جمع بندی چرا چادری ها رنگ عوض کرده اند؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا چادری ها رنگ عوض کرده اند؟

عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان
یک مطلبی که چند وقتیه ذهنم رو مشغول کرده بود و دیروز تو یه تاپیک دیگه کمی سر اون بحث شد ولی چون مربوط به بحث نبود ادامه ندادیمش.
به خاطر همین گفتم بحث رو تو تاپیک مجزا مطرح کنم تا از نظرات دوستان بهرمند بشیم.
مطلبی که می خواستم بگم اینه که چرا در چند سال اخیر بسیاری از زنان چادری جامعه نیز به سمت مد و لباس های رنگارنگ گرایش پیدا کرده اند و چادر اونها دیگه از کاربرد اصلیش خارج شده و حتی خیلی هاشون چادر رو رو شونه هاشون میندازند و بعصی ها رو هم دیدم که چادرشون رو کمرشونه!
به نظر شما چه چیزی باعث میشه که یک خانم محجبه به این سمت گرایش پیدا کنه و اصولا چرا اینها دیگه از چادر استفاده می کنند؟ چون حس می کنم این کار به سخره گرفتن چادر هست.
از دوستان خواهش می کنم در بحث شرکت کنند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و تحیت
ضمن تشکر از این تاپیک خوبتان
به عرض می رساند؛
هر شخصی طبق مبانی و چارچوب فکری که برای خود معین کرده راه و روش زندگی خود را انتخاب می کند،(البته باید باورها را اصلاح کرد،تا رفتارها خوب و صحیح باشند)هر رفتاری که از انسان بروز پیدا می کند و یا هر نگرشی که انسان آن را اعلان می کند، پشتوانه اش یک ساختار فکری است که شخص به آن باور حتمی دارد.از این رو اگر کسی مرتکب کاری شد و هر چند آن کار اشتباه هم باشد ،به لحاظ اینکه چنین رفتاری از یک ساختارفکری و یا باور غلط (پذیرفته شده) نشات گرفته،لذا اصلاح آن کار دشوار خواهد بود.
این رفتاری که برخی از دختر خانم ها مرتکب چنین کار اشتباهی می شوند،اصل ریشه و عامل آن به همان ساختار فکری آنها مربوط می شود،که عوامل زیر در تشکیل باور غلط آنها می تواند موثر باشند:
1. عوامل محیطی:
عواملی مثل فرهنگ خانواده،بستگان،دوستان،محیط کار،محیط زندگی،محیط تحصیل می توانند در شکل گیری باورهای فرد موثر باشند،در حقیقت وقتی محیط آلوده باشد،می تواند برای برخی از افراد که مبانی فکری ضعیفی را دارند،تاثیر گذار باشند.
2. عدم آگاهی لازم:
گاهی برخی از افراد به دلیل عدم شناخت لازم،و یا درک اشتباه از چنین موضوعی دچار چنین رفتارهای سبک و اشتباهی می شوند.در حقیق معرفت لازم را ندارند و یا نمی خواهند بدانند و بهمند.
3. ضعف ایمان:
انسانی که اعتقاد و باور ندارد یا ضعیف است،خوب طبیعتا از هوی و هوس خود تبعیت می کند.این رفتارها هم تبعیت از هوی و هوس است.
4. الگو برداری نا صحیح:
افرادی هستند که بدون توجه به عواقب کار،تحت تاثیر افراد یا شخصیت هایی قرار می گیرند،لذا به خاطر همین مساله دچار خطا و اشتباه می شوند.
5. بی توجهی خانواده
خانواده با رعایت حریم ها و دادن بینش صحیح می تواند عامل مهمی در تقویت ومصونیت فکری و رفتاری باشد.گاها نتنها خانواده مانع نیست بلکه مشوق هم هستند،از این رو فرد مرتکب چنین خطا و اشتباهی می شود.
6. نقش بازار:
ترویج مدهای جلف و پوشش ها و لباس های ناجور نوعی حالت تحریک کننده را دارد.
7. فیلم ها و ر سانه :
تلقین افکارهای پلید واشتباه از سوی رسانه و فیلم ها(خصوصا از ماهواره ها)می تواند عامل موثری در گرایش فرد به سوی چنین رفتارهایی باشد.
8. همنشین ها و دوستان نا اهل
برخی از افراد به خاطر علاقه و محبت شدید جذب رفتار و شیوه افکاری دوستان خودان می شوند و همین مساله در صورتی که از دوستان نا اهل باشد چنین اتفاقی رخ می دهد.
9.خود نمایی:
برخی از این رفتارهابه خاطر خودنمایی و جلب توجه دیگران انجام می گیرد.
10. عدم تذکر
عدم تذکرهای بجا و مناسب واصولی همراه با معرفت دهی،شاید در تشدید چنین رفتاری موثر باشد.
............................
خلاصه:
بهترین روش تغییر دادن نگرشها و باز سازی افکار و باورهای غلط و تشویق و محبت به رفتارهای خوب و پسندیده از جانب افرادی که چنین موقعیت تاثیر گذاری را دارند،خصوصا رسانه،فیلم های آموزشی،کارگاههای تخصصی اموزشی،اعلام کردن عواقب چنین رفتارها از دیدگاه صاحب نظران،و برخورد مناسب مردم از چنین رفتارهایی با دادن تذکر های متین و مناسب و دلسوزانه و فرهنگ سازی و عوامل بازدارنده از مراکز ذی ربط و...می تواند در حل چنین مساله ای کارساز باشد.

نقل قول:
[=arial]به نظر شما چه چیزی باعث میشه که یک خانم محجبه به این سمت گرایش پیدا کنه

سلام

پاسخ واضحه ... اونایی که شما میگید ، محجبه نبودن و نیستن ... چادر پوشیدن بعضی ها ، یا با زور و اجباره یا نفعی براشون داره ...

اینا کسایی هستن که به اجبار خونوادهاشون چادر را انتخاب کردن.یه دختری بود تو یونی ما.مانتوش تا بالای کمرش بود.(هنوزم نمیدونم چجوری اینو راهش میدادن تو دانشگا)بعد ازدواج کرد.چادری شده بود.ولی خب چادرش مثل شنل زورو دورش بود.یه دختر دیگه هم از اونایی بود که .... ولی برای اینکه بگه من خوبم.و کسی شک نکنه چادری شده بود.اتفاقا محض اطلاع دوستان میگم:دخترایی که چادر میپوشن و ارایش میکنن یا همینجور که دوستمون گفت چادر را به سخره میگیرن 100 درجه بدتر از اونایی هستن که مانتو کوتاه میپوشن و ... .

[="Purple"]به نظرم مهم ترین عاملش تقلید کورکورانه و چشم وهم چشمی و البته خیلی وقتا نداشتن اعتقاد به چادره ...
کسی که چادر می پوشه باید قبول کنه حرمت داره و بعد حتما از یه کارایی هرچند موردعلاقه ش چشم پوشی میکنه واسه اعتقادش!
ولی وقتی دلایلی واسه پوشیدنش دارن که خب اصلا ربطی نداره همین اتفاق می افته دیگه !
مثلا یکی از دوستای من میگفت واسه اینکه قدم بلندتر به نظر میرسه با چادر! میخوام چادری بشم،حالا تیپش فشن بود!
یا کسایی که واسه اجبار خانواده هاشون چادری شدن یا کسایی که فکر میکنن باپوشیدنش کاراشون مخفی می مونه یا ....
در هرصورت اینا اصلا نفهمیدن چرا چادر می پوشن وگرنه با چادر انقدررر خودنمایی نمیکردن!
[/]

از نظر من كم شدن حيا دليل اصليش هست
خيلي ها ديگه اين كارها رو جز مصاديق حيا نميدونند اگه در موردش حرف بزني انگ خشك مقدس بهت مي چسبونن البته من با روي مد بودن و رنگي پوشيدن ( نه رنگ هاي جيغ ). موافقم به شرطي كه جلب توجه نشه خودم به اين دو مساله ( رنگ و مد ) اهميت ميدم واسه دل خودم :)))

سلام
کسی که بخاطر رضای خدا
چادربپوشه
و عاشق چادرش باشه
یه قرنم بگذره
عاشق چادرش میمونه
مد واسه اونیه که غافله و از اولشم پایبند و عاشق چادرش نبوده
و هرجا بقیه گفتن
جاش گذاشته....

*faezeh*;739373 نوشت:
سلام
کسی که بخاطر رضای خدا
چادربپوشه
و عاشق چادرش باشه
یه قرنم بگذره
عاشق چادرش میمونه
مد واسه اونیه که غافله و از اولشم پایبند و عاشق چادرش نبوده
و هرجا بقیه گفتن
جاش گذاشته....

اگه مدي خلاف شرع نباشه چه ايرادي داره ؟ مثل ساق دست گيپور كه مد شد ! مثل مدل هاي مختلف چادر كه مد شد ! مد هميشه بد نيست به شرط عدم جلب توجه!!!!!

بله درسته
منم منظورم اون بود:Cheshmak::ok:
اما ظاهر چادر که فرق نمیکنه
مثلا این کیلیپسا ....
یه مد مضخرفه که بعضی چادریا دارن:Moteajeb!::Narahat::Gig:

*faezeh*;739387 نوشت:
بله درسته
منم منظورم اون بود:Cheshmak::ok:
اما ظاهر چادر که فرق نمیکنه
مثلا این کیلیپسا ....
یه مد مضخرفه که بعضی چادریا دارن:Moteajeb!::Narahat::Gig:

خوشبختانه كليپس ها داره ازبين ميره خيلي مد وحشتناكي بود

بچه محله امام رضا;553812 نوشت:
[=arial]عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان
یک مطلبی که چند وقتیه ذهنم رو مشغول کرده بود و دیروز تو یه تاپیک دیگه کمی سر اون بحث شد ولی چون مربوط به بحث نبود ادامه ندادیمش.
به خاطر همین گفتم بحث رو تو تاپیک مجزا مطرح کنم تا از نظرات دوستان بهرمند بشیم.
مطلبی که می خواستم بگم اینه که چرا در چند سال اخیر بسیاری از زنان چادری جامعه نیز به سمت مد و لباس های رنگارنگ گرایش پیدا کرده اند و چادر اونها دیگه از کاربرد اصلیش خارج شده و حتی خیلی هاشون چادر رو رو شونه هاشون میندازند و بعصی ها رو هم دیدم که چادرشون رو کمرشونه!
به نظر شما چه چیزی باعث میشه که یک خانم محجبه به این سمت گرایش پیدا کنه و اصولا چرا اینها دیگه از چادر استفاده می کنند؟ چون حس می کنم این کار به سخره گرفتن چادر هست.
از دوستان خواهش می کنم در بحث شرکت کنند.

همون چیزی که باعث شده من به عنوان یک جوان، با پنج ماه پیشم زمین تا آسمون فرق کنم

اگر دیندار و معتقد باشی مردم آدم حسابت نمیکنن.

بهم خوابگاه نداده بودن و مجبور شدم چند روز تو اتاق بچه ها بمونم تا وضعیتم مشخص بشه. یه غلطی کردم و از مسئول خوابگاه حکم شرعی و قانونی موندن بدون اجازه در خوابگاه و استفاده از امکاناتش رو پرسیدم.
اونقدر به خاطر این کار مسخرم کردن که اگر از تهران تا کرج رو دنده عقب برم کسی بهم اینقدر ایراد نمیگیره.
هرچی که درباره ی غیرت، حیا، حق الناس میگم تا 1 ماه میشه مثل یه پتک که تو پیشونیم میزنن
از در اتاق وارد میشی یهو همه ساکت میشن انگار غریبه اومده.

هرجا که بری و حرف از مسایل دینی بزنی با " انزوا" طرفی.
صدقه ی سر بعضی ها، جواب همه ی منطقهام اینه ، مردا میگن اگه شماها خوب بودید که حکومتتون 3000میلیارد نمیدزدید. زن ها هم میگن: هزارتا چادری و بسیجی دیدیم که بدترین کارها رو میکنن.

همه ی اینایی هم که این حرفا رو میزنن میگم ما مسلمان و شیعه ی 12 امامی هستیم. حالا شما خوددانی.
من که یه مرد هستم و خدا برای روزای سخت خلقم کرده مثل موش تو سوراخ تقیه قایم شدم :makhfi: وای به حال اون دختر محجبه ی چادری

koosha;739441 نوشت:
همون چیزی که باعث شده من به عنوان یک جوان، با پنج ماه پیشم زمین تا آسمون فرق کنم

بهم خوابگاه نداده بودن و مجبور شدم چند روز تو اتاق بچه ها بمونم تا وضعیتم مشخص بشه. یه غلطی کردم و از مسئول خوابگاه حکم شرعی و قانونی موندن بدون اجازه در خوابگاه و استفاده از امکاناتش رو پرسیدم.
اونقدر به خاطر این کار مسخرم کردن که اگر از تهران تا کرج رو دنده عقب برم کسی بهم اینقدر ایراد نمیگیره.
هرچی که درباره ی غیرت، حیا، حق الناس میگم تا 1 ماه میشه مثل یه پتک که تو پیشونیم میزنن
به خیالم که همه چیز برای ازدواج در عرضه ی کار، پاکی، عفت، دوست داشتن وخداپرستی و مهر و وفا و صداقت خلاصه میشه اما وقتی رفتم خواستگاری فهمیدم همش در پول خلاصه میشه

صدقه ی سر بعضی ها، جواب همه ی منطقهام اینه ، مردا میگن اگه شماها خوب بودید که حکومتتون 3000میلیارد نمیدزدید. زن ها هم میگن: هزارتا چادری و بسیجی دیدیم که بدترین کارها رو میکنن.

همه ی اینایی هم که این حرفا رو میزنن میگم ما مسلمان و شیعه ی 12 امامی هستیم. حالا شما خوددانی.
من که یه مرد هستم و خدا برای روزای سخت خلقم کرده مثل موش تو سوراخ تقیه قایم شدم :makhfi: وای به حال اون دختر محجبه ی چادری

آنها برای چه کسی دینداری میکنند؟!؟خدا یا مردم
مگه با حرف مردم دیندار شدند که بخوان با حرف مردم عقیدشون رو عوض کنند؟
بنظرم طرز فکرشون رو باید عوض کنند...
ولی در کل :
هعی......

[="Arial Narrow"][="Indigo"]بنظرم اهمیت دادن به ظاهر و لباسای رنگی و شاد پوشیدن و این حرفا اصلا بد نیست برعکس اگه از خدا انسان رو دور نکنه و غرق دنیا نکنه خیلیم برای روحیه خوبه

ولی فقط به شرطی که این چیزا جلو محارم باشه نه نامحرم

اگه ما از خانمای چادری تو این سایت دفاع می کنیم منظورمون چادریای واقعی هستن نه اونایی که اگه چادر سر نکنن تازه کمتر جلب توجه می کنن

koosha;739441 نوشت:
من که یه مرد هستم و خدا برای روزای سخت خلقم کرده مثل موش تو سوراخ تقیه قایم شدم وای به حال اون دختر محجبه ی چادری

من این روزا فقط به یه چیزی رسیدم اینکه زندگی کوتاه تر از اونی هست که بخوایم بخاطر مردم زندگی ابدیمون رو نابود کنیم

سخته مخصوصا وقتی خیلی چیزا رو می بینی یا می شنوی ولی وقتی به این فک کنیم که تا بوده همین بوده، و هیچ کدوم از اون آدما دیگه نیستن و حالا دارن چجوری جواب خدا رو میدن و اینکه امام زمانمون(عج) جز ما شیعه ها کسی رو نداره این کارا، این چادر، این دفاع از دین و ... بنظر خیلی سخت نمیاد که هیچ خیلی هم کم میاد[/]

[="DarkSlateBlue"]

koosha;739441 نوشت:

به خیالم که همه چیز برای ازدواج در عرضه ی کار، پاکی، عفت، دوست داشتن وخداپرستی و مهر و وفا و صداقت خلاصه میشه اما وقتی رفتم خواستگاری فهمیدم همش در پول خلاصه میشه

سلام.
تقیه؟
مگه حکومت نظامیه؟ یا مگه اگر حرفتون رو بزنید اعدامتون میکنن؟
گفتید انزوا؟ یعنی دینت ارزشش از ۴تا بچه سوسول ک میخوای جذبت بشن کمتره؟
بابا بیخیال. ما هم داریم تو همین مملکت زندگی میکنیم تقیه مقیه هم نمیکنیم.
هرکیم ازمون خوشش نمیاد میگیم به جهنم. . . حتما لیاقت با ما چرخیدن رو نداره.

خلاصه اینکه رفتار مردم مجوزی برای اون دختر چادری نمیشه ک بخواد بد راه بره. . یعنی نه تنها مجوز نیست بلکه اصلا بهونه ی خوبی هم نیست. . .[/]

asad;739457 نوشت:
مگه حکومت نظامیه؟ یا مگه اگر حرفتون رو بزنید اعدامتون میکنن؟
گفتید انزوا؟ یعنی دینت ارزشش از ۴تا بچه سوسول ک میخوای جذبت بشن کمتره؟
بابا بیخیال. ما هم داریم تو همین مملکت زندگی میکنیم تقیه مقیه هم نمیکنیم.
هرکیم ازمون خوشش نمیاد میگیم به جهنم. . . حتما لیاقت با ما چرخیدن رو نداره.

نفست از جای گرم درمیاد برادر!!
من 4تا آدم درست و حسابی بیشتر ندیدم تو محیطی که هستم اونوقت شما از کجا میدونی که فقط 4تاشون سوسولن؟

[="DarkSlateBlue"]

koosha;739468 نوشت:
نفست از جای گرم درمیاد برادر!!
من 4تا آدم درست و حسابی بیشتر ندیدم تو محیطی که هستم اونوقت شما از کجا میدونی که فقط 4تاشون سوسولن؟

اصلا گیرم همشون ناحسابی.
بازم حرفام صادقه. . .
حتی اگر خونواده خود آدم هم از ما بدشون بیاد. . .
بازم حرف هم صادقه . . .[/]

باسلام
نظر شخصی میدم
با چادری بی چادر برخورد داشتم
خب خواهر من ب چادری که خوب سر نمیکنه چقدر تلاش کردی رفتاری داشته باشی که تاثیر بگیره از رفتار شما و متوجه اشتباهش بشه؟

رفتار ما چادرهای که میگیم میدونیم چرا چادر سر میکنیم و به اجبار نیست خیلی مهمه

یعنی چی خب ایشون برای بلند شدن قدش سر کرده نظر بنده اینه طوری رفتار نکنیم که از سر کردن چادر منصرف بشه چرا چون درست سر نکرده

دیدم دارم میگم انقدر ایراد میگیریم چرا اینطوری چرا اونطوری کل سر نمیکنه

بجای تشویق راهنمایی فقط ایراد میگیریم

پرسش:
می خواستم بپرسم، چرا در چند سال اخیر برخی از زنان چادری جامعه به سمت مد و لباس های رنگارنگ خیلی زننده، گرایش پیدا کرده اند و چادر آنها دیگر از کاربرد اصلیش خارج شده است؟

پاسخ:
هر شخصی طبق مبانی و چارچوب فکری که برای خود معین کرده راه و روش زندگی خود را انتخاب می کند، (البته باید باورها را اصلاح کرد، تا رفتارها خوب و صحیح باشند) هر رفتاری که از انسان بروز پیدا می کند و یا هر نگرشی که انسان آن را اعلان می کند، پشتوانه اش یک ساختار فکری است که شخص به آن باور حتمی دارد. از این رو اگر کسی مرتکب کاری شد و هر چند آن کار اشتباه هم باشد، به لحاظ اینکه چنین رفتاری از یک ساختار فکری و یا باور غلط (پذیرفته شده) نشات گرفته، لذا اصلاح آن کار دشوار خواهد بود.
این رفتاری که برخی از دختر خانم ها مرتکب چنین کار اشتباهی می شوند، اصل ریشه و عامل آن به همان ساختار فکری آنها مربوط می شود.

در یک آسیب شناسی می توان گفت:
1. عوامل محیطی:
عواملی مثل فرهنگ خانواده، بستگان، دوستان، محیط کار، محیط زندگی، محیط تحصیل می توانند در شکل گیری باورهای فرد موثر باشند، در حقیقت وقتی محیط آلوده باشد، می تواند برای برخی از افراد که مبانی فکری ضعیفی را دارند، تاثیر گذار باشند.

2. عدم آگاهی لازم:
گاهی برخی از افراد به دلیل عدم شناخت لازم، و یا درک اشتباه از چنین موضوعی دچار چنین رفتارهای سبک و اشتباهی می شوند. در حقیقت معرفت لازم را ندارند و یا نمی خواهند بدانند و بفهمند.

3. ضعف ایمان:
انسانی که اعتقاد و باور ندارد یا ضعیف است، خوب طبیعتا از هوی و هوس خود تبعیت می کند. این رفتارها هم تبعیت از هوی و هوس است.

4. الگو برداری ناصحیح:
افرادی هستند که بدون توجه به عواقب کار، تحت تاثیر افراد یا شخصیت هایی قرار می گیرند، لذا به خاطر همین مساله دچار خطا و اشتباه می شوند.

5. بی توجهی خانواده:
خانواده با رعایت حریم ها و دادن بینش صحیح می تواند عامل مهمی در تقویت و مصونیت فکری و رفتاری باشد. گاهی نه تنها خانواده مانع نیست بلکه مشوّق هم هستند، از این رو فرد مرتکب چنین خطا و اشتباهی می شود.

6. نقش بازار:
ترویج مدهای جلف و پوشش ها و لباس های ناجور نوعی حالت تحریک کننده را دارد.

7. فیلم ها و رسانه:
تلقین افکارهای پلید و اشتباه از سوی رسانه و فیلم ها (خصوصا از ماهواره ها) می تواند عامل موثری در گرایش فرد به سوی چنین رفتارهایی باشد.

8. همنشین ها و دوستان نا اهل:
برخی از افراد به خاطر علاقه و محبت شدید جذب رفتار و شیوه افکاری دوستان خودان می شوند و همین مسئله در صورتی که از دوستان نا اهل باشد چنین اتفاقی رخ می دهد.

9.خود نمایی:
برخی از این رفتارها به خاطر خودنمایی و جلب توجه دیگران انجام می گیرد.

10. عدم تذکر:
عدم تذکرهای بجا و مناسب و اصولی همراه با معرفت دهی، شاید در تشدید چنین رفتاری موثر باشد.

_ خلاصه:
بهترین روش تغییر دادن نگرش ها و باز سازی افکار و باورهای غلط و تشویق و محبت به رفتارهای خوب و پسندیده از جانب افرادی که چنین موقعیت تاثیر گذاری را دارند، خصوصا رسانه، فیلم های آموزشی، کارگاه های تخصصی آموزشی، اعلام کردن عواقب چنین رفتارها از دیدگاه صاحب نظران، و برخورد مناسب مردم از چنین رفتارهایی با دادن تذکرهای متین و مناسب و دلسوزانه و فرهنگ سازی و عوامل بازدارنده از مراکز ذی ربط و ... می تواند در حل چنین مسأله ای کارساز باشد.(1)

موضوع قفل شده است