صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گلچين توصيه هاي اخلاقي عرفاني امام خميني (ره)

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقه به شفا قطع نخاع هستم و 25 ساله هستم.
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

گلچين توصيه هاي اخلاقي عرفاني امام خميني (ره)

گلچين توصيه هاي اخلاقي عرفاني امام خميني (ره)
    در اين آشفته بازار زَر و زور دنيا پرستي، چراغ هاي هدايت براي همگان برافراشته شده است و براي سالكان حقيقت كه به دنبال درنورديدن حجابهاي دنيوي و نيل به مراتب قرب حق تعالي هستند، در پرتو قرآن كريم و روايات نوراني معصومين(عليهم السلام)، آموزه ها و دستورالعملهاي سلوكي بزرگان اهل معني و ملكوت و واصلان به كوي دوست، بهترين چراغ سعادت و نجات است. در اين ميان، توصيه ها و دستورالعمل هاي اخلاقي و عرفاني بزرگ واصل عصر حاضر حضرت امام خميني(رحمه الله عليه)كه در اين تاريك روزگاري كه حجابهاي وصول و لقاء در عين رهزني دير نفوذند، قيام لله و بالله را از بيت نفس آغاز كرد و با توفيق تام و تمام، مراتب عليين را در عالَم علم و معني و عمل پيمود و خطاب: «يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضيه مرضيه» را با دلي آرام پاسخ گفت، بهترين و مطمئن ترين صراط سالكان كوي يار است. اميد آنكه بخوانيم و بدانيم و در زمره مهاجران الي الله وارد شويم و در آن مقام قرب ملكوت بمانيم.«انشاءالله»

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. صلوات

3.  

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

وارستگي از تعلقات دنيا
    آنچه مايه نجات انسان ها و آرامش قلوب است، وارستگي و گسستگي از دنيا و تعلقات آن است كه با ذكر و ياد دائمي خداي تعالي حاصل شود. آنان كه درصدد برتريها به هر نحو هستند چه برتري در علوم حتي الهي آن يا در قدرت و شهرت و ثروت كوشش در افزايش رنج خود مي كنند.
    وارستگان از قيود مادي كه خود را از اين دام ابليس تا حدودي نجات داده اند در همين دنيا در سعادت و بهشت رحمتند.
    ... آنچه گفتم بدان معني نيست كه خود را از خدمت به جامعه كنار كشي و گوشه گير و كل بر خلق الله باشي كه اين از صفات جاهلان متنسك است يا درويشان دكان دار. سيره انبياء عظام (صلي الله علي نبينا و عليهم اجمعين) و ائمه اطهار (عليهم السلام) كه سرآمد عارفان بالله و رستگان از هر قيد و بند و وابستگان به ساحت الهي در قيام به همه قوي عليه حكومتهاي طاغوتي و فرعونهاي زمان بوده و در اجراي عدالت در جهان رنجها برده و كوششها كرده اند به ما درسها مي دهد و اگر چشم بينا و گوش شنوا داشته باشيم راه گشايمان خواهد بود: من اصبح و لم يهتم بامور المسلمين فليس بمسلم. [1]

رفيق بي كلك مادر

5. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

خدايي كردن انگيزه ها
    نه گوشه گيري صوفيانه دليل پيوستن به حق است و نه ورود در جامعه و تشكيل حكومت شاهد گسستن از حق. ميزان در اعمال انگيزه هاي آنهاست. چه بسا عابد و زاهدي كه گرفتار دام ابليس است و آن دام گستر با آنچه مناسب اوست چون: خودبيني و خودخواهي و غرور و عجب و بزرگ بيني و تحقير خلق الله و شرك خفي و امثال آنها او را از حق دور و به شرك مي كشاند. و چه بسا متصدي امور حكومت كه با انگيزه الهي به معدن قرب حق نائل مي شوند چون داود نبي و سليمان پيامبر (عليهما السلام) و بالاتر و والاتر چون نبي اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و خليفه برحقش علي بن ابي طالب (عليه السلام) و چون حضرت مهدي (ارواحنا لمقدمه الفداء) در عصر حكومت جهانيش. پس ميزان عرفان و حرمان انگيزه است. هر قدر انگيزه ها به نور فطرت نزديكتر باشند و از حجب و حتي حجب نور وارسته تر، به مبداء نور وابسته ترند تا آن جا كه سخن از وابستگي نيز كفر است... [2]

رفيق بي كلك مادر

7. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

خداوند مسير را روشن و مشخص نموده
    اي سرگشتگان وادي حيرت و اي گمشدگان بيابان ضلالت نه بلكه پروانه هاي شمع جمال جميل مطلق واي عاشقان محبوب بي عيب و بي زوال، قدري به كتاب فطرت رجوع كنيد و صحيفه كتاب ذات خود را ورق بزنيد ببينيد كه با قلم قدرت فطرت الهي در آن مرقوم است ... تا كي به خيالات باطله. اين عشق خداداد فطري و اين وديعه الهيه را صرف اين و آن مي كنيد. اگر محبوب شما اين جمالهاي ناقص واين كمالهاي محدود بود چرا با وصول به آنها آتش اشتياق شما فرو نشست و شعله شوق شما افزون گرديد.
    هان! از خواب غفلت برخيزيد و مژده دهيد و سرور كنيد كه محبوبي داريد كه زوال ندارد معشوقي داريد كه نقصي ندارد. مطلوبي داريد بي عيب منظوري داريد كه نور طلعتش «الله نورالسموات والارض»[3] است.[4]

رفيق بي كلك مادر

9. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

دل را به خداوند بسپار
    مجاهده كن كه دل را به خدا بسپاري و موثري را جز او نداني. مگر نه عامه مسلمانان متعبد شبانه روزي چندين مرتبه نماز مي خوانند و نماز سرشار از توحيد و معارف الهي است و شبانه روزي چندين مرتبه «اياك نعبد و اياك نستعين» مي گويند و عبادت و اعانت را خاص خدا (در بيان) مي كنند ولي جز مومنان بحث و خاصان خدا ديگران براي هر دانشمند و قدرتمند و ثروتمند كرنش مي كنند و گاهي بالاتر از آنچه براي معبود مي كنند و از هركس استمداد مي نمايند و استعانت مي جويند و به هر حشيش (ابزار بي ارزش) براي رسيدن به آمال شيطاني تشبث مي نمايند و غفلت از قدرت حق دارند.[5]

رفيق بي كلك مادر

11. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

انكار مقامات؛ شاهكار بزرگ شيطان
    بدترين خارهاي طريق كمال و وصول به مقامات معنويه كه از شاهكارهاي بزرگ شيطان قطاع الطريق است انكار مقامات و مدارج غيبيه معنويه است. كه اين انكار و جحود سرمايه تمام ضلالات و جهالات است و سبب وقوف و خمود است و روح شوق را كه براق وصول به كمالات است مي ميراند و آتش عشق را كه رفرف (جامه زيبا) معراج روحاني كمالي است خاموش مي كند پس انسان را از طلب باز مي دارد. به عكس اگرانسان به مقامات معنويه و معارج عرفانيه عقيدت خالص كند و ايمان آورد چه بسا شود كه اين خود به آتش عشق فطري كه در زير خاك و خاكستر هواهاي نفسانيه خمود شده كمك و مدد كند و نور اشتياق را در اعماق قلب روشن كند و كم كم به طلب برخيزد و به مجاهده قيام كند تا مشمول هدايت حق و دستگيري آن ذات مقدس شود.[6]

رفيق بي كلك مادر

13. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

2. غفلت از حق مانع عينيت يافتن ايمان در زندگي انسان
    اگر نفوس يكسره متوجه به دنيا و تعمير آن باشند و منصرف از حق باشند گرچه اعتقاد به مبداء و معاد هم داشته باشند منكوس (نگونسار) هستند. و ميزان درانتكاس (واژگوني) قلوب غفلت از حق و توجه به دنيا و تعمير آن است و اين اعتقاد يا ايمان نيست ... يا ايمان ناقص ناچيزي است كه منافات باانعكاس قلب ندارد بلكه كسي كه اظهار ايمان بالغيب و حشر و نشر كند و خوف از آن نداشته باشد و اين ايمان او را به عمل به اركان نرساند او را بايد در زمره منافقين به شمار آورد نه مومنين... . اين يكي از مهماتي است كه بايد نفوس ضعيفه ما به آن خيلي اهميت دهند و مراقبت كنند كه آثار ايمان در جميع ظاهر و باطن و سر و علن نافذ و جاري باشد و چنانچه به قلب دعوي ايمان دارند ظاهر را هم محكوم به حكم آن كنند تا ريشه ايمان در قلب محكم و پابرجا شود و به هيچ عايق و مانعي و تبدل و تغييري زايل نشود واين امانت الهي و قلب طاهر ملكوتي را كه به فطرت الهي مخمر بود بي تصرف شيطان و دست خيانت به آن ذات مقدس باز پس دهند. [7]

رفيق بي كلك مادر

15. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

دلخوش كردن به اصطلاحات؛ دام بزرگ ابليس
    به اين اصطلاحات كه دام بزرگ ابليس است بسنده مكن و در جستجوي او- جل و علا- باش. [8]
    بسا شود كه انسان به واسطه شدت توجه به اصطلاحات و فهم كلمات و غور در اطراف آن از قلب به كلي غافل شود و از اصلاح آن بازماند. در مقام شرح حقيقت و ماهيت قلب واصطلاحات حكما و عرفا، استادي كامل شود. ولي قلب خودش (نعوذ باالله) از قلوب منكوسه يا مطبوعه باشد مثل كسي كه از خواص ادويه مضره و نافعه مطلع باشد و شرح هر يك را خوب بدهد ولي از ادويه مضره احتراز نكند و مفيده را به كار نبرد. ناچار چنين شخصي با همه علم دواشناسي به هلاكت رسد واين علم موجب نجات او نشود. [9]

رفيق بي كلك مادر

17. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

قيام لله
    يكتا موعظه خدا را با دل و جان بشنو با تمام توان بپذير و در آن خط سير نما: «قل انما اعظكم بواحده ان تقوموا لله مثني و فرادي» ميزان در اول سير، قيام لله است، در كارهاي شخصي و انفرادي و هم در فعاليتهاي اجتماعي. سعي كن در اين قدم اول موفق شوي كه در روزگار جواني آسانتر و موفقيت آميزتر است. [10]
    بنگر كه را نافرماني مي كني؟
    گناهان را هر چند كوچك به نظرت باشد سبك مشمار:[11] «انظرالي من عصيت» و با اين نظر، همه گناهان، بزرگ و كبيره است.
    هر گناهي گرچه كوچك به گناهان بزرگ و بزرگتر انسان را مي كشد به طوري كه گناهان بسيار بزرگ در نظر انسان ناچيز آيد، بلكه گاهي اشخاص، به ارتكاب بعضي مكبار، به يكديگر فخر مي كنند و گاهي به واسطه شدت ظلمات و حجابهاي دنيوي منكر به نظر معروف و معروف منكر مي گردد.[12]

رفيق بي كلك مادر

19. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

حب نفس؛ بزرگترين دام ابليس
    براي ماها كه از قافله ابرار عقب هستيم يك نكته دلپذير است و آن چيزي است كه به نظر من شايد در ساختن انسان كه در صدد خود ساختن است دخيل است. بايد توجه كنيم كه منشا خوش آمد ما از مدح و ثناها و بدآمدنمان از انتقادها و شايعه افكني ها حب نفس است كه بزرگترين دام ابليس لعين است. ماها ميل داريم كه ديگران ثناگوي ما باشند گرچه براي ما افعال ناشايسته و خوبيهاي خيالي را صد چندان جلوه دهند و درهاي انتقاد گرچه به حق براي ما بسته باشد يا به صورت ثناگويي درآيد.[13]

رفيق بي كلك مادر

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری