راههای مقابله با استرس

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راههای مقابله با استرس

[="Tahoma"]با سلام
با استرسهای روزمره زندگی چگونه میشه کنار اومد؟از این همه استرس مستاسل شدم و دنبال چاره و راه حلی هستم کارهای زیادی برای این مشکلم انجام دادم توکل و یاد خدا را چاره کارم میدونم ولی باز در مواجهه با مشکلات استرس و اضطراب شدیدی بهم دست میده و نمیتونم به استرسهام غلبه کنم لطفا بنده را در این امر راهنمایی بفرمایید؟
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

یاس مدینه;556805 نوشت:
با سلام
با استرسهای روزمره زندگی چگونه میشه کنار اومد؟از این همه استرس مستاسل شدم و دنبال چاره و راه حلی هستم کارهای زیادی برای این مشکلم انجام دادم توکل و یاد خدا را چاره کارم میدونم ولی باز در مواجهه با مشکلات استرس و اضطراب شدیدی بهم دست میده و نمیتونم به استرسهام غلبه کنم لطفا بنده را در این امر راهنمایی بفرمایید؟
[/quoteسمه تعالی
بسمه تعالی
با تقدیم سلام و عرض تحیت محضر جنابعالی
اضطراب فراگیرترین اختلال است اما مدیریت و کاهش و حتی درمان آن به آسانی و سریعتر از دیگر اختلالات رقم می خورد.
اضطراب ارتباط مستقیمی با ایده آل گرایی و سخت گیری ( در همه امور، نسبت به خود و دیگران) دارد و همین امر سبب احساس ناکامی های متعدد می گردد که ریشه خستگی و عدم رضایت از زندگی است.
اینکه به احساس ناکامی اشاره شد نه به ناکامی، بدون دلیل نیست و آن اینکه ناکامی یک واقعیت غیر قابل انکار است که برای همه افراد رقم می خورد، اما احساس ناکامی بیش از آنکه حظی از واقع داشته باشد به شخص و نوع تفکر وی باز می گردد. لذا افرادی که از تفکر منطقی و تحریف نشده برخوردار هستند، طبعا به اقتضای قانون خلقت ناکامی را تجربه خواهند کرد، اما احساس ناکامی بسیار ناچیزی را تجربه می کنند، درست همان چیزی که افراد مضطرب فاقد آن هستند، یعنی افراد مضطرب هم ناکامی و هم احساس ناکامی ناشی شده از کمال گرایی و توقعات غیر منطقی از دیگران و بویژه از خود! را تجربه می کنند

بر این اساس اولین پیشنهاد این است سبک زندگی خود را تغییر دهید.
سبک زندگی یعنی سبک ارتباطی با حضرت رب (جل و علی)، دیگران و خود!

بنابراین در عین تقویت رابطه معنوی با خدای متعال، سعی کنید؛
_ برای حذف یا کاهش نقاط ضعف و ارتقاء نقاط قوت، تلاش منطقی ( و نه سختگیرانه ) کنید.
_ از فاجعه سازی و بزرگ کردن اشتباهات اجتناب نمایید
_ اهداف قابل دسترس برای خود داشته باشید
_ توقع و انتظار زیاد از حد از خویش نداشته باشید
_ خود را دوست بدارید
_ در زندگی برنامه ریزی داشته باشید
_ کارها را در وقت خود انجام دهید
_ از زندگی در گذشته و آینده اجتناب کنید بلکه " اینجا و اکنون " را سرلوحه کار خویش قرار دهید، واقعیتی که علی علیه السلام آن را مورد اشاره قرار داده است: " ما فات مضی و ما یاتیک فاین قم فاغتنم الفرصة بین العدمین "
_ به تغذیه سالم و منطبق با طبع و نیز خواب کافی توجه داشته باشید
_ ورزش، تفریح و مسافرت را از یاد نبرید
و...]

در صورتی که با انجام فعالیتهای فوق از اضطراب رهایی نیابید، لازم است با مراجعه به یک متخصص از داروی آرامبخش استفاده کنید.

موضوع قفل شده است