جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق ایمان و اسلام در چیست ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  87 روز 32 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40466

  راهنما فرق ایمان و اسلام در چیست ؟
  سوره حجرات [۴۹]
  این سوره در ((مدینه )) نازل شده و ۱۸ آیه دارد
  تفسیر:
  فرق اسلام و ایمان:

  در آیـه گذشته , سخن از معیار ارزش انسانها یعنى ((تقوا)) درمیان بود, واز آنجاکه ((تقوا)) ثمره شـجـره ((ایـمـان )) اسـت , آن هـم ایـمانى که در اعماق جان نفوذ کند, دراینجا به بیان حقیقت ((ایـمـان )) پـرداخته , چنین مى گوید: ((عربهاى بادیه نشین گفتند:ایمان آورده ایم ! به آنها بگو: شـمـا ایـمان نیاورده اید ولى بگوئید اسلام آورده ایم , ولى هنوز ایمان وارد قلب شما نشده است ))! (قالت الا عراب آمنا قل لم تؤمنوا ولکن قولوا اسلمنا ولما یدخل الا یمان فى قلوبکم ).  طبق این آیه تفاوت ((اسلام )) و ((ایمان )) در این است که ((اسلام )) شکل ظاهرى قانونى دارد, و هرکس شهادتین را بر زبان جارى کند در سلک مسلمانان واردمى شود, و احکام اسلام بر او جارى مى گردد.

  ولى ایمان یک امر واقعى و باطنى است و جایگاه آن قلب آدمى است , نه زبان و ظاهر او.

  ایـن هـمـان چیزى است که در عبارت گویائى در بحث ((اسلام و ایمان )) آمده است , ((فضیل بن یـسار)) مى گوید: از امام صادق (ع ) شنیدم فرمود: ((ایمان با اسلام شریک است , اما اسلام با ایمان شـریـک نیست (و به تعبیر دیگر هر مؤمنى مسلمان است ولى هر مسلمانى مؤمن نیست ) ایمان آن اسـت کـه در دل ساکن شود, اما اسلام چیزى است که قوانین نکاح و ارث و حفظ خون بر طبق آن جارى مى شود)).

  سپس در ادامه آیه مى افزاید: ((و اگر از خدا و رسولش اطاعت کنید (ثواب اعمالتان را بطور کامل مـى دهد) و چیزى از پاداش کارهاى شما را فروگذار نمى کند)) (وان تطیعوا اللّه ورسوله لا یلتکم من اعمالکم شیئا).

  چرا که ((خداوند آمرزنده مهربان است )) (ان اللّه غفور رحیم ).

  جـمـله هاى اخیر در حقیقت اشاره به یک اصل مسلم قرآنى است که شرط قبولى اعمال ((ایمان )) اسـت , مـى گوید: اگر شما ایمان قلبى به خدا و پیامبر(ص )داشته باشید ـ که نشانه آن اطاعت از فـرمـان خدا و رسول اوست ـ اعمال شما ارزش مى یابد, و خداوند حتى کوچکترین حسنات شما را مـى پـذیـرد, و پـاداش مى دهد, وحتى به برکت این ایمان گناهان شما را مى بخشد که او غفور و رحیم است .

  (آیـه )

  و از آنـجا که دست یافتن بر این امر باطنى یعنى ایمان کار آسانى نیست دراین آیه به ذکر نشانه هاى آن مى پردازد, نشانه هائى که به خوبى مؤمن را از مسلم , وصادق را از کاذب , و آنها را که عاشقانه دعوت پیامبر(ص ) را پذیرفته اند, از آنها که براى حفظ جان و یا رسیدن به مال دنیا اظهار ایمان مى کنند جدا مى سازد.

  مى فرماید: ((مؤمنان واقعى تنها کسانى هستند که به خدا و رسولش ایمان آورده اند, سپس هرگز شک و ریبى به خود راه نداده , و با اموال و جانهاى خود درراه خدا جهاد کرده اند)) (انما المؤمنون الذین آمنوا باللّه ورسوله ثم لم یرتابواوجاهدوا باموالهم وانفسهم فى سبیل اللّه ).

  آرى ! نـخـستین نشانه ایمان عدم تردید و دو دلى در مسیر اسلام است , نشانه دوم جهاد با اموال , و نشانه سوم که از همه برتر است جهاد با انفس (جانها) است .

  و لـذا در پایان آیه مى افزاید: ((چنین کسانى راستگویانند)) و روح ایمان دروجودشان موج مى زند (اولئک هم الصادقون ).

  ایـن مـعیار را که قرآن براى شناخت ((مؤمنان راستین )) از ((دروغگویان متظاهربه اسلام )) بیان کرده , معیارى است روشن و گویا براى هر عصر و زمان , براى جداسازى مؤمنان واقعى از مدعیان دروغین , و براى نشان دادن ارزش ادعاى کسانى که همه جا دم از اسلام مى زنند و خود را طلبکار پیامبر(ص ) مى دانند ولى درعمل آنها کمترین نشانه اى از ایمان و اسلام دیده نمى شود.

  (آیـه )

  شـان نـزول :

  جـمـعى از مفسران گفته اند که : بعد از نزول آیات گذشته گروهى از اعراب خـدمـت پیامبر(ص ) آمدند و سوگند یاد کردند که در ادعاى ایمان صادقند, و ظاهر و باطن آنها یـکى است , آیه نازل شد (و به آنها اخطار کرد که نیازى به سوگند ندارد خدا درون و برون همه را مى داند).

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۱/۲۸ در ساعت ۰۸:۰۶
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  116
  حضور
  1 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  909  قَالَتِ الاَعْرَاب ءَامَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَ لَكِن قُولُوا أَسلَمْنَا وَ لَمَّا يَدْخُلِ الايمَنُ فى قُلُوبِكُمْ وَ إِن تُطِيعُوا اللَّهَ وَ رَسولَهُ لا يَلِتْكم مِّنْ أَعْمَلِكُمْ شيْئاً إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ(14)
  عربهاى باديه نشين گفتند: ايمان آورده ايم ، بگو شما ايمان نياورده ايد ولى بگوئيد اسلام آورده ايم ، اما هنوز ايمان وارد قلب شما نشده است ! و اگر از خدا و رسولش اطاعت كنيد پاداش اعمال شما را به طور كامل مى دهد، خداوند غفور و رحيم است .
  إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ ءَامَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَ جَهَدُوا بِأَمْوَلِهِمْ وَ أَنفُسِهِمْ فى سبِيلِ اللَّهِ أُولَئك هُمُ الصدِقُونَ(15)
  مؤ منان واقعى تنها كسانى هستند كه به خدا و رسولش ايمان آورده اند، سپس هرگز شك و ترديدى به خود راه نداده ، و با اموال و جانهاى خود در راه خدا جهاد كرده اند، آنها راستگو يانند.
  سوره حجرات

  ¸.•°``°•.www.shohadayeayande.com‏​‏​‏​‏​‏​.•°``°•.¸

  [ إِظهَر يَا مُنتَظِر شِيعَتِكَ ضَاقَت قَهرَا" ]

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  مطلب رابطه ی اسلام و ایمان
  رابطه ی میان ایمان و اسلام یک رابطه ی عام و خاص مطلق است . یعنی هر مؤمنی مسلمان است ولی هر مسلمانی مؤمن نیست . اما این نیاز به تبیین دارد و آن این که طبق فقه اسلام هر کسی شهادتین بر زبان جاری کرد می شود مسلمان و احکام اسلام بر او بار می شود . اما اسلام این چنینی ظاهری مسلماَ می تواند با نفاق باطنی جمع و تحت تأثیر هوای نفس با ایمان مخالفت نماید . از این جهت است که وقتی از امام به حق صادق سلام الله علیه فرق بین اسلام و ایمان پرسیده می شود :
  « قلت لابی عبدالله صلوات الله علیه : أخبرنی عن الاسلام و الایمان ، أهما مختلفان ؟ فقال :
  انّ الایمان یشارک الاسلام و الاسلام لایشارک الایمان - فقلت : فصفهما لی ، فقال : - الاسلام شهادة أن لا اله الا الله ، و التّصدیق برسول الله ( صلی الله علیه و آله ) ، به حقنت الدّماء ، و علیه جرت المناکح و المواریث ، و علی ظاهره جماعة الناس ... انّ الایمان یشارک الاسلام فی الظاهر ، و الاسلام لایشارک الایمان فی الباطن و ان اجتمعا فی القول و الصفة » .1


  سماعه از امام صادق صلوات الله علیه می پرسند که مرا از اسلام و ایمان خبر ده ، آیا این دو ( دو مفهوم ) مختلف بوده متفاوتند ؟
  حضرت جواب می فرمایند : اسلام عبارت است از گواهی به یگانگی خداوند و باور به رسالت پیامبرش ؛ این دو برای محفوظ ماندن خون شخص کافی است . با چنین افرادی می توان ازدواج نمود و از آن ها ارث برد و مردم محکوم به همین ظاهر اسلام ( شهادتین ) هستند ... ایمان در ظاهر شریک اسلام است ، ولی اسلام در باطن شریک ایمان نیست هر چند در گفتار و صفت با هم جمع شوند .

  پی نوشت :
  1 - اصول کافی ج 1 ص 377 .

  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۹۰/۰۲/۰۶ در ساعت ۰۱:۴۳

 6. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود