منبع اين حديث؟: جلوي كسي، كسي را تعريف نكنيد

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منبع اين حديث؟: جلوي كسي، كسي را تعريف نكنيد

با عرض سلام

آقاي پناهيان در يك سخنراني يك حديثي نقل مي‌كند كه من دنبال منبع و متن اصلي آن هستم:

" اسلام مي‌فرمايد: جلوي كسي، كسي را تعريف نكنيد، اگر كسي را جلوي اون تعريف بكني او را به قتل رسانده‌اي."

براي دانلود اين سخنراني كوتاه، از اين لينك استفاده نمائيد. (دقيقه 6:20)
من مي‌خواهم بدانم اولاً اين حدث از كيست؟ و دوماً متن اصلي آن چيست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

تعر یف(افراطی) نمودن از فرد برای او هلاکتی است که نجات از آن برای هر کس ممکن نیست . حضرت علی علیه‏ السلام می‏ فرمایند : «آن کس که تو راستود همانا تو را سر برید» .(۱)

پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله نیز در حدیثی می فرمایند : «هنگامی که برادرت را در مقابلش می‏ستایی مثل این است که تیغ بر گلویش می‏کشی .»(۲)

و نیز : «اگر کسی با چاقوی بُرنده به سراغ شخصی برود بهتر از آن است که او رادر مقابلش ثنا گوید .»(۳)

منابع:

"۱": «من مدحک فقد ذبحک» ، میزان الحکمة ، ج۹ ، ص۸۳ ، حدیث ۱۸۲۸۳ .

"۲": «اذا مدحت اخاک فی وجهه فکانما امررت علی حلقه الموسی» ، میزان الحکمة ، ج۹ ، ص۸۳ ، حدیث ۱۸۲۸۲ .

"۳": «لومشی رجل الی رجل بسکین مرهف کان خیرا له من ان ثنی علیه فی وجهه» ، همان ، حدیث ۱۸۲۸۱ .

هر نوع تعریف باید مورد پسند طبقه‏ ى عاقل و ممتاز جامعه باشد. در نتیجه صداقت و پاى بندى به اصولى که تأمین کننده منافع واقعى مردم است، جاى خود را به تحسین مبالغه آمیز و در نهایت به چاپلوس می دهد. البته شیوه و شکل چاپلوسى متنوع و متعدد است. ممکن است به صورت‏هاى آشکار و پنهان صورت می گیرد .دادن القاب و عناوین جعلى و غیر واقعى و ستودن غلط آمیز طرف مقابل، یا افراد بالا دست تعریف و تمجید بی جا و دور از واقعیت افراد ، ابراز محبت بیش از حد از جمله شکل‏هاى چاپلوسى است که فرد را به سقوط می کشاند.

سلام جناب استاد

با توجه به مطالبی که در این قسمت فرمودید:

پیام;555039 نوشت:
تعر یف(افراطی) نمودن از فرد برای او هلاکتی است که نجات از آن برای هر کس ممکن نیست . حضرت علی علیه‏ السلام می‏ فرمایند : «آن کس که تو راستود همانا تو را سر برید» .(۱)

پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله نیز در حدیثی می فرمایند : «هنگامی که برادرت را در مقابلش می‏ستایی مثل این است که تیغ بر گلویش می‏کشی .»(۲)

و نیز : «اگر کسی با چاقوی بُرنده به سراغ شخصی برود بهتر از آن است که او رادر مقابلش ثنا گوید .»(۳)

برخی از اساتید ، در بین شاگرد هایشان ، نسبت به یکی از شاگردها نگاه متفاوتی دارند و همین باعث تعریف و تمجید توانایی های آن شاگرد توسط استاد در جمع شاگردان می شود

برخی از اساتید از این کار اهدافی را دنبال می کنند

به طور مثال: احتمال این وجود دارد که استاد با این کار سبب شکوفا تر شدن توانایی ها و استعداد های آن شاگرد خاص شود (گرچه باید به روحیات شاگرد توجه شود زیرا این امکان وجود دارد که این کار باعث ایجاد غرور در او شده و او را از حرکت باز دارد)

یا به فرض: استاد با این کار باعث می شود شاگردان دیگر تلاش و کوشش خود را بیشتر کنند تا مورد توجه و تقدیر قرار گیرند (گرچه باز هم باید به شرایط و روحیه تمام شاگردان توجه شود چون احتمال این وجود دارد که نسبت به آن شاگرد خاص حس تنفر در دل شان ایجاد شود)

سوال: آیا نکوهش این موضوع در کلام امامان معصوم :alayhe: دارای موارد استثنا می باشد؟

با تشکر از شما استاد گرامی :Gol:

درک قابلیت وشخصیت افراد ونیز شرایط فرد که با تعریف خویش موجب خود باوری واعتماد بنفس شده وتحریک به حرکت های بالاتر خواهد شد ویا باظرفیت محدود خویش باعث سقوط خود خواهد شد از اموری است گوینده باید بدان توجه داشته باشد والا همیشه تعریف برای همه افراد ودر همه شرایط یکسان نیست.

همانگونه که بیان شد تعریف نمودن بی حد واندازه ومتملقانه وخارج شدن از صداقت باعث می شود که در نتیجه صداقت و پاى بندى به اصولى که تأمین کننده منافع واقعى مردم است، جاى خود را به تحسین مبالغه آمیز و در نهایت به چاپلوس می دهد،که این باعث سقوط افراد است.

میخواستم بدونم یعنی اگر مثلا به کسی بگوییم خوشگلی,اشکال دارد؟مثلا مادر,پدر,خواهروبرادر,نمیدونم فامیل کسی که برای آدم عزیزه یا برعکس ما برای او عزیزیم تعریف از انها چه پیش خودشان ویا پشتشان اشکال دارد؟

سلام" احترام پدر ومادر وجایگاه آنها اقتضا میکنه با کلمات وجملات محبت آمیز ومحترمانه به تجلیل اونها بپردازیم ،درنهایت این سوال خود را از گروه اخلاق بپرسید. بنده از جهت روایی پاسخ سوالتون را خدمتتون عرض کردم.

ببخشید میخواستم بدونم کجا میتونم این سوالمو مطرح کنم که اساتید وکارشناسان اخلاق حضور داشته باشند؟

[="Arial"][="Navy"]

من یک نوجوانم...;558837 نوشت:
ببخشید میخواستم بدونم کجا میتونم این سوالمو مطرح کنم که اساتید وکارشناسان اخلاق حضور داشته باشند؟

به این لینک بروید :
http://www.askdin.com/forum428.html[/]

باتشکر از شما بزرگوار

موضوع قفل شده است