سند حدیثی از کتاب بحار الانوار و ترجمه دقیق آن در خصوص مرد بی غیرت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سند حدیثی از کتاب بحار الانوار و ترجمه دقیق آن در خصوص مرد بی غیرت

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم ، مسئولین سایت و خصوصا کاربران و خوانندگان این پست

سوالاتی در خصوص حدیث زیر داشتم :

38 - وقال النبي صلى الله عليه وآله : إني أتعجب ممن يضرب امرأته وهو بالضرب أولى
منها ، لا تضربوا نساءكم بالخشب فإن فيه القصاص ، ولكن اضربوهن بالجوع
والعرى حتى تريحوا في الدنيا والآخرة ، وأيما رجل تتزين امرأته وتخرج
من باب دارها فهو ديوث ولا يأثم من يسميه ديوثا ، والمرأة إذا خرجت من
باب دارها متزينة متعطرة والزوج بذلك راض يبنى لزوجها بكل قدم بيت
في النار .
فقصروا أجنحة نسائكم ولا تطولوها فإن في تقصير أجنحتها رضى وسرورا
ودخول الجنة بغير حساب ، احفظوا وصيتي في أمر نسائكم حتى تنجوا من شدة الحساب ، ومن لم يحفظ وصيتي فما أسوء حاله بين يدي الله .
وقال عليه السلام : النساء حبائل الشيطان ( 5 )
------------------------------
( 5 ) جامع الأخبار ص 158

منبع : مجلسی،بحار الانوار،(دوره 110 جلدی)،دار إحياء التراث العربي ، بيروت - لبنان،چاپ : الثالثة المصححة، 1403 - 1983م،ج100،ص249،شماره 38.

درخواست ها

1) سند این حدیث را بررسی کنید،آیا قابل اعتماد است؟صحیح است؟

2) معنای دقیق این حدیث به زبان فارسی را لطفا قرار دهید.

3)معنای کلمه دیوث چه می باشد، دقیقا معنایش را بیان فرمایید و این که این معنا ( معنای روایی) منطبق با معنای عرف است؟عرف چه می گوید؟

4)آیا دیوث فحش و ناسزا محسوب می شود؟( از نظر روایت؟ از نظر عرف)

5)آیا طبق این روایت و سایر روایت ها زن اصلا نباید زمانی که به بیرون از خانه می رود آرایش کند؟

یا منظور این روایت این است که مرد بی غیرت باشد و زن به طرز خراب و زننده ای بیرون رود و برای غیر شوهر آرایش کند؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

پرسش های زیادی فرمودید اما به اختصار و مفید خدمت شما به پاسخ های آن اشاره می کنیم :

این حدیث نبوی است و مورد اعتماد است گرچه اسناد در این حدیث ذکر نشده است اما به دو جهت قابل خدشه نیست :
1- این جملات در احادیث دیگر موجود است
2-در احادیثی که موضوع آن اخلاقی است ولو اسناد ذکر نشود بر صحت آن مشکلی خاص بوجود نمی آید

پيامبر خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) در روايات مختلفی و این روایت هم تنبيه بدنى را مورد مذمت قرار داده و اين عمل را موجب پرداخت قصاص دانسته است و براى تنبيه مجازات هاى عاطفى را جايگزين نموده اند.
آن حضرت در مذمت كسانى كه همسران خود را كتك مى زنند فرموده است:
(( من تعجب مى كنم از كسانى كه زنان خود را كتك مى زنند و چنين كسانى به كتك خوردن اوليت دارند تا زنان. ( سپس فرمود: ) زنان خود را با چوب نزنيد كه در آن قصاص است ( بلكه اگر مى خواهيد تربيت و تنبيه كنيد مى توانيد )به گرسنگى و برهنگى ايشان را بزنيد تا آنكه فايده دنيوى و اخروى نصيب تان شود

هر مردى كه به آرايش و زينت كردن زنش (در برابر نامحرم ) راضى و خشنود باشد و زن از درب خانه اش بيرون رود، آن مرد ديوث(قواد و زن بمزد و بى غيرت ) است ، و كسى هم كه او را به اين اسم بنامد گناه و جرمى نكرده است . و زن هنگمى كه آرايش كرده و عطر زده و خوشبو از خانه اش ‍ بيرون رفت و همسر به آن خرسند و راضى بود، براى آن مرد به هر گامى كه اين زن برمى دارد، خانه اى از آتش ساخته مى شود
پس بال‌های زنانتان را کوتاه کنید(و به آنان قدرت جولان ندهید). در بلندی بال‌هایشان پشیمانی است و کیفر آن آتش است و در کوتاهی بال‌های آنان خشنودی و سرور و بی حساب وارد بهشت شدن است.
وصیت مرا درباره زنانتان حفظ کنید تا از دشواری حساب (روز قیامت) نجات یابید و هر کس وصیت من را حفظ نکند نزد خدا چه حال بدی خواهد داشت! و زنان دامهای شیطانند ))
همانگونه كه در اين روايت آمده، پيامبر خدا (صلى الله عليه وآله) خودشان نيز ديگران را از تنبيه بدنى نهى نموده و مراد از «زدن» را در تنبيه بدنى نمى دانستند، بلكه «زدن» را در قالب مجازات عاطفى تفسيركردند

3)معنای کلمه دیوث چه می باشد، دقیقا معنایش را بیان فرمایید و این که این معنا ( معنای روایی) منطبق با معنای عرف است؟عرف چه می گوید؟
دیّوث: یک واژه ی عربی است که در روایات زیادی وارد شده است که به معنای مردی بی غیرت که نتواند ناموس(زن) خود را حفظ کند.

مرحوم شیخ فخرالدین طریحی، در کتاب مجمع البحرین جلد دوم صفحه ی 253 می فرماید: والدیّوث، من لا غیرةَ له علی اهله دیّوث کسی است که در قبال ناموسش غیرت ندارد.

روایت و عرف درین مساله واحدند:
قیل یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الدَّیُّوثُ قَالَ الَّذِی تَزْنِی امْرَأَتُهُ وَ هُوَ یَعْلَمُ بِهَااز حضرت رسول پرسیده شد که دیوث کیست ؟ پاسخ دادند آن کس که زنش زنا می دهد و او به این عمل همسرش آگاه است.

و در جایی دیگر می فرمایند آن کس که زنش زنا می دهد و او خود را به جهالت می زند

4)
آیا دیوث فحش و ناسزا محسوب می شود؟( از نظر روایت؟ از نظر عرف)

امروزه در جامعه ما بسیاری هستند که وقتی همسرشان در روابط با نامحرمان هیچ حدی را رعایت نمی کنند افتخار می کنند، این افتخار مانند افتخار کسی است که به خوردن یک غذای مسموم بنازد نه به کسی که خوردن کثافت را بد می داند ولی با نادانی با ولع زیاد در حال خوردن این خوردنی بد مزه است و این فحش شدید در روایت و عرف به حساب می آید که نشان از بی غیرتی شوهر است.

و در پاسخ پرسش آخر هم عرض می کنیم که این روایت و سایر روایت های به این مضمون می خواهد بفرماید که زن اصلا نباید زمانی که به بیرون از خانه می رود برای دیگران آرایش کند و شوهر چنین زنی بی غیرت باشد و زن به طرز خراب و زننده ای بیرون رود و برای غیر شوهر آرایش کند

جمع بندی:

پرسش:
وقال النبي صلى الله عليه وآله : إني أتعجب ممن يضرب امرأته وهو بالضرب أولى منها ، لا تضربوا نساءكم بالخشب فإن فيه القصاص ، ولكن اضربوهن بالجوع
والعرى حتى تريحوا في الدنيا والآخرة ، وأيما رجل تتزين امرأته وتخرج
من باب دارها فهو ديوث ولا يأثم من يسميه ديوثا ، والمرأة إذا خرجت من
باب دارها متزينة متعطرة والزوج بذلك راض يبنى لزوجها بكل قدم بيت
في النار .
فقصروا أجنحة نسائكم ولا تطولوها فإن في تقصير أجنحتها رضى وسرورا
ودخول الجنة بغير حساب ، احفظوا وصيتي في أمر نسائكم حتى تنجوا من شدة الحساب ، ومن لم يحفظ وصيتي فما أسوء حاله بين يدي الله .
وقال عليه السلام : النساء حبائل الشيطان :
جامع الأخبار ص 158

4)آیا دیوث فحش و ناسزا محسوب می شود؟( از نظر روایت؟ از نظر عرف)
[=arial black][=arial black]5)آیا طبق این روایت و سایر روایت ها زن اصلا نباید زمانی که به بیرون از خانه می رود آرایش کند؟

پاسخ:
پرسش های زیادی فرمودید اما به اختصار و مفید خدمت شما به پاسخ های آن اشاره می کنیم :
1)
این حدیث نبوی است و مورد اعتماد است گرچه اسناد در این حدیث ذکر نشده است اما به دو جهت قابل خدشه نیست
1- این جملات در احادیث دیگر موجود است
2-در احادیثی که موضوع آن اخلاقی است ولو اسناد ذکر نشود بر صحت آن مشکلی خاص بوجود نمی آید

2)
پيامبر خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) در روايات مختلفی و این روایت هم تنبيه بدنى را مورد مذمت قرار داده و اين عمل را موجب پرداخت قصاص دانسته است و براى تنبيه مجازات هاى عاطفى را جايگزين نموده اند.
آن حضرت در مذمت كسانى كه همسران خود را كتك مى زنند فرموده است:
(( من تعجب مى كنم از كسانى كه زنان خود را كتك مى زنند و چنين كسانى به كتك خوردن اوليت دارند تا زنان. ( سپس فرمود: ) زنان خود را با چوب نزنيد كه در آن قصاص است ( بلكه اگر مى خواهيد تربيت و تنبيه كنيد مى توانيد )به گرسنگى و برهنگى ايشان را بزنيد تا آنكه فايده دنيوى و اخروى نصيب تان شود

هر مردى كه به آرايش و زينت كردن زنش (در برابر نامحرم ) راضى و خشنود باشد و زن از درب خانه اش بيرون رود، آن مرد ديوث(قواد و زن بمزد و بى غيرت ) است ، و كسى هم كه او را به اين اسم بنامد گناه و جرمى نكرده است . و زن هنگمى كه آرايش كرده و عطر زده و خوشبو از خانه اش ‍ بيرون رفت و همسر به آن خرسند و راضى بود، براى آن مرد به هر گامى كه اين زن برمى دارد، خانه اى از آتش ساخته مى شود
پس بال‌های زنانتان را کوتاه کنید(و به آنان قدرت جولان ندهید). در بلندی بال‌هایشان پشیمانی است و کیفر آن آتش است و در کوتاهی بال‌های آنان خشنودی و سرور و بی حساب وارد بهشت شدن است.
وصیت مرا درباره زنانتان حفظ کنید تا از دشواری حساب (روز قیامت) نجات یابید و هر کس وصیت من را حفظ نکند نزد خدا چه حال بدی خواهد داشت! و زنان دام های شیطانند ))
همان گونه كه در اين روايت آمده، پيامبر خدا (صلى الله عليه وآله) خودشان نيز ديگران را از تنبيه بدنى نهى نموده و مراد از «زدن» را در تنبيه بدنى نمى دانستند، بلكه «زدن» را در قالب مجازات عاطفى تفسيركردند

3)
دیّوث: یک واژه ی عربی است که در روایات زیادی وارد شده است که به معنای مردی بی غیرت که نتواند ناموس(زن) خود را حفظ کند.

مرحوم شیخ فخرالدین طریحی، در کتاب مجمع البحرین جلد دوم صفحه ی 253 می فرماید: والدیّوث، من لا غیرةَ له علی اهله دیّوث کسی است که در قبال ناموسش غیرت ندارد.

روایت و عرف درین مساله واحدند:
قیل یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الدَّیُّوثُ قَالَ الَّذِی تَزْنِی امْرَأَتُهُ وَ هُوَ یَعْلَمُ بِهَااز حضرت رسول پرسیده شد که دیوث کیست ؟ پاسخ دادند آن کس که زنش زنا می دهد و او به این عمل همسرش آگاه است.

و در جایی دیگر می فرمایند آن کس که زنش زنا می دهد و او خود را به جهالت می زند

4)

امروزه در جامعه ما بسیاری هستند که وقتی همسرشان در روابط با نامحرمان هیچ حدی را رعایت نمی کنند افتخار می کنند، این افتخار مانند افتخار کسی است که به خوردن یک غذای مسموم بنازد نه به کسی که خوردن کثافت را بد می داند ولی با نادانی با ولع زیاد در حال خوردن این خوردنی بد مزه است و این فحش شدید در روایت و عرف به حساب می آید که نشان از بی غیرتی شوهر است.
5)
و در پاسخ پرسش آخر هم عرض می کنیم که این روایت و سایر روایت های به این مضمون می خواهد بفرماید که زن اصلا نباید زمانی که به بیرون از خانه می رود برای دیگران آرایش کند و شوهر چنین زنی بی غیرت باشد و زن به طرز خراب و زننده ای بیرون رود و برای غیر شوهر آرایش کند
[=arial black][=arial black]
موضوع قفل شده است