صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا جدایی دین از سیاست برای زده نشدن مردم از دین کار درستی است؟

علاقه
    ....
    نوشته
    123
    حضور
    27 روز 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    597

اشاره آیا جدایی دین از سیاست برای زده نشدن مردم از دین کار درستی است؟

سلام
    با یکی از اقوام بحث می کردیم سر عملکرد سیستم و نظام اسلامی و نقاط ضعف
    خوب تو سیستم ما نقاط ضعف زیادی وجود داره
    ایشون معتقد بودن به دلیل همین نقاط ضعف و فساد و وجود افرادی که ظاهر دینی دارند ولی اخلاق و عدالت ندارند مردم خیلی از دین زده شدن و اگر انقلاب دیگری رخ بده و حکومتی سر کار بیاد کاملا لاییک خواهد بود!
    ایشون همچنین می گفتن که نظر آیت الله بروجردی این بوده که ما نباید حکومت دینی تشکیل بدیم چون مردمو از دین زده می کنیم!
    راه حلشون هم این بود که دین باید از سیاست جدا باشه و یک حکومت کاملا قانون مند تشکیل بشه!
    ایشون از قوه ی قضاییه هم شدیدا انتقاد داشتن و معتقد بودن عملکرد ضعیف یک آیت الله که در راس این قوه هست تاثیر خیلی منفی روی نگاه مردم نسبت به دین داره
    و این که الناس علی دین ملوکهم
    و وقتی حاکمان دروغ می گن و ظلم می کنن و دزدی می کنن مردم هم به اونها نگاه می کنن و .........
    و این که دین رو فقط یک معصوم می تونه درست اجراش کنه

یه نکته ی دیگه ام که ایشون گفتن اینه که سیستم اطلاعات ما از موساد قوی تره چرا مدیران نالایق و فاسد رو حذف نمی کنن تا افراد شایسته و درستکار پست ها رو در دست بگیرن؟؟

می گفتن امام علی فرمودن که اگه در منطقه ی تحت حکومت من پر کاهی جا به جا بشه مسئولش من هستم!
    حالا مسئول این مشکلاتی که تو کشور هست و فشاری که به مردم میاد کیه؟؟
    امام علی(علیه السلام) فرمودن اگه بیت المال در کابین زنان شما باشه من ازتون پسش می گیرم ولی در نظام ما به دلیل مصلحت با بعضی مسایل و افراد برخورد نمی شه و رهبری فرمودن که حفظ مصلحت نظام از اوجب واجباته!(یعنی برخورد با مفاسد فدای مصلحت نظام داره میشه!) خیلی از این قضیه شاکی بودن که ایشون فرمودن اون قضیه ی سه میلیارد رو زیاد تو بوق و کرنا نکنید ...

حالا میشه لطفا جواب سوالات ایشون رو بدین
    و این سوال که وقتی ما معصوم نیستیم و داشتن یک حکومت اسلامی هم کار بسیار سختی هست آیا لازمه که ما حتما حکومت اسلامی داشته باشیم؟
    ( فقط لطفا کسانی که دشمنی با نظام دارن و ... توهین نکنند و بی منطق نظر ندن!)
    منتظر جواب کارشناسان محترم هستم.
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۷/۲۸ در ساعت ۰۲:۲۸
    خدا جبران تمام نداشته هاست ...

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    ....
    نوشته
    123
    حضور
    27 روز 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    597

یه نکته ام اضافه کنم که احادیثی که ذکر کردم نقل به مضمون هستن!

5. صلوات ها 3

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

آیا جدایی دین از سیاست برای زده نشدن مردم از دین کار درستی است؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

7. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3967

حکومت اسلامی

نقل قول نوشته اصلی توسط عشق طوفان نمایش پست ها
    سلام
    با یکی از اقوام بحث می کردیم سر عملکرد سیستم و نظام اسلامی و نقاط ضعف
    خوب تو سیستم ما نقاط ضعف زیادی وجود داره
    ایشون معتقد بودن به دلیل همین نقاط ضعف و فساد و وجود افرادی که ظاهر دینی دارند ولی اخلاق و عدالت ندارند مردم خیلی از دین زده شدن و اگر انقلاب دیگری رخ بده و حکومتی سر کار بیاد کاملا لاییک خواهد بود!
    ایشون همچنین می گفتن که نظر آیت الله بروجردی این بوده که ما نباید حکومت دینی تشکیل بدیم چون مردمو از دین زده می کنیم!
    راه حلشون هم این بود که دین باید از سیاست جدا باشه و یک حکومت کاملا قانون مند تشکیل بشه!
    ایشون از قوه ی قضاییه هم شدیدا انتقاد داشتن و معتقد بودن عملکرد ضعیف یک آیت الله که در راس این قوه هست تاثیر خیلی منفی روی نگاه مردم نسبت به دین داره
    و این که الناس علی دین ملوکهم
    و وقتی حاکمان دروغ می گن و ظلم می کنن و دزدی می کنن مردم هم به اونها نگاه می کنن و .........
    و این که دین رو فقط یک معصوم می تونه درست اجراش کنه

یه نکته ی دیگه ام که ایشون گفتن اینه که سیستم اطلاعات ما از موساد قوی تره چرا مدیران نالایق و فاسد رو حذف نمی کنن تا افراد شایسته و درستکار پست ها رو در دست بگیرن؟؟

می گفتن امام علی فرمودن که اگه در منطقه ی تحت حکومت من پر کاهی جا به جا بشه مسئولش من هستم!
    حالا مسئول این مشکلاتی که تو کشور هست و فشاری که به مردم میاد کیه؟؟
    امام علی(علیه السلام) فرمودن اگه بیت المال در کابین زنان شما باشه من ازتون پسش می گیرم ولی در نظام ما به دلیل مصلحت با بعضی مسایل و افراد برخورد نمی شه و رهبری فرمودن که حفظ مصلحت نظام از اوجب واجباته!(یعنی برخورد با مفاسد فدای مصلحت نظام داره میشه!) خیلی از این قضیه شاکی بودن که ایشون فرمودن اون قضیه ی سه میلیارد رو زیاد تو بوق و کرنا نکنید ...

حالا میشه لطفا جواب سوالات ایشون رو بدین
    و این سوال که وقتی ما معصوم نیستیم و داشتن یک حکومت اسلامی هم کار بسیار سختی هست آیا لازمه که ما حتما حکومت اسلامی داشته باشیم؟
    ( فقط لطفا کسانی که دشمنی با نظام دارن و ... توهین نکنند و بی منطق نظر ندن!)
    منتظر جواب کارشناسان محترم هستم.

با سلام خدمت شما دوست گرامی
    مطالب مختلفی مطرح کردید که برخی از آنها جنبه مقدماتی و حاشیه ای داشت و از این رو به سوال اصلی شما می پردازم که آیا جدایی دین از سیاست به نفع دین نیست؟ در پاسخ به این سوال به چند مطلب باید توجه کرد:

• نخست نگاه ما به دین و توقع ما از دین باید مشخص شود. آیا نگاه ما به دین، نگاه به معارفی است که تنها ساحت بین انسان و خدا را پوشش می دهد یا اینکه از نظر ما، دین برای دیگر ساحت های بشری من جمله ساحت اجتماعی، برنامه دارد؟ از نگاه طرفداران حکومت دینی، دین برای ساحت های اجتماعی نیز برنامه دارد و گواه این مطلب نیز احکام اجتماعی ای است که در قرآن و روایات بیان شده است. در این زمینه الگوهایی مانند حکومت پیامبر(ص) و نیز حکومت حضرت علی (ع) نیز وجود دارد.

• مسئله دیگری که وجود دارد خواست مردم است. آیا مردم خواهان حکومت دینی هستند یا خیر؟ به عبارت دیگر آیا مردم خواهان آن هستند که جامعه شان بر اساس قوانین اسلامی اداره شود؟ طبق انتخاباتی که در مورد نوع حکومت و قانون اساسی پس از انقلاب انجام شد و نیز انتخاباتی که تقریبا هر سال یا دو سال یکبار انجام می شود که بر اساس همان قانون اساسی است، می توان گفت مردم همچنان خواهان اداره جامعه بر اساس قوانین اسلامی هستند. زمانی که چنین خواستی از سوی مردم وجود دارد و دین اسلام نیز چنین آموزه هایی داشته باشد، هم متقضی تشکیل حکومت اسلامی وجود دارد و هم مانع برای تشکیل آن بر طرف می شود.

• مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است که در اجرای و پیاده کردن حکومت اسلامی، اشکالاتی پدید بیاید. ممکن است در برخی از قسمت ها تخلفاتی صورت بگیرد. ممکن است در برخی موارد اشتباهاتی در فهم دیدگاه اسلام رخ دهد. و مسائل دیگری از این دست که باید سعی در اصلاح و پیشگیری آنها شود ولی این مسائل نباید مانع از تشکیل حکومت اسلامی شود، حکومتی که با توجه به دو مطلب قبل، باید محقق شود. باید توجه داشت که هر حکومتی (سکولار)که تشکیل شود، نیز دارای معایبی خواهد بود و البته حکومت دینی باید معایب کمتری داشته باشد ولی اگر نگاه مطلق گرا را کنار بگذاریم و به طور نسبی نگاه کنیم، می توانیم ادعا کنیم که حکومت دینی به طور نسبی از حکومت غیر دینی بهتر است و ارزش های دینی موجب می شود که اموری چون عدالت و ارزش های اخلاقی رواج بیشتری در جامعه داشته باشند (هرچند که همان طور که اشاره شد، ممکن است تخلفاتی هم در برخی بخش ها صورت بگیرد که باید اصلاح شود.)

• با توجه به مطالب بیان شده، اصل تشکیل حکومت اسلامی لازم است و باید سعی شود تا با اصلاح اشتباهات و به حداقل رساندن آنها، چهره ی مناسبی از اسلام ارائه کرد و از مشکلاتی که بیان کردید، جلوگیری نمود.

موفق باشید

• برای مطالعه بیشتری به کتاب حکومت اسلامی اثر احمد واعظی مراجعه فرمایید.

9. صلوات ها 8

نوشته
    809
    حضور
    33 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

اين مسئولين رو همين مردم انتخاب كردند بايد پاي انتخابشون هم بيايستند.
    بايد مسئوليني رو انتخاب ميكردن كه اعتقاد كامل به اجراي احكام اسلام داشته باشن.
    حالا اگه حكومت سكولار باشه چطور احكام دين اجرا ميشه؟فقط احكام فردي كه نيست.
    حكومت سكولار باشه براي رسيدن به هدفش هركاري ميكنه و اين با مكارم اخلاق در تضاد هست.
    چطور جامعه اي با سياست هاي كثيف ماكياوليسم ميتونه به بهشت بره؟
    وآيا عموم مردم ظرفيت پذيرش قضاوت عادلانه رو دارند؟

شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

11. صلوات ها 4

نوشته
    82
    حضور
    2 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    136

رسول اكرم (ص) مى‏ فرمايد: « فقها امين و مورد اعتماد پيامبرانند تا هنگامى كه وارد دنيا نشده باشند. گفته شد: اى پيغمبر خدا، وارد شدنشان به دنيا چيست؟. فرمود: پيروى كردن قدرت حاكمه. بنا براين اگر چنان كردند، بايستى از آنها بر دينتان بترسيد و پرهيز كنيد (160: ولایت فقیه، ص69-74)

به نقل از: http://golestane.net/showthread.php?tid=51836&page=2

13. صلوات ها 4

علاقه
    الکترونیک . کامپیوتر . طراحی صنعتی
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

من که از حکومت اسلامی فقط 2 تا چیز دارم میبینم .
    1- بدبختیم و بیچاره هستیم . چون داریم به غزه کمک میکنیم .
    2- حجابتون رو رعایت کنین چون حکومتمون اسلامی هست .

بعضی چیزها هم که دیگه داره خنده دار میشه ...
    1- بانکداری اسلامی
    2- جمع آوری خمس و زکات
    3- مقابله با مفاسد اقتصادی و زیر میزی و ...
    4- مقابله با مفاسد اجتماعی ...

و ...

فکر میکنم اگر غزه و حجاب وجود نداشت ... حکومت اسلامی در ایران مفهومی نداشت .

15. صلوات ها 4

نوشته
    82
    حضور
    2 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط الهه خشم نمایش پست ها
    .
    2
    این جمله یعنی چی؟
    چه ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    پیامبر (ص) : هر كس نداي استغاثه‌ مسلماني را بشنود و به فرياد او نرسد، مسلمان نيست.

17. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3967

نقل قول نوشته اصلی توسط الهه خشم نمایش پست ها
    من که از حکومت اسلامی فقط 2 تا چیز دارم میبینم .
    2- حجابتون رو رعایت کنین چون حکومتمون اسلامی هست .

بعضی چیزها هم که دیگه داره خنده دار میشه ...
    1- بانکداری اسلامی
    2- جمع آوری خمس و زکات
    3- مقابله با مفاسد اقتصادی و زیر میزی و ...
    4- مقابله با مفاسد اجتماعی ...

و ...

فکر میکنم اگر غزه و حجاب وجود نداشت ... حکومت اسلامی در ایران مفهومی نداشت .

سه مطلب:

- بنده انکار نمی کنم که در شرایط موجود، اشکالاتی وجود دارد و در پاسخ قبلی هم عرض شد که باید سعی شود که این اشکالات بر طرف شود.
    باید به این نکته توجه کنیم که صرف اضافه کردن پسوند اسلامی به یک حکومت باعث اوج گیری آن نمی شود بلکه باید بر طبق ارزش ها و آموزه های اسلامی عمل شود و صرف سخن و حرف باعث پیشرفت نمی شود و مشکلات با تلاش و کوشش همگانی بر طرف می شود.

- البته از سوی دیگر، امکانات و توانایی ها و دست آوردهایی که امروز به دست آوردیم را نیز نباید فراموش کنیم. این بحث که خود مسئله مفصلی است، فعلا نیازی به مطرح شدن ندارد ولی اگر دوران اسلامی را با ما قبل آن بررسی کنیم، در بسیاری از زمینه ها تفاوت های قابل توجهی مشاهده خواهیم کرد، تفاوت هایی که بر ناظر منصف پوشیده نیست.

- برخی مواردی هم که مطرح کردید، هرکدام نیاز به بررسی مجزا دارد، مثلا بحث حجاب، بحث غزه و ... هر کدام بحث مفصل مجزایی نیاز دارد تا به این نتیجه برسیم که آیا رعایت آنها درست است یا خیر؟ اگر واقعا در پی به نتیجه رسیدن در هرکدام از مطالبی که گفتید هستید، می توانید به صورت مستقل آنها را در قالب سوالی مجزا مطرح کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

موفق باشید

19. صلوات ها 5

علاقه
    ....
    نوشته
    123
    حضور
    27 روز 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    597

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها

مطالب مختلفی مطرح کردید که برخی از آنها جنبه مقدماتی و حاشیه ای داشت و از این رو به سوال اصلی شما می پردازم که آیا جدایی دین از سیاست به نفع دین نیست؟ در پاسخ به این سوال به چند مطلب باید توجه کرد:

• نخست نگاه ما به دین و توقع ما از دین باید مشخص شود. آیا نگاه ما به دین، نگاه به معارفی است که تنها ساحت بین انسان و خدا را پوشش می دهد یا اینکه از نظر ما، دین برای دیگر ساحت های بشری من جمله ساحت اجتماعی، برنامه دارد؟ از نگاه طرفداران حکومت دینی، دین برای ساحت های اجتماعی نیز برنامه دارد و گواه این مطلب نیز احکام اجتماعی ای است که در قرآن و روایات بیان شده است. در این زمینه الگوهایی مانند حکومت پیامبر(ص) و نیز حکومت حضرت علی (ع) نیز وجود دارد.

• مسئله دیگری که وجود دارد خواست مردم است. آیا مردم خواهان حکومت دینی هستند یا خیر؟ به عبارت دیگر آیا مردم خواهان آن هستند که جامعه شان بر اساس قوانین اسلامی اداره شود؟ طبق انتخاباتی که در مورد نوع حکومت و قانون اساسی پس از انقلاب انجام شد و نیز انتخاباتی که تقریبا هر سال یا دو سال یکبار انجام می شود که بر اساس همان قانون اساسی است، می توان گفت مردم همچنان خواهان اداره جامعه بر اساس قوانین اسلامی هستند. زمانی که چنین خواستی از سوی مردم وجود دارد و دین اسلام نیز چنین آموزه هایی داشته باشد، هم متقضی تشکیل حکومت اسلامی وجود دارد و هم مانع برای تشکیل آن بر طرف می شود.

• مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است که در اجرای و پیاده کردن حکومت اسلامی، اشکالاتی پدید بیاید. ممکن است در برخی از قسمت ها تخلفاتی صورت بگیرد. ممکن است در برخی موارد اشتباهاتی در فهم دیدگاه اسلام رخ دهد. و مسائل دیگری از این دست که باید سعی در اصلاح و پیشگیری آنها شود ولی این مسائل نباید مانع از تشکیل حکومت اسلامی شود، حکومتی که با توجه به دو مطلب قبل، باید محقق شود. باید توجه داشت که هر حکومتی (سکولار)که تشکیل شود، نیز دارای معایبی خواهد بود و البته حکومت دینی باید معایب کمتری داشته باشد ولی اگر نگاه مطلق گرا را کنار بگذاریم و به طور نسبی نگاه کنیم، می توانیم ادعا کنیم که حکومت دینی به طور نسبی از حکومت غیر دینی بهتر است و ارزش های دینی موجب می شود که اموری چون عدالت و ارزش های اخلاقی رواج بیشتری در جامعه داشته باشند (هرچند که همان طور که اشاره شد، ممکن است تخلفاتی هم در برخی بخش ها صورت بگیرد که باید اصلاح شود.)

• با توجه به مطالب بیان شده، اصل تشکیل حکومت اسلامی لازم است و باید سعی شود تا با اصلاح اشتباهات و به حداقل رساندن آنها، چهره ی مناسبی از اسلام ارائه کرد و از مشکلاتی که بیان کردید، جلوگیری نمود.

موفق باشید

• برای مطالعه بیشتری به کتاب حکومت اسلامی اثر احمد واعظی مراجعه فرمایید.
    سلام

جناب کارشناس یعنی در واقع شما دارید می گید که اصلا مساله این نیست که تشکیل حکومت اسلامی به نفع دین هست یا نه مساله سر اینه که تا وقتی مردم خواستار حکومت دینی هستن این حکومت باید وجود داشته باشه. درسته؟؟

یه نکته ی دیگه این که بحث ایشون سر عملکرد مسئولین و حکومت هست و خیلی به این مساله انتقاد دارن! لطفا یه بار دیگه مسائلی که مطرح کردنو مطالعه کنید.

ولی اگر نگاه مطلق گرا را کنار بگذاریم و به طور نسبی نگاه کنیم، می توانیم ادعا کنیم که حکومت دینی به طور نسبی از حکومت غیر دینی بهتر است و ارزش های دینی موجب می شود که اموری چون عدالت و ارزش های اخلاقی رواج بیشتری در جامعه داشته باشند
    پس جناب کارشناس علت این که حکومت ما در برقراری عدالت انقدر ضعف داره چیه؟ ( با این مطلب موافقید؟)
    انتقاد اصلی ایشون و خیلی از افراد دیگه سر همین مساله است!
    متاسفانه رشوه، پارتی بازی سوء استفاده از قدرت و مسائلی از این دست وجود داره

آیا واقعا تو این نظام اجرای عدالت داره فدای مصلحت حفظ کردن این نظام میشه؟
    ویرایش توسط عشق طوفان : ۱۳۹۳/۰۵/۲۲ در ساعت ۲۱:۱۷

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)