جمع بندی ▐چـــنــد ســـوال دربــاره ازدواج در بـــهـــشــت ▐

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
▐چـــنــد ســـوال دربــاره ازدواج در بـــهـــشــت ▐

سلام خشته نباشید
من یه سوال دربارهی اون دنیا ( بهشت ) دارم اون اینه که :
مثلا من دلم میخواد وقتی رفتم توی اون دنیا با یکی از زن های این دنیا ازدواج کنم و فقط اون زن مال من باشه و با مرد دیگه ای رابطه نداشته باشه ...
خب یه سوال خیلی مهم برام پیش اومده :
1 - در خواست من توی اون دنیا اجابت میشه ؟
2 - فرض میکنیم اون زن منو اصلا دوست نداشته باشه ولی من دوست ـش دارم و میخوام با من باشه تکلیف چی میشه ؟
3 - اگه نخواد با من باشه چی ؟ خداوند چیکار میکنه ؟
4 - اگه من بخوام اون زن فقط تو بهشت پیش من باشه ولی خدش بخواد پیش شخص دیگه ای باشه تکلیف چی میشه ؟
5 - من میخوام اون دنیا تبدلی به این دنیا برام بشه و چندتا از اتفاق هایی که برام نیوفتاده اتفاق بیوفته آیا امکان پذیر هست ؟

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

با تشکر ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

امیرالمومنین;556684 نوشت:
سلام خشته نباشید
مثلا من دلم میخواد وقتی رفتم توی اون دنیا با یکی از زن های این دنیا ازدواج کنم و فقط اون زن مال من باشه و با مرد دیگه ای رابطه نداشته باشه ...
2 - فرض میکنیم اون زن منو اصلا دوست نداشته باشه ولی من دوست ـش دارم و میخوام با من باشه تکلیف چی میشه ؟
4 - اگه من بخوام اون زن فقط تو بهشت پیش من باشه ولی خدش بخواد پیش شخص دیگه ای باشه تکلیف چی میشه ؟
5 - من میخوام اون دنیا تبدلی به این دنیا برام بشه و چندتا از اتفاق هایی که برام نیوفتاده اتفاق بیوفته آیا امکان پذیر هست ؟

با تشکر ..

سلام و ادب:Gol:

ضمن تشکر از روح پرسشگری شما در خصوص سؤالتان که در پنج سؤال تفصیل داده اید گفتنی است: در حقیقت، تفصیلی که داده اید جز تکرار سؤال اول نیست.

در پاسخ همه سؤالات شما باید گفت: آیاتی در قرآن آمده که به بهشتیان وعده داده شده، هر چه در بهشت طلب کنند و بخواهند به آن‌ها داده می‌شود؛ چنان که در این کریمه می‌فرماید:"...وَ لَکُم‌ْ فِیهَا مَا تَشْتَهِی‌َّ أَنفُسُکُم‌ْ وَ لَکُم‌ْ فِیهَا مَا تَدَّعُون‌َ ؛ (1)... و برای شما هر چه دلتان بخواهد در بهشت فراهم است‌، و هر چه طلب کنید به شما داده می‌شود."

و یا در جایی دیگر می‌فرماید:"...وَ فِیهَا مَا تَشْتَهِیه‌ِ الاْنفُس‌ُ وَ تَلَذُّ الاْعْیُن‌؛(2) در بهشت آن چه دل می‌خواهد و چشم از آن لذت می‌برد، موجود است‌."

بنابر این به پاس بندگی و تقواپیشگی مؤمنان، خداوند متعال‌، برای بندگان پرهیزگارش در بهشت نعمت‌هایی قرار داده که به تصور احدی نمی‌گنجد و برای ابناء بشر قابل درک و توصیف نیست. اصولاً طبیعت محدود جهان مادی به ما اجازه نمی‌دهد که تصور و توصیفی از نعمت‌های مادی و معنوی جهان دیگر داشته باشیم. عمده سؤالات و ابهاماتی که بشر عادی در باره کمیت و کیفیت نعمات بهشتی دارد از همین سنخ و جنس است(نظیر سؤالات شما) چون تصور و درک آن در این ظرف زمانی و مکانی برای انسان عادی امکان پذیر نیست.

از اینروست که قرآن کریم بالاترین و جامع‌ترین تعبیر را در این رابطه فرموده است که "هر آن‌چه انسان طلب کند یا دلش بخواهد آماده می‌شود."(3) در روایات اسلامی نیز آمده که در بهشت نعمت‌هایی است که بهشتیان نه آن را در دنیا دیده‌اند و نه به گوش آن‌ها خورده است‌. چنان که پیامبر گرامی‌(صلوات الله علیه) می‌فرماید: "... هر کس چهار روز از ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند متعال به او آن چه که چشم ندیده و گوش نشنیده از ثواب و نعمات را عطا می‌فرماید."(4)

در نتیجه انشاءالله اگر شما از متقین و پارسایان باشید و بهشت، پاداش بندگی و پرهیزکاری تان باشد هر آنچه که میل و خواست شما باشد اعم از نعمات و مواهب مادی و معنوی؛ در آنجا فراهم و اماده است. وقتی چنین شد، شما هر یک از زنان بهشتی را که دوست داشته باشید بامر خدا فراهم است. در روز قیامت و در بهشت که عالم ملکوت است دیگر تزاحم و تضاد و محدودیتی نیست که بخواهد بین خواست و میل شما با میل و خواست همسر بهشتی تان تعارض و تضادی باشد.

بعلاوه در پاسخ بخش آخر سؤالتان گفتنی است: در بهشت، چنان غرق در نعمت و مواهب گوناگون بهشتی از نعمات مادی و معنوی هستید که به دنیا و مافیها نخواهید اندیشید، چنانکه در برخی روایات آمده، مؤمنان و متقیان که در بهشت مستغرق در مواهب معنوی (دیدار اولیاء الهی) هستند به نعمات مادی بهشت و حورالعین نمی اندیشند، بگونه ای که زنان بهشتی و حورالعین معترض می شوند. لذا وقتی در بهشت چنین وضعیتی در مراتب نعمات بهشتی حاکم است، تقاضای بازگشت و تبدل به دنیا، در ظرف ذهن بهشتیان نخواهد گنجید. نظیر اینکه انسانی که بدنیا می آید هیچگاه نمی خواهد که به عالم جنین و رحم بازگردد. حکایت آخرت و بهشت نسبت به دنیا همان نسبت دنیا به عالم جنین است. وقتی همه خواسته های شما در آن دنیا به نحو اکمل و اتم فراهم است، تقاضای بازگشت و تبدل به دنیا برای تجربه برخی خواسته های دنیایی غیر منطقی و غیر عقلانی است.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی_____________________________________
1. فصلت‌،31.
2. زخرف‌،71.
3. ر.ک‌:پیام قرآن‌، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج‌، ص 272ـ275، دارالکتب الاسلامیة‌، تهران‌.
4. ر.ک‌:وسائل الشیعه‌، شیخ حر عاملی‌، ج 10، ص 475، انتشارات آل‌البیت‌، قم‌.

با تشکر ولی من منظورم زن دنیایی بود ! نه حوریان بهشتی Fool
اونجا اگه تقاضا بشه ماشین و موتور هم فراهم هست ؟

امیرالمومنین;557544 نوشت:
با تشکر ولی من منظورم زن دنیایی بود ! نه حوریان بهشتی Fool
اونجا اگه تقاضا بشه ماشین و موتور هم فراهم هست ؟

سلام مجدد:Gol:

در کنار نعمات و مواهب بیشمار مادی و معنوی بهشتی که خداوند برای بندگان پرهیزکارش مهیا کرده؛ ازدواج و همراهي با همسر دنيايي، در برزخ و آخرت، نیز امري ممکن و شدني است اما شروطي دارد و آن اينکه اولاً هر دو اهل بهشت باشند. به علاوه طرف مقابل نيز تمايل به همسري فرد خواهان را داشته باشد.

از امام صادق(ع) سؤال شد: آيا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت مي شوند، با هم ازدواج مي کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختيار با مرد است که زنش را بپذيرد يا نه. اگر پذيرفت، يکي از زنانش مي‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختيار با اوست. اگر همسرش پذيرفت ،همان شوهرش مي شود.(1) در نتيجه در صورتي که تمايل دو طرف در خصوص همسري در بهشت وجود داشته باشد و مانعي هم مانند اختلاف جايگاه دو نفر نباشد ،خداوند آن ها را به همسري هم در مي آورد.

این قاعده، در باره ازدواج با دیگر زنان بهشتی از اهل دنیا نیز صادق است: اولاً هر دو اهل بهشت باشند. ثانیاً رتبه خواهان بالاتر از دیگری باشد یا هر دو در یک رتبه باشند. ثالثاً تمایل طرفین حاصل باشد.

چنانکه پیشتر گفتیم: خداوند در قرآن در وصف مواهب بهشتی مي فرمايد: «جنات عدن يدخلونها تجري من تحتها الانهار له فيها ما يشاؤُن کذلک يجزي الله المتّقين؛(2) به بهشت‌هاي جاويدان داخل مي شوند. در آن جوي‌هاي روان است. هر چه بخواهند براي شان مهيّا است. خدا پرهيزگاران را چنين پاداش مي دهد».

از اینرو در بهشت هر چه بخواهید فراهم است، اما تقاضایی که شما در خصوص ماشین و موتور مطرح می کنید با توجه به اقتضاءات آن عالم، غیر معقول و غیر منطقی است زیرا این قبیل وسایل نقلیه مربوط به عالم ماده است و در عالم ملکوت که روح و جسم فارغ و بی نیاز از این وسایل به هر سوی بخواهد سیر می کند، حتی به ذهن شما چنین تقاضاهایی خطور نمی کند.

البته این مثالها خالی از اشکال نیست لکن به روشن شدن مطلب، کمک می کند. حکایت این قبیل تقاضاها نظیر اینست که مثلاً کسی بتواند بسهولت طی الارض کند به رفت و آمد به هواپیما بیندیشد. یا امکان جابجایی آسان با هواپیما دارد به قطار و اتوبوس بیندیشد و نظائر آن ...

1. علامه مجلسي ، بحار الانوار،نشر اسلاميه ، تهران بي تا، ج 8، ص 105.
2. نحل (16) آيه 37.

سلام خشته نباشید

با تشکر ...

سلام ...
چند وقت پیش یعنی یه چیزی در حدود 2 سال پیش یه کسی در درون این سایت یه پست خیلی زیبا زد و من خیلی ازش خوشم اومد که در ارتباط با بهشت و نعمت های بهشتی بود ...
کسی پرسیده بود چگونه است که اگر در اون دنیا هر کسی برود بهشت و از خداوند چیزی درخواست کند خداوند به او میدهد ...
و چگونه مساله درجات بهشتی با این مساله قابل جمع است ...
به بیان دیگر اگر هر کسی که در درون بهشت از خداوند طلبی کند و خداوند تمام و کمال آن چیز را به او بدهد پس فرق میان طبقات بهشت در چیست ...
اشخاص متفاوتی اظهار نظر کرده بودند ... اما من یک نظر رو خیلی ازش خوشم اومد ...
کسی اظهار نظر کرده بود که فرق میان بهشتیان و درجات بهشتیان در این است که .... دایره دید و دایره طلب انسانها در درون بهشت با یکدیگر متفاوت هست ...

یکی در درون دنیا همش دنبال علم رفته ... لذایذش با علم تحریک شده ... و اون دنیا در طلب علم میرود ...
یکی در درون عاشق کسی شده است .... در اون دنیا چیزی به غیر از محبوب به چیزی رضایت نمیدهد و او را برایش حاضر میکنند ...

و اتفاقا ایشون ادعا کرده بودند که علمای بزرگی که ما داشتیم مانند آیت الله قاضی و ... همیشه خودشون رو در درون فقر نگه میداشتند و همواره در صدد این بودند که همه چیز را از خوده خدا بخواهند ...
و اگر اون دنیا امتداد همین دنیا باشد ... هیچ چیز به غیر از خوده خداوند ذائقه چنین انسانهایی را سیراب نمیکند ...

از اینجا به بعدش ماله خودمه ...
به هر حال من اعتقاد دارم همه ما کرم ابریشم هستیم و هر کدوممنون هدفی داریم و میتونیم رنگ بالهامون رو خودمون نقاشی کنیم و به اونجایی که میخوایم برسیم ...
هر کدوم از ما دانه ای رو داریم میکاریم و در قیامت انتظاره این رو داریم که دانه ما رشد کنه ... بزرگ بشه و به ثمر برسه ...
من فکر میکنم اگر شما انسان بدی هم باشی ... باز هم به محبوبت و به اون چیزی که براش گریه کردی ... و از عمق جان و تن خواستیش میرسی ...
تمام تفکرات آرزوها و خواسته های شما تبدیل به دانه ای میشود که در قیامت شکوفا میشود ...

کسی تو دنیا طلب (( زیبایی . هنر . عشق . علم )) میکنه
کسی تو دنیا طلب (( ثروت . جاه و مقام )) میکنه
کسی توو دنیا طلب (( خوردن و خوابیدن )) میکنه
و ...

و این شاخه ها در قیامت ابعاد پیدا میکنند و اشخاصی که چشم دیدن این ابعاد رو دارند و روحشون رو اونجوری پرورش دادند در همون مسیر رشد میکنند ...

سلام
وقتی رفتی بهشت... فقط و فقط خدارو عاشق خواهی شد....ان شاءالله... گویا هنوز مزۀ! خدا زیر دندونت نرفته...:ok:

مشکور;557582 نوشت:

در کنار نعمات و مواهب بیشمار مادی و معنوی بهشتی که خداوند برای بندگان پرهیزکارش مهیا کرده؛ ازدواج و همراهي با همسر دنيايي، در برزخ و آخرت، نیز امري ممکن و شدني است اما شروطي دارد و آن اينکه اولاً هر دو اهل بهشت باشند. به علاوه طرف مقابل نيز تمايل به همسري فرد خواهان را داشته باشد.

از امام صادق(ع) سؤال شد: آيا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت مي شوند، با هم ازدواج مي کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختيار با مرد است که زنش را بپذيرد يا نه. اگر پذيرفت، يکي از زنانش مي‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختيار با اوست. اگر همسرش پذيرفت ،همان شوهرش مي شود.(1) در نتيجه در صورتي که تمايل دو طرف در خصوص همسري در بهشت وجود داشته باشد و مانعي هم مانند اختلاف جايگاه دو نفر نباشد ،خداوند آن ها را به همسري هم در مي آورد.

این قاعده، در باره ازدواج با دیگر زنان بهشتی از اهل دنیا نیز صادق است: اولاً هر دو اهل بهشت باشند. ثانیاً رتبه خواهان بالاتر از دیگری باشد یا هر دو در یک رتبه باشند. ثالثاً تمایل طرفین حاصل باشد.

چنانکه پیشتر گفتیم: خداوند در قرآن در وصف مواهب بهشتی مي فرمايد: «جنات عدن يدخلونها تجري من تحتها الانهار له فيها ما يشاؤُن کذلک يجزي الله المتّقين؛(2) به بهشت‌هاي جاويدان داخل مي شوند. در آن جوي‌هاي روان است. هر چه بخواهند براي شان مهيّا است. خدا پرهيزگاران را چنين پاداش مي دهد».

از اینرو در بهشت هر چه بخواهید فراهم است، اما تقاضایی که شما در خصوص ماشین و موتور مطرح می کنید با توجه به اقتضاءات آن عالم، غیر معقول و غیر منطقی است زیرا این قبیل وسایل نقلیه مربوط به عالم ماده است و در عالم ملکوت که روح و جسم فارغ و بی نیاز از این وسایل به هر سوی بخواهد سیر می کند، حتی به ذهن شما چنین تقاضاهایی خطور نمی کند.

البته این مثالها خالی از اشکال نیست لکن به روشن شدن مطلب، کمک می کند. حکایت این قبیل تقاضاها نظیر اینست که مثلاً کسی بتواند بسهولت طی الارض کند به رفت و آمد به هواپیما بیندیشد. یا امکان جابجایی آسان با هواپیما دارد به قطار و اتوبوس بیندیشد و نظائر آن ...

1. علامه مجلسي ، بحار الانوار،نشر اسلاميه ، تهران بي تا، ج 8، ص 105.
2. نحل (16) آيه 37.

صحیح است درست میفرمایید ولی یه اشکالی وجود داره :
1 - اون کسی که مد نظر من هست ( زن دنیایی ) اصلا منو نمیشناسه .
2 - و شاید هم اصلا نخواد با من توی اون دنیا زندگی کنه بخواد با شخص دیگری باشه .

- - - - -

خب با این وجود اگه من درخواست کنم از خدا اونقت تکلیف با وجود این 2 شرط چی میشه ؟
خب اگه خدا بگه چون اون زن نمیخواد و تو هم نمیتونی باهاش باشی پـــس این چجور بهشتی است که وعده داده شده ؟
پس خداوند گفته تا درخواست نکردید محیا است پس چی میشه تکلیف با این 2 شرط ؟

امیرالمومنین;557745 نوشت:
صحیح است درست میفرمایید ولی یه اشکالی وجود داره :
1 - اون کسی که مد نظر من هست ( زن دنیایی ) اصلا منو نمیشناسه .
2 - و شاید هم اصلا نخواد با من توی اون دنیا زندگی کنه بخواد با شخص دیگری باشه .

- - - - -

خب با این وجود اگه من درخواست کنم از خدا اونقت تکلیف با وجود این 2 شرط چی میشه ؟
خب اگه خدا بگه چون اون زن نمیخواد و تو هم نمیتونی باهاش باشی پـــس این چجور بهشتی است که وعده داده شده ؟
پس خداوند گفته تا درخواست نکردید محیا است پس چی میشه تکلیف با این 2 شرط ؟

سلام مجدد
پاسخ ما هم معطوف به زن دنیایی بود که می شناسید یا همسرتان بوده و هم زنانی که اصلا نمی شناسید.

چنانکه وقتی گفته می شود در بهشت، مومنان هر چه بخواهند فراهم و مهیا می شود و این، بسته به مراتب و درجات افراد در بهشت، تفاوت می کند، بعبارتی اگر کسی در درجه چهارم بهشت است نمی تواند از مواهب و نعمات درجات بالاتر برخوردار باشد. و این معنا یعنی اینکه تقاضا مشروط به شرایطی است.

بنابر این، شروطی که در پست قبلی در خصوص ازدواج با زنان دنیایی گفتیم نیز جزو اقتضائات و شرایط برخورداری از نعمات بهشتی است. ضمن آنکه در اینگونه موارد اگر خواست و مشیت الهی باشد، فراهم آوردن شرایط و رفع موانع از قبیل جلب محبت آن زن نسبت به تقاضای این فرد به انگشت اراده الهی بسیار آسان خواهد بود. والله العالم

بی شک، هرچه درجات انسان در بهشت برین بالاتر باشد، تحقق خواسته هایش مهیا و فراهم تر است. موفق باشید.:Gol:

سلام.
انشالله هممون بهشتی بشیم بعد ببینیم بچه های اسکدین خوش و خرم جمع شدند توی بهشت دارند یاد اینروزها رو میکنند:ok:
من یه جایی خونده یا شنیده بودم که بقدری نعمات توی بهشت زیاده که اگر مثلا کسی بخواد موتور سیکلت یا ماشین یا بازیهای کامپیوتری توی دنیا رو در بهشت تجربه کنه همین که بخواد به راحتی براش یه چیزی مثل کره زمین بوجود میاد و میتونه بره توش و تمام اون چیزهارو ببینه فکر کنم توی رادیو معارف شنیده بودم اگر اشتباه نکنم.
در هر حال اینها چیزای خیلی عادی هستند مثلا شخصی توی تاکسی بود در مقابل خانمی که در کنارش نشسته بود حیا پیشه کرد دقیق یادم نیست ولی وقتی محضر شیخ رجبعلی خیاط رسید شیخ فرمودند چکار کردی که خداوند عین همان زن را برای تو در بهشت آفرید.
داداش شما بنده ی خدا باش خداوند توی بهشت 100 تا مثل اون زنی که دوسش داری برات خلق میکنه ازکجا معلوم شاید همین الان که داری میگی خدا برات عین همین زن رو خلق کرده و گذاشته کنار!یعنی خدا که یکی مثل اونو خلق کرده دومیش رو نمیتونه خلق کنه!سبحان الله.
فقط ثابت قدم باش و مراقب که خدای نکرده از دستشون ندی.
و من الله توفیق.

سید;557806 نوشت:
سلام.
انشالله هممون بهشتی بشیم بعد ببینیم بچه های اسکدین خوش و خرم جمع شدند توی بهشت دارند یاد اینروزها رو میکنند:ok:
من یه جایی خونده یا شنیده بودم که بقدری نعمات توی بهشت زیاده که اگر مثلا کسی بخواد موتور سیکلت یا ماشین یا بازیهای کامپیوتری توی دنیا رو در بهشت تجربه کنه همین که بخواد به راحتی براش یه چیزی مثل کره زمین بوجود میاد و میتونه بره توش و تمام اون چیزهارو ببینه فکر کنم توی رادیو معارف شنیده بودم اگر اشتباه نکنم.
در هر حال اینها چیزای خیلی عادی هستند مثلا شخصی توی تاکسی بود در مقابل خانمی که در کنارش نشسته بود حیا پیشه کرد دقیق یادم نیست ولی وقتی محضر شیخ رجبعلی خیاط رسید شیخ فرمودند چکار کردی که خداوند عین همان زن را برای تو در بهشت آفرید.
داداش شما بنده ی خدا باش خداوند توی بهشت 100 تا مثل اون زنی که دوسش داری برات خلق میکنه ازکجا معلوم شاید همین الان که داری میگی خدا برات عین همین زن رو خلق کرده و گذاشته کنار!یعنی خدا که یکی مثل اونو خلق کرده دومیش رو نمیتونه خلق کنه!سبحان الله.
و من الله توفیق.

خیلی عالی گفتی ولی منبع برای این حرف نیست ولی یه تضمین باید باشه مثلا تو قرآن و یا حدیث و . . .

امیرالمومنین;557808 نوشت:
خیلی عالی گفتی ولی منبع برای این حرف نیست ولی یه تضمین باید باشه مثلا تو قرآن و یا حدیث و . . .

ممنون داداش.موضوع اول رو حاج آقا محمدی در یکی از برنامه های پرسش و پاسخ اعتقادی در رادیو معارف میگفتند البته دقیق یادم نیست ولی میگفتند انسان وقتی بخواد گذشته رو بیاد بیاره(توی بهشت) حال و احوالات آن دوران رو میتونه توی اون دنیا سیر داشته باشه.اون موضوع رو هم شیخ رجبعلی خیاط در کتاب کیمیای محبت گفتند به کتابش دسرسی ندارم و الا صفحش رو میگفتم.
ولی به طور کل حرف شما صحیحه و تا میزانی در مورد اون دنیا به ما گفته شده و بیشتر از اون نمیشه فهمید.:Cheshmak:

اولا بزرگترین تضمین ها در خود قرآن ذکر شده چنانکه در پست های قبلی به آیات آن اشارت کردیم که برای مؤمنان در بهشت همه چیز فراهم و مهیاست. «والّذین امنوا و عملوا الصّالحات فی روضات الجنّات لهم ما یشاؤن عند ربّهم» (1): کسانی که ایمان آورده‌اند و عمل صالح انجام داده‌اند در بهترین و سرسبزترین باغهای بهشت جای دارند و هرچه بخواهند نزد پروردگارشان برای آن‌ها فراهم است. بعلاوه آیات زیادی به قدرت بی انتهای خدای سبحان اشاره دارد.(2) خدایی که مالک روز قیامت است. همچنین آیاتی که وعده خدا را حق و تخلف ناپذیر می شمارد، اینها همه تضمین هایی است که در باره تحقق نعمات بهشتی در گوشه و کنار آیات الهی و روایات معصومین (ع) به چشم می خورد.

ثانیاً در روایات بسیاری به این معنا اشاره شده که در روز قیامت در عوض حوائج دنیایی مؤمن که در نشئه ی دنیا برآورده نشده خداوند موقعیت ها و نعمات جایگزین و بهتری را به فرد می دهد که فرد آرزو می کند ای کاش هیچ یک از خواسته ها و حوائج دنیایی ام برآورده نمی شد. امام صادق(ع) می فرماید: «روز قیامت خداوند متعال می فرماید: ای بندة من!‌ تو مرا خواندی و من اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی شد، برای آن ثواب و پاداش نیک که می بیند».(3) و این مطلب، گواه روشنی است بر عظمت و بزرگی نعمات متنوع بهشتی که به هیچ عنوان قابل مقایسه با خواسته ها و حوائج دنیایی و مادی که عمدتاً واجد نقص و محدودیت اند نیست.

چنانکه پیشتر گفتیم انسان مؤمن در بهشت برین الهی چنان مستغرق در انواع و اقسام نعمات الهی است که دیگر به خواسته ها و حوائج دنیوی خود که مربوط به نشئه ی دنیای محدود و ناقص بوده اند حتی نمی اندیشد. تا چه رسد به اینکه تقاضا کند. با این وجود اگر کسی چنین خواسته هایی را در بهشت داشته باشد برای قدرت بی انتهای الهی مهیا ساختن آن، بسیار سهل و آسان است. مشیت و اراده و قدرت و حاکمیت الهی هیچ محدودیتی را بر نمی تابد.

در نتیجه انسان مؤمن بسته به مراتب و درجاتی که در بهشت دارد هر انچه بخواهد که با اقتضاء درجه و رتبه اش همخوانی داشته باشد فراهم است و بزرگترین تضمین ها در آیات قرآن نهفته است.

پاورقی_________________________________________
1. شوری / 22.
2. "ان الله علی کل شیء قدیر"
3. اصول کافی، ج 4، ص 247.

سید;557806 نوشت:
سلام.
من یه جایی خونده یا شنیده بودم که بقدری نعمات توی بهشت زیاده که اگر مثلا کسی بخواد موتور سیکلت یا ماشین یا بازیهای کامپیوتری توی دنیا رو در بهشت تجربه کنه همین که بخواد به راحتی براش یه چیزی مثل کره زمین بوجود میاد و میتونه بره توش و تمام اون چیزهارو ببینه

سلام علیکم
ان شاءلله ...
اما بعیده کسی در جهان آخرت که قوانینی غیر از این جهان داره چنین هوسهایی کنه. مثل این میمونه که آدم هوس کنه برگرده به رحم مادرش ...

سلام علیکم

یعنی شما با رسیدن به یکی شبیه اون زنی که دوست داشتی به همه خواسته هات میرسی؟

اگر چنین است که تضمین داده شده:

ولكـم فـیـهـا مـا تـشـتـهـی انـفسكم و لكم فیها ما تدعون

سلام خشته نباشید

با تشکر ...

خواسته شما در صورتی اجابت میشه که اون زن هم تمایلی به اینکار داشته باشه. در غیر اینصورت موقعیت شما در آن هنگام جوری خواهد بود که هیچ تمایلی به او نداشته باشید.

از وعده هایی که در بهشت داده شده اینست که در آنجا هیچ اندوهی نخواهند داشت. ولاتحزنون

.امین.;558223 نوشت:
خواسته شما در صورتی اجابت میشه که اون زن هم تمایلی به اینکار داشته باشه. در غیر اینصورت موقعیت شما در آن هنگام جوری خواهد بود که هیچ تمایلی به او نداشته باشید.

از وعده هایی که در بهشت داده شده اینست که در آنجا هیچ اندوهی نخواهند داشت. ولاتحزنون

خخخ پس این چه بهشتی است که تا اراده نکردیم محیا است ؟ پس با این وجود نمیشه گفت همه چیز در بهشت است - بهشتی که آدم به حاجت ـش نرسه چه بهشتی ـه ؟

.امین.;558219 نوشت:
سلام علیکم

یعنی شما با رسیدن به یکی شبیه اون زنی که دوست داشتی به همه خواسته هات میرسی؟

اگر چنین است که تضمین داده شده:

ولكـم فـیـهـا مـا تـشـتـهـی انـفسكم و لكم فیها ما تدعون

شبیه نه ، خودش .. همه نه ولی خب خواسته است دیگه ! شاید شما هم یه چیز درخواست داری که اصلا برا من مهم نیست قزیه اینه

من میگم اگه اون زن دنیایی نخواد تکلیف چی میشه

امیرالمومنین;558324 نوشت:
شبیه نه ، خودش .. همه نه ولی خب خواسته است دیگه ! شاید شما هم یه چیز درخواست داری که اصلا برا من مهم نیست قزیه اینه

من میگم اگه اون زن دنیایی نخواد تکلیف چی میشه

ببخشیدا گویا شما اون جواب رو در پاسخ ایشون دادید:

سید;557806 نوشت:
شیخ فرمودند چکار کردی که خداوند عین همان زن را برای تو در بهشت آفرید.
و من الله توفیق.

منم گفتم شما اون موقع یه چیزدیگه برات مهم میشه یا یه شخص دیگه.

مثلا ممکن است شما اصلا درمقام و جایگاه اون زن نباشی.

اون از شما بالاتر باشه یا اینکه پایینتر

اگه پایینتر باشه مثلا تو جهنم و شما تو بهشت. معلومه که اونوقت این خود شمایی که نمیخوای با اون باشی.

اگر بالاتر باشه قبل از اینکه تشریف ببرید بهشت تو روز قیامت که یوم الحسرت هست شما حسرت این را میخورید که چرا نتوانستی به مقامی که آن زن رسیده برسی.

اما با این وجود خدای رحمان و رحیم، برای اینکه بهشت به کام بهشتیان شیرین باشه وعده داده است که آنها در بهشت هیچ غم و اندوهی ندارند،

بنابراین همان خدایی که خالق عشق و محبته اراده میکند که شما هیچ احساسی نسبت به آن شخص نداشته باشی یا اینکه به کل فراموشش کنی.

اگر قرار بود غمها و ناراحتیها به یاد بهشتیان بیفتد و فراموششان نشود بهشت دیگر بهشت نخواهد بود.

امیرالمومنین;558323 نوشت:
خخخ پس این چه بهشتی است که تا اراده نکردیم محیا است ؟ پس با این وجود نمیشه گفت همه چیز در بهشت است - بهشتی که آدم به حاجت ـش نرسه چه بهشتی ـه ؟

محیا نه مهیا.

پس که اینطوریه!!!!

شما اول برو بهشت بعدا ببین چی در بهشت هست چی نیست.

این شبهه ی شما مثل شبهه ی اون جوانهایی هست که میگن اگر خدا خداست پس چرا نمیتواند ما را به عشقمان برساند.

شما بفرمایید: اگه عشقتان چندتا خاطرخواه داشته باشد لابد توقع دارید خداوند همتونو به همون یک نفر برسونه!!!.:Moteajeb!:

چه توقعاتی!!!!!!:khaneh:

.امین.;558427 نوشت:

ببخشیدا گویا شما اون جواب رو در پاسخ ایشون دادید:

منم گفتم شما اون موقع یه چیزدیگه برات مهم میشه یا یه شخص دیگه.

مثلا ممکن است شما اصلا درمقام و جایگاه اون زن نباشی.

اون از شما بالاتر باشه یا اینکه پایینتر

اگه پایینتر باشه مثلا تو جهنم و شما تو بهشت. معلومه که اونوقت این خود شمایی که نمیخوای با اون باشی.

اگر بالاتر باشه قبل از اینکه تشریف ببرید بهشت تو روز قیامت که یوم الحسرت هست شما حسرت این را میخورید که چرا نتوانستی به مقامی که آن زن رسیده برسی.

اما با این وجود خدای رحمان و رحیم، برای اینکه بهشت به کام بهشتیان شیرین باشه وعده داده است که آنها در بهشت هیچ غم و اندوهی ندارند،

بنابراین همان خدایی که خالق عشق و محبته اراده میکند که شما هیچ احساسی نسبت به آن شخص نداشته باشی یا اینکه به کل فراموشش کنی.

اگر قرار بود غمها و ناراحتیها به یاد بهشتیان بیفتد و فراموششان نشود بهشت دیگر بهشت نخواهد بود.

محیا نه مهیا.

پس که اینطوریه!!!!

شما اول برو بهشت بعدا ببین چی در بهشت هست چی نیست.

این شبهه ی شما مثل شبهه ی اون جوانهایی هست که میگن اگر خدا خداست پس چرا نمیتواند ما را به عشقمان برساند.

شما بفرمایید: اگه عشقتان چندتا خاطرخواه داشته باشد لابد توقع دارید خداوند همتونو به همون یک نفر برسونه!!!.:Moteajeb!:

چه توقعاتی!!!!!!:khaneh:

توقع به جاست این موقع ! خب خداوند است دیگر قدرت ـش رو داره و میتونه درخواست منو برآورده کنه ولی چطوری ـشو نمیدونم و در سوالم !!

امیرالمومنین;558540 نوشت:
توقع به جاست این موقع ! خب خداوند است دیگر قدرت ـش رو داره و میتونه درخواست منو برآورده کنه ولی چطوری ـشو نمیدونم و در سوالم !!

درک قدرت لایزال و بی انتهای خداوند و اعتراف به آن و نیز اعتراف به ناتوانی در درک کامل کیفیت قدرت نمایی خداوند، خود سطح بالایی از معرفت است زیرا قدرت خدا نامحدود و بی انتها و توان ما در درک و فهم آن محدود است. با این وجود همان اندازه که می فهمیم برای رسیدن انسان به قله های معرفت کارگشاست.

وقتی بشر از درک صد در صدی قدرت نمایی خداوند در ابداع و ایجاد و نقش آفرینی پیچیدگی های جهان و انسان ناتوان است، به مراتب اولی در درک و فهم پیچیدگی ها و عجایب عوالم دیگر ناتوان است. لکن همین اعتقاد راسخ به قدرت بی انتها و نامحدود خداوند برای درک و فهم آدمی نسبت به تحقق حتمی وعده های الهی کفایت می کند.

مشکور;558977 نوشت:

درک قدرت لایزال و بی انتهای خداوند و اعتراف به آن و نیز اعتراف به ناتوانی در درک کامل کیفیت قدرت نمایی خداوند، خود سطح بالایی از معرفت است زیرا قدرت خدا نامحدود و بی انتها و توان ما در درک و فهم آن محدود است. با این وجود همان اندازه که می فهمیم برای رسیدن انسان به قله های معرفت کارگشاست.

وقتی بشر از درک صد در صدی قدرت نمایی خداوند در ابداع و ایجاد و نقش آفرینی پیچیدگی های جهان و انسان ناتوان است، به مراتب اولی در درک و فهم پیچیدگی ها و عجایب عوالم دیگر ناتوان است. لکن همین اعتقاد راسخ به قدرت بی انتها و نامحدود خداوند برای درک و فهم آدمی نسبت به تحقق حتمی وعده های الهی کفایت می کند.

با سلام و عرض ادب

آیا قدرت خداوند برمحالات هم تعلق میگیرد؟!!!

شاید ایشان با همان زن ازدواج کند اما برای دیگری که آرزوی ازدواج با آن زن را داشته ،حوریه ای با مشخصات آن فردی که خواسته است ، از اعمال خودش خلق شود اما ممکن نیست یک زن دنیوی با چند نفر ازدواج کند ...
مگر اینکه در بهشت دراینباره احکام خاصی باشد!!!!!!!

.امین.;559005 نوشت:
با سلام و عرض ادب

شاید ایشان با همان زن ازدواج کند اما برای دیگری که آرزوی ازدواج با آن زن را داشته ،حوریه ای با مشخصات آن فردی که خواسته است ، از اعمال خودش خلق شود اما ممکن نیست یک زن دنیوی با چند نفر ازدواج کند ...
مگر اینکه در بهشت دراینباره احکام خاصی باشد!!!!!!!

داداش برا خدا محالات وجود نداره اگه وجود داشته باشه دیگه خدا نیست !
اصلا خدا شاید برای هر کسی که بخواد یک زن همین شکلی و با همین خصوصیات آفرید ولی نه حوریه که شبیه زن انسانی باشه بلکه خود زن انسانی ولی مثلا 2 ـتــا ...

.امین.;559005 نوشت:

چنانکه پیشتر گفتیم اعتقاد صحيح آن است که قدرت الهي، همچون ديگر اوصاف ذاتي خداوند، نامتناهي و بيکران است، عقل نيز همچون طریق نقل به قدرت مطلق الهي اذعان دارد، زیرا محدوديت قدرت خدا به معناي نقص است، در حالي که خداوند از هر گونه نقص و کاستی منزه و مبرا است.

از طرفی، به حکم عقل و نقل، قدرت خداوند به امور محال تعلق نمي‌گيرد، چون اين تحليل به تناقض باز مي‌گردد و تناقض امری محال است، عدم تعلق قدرت خداوند به محالات ذاتي و وقوعي، در واقع هيچ گونه محدوديتي براي قدرت الهي به شمار نمي آيد، زيرا اين امور اصولا قابليت ايجاد ندارد. نه اینکه فاعل توان ایجاد آن را نداشته باشد. چنانکه در برخی روایات، نمونه هایی از این پرسش ها مطرح گردیده و پاسخ آن داده شده است.؛ به طور مثال، در روایتی آمده است که شخصی از امام علی(ع) پرسید: «آیا پروردگار تو می تواند دنیا را در تخم مرغی داخل نماید، بدون اینکه دنیا،کوچک و تخم مرغ، بزرگ شود؟ امام علی (ع) پاسخ دادند: «همانا خداوند به عجز و ناتوانی متصف نمی گردد، اما آنچه تو از من درباره آن پرسش نمودی، موجود نمی شود {و قابلیت وجود ندارد}.»(1) همچنین به تعبير حکما، در موارد اینچنینی، فاعليت فاعل (يعني خداوند) تمام است، ليکن قابلیتِ قابل، (يعني محالات ذاتي و وقوعي) اقتضاء پذيرش فعل، يعني ايجاد را ندارد.

براي نزديک شدن مطلب به ذهن، استاد کوزه‌گري را در نظر بگيريم که مي‌تواند زيباترين کوزه‌ها را از گل بسازد، حال به جاي گِل، مقداري آب در اختيار او قرار داده و از او بخواهيم که با آن کوزه‌اي بسازد، بديهي است که در اين شرايط او کوچک ترين توفيقي براي ساختن حتي يک کوزه ساده نخواهد يافت، واضح است که اين عدم توفيق را نمي‌توان به پاي ناتواني يا کم تجربه گي او گذاشت و مقام استادي او را مورد ترديد قرار داد، بنابر این، نقصان وکاستي به ناحيه قابل باز مي‌گردد، نه فاعل.(2)(3)

پاورقی_______________________________________________
1. «ان الله تبارک و تعالی لا ینسب الی العجز و الذی سألتنی لا یکون»، شیخ صدوق،التوحید،باب 9،ح5.
2. البته این مثال یا مثال های مشابه با آن، با مسأله مورد بحث ما (قدرت و فاعلیت الهی)، تفاوت اساسی دارد. با این حال، برای نزدیک تر نمودن مطلب به ذهن، توجه به جنبه مشابهت آن با بحث حاضر، مفید است.
3. برای مطالعه بیشتر ر.ک: آموزش کلام اسلامي، ج 1، ص 229- 230، نشرطه، قم 1383 ش .

سلام خشته نباشید

با تشکر ...

تعجب ميكنم كه بهشت رو با اين تعاريف پذيرفتي ، اونوقت معجزه و همانند سازي رو نپذيرفتي؟

مشکور;559347 نوشت:

، در روایتی آمده است که شخصی از امام علی(ع) پرسید: «آیا پروردگار تو می تواند دنیا را در تخم مرغی داخل نماید، بدون اینکه دنیا،کوچک و تخم مرغ، بزرگ شود؟ امام علی (ع) پاسخ دادند: «همانا خداوند به عجز و ناتوانی متصف نمی گردد، اما آنچه تو از من درباره آن پرسش نمودی، موجود نمی شود {و قابلیت وجود ندارد}.»(1)

اینی که گفتی کاملا اشتباه عزیز خخخ تو اصول کافی خودنم یه شخصی به یار امام صادق اینو میگه یارش میره از امام صادق میپرسه امام صادق میگه : آن خداوندی که توانسته این دنیا رو در چشم تو که اندازه ی یک " عدس " هست جا بدهد پس میتواند کره ی زمین رو در تخم مرغ جا بدهد که نه تخم مرغ بزرگ و نه زمین کوچک شود ....

اصول کافی

بنام خدا

با تشکر از مشارکت همه دوستان ...:Gol:

در جمعبندی بحث پیش رو توجه به چند نکته حائز اهمیت است:

اول) طبق وعده خداوند در قرآن، مؤمنان هر چه در بهشت طلب کنند و بخواهند به آن‌ها داده می‌شود؛ چنان که در این کریمه می‌فرماید:"...وَ لَکُم‌ْ فِیهَا مَا تَشْتَهِی‌َّ أَنفُسُکُم‌ْ وَ لَکُم‌ْ فِیهَا مَا تَدَّعُون‌َ ؛ (1)... و برای شما هر چه دلتان بخواهد در بهشت فراهم است‌، و هر چه طلب کنید به شما داده می‌شود." در روایات اسلامی نیز به این معنا اشاره شده است.

بنابر این، متقین و پارسایان، در بهشت، هر آنچه که میل و خواست شان باشد اعم از نعمات و مواهب مادی و معنوی؛ برایشان فراهم و اماده است. از اینرو ایشان، هر یک از زنان بهشتی را که دوست داشته باشند بامر خدا فراهم است. اما شروطي دارد و آن اينکه اولاً هر دو اهل بهشت باشند. به علاوه طرف مقابل نيز تمايل به همسري فرد خواهان را داشته باشد. در اینباره از امام صادق(ع) سؤال شد: آيا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت مي شوند، با هم ازدواج مي کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختيار با مرد است که زنش را بپذيرد يا نه. اگر پذيرفت، يکي از زنانش مي‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختيار با اوست. اگر همسرش پذيرفت ،همان شوهرش مي شود.(2)

دوم) مؤمنان در بهشت، چنان غرق در نعمات و مواهب گوناگون بهشتی از اقسام مادی و معنوی هستند که به دنیا و مافیها نخواهند اندیشید، چنانکه در برخی روایات آمده، مؤمنان و متقیان که در بهشت مستغرق در مواهب معنوی (دیدار اولیاء الهی) هستند به نعمات مادی بهشت و حورالعین نمی اندیشند، بگونه ای که حورالعین به آنها معترض می شوند.

سوم) بعضی تقاضاها در بهشت نظیر ماشین و موتور و ...، با توجه به اقتضاءات آن عالم، غیر معقول و غیر منطقی است زیرا این قبیل وسایل و تقاضاها مربوط به عالم ماده است و در عالم ملکوت که روح و جسم فارغ و بی نیاز از این وسایل است و به سهولت به هر سوی بخواهد سیر می کند، حتی به ذهن آدمی هم خطور نمی کند تا چه رسد به اینکه مورد تقاضا قرار گیرد.

چهارم) ممکن است کسی بپرسد تضمین این وعده ها چیست؟ در پاسخ گفتنی است: که بزرگترین و مؤثق ترین منبع این تضمین ها خداوند است که صادق الوعد است و به کرات در لسان وحی از طریق قرآن و روایات معصومین (ع) وعده داده شده است. از اینرو برای انسان مؤمن، بسته به مراتب و درجاتی که در بهشت دارد هر انچه بخواهد که با درجه و رتبه اش همخوانی داشته باشد فراهم است.

پنجم) مضافاً اینکه وقتی به قدرت بی انتهای خداوند ایمان و اعتراف داشته باشیم و به این معنا که نمی توانیم حقیقت قدرت نمایی خداوند را درک کنیم، این مسأله تا حدود زیادی برای ما قابل هضم خواهد شد که خداوند در روز جزا که روز حکومت مطلق اوست به قدرت لایزال و بی انتهایش می تواند هر آنچه بخواهد محقق سازد و اوست توانای مطلق. "ان الله علی کل شیء قدیر"
البته نباید از این نکته غافل شویم که قدرت خدا بر امور محال ذاتی و وقوعی تعلق نمی گیرد و این به معنای محدودیت و نقص برای قدرت خدا نیست بلکه این نقص و محدودیت از ناحیه قابل است نه فاعل، فاعل به همه چیز تواناست، اگر محدودیتی هم احیاناً باشد از ناحیه ظرفیت و قابلیت قابل است. مثلاً اینکه آیا خدا می تواند شیطان و اشقیاء عالم را بدون توبه در قیامت، با انبیاء و اولیاء همنشین سازد؟ پاسخ: روشن است خداوند به هر کاری قادر و تواناست و قدرت او محدودیتی ندارد، اما این امر شدنی نیست نه اینکه فاعل ناتوان است، بلکه عدم امکان از ناحیه ظرفیت و قابلیت قابل (شیطان و اشقیاء) است.

موفق باشید ... :Gol:

پاورقی____________________________

1. فصلت‌،31.
  2. علامه مجلسي ، بحار الانوار،نشر اسلاميه ، تهران بي تا، ج 8، ص 105.
موضوع قفل شده است