صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با افراد مغرور و افراد پرتوقع چگونه باید رفتار کرد ؟

نوشته
    1,862
    حضور
    190 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7962

اشاره با افراد مغرور و افراد پرتوقع چگونه باید رفتار کرد ؟

سلام علیکم
    با تشکر و سپاس از از اساتید بزرگوار و کاربران محترم در این مجموعه ارزشمند، اجرکم عندالله

همانطور که میدانید ما در زندگی با فراد زیادی در تعامل هستیم و در پیرامون زندگی ما افراد مختلف با رفتار های مختلفی وجود دارند که برا ی داشتن یک زندگی متعادل و آرام باید بدانیم با هرفردی چگونه باید رفتار کنیم
    حال سوال بنده حقیر از اساتید بزرگوار و شما کاربران محترم این است

از نظر اسلام با افراد مغرور و افراد پرتوقع چگونه باید رفتار کرد ؟

انشاءالله در پناه خداوند و در مسیر الهی همیشه سالم و ثابت قدم باشید

التماس دعا ، یا زهرا(س)

ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۴:۲۸

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

با افراد مغرور  و افراد پرتوقع چگونه باید رفتار کرد ؟

کارشناس بحث: استاد اویس

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 9

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی

در خصوص سوالی که طرح نمودید باید بگویم به طور کلی برخورد نقادانه خیرخواهانه با افراد مغرور باید در نهایت دقت و لطیفانه صورت گیرد زیرا شاخصه اصلی چنین افرادی عدم پذیرش منقادانه است.
    بهتر ان است که در مواجهه و گفتگوی با ایشان سعی در اظهار غلط انگارانه گفته هاشان نداشته باشیم و در صدد القای صریحانه اشتباهاتشان نباشیم زیرا اینکار علی رغم عدم پذیرش ایشان موجب برخوردی منکرانه و مدافعانه از جانب آنها شده و گاه لجاجت مغرضانه بیش از پیش ایشان را به همراه خواهد داشت. مجادله ی منازعانه با این گروه ثمری جز برخوردی خصمانه از ناحیه ایشان نداشته و حاصلی معقولانه را نصیب آدمی نخواهد کرد. اگر می خواهید با این گروه برخوردی منصفانه داشته باشید روحیات متعصبانه خود را کنار گذاشته و لحنی صمیمانه را برای گفتگوی با ایشان برگزینید آن هم در زمانی غیر از زمان بروز حالت خودخواهانه ایشان. انعکاس آرامشی مجدانه و گفتاری دلسوزانه شما در غیر زمان مذکور همچون ریزش آب سردی است بر آتش مشتعلانه غرور ایشان. در مواجهه با ایشان صبری جمیلانه اختیار نموده و از گفتار عجولانه و مضطربانه با آنان پرهیز نمایید.
    اظهار نقاط مثبت چنین شخصی که از زبان کریمانه شما بیان میشود زمینه ساز خوبی برای توجه معتمدانه چنین شخصی به شما خواهد بود بعد از این که توجه چنین شخصی را با کلام مهربانانه خود به خود جلب نمودید به طور غیر مستقیم خلقیات مغرورانه دیگران را مورد بیان مذمومانه خود قرار دهید ولی نه بدان گونه که گفتار شما نقشی مصداقانه یافته و احوالات نابخردانه او را نشانه رود.
    مواجهه ملتمسانه با این گروه موجب مزید حالت متوقعانه ایشان بوده و گاه برخوردی شاهانه و مقتدرانه با ایشان افضل از برخوردی متواضعانه و منفعلانه با ایشان است.
    امید که از این بیان حقیرانه و قاصرانه این کمترین استفاده ای شایانه (نه در حد یارانه) برده باشید.

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۳/۰۵/۱۹ در ساعت ۱۲:۱۵

7. صلوات ها 37

نوشته
    1,862
    حضور
    190 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7962

سلام علیکم
    با تشکر وسپاس از شما استاد گرامی و محترم

استاد گرامی و بزرگوار، ابتدا تقاضایی از شما دارم که امیدوارم حمل بر بی ادبی شاگرد حقیری چون من در محضر استاد بزرگواری چون شما نشود
    حقیقت امر این است که بنده حقیر یا بعضی از کاربران دیگر ابدا در حد شما نیستم ! بنده را عفو بفرمایید اما اگر امکان دارد به زبان ساده تر مطالبتان رابیان بفرمایید ،خصوصا جملات آخرتان را ، نگارش شما زیبا و پرمعناست اما برای کاربرانی چون من خیلی ثقیل است ! و بنده حقیر به خوبی متوجه بیان شما نمیشوم ! و نمیتوانم به خوبی نتیجه گیری کنم ، اگر امکان دارد به زبان حقیرانه بنده پاسخ را بفرمایید و بنده را نیز حلال نمایید

با افراد پرتوقع چطور استاد، ، با این افراد چگونه باید برخورد کرد؟

التماس دعا ،یا زهرا(س)

ویرایش توسط یارب : ۱۳۹۳/۰۵/۱۸ در ساعت ۱۵:۵۸

9. صلوات ها 13

علاقه
    مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
    نوشته
    378
    حضور
    15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2558

سلام

استاد اویس درسته می گن
    رفتار متکبرانه با افراد مغرور و متکبر، عین عبادته؟ اگه اشتباه نکنم باید کلام امیر المومنین باشه.

میشه لطفا مستندش بفرمایین؟!...

در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
    می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
    معبود من!
    همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست...

11. صلوات ها 14

نوشته
    692
    حضور
    52 روز 19 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    81
    صلوات
    4054

سلام
    استاد اویس قلمی بلیغ دارند و باید با دقت نوشته هاشون رو خوند و توجه کرد. منظور استاد از این جملات:

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    اظهار نقاط مثبت چنین شخصی که از زبان کریمانه شما بیان میشود زمینه ساز خوبی برای توجه معتمدانه چنین شخصی به شما خواهد بود بعد از این که توجه چنین شخصی را با کلام مهربانانه خود به خود جلب نمودید به طور غیر مستقیم خلقیات مغرورانه دیگران را مورد بیان مذمومانه خود قرار دهید ولی نه بدان گونه که گفتار شما نقشی مصداقانه یافته و احوالات نابخردانه او را نشانه رود.
    مواجهه ملتمسانه با این گروه موجب مزید حالت متوقعانه ایشان بوده و گاه برخوردی شاهانه و مقتدرانه با ایشان افضل از برخوردی متواضعانه و منفعلانه با ایشان است.
    اینه که ابتدا سعی کنید در زمانی که ایشون حالت خودخواهی و غرور رو ندارند ابتدا نقاط مثبتشون رو با ملاطفت بهشون بگید و ازشون تعریف کنید تا نظر ایشون رو جلب کنید و حسن نیتتون رو بهشون ثابت کنید. بعد که اعتماد ایشون رو جلب کردید مستقیم نرید سراغ نقاط منفیشون و به طور غیر مستقیم ایراداتشون رو بهشون بگید. مثلا از صفات کبر و غرور بعضی های دیگه انتقاد کنید و بگید که این رفتارهای خودخواهانه رو دوست ندارید و اینها اشتباه هست. در عین حال از دیگران غیبت هم نکنید و مصداق نیارید برای حرفهاتون جوری هم صحبت نکنید که ایشون بفهمن منظورتون ایشونه.
    تواضع و فروتنی در برابر این رفتارها نه تنها اونها رو اصلاح نمیکنه بلکه شاید اونها رو جسورتر هم بکنه و باید در برابر این افراد برخورد بزرگانه و مقتدرانه داشت.

خون پاک شـهدا منتظر توست بیا
    سرِ مصباحِ هدی منتظر توست بیا
    وارث خون خدا و پســر خــون خدا
    به خدا خون خدا منتظر توست بیا

قرار منتظران مهدی: هر شب راس ساعت 10، دعای الهی عظم البلاء (کلیک)

دختران پرده رو

13. صلوات ها 16

علاقه
    تنهایی
    نوشته
    503
    حضور
    12 روز 6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3520

امید که از این بیان حقیرانه و قاصرانه این کمترین استفاده ای شایانه (نه در حد یارانه) برده باشید.
    با کسب اجازه از استاد اویس
    بسیاری از شاگردان افتخار شارح بودن فرمایشات اساتید خودشون رو به دوش می کشند اگر استاد اویس عزیز هم اجازه میدند من به اندازه فهم و بضاعت شارح بیاناتشون باشم...

منظور استاد اویس در جمله آخر این هست که اگر شما با این افراد خیلی ملتمسانه و ذلیلانه برخورد کنید باعث میشه حالت غرور در اون ها بیشتر بشه پس رفتار متکبرانه و شاهانه شما خیلی وقت ها برای سلامت و کم شدن غرور این افراد بهتر هست، یعنی بهتره که برای اینکه از غرور این ها کم کنید شما هم قدری رفتار مغرورانه از خودتون بروز بدید و البته یک قانون کلی داریم که برای مومن متواضع، متواضع باش و برای غیر مومن متکبر، متکبر باش...

زهی مصطفی (ص) که در عین صفا از همه ی خیال ها فارغ...

15. صلوات ها 20

نوشته
    2,612
    حضور
    71 روز 7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    218
    صلوات
    6003

با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی
    سلام علیکم
    استاد با اجازتون هیچی از متن متوجه نشدم به خاطر این که توجه ام به چیز دیگه ای جلب شد :
    | نقادانه خیر خواهانه لطیفانه منتقدانه انگارانه صریحانه منکرانه مدافعانه مغرضانه منازعانه خصمانه معقولانه منصفانه متعصبانه صمیمانه خودخواهانه مجدانه دلسوزانه مشتعلانه جمیلانه عجولانه مضطربانه کریمانه معتمدانه مهربانانه مغرورانه مذمومانه مصداقانه نابخردانه نشانه ملتمسانه متوقعانه شاهانه مقتدرانه متواضعانه منفعلانه حیرانه
    قصرانه شایانه یارانه |
    وای نفسم گرفت

ماشاءالله چشم نخورید ان شاءالله

ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۳/۰۵/۱۸ در ساعت ۱۸:۵۶

17. صلوات ها 16

نوشته
    1,862
    حضور
    190 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7962

نقل قول نوشته اصلی توسط رایحهٔ بهشت نمایش پست ها
    نقادانه خیر خواهانه • لطیفانه • منتقدانه • انگارانه • صریحانه • منکرانه • مدافعانه • مغرضانه • منازعانه • خصمانه • معقولانه • منصفانه • متعصبانه • صمیمانه • خودخواهانه • مجدانه • دلسوزانه • مشتعلانه • جمیلانه • عجولانه • مضطربانه • کریمانه • معتمدانه • مهربانانه • مغرورانه • مذمومانه • مصداقانه • نابخردانه • نشانه • ملتمسانه • متوقعانه • شاهانه • مقتدرانه • متواضعانه • منفعلانه • حیرانه • قصرانه • شایانه • یارانه |
    وای نفسم گرفت
    سلام علیکم

البته این مشکل از ماست نه استاد بزرگوار ، ماباید معلوماتمان را بالا ببریم ، یا اینکه توفیق شاگردی ایشان را داشته باشیم

بنده حقیر هم اگر از ایشان خواستم به زبان حقیرانه ما بگویند چونکه مخاطبانی که از بیرون این مباحث را دنبال میکنند اغلب کسانی هستند که شاید مانند من حقیر زیاد با این نگارش آشنایی نداشته باشند

بنده هرگز خدایی نکرده قصد جسارت یا بی ادبی به محضر این استاد بزرگوار را نداشتم ،اما برای فهم مطلب مجبور شدم تقاضایم را بگویم و از شاگردان محترم این استاد بزرگوار هم کمال تشکر را دارم که بنده حقیر را در فهم مطلب یاری نمودند

التماس دعا ،یا زهرا(س)

19. صلوات ها 13

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

نقل قول نوشته اصلی توسط یارب نمایش پست ها
    سلام علیکم
    با تشکر وسپاس از شما استاد گرامی و محترم

استاد گرامی و بزرگوار، ابتدا تقاضایی از شما دارم که امیدوارم حمل بر بی ادبی شاگرد حقیری چون من در محضر استاد بزرگواری چون شما نشود
    حقیقت امر این است که بنده حقیر یا بعضی از کاربران دیگر ابدا در حد شما نیستم ! بنده را عفو بفرمایید اما اگر امکان دارد به زبان ساده تر مطالبتان رابیان بفرمایید ،خصوصا جملات آخرتان را ، نگارش شما زیبا و پرمعناست اما برای کاربرانی چون من خیلی ثقیل است ! و بنده حقیر به خوبی متوجه بیان شما نمیشوم ! و نمیتوانم به خوبی نتیجه گیری کنم ، اگر امکان دارد به زبان حقیرانه بنده پاسخ را بفرمایید و بنده را نیز حلال نمایید
    با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان خوبم
    خوشحالم که در سایتی افتخار خدمت گزاری دارم که همه کاربران فعال در آن دغدغه فهم و زیاد کردن معلومات دینی خود را داشته و همواره سعی می کنند دوستانشان را در فهم درست حقایق ارائه شده یاری نمایند. از همه شما عزیزان صمیمانه تشکر نموده و از خداوند برایتان مزید نعمتهای روحانی مسالت دارم.

از یاوران گرامی ام تقاضامندم ثقیل نویسی مرا به بزرگی خود عفو فرمایند. شما دوستان عزیزم حق دارید بر این حقیر خرده بگیرید که چرا مطالب را با عباراتی سنگین و پیچیده بیان می کنم چرا که به راستی فهم کلماتی از این دست مشکل بوده و خواننده گرامی را به سختی وا می دارد. بدیهی است خواندن و نوشتن مطالب ساده و راحت الحلقوم برای همگان بی تکلف و آسان است و برای بنده نیز بسیار راحت تر است که مطالب را با عباراتی ساده و قابل فهم تر خدمت عزیزان ارائه کنم ولی به چند دلیل خود را از چنین نوشتاری باز می دارم:

یکی اینکه از استادم این مطلب را به یادگار دارم که می فرمود همواره سعی کنید برای رشد و تعالی مخاطبین خودتان اهتمام ورزدید و سعی کنید مطالب را با عباراتی وزین بدانها ارائه نمایید زیرا همیشه این استاد نیست که باید خود را در حد شاگردان پایین بکشد بلکه این شاگردان هستند که باید خود را در حد استاد بالا ببرند اگر استاد بخواهد دائما خود را در حد فهم شاگردان پایین بکشد زمینه رشد و تعالی چندانی برای شاگردان فراهم نمی شود.

دوم اینکه علم برای خود حریمی دارد و باید همواره حریم آن حفظ شود یکی از آداب حفظ حریم علم ارائه معلومات و معارف دینی با الفاظ وزین و حساب شده است.

سوم اینکه عبارات هر چقدر دارای سجع و قافیه و توازن باشند در نزد قلوب جای گیرتر خواهند بود و صاحبان ذوق برای قبول معارف ارائه شده پذیراتر خواهند بود.

چهارم این که یکی از رموز ماندگاری معارف الهی، زیبا نگاری و دقت در چینش کلمات است یکی از دلایل به کار بردن چنین سبکی در نگارش مطالب از جانب بنده حقیر، ماندگاری آنها در طول زمانهای دراز است.

پنجم این که اگر انسان در مقام نگارش حقایق بتواند بین محتوای عمیق علوم با الفاظ دقیق و حساب شده گره بزند نور علی نور است.

ششم این که چه اشکالی دارد متعلم ساعتی را برای درک صحیح یک عبارتی وقت گذاشته و در فرهنگ لغات جستجو نموده و برای فهم کامل آن درنگ بیشتری نموده و از ناحیه اندیشه و تامل خود به چشمه های جوشان دیگری از معرفت حقایق نائل شود. مگر نه این است که ما در این جا برای رشد و تعالی بیش از پیش گرد هم در آمده ایم؟!

در عین حال اگر بیان مطالب از ناحیه بنده حقیر موجب سردرگمی شما عزیزان گردید از همه شما پوزش می خواهم از سرکار خانم
    در جستجوی عمار و جناب آقای مفتقر نیز بخاطر توضیح عباراتم بسیار سپاسگزارم و اجرشان را از خداوند متعال مسالت دارم. باز هم اگر ابهامی بود بفرمایید در خدمتتان خواهم بود.
    (
    فکر کنم اخرش منو بخاطر این شیوه نوشتن از اسک دین اخراج کنن اون موقع دیگه همه تون از شر من و عباراتم خلاص میشین)

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۳/۰۵/۲۱ در ساعت ۰۸:۵۰

21. صلوات ها 31

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری