جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حفظ حرمت ها در خانواده، چگونه؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  87 روز 32 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40466

  پرسش حفظ حرمت ها در خانواده، چگونه؟
  در گفتگو با منصوره رحماندوست مشاور خانواده و مدرس حوزه و دانشگاه مطرح شد:


  جايگاه پدر در خانواده چگونه تعريف مي شود و نقش پدر در خانواده چيست؟
  قبل از پرداختن به نقش «پدر» بايد شخصيت «انسان» مورد بررسي قرار بگيرد. بايد ديد يك «مرد» چه ويژگي هايي دارد و بعدا در خانواده چه نقشي پيدا مي كند. اگر به قرآن مراجعه كنيم، مي بينيم كه شخصيت هر فرد در ديدگاه قرآن يكسان ديده شده است. «نفخت خير من روحي...» در خلقت هيچ فرقي بين زن مرد از نظر «رشد» ديده نمي شود اما تفاوت هاي جنسيتي بين زن و مرد وجود دارد. «انسان به نام زن» و «انسان به نام مرد» مطرح است. اين تفاوت ها در ابعاد فيزيكي و نيز ابعاد رفتاري و حالات روحي و رواني وجود دارد.
  توجه به اين تفاوت ها بايد صورت بگيرد.
  خداوند نيز با توجه به اين تفاوت ها تكاليف را مشخص كرده است «لايكلف الله نفسه الاما آتاها» آن چيزي كه به تو دادم از تو مي خواهم يعني انسان ها با توجه به تفاوت ها بايد به وظايفشان عمل كنند. وقتي زن و مرد خانواده تشكيل مي دهند يعني در واقع نردباني براي رشد هم قرار مي دهند. همان انساني مي خواهند بشوند كه قرآن كريم مي فرمايد: «لتسكنوا اليها مودتا و رحمتا» و در سوره روم آيه 21 به اين مسئله اشاره مي كند و مي فرمايد: بايد به طرف هم برويد و آرامش و سكون را پيدا كنيد تا خانواده شكل بگيرد. اينجاست كه خانواده در ابعاد گوناگون شكل مي گيرد و پدر بودن در هر كدام از اين خانواده ها يك معني مي دهد.
  در مورد نقش پدر در خانواده بفرماييد و نيز چگونگي نهادينه كردن احترام و محبت را دركانون خانواده توضيح دهيد
  احترام در خانواده به نحوه و چگونگي تشكيل يك زندگي خانوادگي از سوي زوجين بستگي دارد. در يك خانواده مستبد گاه ملاحظه مي شود كه زن يا مرد سعي مي كنند، قدرت نمايي كنند، معمولادر اين خانواده ها «پدر» سعي مي كند كه بازور و تهديد حرف خود را پيش ببرد و خودش را به عنوان «سالار» مطرح كند. پدر سالاري و مادرسالاري در خانواده هايي از اين نوع كاملامشهود است. نوع ديگر خانواده، خانواده «رها شده» است. در اين نوع خانواده، هيچ كس منزلت خودش را نمي داند. آن قدر خانواده سردرگم و رها شده است كه هيچ كدام منزلت خودشان را پيدا نمي كنند. نوع ديگر خانواده، خانواده «آشفته و متزلزل» است كه ممزوجي از دو خانواده بالاست. يك روز پدر خيلي خوب است چون به او نياز دارند! يك روز اصلاديده نمي شود چون به او نياز ندارند! هيچ وقت اين پدر و مادر نمي داند كه چه جايگاهي دارد. بي ترديد منزلت «پدر» و «مادر» فقط در خانواده متعادل قابل مشاهده است. اگر يك خانواده متعادل شكل بگيرد به سمت خانواده رشد يافته حركت مي كند. در خانواده متعادل، مسير رشد و صعود از طريق تعادل به دست مي آيد، يعني هر كس در جايگاه و منزلت خود قرار بگيرد. در اين خانواده تفاوت زن و مرد ديده مي شود. در اين نوع خانواده اعضاي خانواده مي دانند كه بين زن و مرد و تكاليفشان تفاوت هايي است. در خانواده متعادل زوجين مي دانند كه نيازهاي جسمي و روحي زنان و مردان متفاوت است. ولي تفاوت به معني تفوق يكي بر ديگري نيست. در خانواده متعادل منزلت مرد و زن در جاي خودش ديده مي شود. در خانواده متعادل زن و شوهر وقتي مي بينند كه هر كدام در برنامه ريزي امورات خانه موفق هستند رضايت خود را نشان مي دهند. ديدن منزلت ها در اين خانواده باعث شكوفايي اعضاي خانواده مي شود. يك مرد ممكن است در بيرون از خانه مدير؛ رئيس و كارگزار باشد ولي بايد بداند كه در خانه فقط يك همسر و پدر است. مهم «مادر» و «پدر» خوب بودن در خانه است.
  گاه مشاهده مي شود كه پدران سعي مي كنند در خانه همان نقشي را ايفا كنند كه در بيرون از منزل عهده دار هستند. مثلا: اگر رئيس اداره اي هستند در خانه هم مي خواهند رئيس بمانند! و يا مشاغل ديگر... در اين مواقع ملاحظه مي شود اعضاي خانواده احساس نارضايتي مي كنند.

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  87 روز 32 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40466  منظور شما اين است كه وقتي پدر خانواده نقش خودش را به درستي ايفا نمي كند، تاثير منفي مي گذارد و ايجاد حرمت نمي كند؟
  دقيقا همين طور است. گاه ملاحظه مي شود كه تحكم و استبداد راي در خانه باعث مي شود كه نه تنها حرمت ها حفظ نشود بلكه شكسته شود و نقش پدري خدشه دار گردد.
  افرادي براي مشاوره نزد من آمده اند كه داراي رده هاي بالاي شغلي بودند ولي نمي توانستند با اعضاي خانواده خود ارتباط درستي برقرار كنند. در خانواده متعادل توقعات اعضاي خانواده از هم بخشش و گذشت و مهرباني است. مسلما اگر يك «پدر» ببخشد، ده ها بار بخشيده مي شود. در خانواده متعادل رفتارهاي كليشه اي وجود ندارد بلكه محبت، عشق و گذشت حرف اول و آخر را مي زند. در اين خانواده وقتي پدر خانواده به خانه مي آيد بقيه اعضاي خانواده دور او جمع مي شوند تا از محبت او خود را سيراب كنند.
  شما معتقديد كه نقش پدر خانواده، ابراز محبت، ايثار و گذشت به اعضاي خانواده است و اين مسئله باعث ايجاد حرمت و منزلت مي شود. اما يك سوال مطرح است. در دنيايي كه جوامع به سمت مدرن شدن و توسعه يافتن حركت مي كنند مشاهده مي شود كه گاه حرمت ها در خانواده شكسته مي شود و احترام پدر و مادر از سوي فرزندان مورد خدشه قرار مي گيرد،علت اين نابساماني ها چيست؟

  من سعي كردم كه بحث را با مقدماتي خدمتتان مطرح كنم. توجه داشته باشيد پدران ناموفق امروز، دلايل زيادي براي عدم موفقيت خود در خانواده دارند، گاه ناپختگي، ناآگاهي، عدم تربيت صحيح در دوران كودكي، گره هاي ذهني و رواني، كمك نگرفتن از يك مشاور باعث مي شود كه فرد نتواند نقش پدري خود را به درستي ايفا كند. به نظر من مهمترين نكته دادن آگاهي است. بايد از بچگي آموزش را آغاز كرد. يك پسر از كودكي بايد با نقش و جايگاه خود در خانواده آشنا بشود.
  در بعضي از خانواده ها ملاحظه مي شود كه كمرنگ شدن اخلاق در خانواده باعث شده كه به پدر به عنوان يك منبع درآمد نگاه بشود و نقش ديگري در خانواده براي او تعريف نشود و تفريط هايي هم صورت بگيرد. نظر شما چيست؟
  اگر مردي مرتبا بگويد كه «من منبع درآمد هستم»، «من فرمانده و سكاندار كشتي خانواده هستم» و... و همه چيز را مسئله اقتصادي بداند كه خودش سرچشمه آن است، در نتيجه كار بيرون را خيلي با ارزش تر از خانه و خانواده مي داند، چنين مردي حاضر نيست كه در كارهاي خانه سهيم بشود و خودش را بالاتر از همه مي داند. حضور چنين مردي در يك خانواده يعني دور شدن آن خانواده از تعادل. در يك خانواده متعادل زن ومرد با تعامل براي سعادت خانواده تلاش مي كنند. در چنين خانواده اي مرد بر زن يا زن بر مرد منتي ندارد.
  قرآن كريم مي فرمايد كه حتي نبايد به يك مستحق در حين كمك كردن منت بگذاري. چطور ممكن است كه در كانون خانواده كه محل همدلي و يكرنگي است زن يا مرد بر ديگري و يا بر فرزندانشان منت بگذارند و بتوانند روابط خوبي نيز داشته باشند! ممكن است در چنين خانواده هايي مدتي سكوت باشد ولي بعدا مسلما حريم ها پاره مي شود. معتقدم واي بر آن خانواده اي كه بين اعضاي آن حرمت ها شكسته بشود!
  در اين بحث دو نكته حائز اهميت است.

  1) همه چيز پول نيست. 2) كار بيرون با ارزش تر از خانواده نيست.
  پدر خانواده بايد محبت و احترام را به اعضاي خانواده بدهد تا بتواند آن را دريافت كند. زن و مرد بايد در خانواده به هم كمك كنند و موجبات رشد مادي ومعنوي يكديگر را فراهم كنند.
  يك خانواده نرمال چه مشخصاتي دارد؟
  خانواده نرمال خانواده اي است كه در آن تحول، شادابي، تنوع، حيات آفريني، برنامه ريزي وجود دارد. در اين خانواده اعضاي خانواده به اصطلاح بال يكديگرند نه «بار» يكديگر. در اين خانواده شعور، معرفت و عمل ديده مي شود. گاه زن و شوهرهاي خوبي داريم كه تا وقتي فرزندي ندارند، مشكلي هم ندارند ولي وقتي داراي فرزند مي شوند، مشكلاتشان شروع مي شود چون نمي دانند چگونه بايد با فرزندانشان رفتار كنند.
  چگونه مي توانيم به فرزندانمان ياد بدهيم كه به پدرشان احترام بگذارند و از تصميمات او در مواقع كليدي پيروي كنند؟
  فرزندان از مادر خود الگو مي گيرند. وقتي يك زن به همسرش احترام گذاشت و حرمت او را در خانه حفظ كرد، فرزندان نيز آن را مي آموزند. از سوي ديگر، وقتي پدر خانواده احترام دريافت مي كند تاثير مثبت مي گذارد و محبت بيشتري ابراز مي كند در نتيجه مشاهده مي شود كه اين سيكل ادامه پيدا مي كند و اثرات مثبت در بين خانواده پخش مي شود. در خانواده اي كه مادر و پدر نمي توانند مشكلاتشان را حل كنند و پشت سر فرزندانشان مخفي مي شوند، بيشترين حرمت شكني ها اتفاده مي افتد چون در اين روابط گاه ملاحظه مي شود كه مادر و پدر از فرزندان به عنوان اهرم فشار به فرد مقابل استفاده مي كنند و اينجاست كه ديگر منزلت و احترام والدين كاملارنگ مي بازد.
  در روز پدر چطور اين روز را به پدرتان تبريك مي گوييد؟
  پدر فرتوت و پيري دارم كه جانباز انقلاب است من در تمام مدت هفته در خدمتشان هستم ولي در روز ولايت حضرت علي(ع) نيز به طور خاص خدمتشان مي رسم و روي ماهشان را مي بوسم.
  برايشان هديه اي هم مي خريد؟
  معمولاسعي مي كنم هديه اي برايش تهيه كنم ولي برايم سخت است كه چه هديه اي انتخاب كنم كه بتواند يك لحظه خوشحالش كند. هر چند كه من هميشه از او هديه اي مي خواهم و آن دعايي است كه در حقم بكند. حضرت علي(ع) مي فرمايند: روابط بر چهار اصل استور است.

  -1 روابط زن و شوهر كه بايد بر اساس اكمال و رشد و تكامل باشد، همان جمله حضرت علي(ع) در مورد حضرت فاطمه(س) فرمودند: «بهترين فرد در طاعت خدا»
  -2 ارتباط پدر و مادر با فرزندان كه مي بايست بر اساس ايثار، اغماض و گذشت باشد.
  -3 ارتباط فرزندان با پدر و مادر كه بايد بر اساس احسان باشد يعني برآوردن تقاضاهايشان بدون اينكه بگويند.
  -4 ارتباط فرزندان با هم كه بايد بر اساس انصاف باشد.
  از شما متشكرم.

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۱/۲۷ در ساعت ۰۶:۳۹
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود