جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: 48 نرم‌افزار اسلامى به زبان عربى تولید شد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,514
  حضور
  167 روز 17 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  625
  آپلود
  104
  گالری
  1630
  صلوات
  94591

  48 نرم‌افزار اسلامى به زبان عربى تولید شد
  48 نرم‌افزار اسلامى به زبان عربى تولید شد

  به همت مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى
  48 نرم‌افزار اسلامى به زبان عربى تولید شد
  48 عنوان نرم‌افزار و سى‌دى صوتى از سوى مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى به زبان عربى تولید شده است.


  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى در گفت‌و‌گو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به تاریخچه تأسیس این مؤسسه عنوان کرد: در سال 1378 این مؤسسه توسط آیة‌‌اللّه آل‌راضى از اساتید حوزه علمیه قم و نجف اشرف پایه‌گذارى شد. ایشان بعد از سقوط صدام به عراق عزیمت کرد و اکنون در شهر نجف به تدریس دروس خارج اشتغال دارد.

  حجة‌‌الاسلام محمد قوچانى اساس و هدف تأسیس این مرکز را پاسخ‌گویى به نیاز شیعیان در کشورهاى عربى دانست و افزود: از خانواده‌هاى شیعیان در کشور‌هاى عربى و حاشیه خلیج فارس و با تعاملى که با مردم و روحانیون سرشناس در کشورهاى عراق، بحرین، قطر، لبنان، سوریه و عربستان داریم نیازسنجى کرده و بر اساس نیاز‌ها، نرم‌افزارهاى کامپیوترى در موضوعات مختلف تولید مى‌کنیم، هرچند نیاز به تولید نرم‌افزار براى ترویج فرهنگ شیعى در کشور عراق بیشتر احساس مى‌شود.

  وى گفت: این نرم‌افزار‌ها منطقه‌اى نیست و مساحت مشترکى از فرهنگ شیعى در میان عرب‌زبانان سراسر دنیا را شامل مى‌شود.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى ادامه داد: فراوانى نرم‌افزار‌هاى اسلامى اهل‌تسنن به‌خصوص تبلیغات گسترده وهابیون، خلاء کمبود نرم‌افزار‌هاى شیعى ـ عربى را به وضوح نشان مى‌داد، لذا این مؤسسه با تولید نرم‌افزارهاى اسلامى ـ شیعى و تأمین نیاز خانواده‌هاى عرب‌زبان، در حد توان خلاء موجود را کمتر نمود.

  وى گفت: تا قبل از فعالیت‌هاى این مؤسسه، فروشگاه‌هاى عربى مملو از نرم‌افزار‌هاى گوناگون از مذاهب اهل‌سنت و وهابیت بود و در این میان خبرى از محصولات فرهنگى شیعى نبود و خانواده‌ها در تربیت فرزندان و آشنایى آن‌ها با مفاهیم و معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام دچار مشکل بودند.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى افزود: متون دینى در مدارس کشورهاى عربى بر اساس آموزه‌هاى اهل‌سنت است، لذا این مؤسسه در صدد تولید نرم‌افزار‌هاى شیعى برآمد تا خانواده‌ها در ترویج و آموزش معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام از این نرم‌افزارها استفاده کنند.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى تصریح کرد: تولیدات در 3 بخش نرم‌افزار،‌ VCD‌ و برنامه‌هاى صوتى است که بر اساس نیاز مردم توزیع مى‌شود‌.

  وى به برخى از محصولات این مؤسسه اشاره و عنوان کرد: سى‌دى صوتى «الموسوعة الادعیة و الزیارات» در 8 سى‌دى شامل زیارت عاشورا و سایر ادعیه، سى‌دى صوتى «الصحیفة السجادیه» در 8 سى‌دى، سى‌دى صوتى خطبه‌هاى نهج‌البلاغه که توسط مجریان شبکه العالم ضبط شده است.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى ادامه داد: از جمله درخواست‌هاى خانواده‌ها تولید مجموعه «الغدیر» براى آشنایى آنها به ویژه جوانان شیعى با این مجموعه ارزشمند است که در این مجموعه، واقعه غدیرخم و اهمیت و جایگاه آن در قرآن و روایات و کلمات بزرگان مورد بررسى قرار گرفته است. چگونگى رخ‌داد این روى‌داد و مناظراتى که بزرگان در این زمینه انجام داده‌اند، در این مجموعه گردآورى شده است.

  وى افزود: نرم‌افزار «الغدیر» از نظر علمى و پژوهشى بسیار دقیق و تخصصى است، ولى در کنار بخش‌هاى تخصصى، بخشى ویژه کودکان طراحى شده که در آن روى‌داد غدیر با نقاشى‌هاى زیبا و کودکانه به آنها آموزش داده مى‌شود و داستان‌ها، سؤالات و سرگرمى‌هاى متنوعى براى آشنایى بیشتر کودکان و تثبیت این واقعه بزرگ تاریخى در اذهان آنها طراحى شده است.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى خاطرنشان کرد: در همه نرم‌افزار‌ها ابعاد علمى و پژوهشى با دقت بسیار طراحى شده و امکانات خوبى براى محققین و پژوهشگران جوان در راستاى آشنایى با فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام فراهم شده است و آیة‌‌اللّه آل‌راضى شخصاً بر آن نظارت و اشراف دارد. وى به ابعاد دیگر این محصولات اشاره کرد و گفت: بخش‌هاى کودکان و نوجوانان در اکثر محصولات طراحى شده و اصولاً اساس طراحى این نرم‌افزار‌ها به گونه‌اى است که تمامى اقشار در هر گروه سنى بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى ادامه داد: نرم‌افزار «الصحابة و التابعین» از دیگر نرم افزارهاى شیعى ـ عربى است که با هدف آشنایى با سرگذشت اصحاب راستین پیامبر و اهل‌بیت علیهم‌السلام و معرفى زندگى‌نامه شخصیت‌هاى بزرگى چون ابوذر، سلمان، عماریاسر، بلال و سایر یاران و اصحاب واقعى اهل‌بیت علیهم‌السلام تولید شده است.

  وى بیان داشت: نرم‌افزار «المعصومین» پیرامون زندگانى 14 معصوم علیهم‌السلام و در زمینه حوادث، داستان‌ها و زندگى‌نامه، احادیث مربوط به آنها، سخنرانى بزرگان درباره ائمه علیهم‌السلام به زبان عربى، زیارت‌هاى وارده و سوال و جواب ویژه جوانان درباره اهل‌بیت علیهم‌السلام طراحى شده است.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى ادامه داد: نرم‌افزار «نهج‌البلاغه» یکى از بهترین نرم‌افزارهاى این مؤسسه است که از نظر فنى، طراحى آن دو سال به طول انجامید و شروح نهج‌البلاغه، ابعاد شخصیتى و زندگى‌نامه امام على علیه‌السلام و خطبه‌هاى آن حضرت به صورت صوتى در آن گنجانده شده است.

  وى افزود: نرم‌افزار «الصلاة» با هدف آموزش نماز، وضو و غسل، بر اساس نیاز خانواده‌هاى شیعى تولید شده و علاوه بر احکام و موضوعات علمى، سرگرمى و داستان‌ها و سرود‌هایى درباره نماز تولید شده است.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى گفت: هم‌چنین آموزش نماز، حج و سایر احکام شرعى در قالب فیلم تولید شده که تدوین آن دو سال به طول انجامید. وى ادامه داد: نرم‌افزارى که براى حج طراحى شده، محصول کاملى است که بر اساس مذهب تشیع به بیان فلسفه حج، فضائل و تاریخ مکه و مدینه، آداب و اعمال حج و عمره به صورت سؤال و جواب مى‌پردازد و بر اساس فتاواى سه مرجع عالى‌قدر امام خمینى و آیات عظام خویى و سیستانى گردآورى شده است.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى تصریح کرد: نرم‌افزارهاى اخلاقى، آداب معاشرت در فرهنگ غنى شیعى، آداب سفر، رفاقت و همسردارى، به صورت انیمیشن براى اولین‌بار بین علاقه‌مندان توزیع مى‌شود. این نرم‌افزارها در کشور‌هاى عربى به قیمت ثابت به فروش مى‌رسد و سالانه 2 هزار تا 3 هزار سى‌دى توزیع مى‌شود.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى ادامه داد: در نرم‌افزارهاى اخیر، مطالب انگلیسى نیز طراحى شده تا نیاز اروپاییان و آمریکایى‌ها به این نرم‌افزار تأمین شود.

  وى جایگاه استفاده از نرم‌افزار‌هاى کامپیوترى در میان کشور‌هاى عربى را خوب توصیف کرده و بیان داشت: استفاده از نرم‌افزار‌هاى کامپیوترى با توجه به رشد بسیار سریع اینترنت و فروشگاه‌هاى الکترونیکى، هنوز در میان کشور‌هاى عربى جایگاه خود را حفظ کرده است.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى به اولین تولیدات این مؤسسه اشاره کرد و اظهار داشت: نخستین کارى که این مؤسسه انجام داد، تولید نرم‌افزار فقه در 3 طرح به نام فقه امام خمینى و فقه آیات عظام خویى و سیستانى بود که مسایل شرعى در توضیح‌المسایل این سه مرجع عالى‌قدر را به صورت سؤال و جواب استخراج کرده و به عربى روان و آسان براى خانواده‌ها تألیف و تدوین نمود تا راحت‌‌تر با مسایل فقهى ارتباط برقرار کنند.

  وى افزود: در این نرم‌افزار عبادات به صورت کامل تدوین شده و نود درصد معاملات نیز وارد شده که در حال تکمیل است.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى به گروه‌هاى فعال در این مؤسسه اشاره کرد و گفت: 30 نفر از محققین حوزه براى تدوین نرم‌افزارهاى اطلاعات عمومى، تاریخ، معارف اسلامى، عقاید و کلام، با این مؤسسه همکارى مى‌کنند.

  وى به ارزشمند‌ترین تولید نرم‌افزارى این مؤسسه اشاره کرد و بیان داشت: براى عامه مردم، نرم‌افزار «الصلاة» با ارزشمند‌ترین تولید این مؤسسه است چون آموزش نماز، مورد نیاز واقعى کشورهاى خلیج فارس است، زیرا وهابیت در این زمینه علیه تشیع عمل مى‌کنند و خانواده‌ها نیاز شدید به این معارف دارند.

  وى با اشاره به برخورد خشونت‌آمیز دولت‌‌هاى اسلامى با معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام اضافه کرد: در زمینه توزیع نیز بسیار مشکل داریم، زیرا بسیارى از نرم‌افزار‌ها از سوى دولت‌هاى عربى مصادره، شکسته و یا ارجاع مى‌شود و در این زمینه به‌ویژه با کشور عربستان مشکلات زیادى داریم و هنوز نتوانستیم نرم‌افزارى به این کشور صادر کنیم.

  حجة‌‌الاسلام قوچانى تصریح کرد: در کشور‌هاى امارات، بحرین و قطر نیز بسیارى از نرم‌افزار‌ها مصادره شده است و به مشکلات زیادى برخورده‌ایم و حتى خسارت‌ها را هم نمى‌دهند!

  وى گفت: بیشترین نفوذ نرم‌افزارها در کشور عراق و سوریه است و بیشترین فروش در کشور عراق بوده است.

  مدیر مؤسسه دایرة‌المعارف کامپیوترى علوم اسلامى در پایان خاطرنشان کرد: تعاملات این مؤسسه با سایر مؤسسات فرهنگى بسیار خوب است و با مراکز شیعى در کشورهاى مختلف در ارتباط هستیم و تعامل فرهنگى داریم و افق پیش‌روى این مؤسسه بسیار امیدوار‌کننده است و در آینده قدم‌هاى بلندى خواهیم برداشت.

  منبع: افق حوزه

 2. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود