصه مقتل است این کتاب توسط برخی از محققین معاصر زیر نظر حضرت حجت الاسلام والمسلمین پیشوایی جمع آوری شده و انصافا کتابی مفید در مورد امام حسین علیه السلام به شمار میرود. اگر باز سوالی بود در خدمت شما هستم

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام علیکم و رحمت الله
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
اسم کتاب:عاشورا: ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها
نوسندگان:سعید داودى ـ مهدى رستم نژاد
زیر نظر:فیلسوف عارف،فقیه فاضل،مفسر بزرگ قرآن،نویسنده ی توانای جهان اسلام،استاد اخلاق،علامه مهذب،پاک و هوشمندحضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی(دامت برکاته)
توضیح:کتاب مهمّى است در ارتباط با قیام امام حسین(ع) که از ریشه ها و انگیزه ها شروع شده و سپس به بیان اصل وقایع از منابع معروف و معتبر پرداخته و سرانجام، آثار گسترده و ثمرات گرانقدر این قیام را بیان مى کند. این کتاب توسط دو تن از فضلاى حوزه و زیر نظر معظّم له تدوین شده است. این کتاب به زبان عربى نیز ترجمه و منتشر شده است.
عکس کتاب:

##########################################
لینک :http://makarem.ir/compilation/?lid=0&mid=61827&CatID=6514

والسلام على من اتبع الهدى

از راهنمایی های شما بزرگواران کمال تشکر رو دارم
اما مشکل بنده همین جاست که اصلا کاری با قیام امام حسین سلام الله علیه ندارم
می خوام زندگی امام رو از تولد تا قبل از قیام به طور کامل بخونم

سلامی دوباره
این لیست و از مطالعه کتاب انلاین سایت معظم له گرفتم

ادامه اش

سلام

آوای باران;557261 نوشت:
لطفا تمام منابع تاریخی را که از تولد امام حسین سلام الله علیه تا قبل از واقعه عاشورا روایت کرده اند معرفی کنید.

بخش هایی که قرمز کردم به بعد تا چندین صفحه در مورد قبل از قیامه
ان شا الله که بتونه کمک کنه
ومن الله توفیق

هرچه بیشتر تو این زمینه می گردم می فهمم همه به امام حسین ظلم کردند اولیش هم خودم
نه تنها به ایشان بلکه به تمام بشریت
الان به صورت آماری به عناوین همین کتاب نگاه کنید هم متوجه میشید
چرا 90 درصد مطالب تاریخی پیرامون امام حسین از عاشورا به بعد است؟؟
مگر امام شناسی غیر از این است که تمام ابعاد شخصیتی و عملکرد امام رو اون جور که بوده باید بشناسیم یا اون طوری که دوست داریم؟ الان شما توی جامعه هم یه تحقیق میدانی ساده انجام بدید متوجه می شید اکثریت مردم امامان شیعه رو فقط به شهادتشون می شناسن!!!! و به ندرت در مورد زندگی اونها تا قبل از وقایای شهادتشون اطلاع دارند؟
اینجا مقصر کیه؟غیر از اینه که همه ی عوامل اعم از تحریف تاریخ،تاریخ نویسی ناقص، ندیدن بخشی از تاریخ و ضعف عملکرد دستگاه تبلیغی باعث شده این اتفاق بیفته؟
شما وقتی می خواید یک طرح تربیتی برای گروه های مختلف سنی بر مدار زندگی امام معصوم طراحی و اجرا کنید باید همه ی ابعاد زندگی ائمه رو از کودکی تا شهادت موشکافی کنید و از دل اون مطابق شرایط کودک،نوجوان و جوان امروز طرح بدید و الا تصویر ناقصی از امام ارائه میشه که بشدت آسیب زاست و متاسفانه این اتفاق افتاده
البته مقصر اصلی مورخین هستند و الا علمای متاخر تقصیری ندارند و همون تاریخ ناقص رو نقل می کنند هرچند دستگاه تبلیغ تا حد زیادی در این زمینه کوتاهی کرده

بنده جانم رابرای نائب امام زمان فدا می کنم اینو گفتم که فکر کسی منحرف نشه و برچسب نخورم
اما انصافا اونقدر در مورد ولایت فقیه روی فکر جوانها داریم کار می کنیم یک دهمش به این چیزها می پرداختیم شاید امروز این همه مشکلات اعتقادی نداشتیم
الان شما از یه جوان مسجدی در مورد ولایت فقیه بپرسید اونقدر محکم و مستند دفاع می کنه که واقعا تحسین برانگیزه یا از مقاتل ازش بپرسید خیلی اطلاعاتش خوبه اما همین جوان چهارتا شبهه پیچیده در مورد زندگی پیامبر و ائمه بهش تزریق بشه یا تعصبی رد می کنه یا اونقدر تو ذهنش می مونه که مثل سم اثر می کنه و یه روز پس می زنه

سلام و عرض ادب
با تشکر از عزیزانی که در مورد معرفی منابع کمک کردند بنده نکته ای را اشاره کنم این که در منابعی که در پست اول بیان کردم در مورد ولادت امام حسین تا قبل از قیام مطالبی یافت میشود من معتقدم اگر شما به منابع رجوع کنید در باره این موضوع دست خالی نمیمانید مضافا اینکه میتوانید به کتب حدیثی هم مراجعه کنید یعنی علاوه بر کتب تاریخی منابع حدیثی مثل بحار الانوار شما را کمک میکند.

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

آوای باران;559249 نوشت:
هرچه بیشتر تو این زمینه می گردم می فهمم همه به امام حسین ظلم کردند اولیش هم خودم
نه تنها به ایشان بلکه به تمام بشریت
الان به صورت آماری به عناوین همین کتاب نگاه کنید هم متوجه میشید
چرا 90 درصد مطالب تاریخی پیرامون امام حسین از عاشورا به بعد است؟؟

این کتابی گفتم در مورد قیامه

چون موضوع اش در مورد قیامه اکثر موضوعاتش در مورد قیامه
فیلسوف عارف،فقیه فاضل،مفسر بزرگ قرآن،نویسنده ی توانای جهان اسلام،استاد اخلاق،علامه مهذب،پاک و هوشمندحضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی(دامت برکاته)
خودشون طی شخنرانی هاشون در مورد تولد وو بقیه موضوعات قبل از قیام هم صحبت کردند
ولی کتاب نیست تا اون جایی که من خبر دارم
می تونید از سخنرانی های معظم له هم استفاده کنید

################################################################################################
قطعا در مورد تولد امام حسین علیه السلام و زندگی ایشان مطالب هست
ولی کاری که شما باید بکنی اینه که چندین کتاب رو مطاله بکنی بعدش یادداشت برداری کنی این طوری می تونی یه منبع نسبتا کامل داشته باشی
التماس دعا

جمع بندی

پرسش:

منابع تاریخی که از تولد امام حسین ( علیه السلام) تا قبل از واقعه عاشورا روایت کرده اند را معرفی نمایید؟

پاسخ

معمولا منابعی که به شرح زندگانی امام حسین (علیه السلام) پرداختند از ابتدای ولادت تا شهادت ایشان را بیان کردند از این رو بهتر است به این آثار مراجعه شود. نکته دیگر اینکه در مورد امام حسین (علیه السلام) منایع بسیار متعددی وجود دارد. بنده چند منبع معتبر را معرفی مکینم. تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهدا (علیه السلام) زیر نظر استاد مهدی پیشوایی

شهادت نامه امام حسین (علیه السلام) از محمدی ری شهری

وقعة الطف فی مقتل ابی مخنف گردآورنده یوسفی غروی

مقتل الحسین (علیه السلام) از خوارزمی

زندگانی امام حسین (علیه السلام) محمد علی خلیلی

زندگانی امام حسین (علیه السلام) زین العابدین رهنما

زندگانی امام حسین (علیه السلام) رسولی محلاتی

موضوع قفل شده است