جمع بندی افراط و تفریط در حجاب

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افراط و تفریط در حجاب

با سلام
من تا به الان در مورد حجابم وحدودی که رعایت میکردم مطمئن بودم ولی وقتی اقدام کردم برای خادم حرم حضرت معصومه (س) اندکی شک کردم من از لحاظ اسلام حدود حجاب را کامل رعایت میکنم و در واقعیت از اینکه پوشیه بزنم و صورتم رو کامل بپوشانم بدم می آید و بنظرم این نوع پوشش افراط در حجاب است ولی متاسفانه افراد این دسته ،من و افراد مشابه من را به دید بد مینگرند و شاید ادعا کنند که حجاب ما ناقص است بنظر شما افراط و تفریط در پوشش و حجاب هم جایز است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

سوال:
بنظر شما افراط و تفریط در پوشش و حجاب هم جایز است؟

پاسخ:

با عرض سلام خدمت پرسشگر گرامى،

آنچه بر زن مسلمان واجب است حفظ حجاب كامل میباشد و به نظر اكثر مراجع پوشاندن گردى صورت به قدرى كه در وضو شسته مى‏شود ودست‏ها تا مچ اگر زينت نداشته باشد و هدف نشان دادن به نامحرم و قصد لذت نباشد لازم نيست. زدن پوشیه هم واجب نيست و هيچ مرجعى تا آنجا كه ما مى دانيم آن را واجب ندانسته است فقط برخى از مراجع مانند آيت الله صافى احتياط واجب مى كنند كه زن همه صورت خود را باز نگذارد بلكه بنحو محدودتر رو بگيرد كه زيبائى هاى صورت معين نشود. ولى صورت آرايش كرده بايد از نامحرم پوشانده شود.

روبند زدن خانمها در واقع، پوشش از نوع كامل آن محسوب مى گردد كه از نظر اسلام پسنديده مى باشد و به هيچ وجه افراط نمی باشد.

همچنانکه میدانید حضرت زهرا (ع) در امر حجاب بسيار مواظبت مى نمودند، حتى در مقابل افراد نابينا، مرد نابينايى وارد منزل ايشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق ديگر رفتند. پيامبر (ص) فرمودند: دخترم اين مرد نابيناست. حضرت زهرا (سلام الله عليها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمى بيند، ولى من كه او را مى بينم و او بوى من را استشمام مى كند.... واین نکته نشان از اهمیت پوشش بیش از آنچه واجب است را دارد

در نتیجه هرچه انسان سعی کند پوشش خود را کاملتر کند برای ارتقاء درجات معنوی انسان مطلوبتر است که البته انسان باید در این زمینه در بیش از حد واجب سعی کند ظرفیت خود را بالا ببرد سپس اقدام به کاملتر کردن پوشش خود کند.

البته اشخاصی که از پوشیه استفاده می کنند باید این دقت را در رفتار خود داشته باشند که با گفتار و رفتار خوب خود دوستان خود را به خوبی به پوشش کاملتر ترغیب نمایند. و موجبات آزار آنها را فراهم ننمایند.

به امید موفقیت شما

یا علی

موضوع قفل شده است