سخنان بزرگان پیرامون عشق

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سخنان بزرگان پیرامون عشق

[="Arial"][="Black"]

حکیمان در کتاب طبی شان ذکر کرده اند که عشق نوعی مالیخولیا و جنون و بیماری سوداوی است.

اما در کتاب الهی بنوشته اند که عشق از بزرگترین کمالات و تمام دین سعادت است.

و بین این دو گفتار خلافی نیست.چرا که عشق دو نوع است:

نوع اول عشق جسمانی،حیوانی و شهوانی است که به وصال زوال یابد و فنا پذیرد.

نوع دوم عشق روحانی،انسانی و نفسانی است که به هر حال تا جاودان بماند.

شیخ بهایی

[/][/]

معشوقی که عاشق خود را دوست ندارد،نفسی ناقص باشد وعاشقی که دل به یار نادوستدار ببندد شخصیت خویش را تحقیر کرده است

امام علی (ع)

[="Navy"]سلام.
لطفاً سند مطلب و متن عربي‌اش را هم درج کنيد؛ وگرنه همينجوري بدون مدرک چه ارزشي داره؟
با تشکر.
[/]

[quote

معشوقی که عاشق خود را دوست ندارد،نفسی ناقص باشد

خب مگه حتما باید دوستش داشته باشیم؟شاید باراک اوباما عاشق من بشه...باید دوسش داشته باشم؟....خیلی پیش میاد معشوق عاشقشو دوست نداشته باشه خو...:Ghamgin:

«آن‌گاه که عشق تورا می‌خواند، به‌راهش گام نه! هرچند راهی پرنشیب. آنگاه که تورا زیر گستره بال‌هایش پناه می‌دهد، تمکین کن! هرچند تیغ پنهانش جانکاه. آن‌گاه که باتو سخن آغاز کند، بدو ایمان آور! حتی اگر آوای او رؤیای شیرینت را درهم‌کوبد، مانند باد شرطه که بوستانی را.»
جبران خلیل جبران

«تجربه به ما میآموزد که عشق آن نیست که به هم خیره شویم؛ عشق آن است که هردو به یکسو بنگریم»
آنتوان دو سنت‌اگزوپری

Hadi99g;553816 نوشت:
سلام.
لطفاً سند مطلب و متن عربي‌اش را هم درج کنيد؛ وگرنه همينجوري بدون مدرک چه ارزشي داره؟
با تشکر.

سلام من این نوشته رو از کتاب زندگانی حضرت علی (ع) نوشته ی جواد فاضل انتخاب کردم و در اینجا قرار دادم نویسنده هم عربی متن رو ننوشته بودند .

[="Arial"][="Black"]

یاس...;553831 نوشت:
[quote

معشوقی که عاشق خود را دوست ندارد،نفسی ناقص باشد

خب مگه حتما باید دوستش داشته باشیم؟شاید باراک اوباما عاشق من بشه...باید دوسش داشته باشم؟....خیلی پیش میاد معشوق عاشقشو دوست نداشته باشه خو...:Ghamgin:

سلام بنده قصد تفسیر ندارم سخنی بود از حضرت علی (ع) که قرار دادم.
پ.ن:گمان نمیکنم آدمهای سنگ دلی چون باراک اوباما هم بتونن عشق رو درک کنن[/]

میان عشق و هوس فاصله ای باریکــــ است

همانطور که میان گستاخی کردن و رک گوئی پرده ای باریک است . . .

مثل دوستی که کتابی را دست دوستی مدام میدید و دائم به او میگفت :

__تموم نکردی هنوز ؟؟

من این کتاب رو دو روزه خوندم و تموم کردم

تو عاشق نیستی . . .

با خود گفتم دو روزه اثری هنری را خواندن و پرت کردن در گوشه ای و این یعنی عشق ؟

من در ذهنم این را هوس میدیدم ، هوسی زودگذر و اتشین که برای رسیدن سریع به مقصود خویش ،

بسیاری از زیبائی های معشوق را گستاخانه زنده به گور میکند . . .

[="Arial"][="Black"]عشق نیرویی است که از وسوسه های آز وصورت های خیالی هیکل طبیعی در انسان زاییده می شود.
در دلاور ایجاد ترس میکند و در ترسو دلاوری می افزاید هر کسی را به صفتی به ضد آنچه هست متصف میدارد.

افلاطون

[="Arial"][="Black"] عشق اشتیاقی است که پروردگار،به موجودات زنده میبخشد تا با آن ممکن سازند،آنچه را که برای دیگران نا ممکن است. [/]

[="Arial"][="Black"] یکی از چیز هایی که به گوارایی طعام می افزاید هم غذایی با محبوب است. [/]

[="Arial"][="Black"]لیلی را از عشق مجنون پرسیدند گفت:
هر حالی که مجنون داشت،من نیز داشتم، اما برتری من بر او آشکار است و آن اینست که او عشقش را پدیدار کرد و من در رازداری فرو مردم.
و نیز گفته است: مجنون قصه ی عشق خویش را آشکار ساخت.اما من نهفتم و در اشتیاق خویش نابود شدم، اگر به قیامت ندا دهند که قتیل عشق کیست؟

این تنها منم که پیش خواهم آمد.

[/]

خوش بحال عاشقا،خیلی دوست دارم عشقو تجربه کنم
محبت به خدا ممنکه اما آیا عشق به خدا هم ممکنه؟!!
چه لذتی داره آدم درد هجران بکشه! تمنای وصل یار رو داشته باشه اونم زمانی که یار خدا باشه!
تصورش سخته،نه؟...

اگه یه راهی باشه که آدم قلبا عاشق خدا بشه دیگه نیازی به مبارزه با نفس نیست دردسر نداره ...
آخه عاشق خودش رو بخاطر وصل معشوق به فنا میده ،خودش، نفسش و تمام تعلقات رو فراموش میکنه و فقط حول معشوق طواف میکنه
!

« من عشق و عف ثم کتم فمات مات شهیداً» هر که عاشق شود و آنگاه عشق پنهان دارد و بر عشق بمیرد، شهید باشد.

[=arial]پیامبر اکرم (ص)
موضوع قفل شده است