جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت حرمت موسيقي و آلات آن از نظر پيامبر (ص) و ائمه معصومين علیهم السلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  20
  حضور
  2 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  56

  اشاره علت حرمت موسيقي و آلات آن از نظر پيامبر (ص) و ائمه معصومين علیهم السلام
  سلام
  بالاخره نفهمیدم حکم نوازندگی و موسیقی چیه؟
  از طرفی پیامبر فرموده حتی نگهداری آلات موسیقی در خانه حرامه و گناهه
  از طرفی هم مراجع تقلید گفتن به لهو یا عدم لهو بستگی داره

  آیا پیامبر حرام کرده چون آن زمان موسیقی کاملا لهو ولعب بوده ؟یا دلیل دیگه ای داره
  هر حرامی ضرری داره که منع شده
  دلیل حرمت موسیقی از حکم پیامبر و اءمه چی بوده؟

  لطفا دلیل بیارید تا قانع بشیم که چرا حرامه
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۳:۵۵

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61424  با نام و یاد دوست


  علت حرمت موسيقي و آلات آن از نظر پيامبر (ص) و ائمه معصومين علیهم السلام
  کارشناس بحث: استاد مشکور


 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,757
  حضور
  39 روز 22 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4462

  راهنما فلسفه و علت های حرمت غنا و موسیقی های حرام
  نقل قول نوشته اصلی توسط روشاستا نمایش پست ها
  سلام
  آیا پیامبر حرام کرده چون آن زمان موسیقی کاملا لهو ولعب بوده ؟یا دلیل دیگه ای داره
  هر حرامی ضرری داره که منع شده
  دلیل حرمت موسیقی از حکم پیامبر و اءمه چی بوده؟

  لطفا دلیل بیارید تا قانع بشیم که چرا حرامه
  با سلام و تشکر از روح پرسشگری شما

  بخش اول سؤالتان، به حکم فقهی موسیقی غنائی مربوط می شود که به کارشناسان فقه و احکام مربوط می شود.

  در خصوص بخش دوم سؤالتان، یعنی فلسفه و علت حرمت موسیقی، چند نکته را یادآور می شویم:

  اولاً: «موسیقی» یا «موسیقیا» واژه ای یونانی است که در فرهنگ لغت، معادل «غنا» است؛ ولی در حوزه ی مفاهیم دینی و اصطلاح فقه، با یکدیگر تفاوت دارد. «غنا» در اصطلاح شرعی عبارت است از «آوازی که از حنجره ی آدمی بیرون آمده و در گلو چرخانده (چهچهه) شود و در شنونده حالت سرور و وجد ایجاد کند و مناسب با مجالس لهو و خوش گذرانی باشد.» اما موسیقی به «صوتی گفته می شود که از آلات موسیقی، پدید آید»، بر این اساس، نسبت بین موسیقی علمی و موسیقی فقهی، عموم و خصوص مطلق است.»(1)

  ثانیاً: فلسفه حرمت موسیقی از بررسی آیات و روایات دینی و گفتار روانشناسان حاصل می شود که در ادامه به مصادیقی اشاره می کنیم:

  الف. موسیقی انسان را به فساد و فحشاء می کشاند: این معنا را در روایتی از نبی مکرم اسلام می توان دید: «غنا نردبان زنا است.»(2) بعلاوه به تجربه ثابت شده، بسیاری افراد، تحت تاثیر آهنگ های غنا مسیر ایمان و تقوا را رها کرده و به فساد و تباهی روی آورده اند. و به گواه اهل خرد و معنا، معمولاً مجلس غنا و لهو و لعب، مرکز انواع و اقسام مفاسد ریز و درشت است.(3)

  ب. غنا، عامل غفلت از یاد خدا: اشتغال به غنا و موسیقی های حرام چنان انسان را سرگرم می کند که تمام جوانب زندگی اش را تحت الشعاع قرار داده، و همه جانبه درگیرش می کند چنانکه دیگر جایی برای یاد خدا، اشتغالات معنوی و انجام وظایف بندگی باقی نمی ماند. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «بعضی از مردم خریدار سخنان بیهوده اند تا به نادانی مردم را از راه خدا گمراه کنند و قرآن را به مسخره می گیرند، نصیب ایشان عذابی است خوار کننده.»(4) بر اساس این آیه شریفه، یکی از عوامل گمراهی انسان از مسیر کمال و بندگی خدا «لهو الحدیث» دانسته شده است. در اصطلاح، «لهو» آن چیزی است که انسان را به خودش آن چنان مشغول کند که باعث غفلت و بازماندن از کارهای مهم تر شود و در روایات اسلامی از آن به «غنا» تفسیر شده است.(5)

  ج. تأثیرات منفی موسیقی غنایی بر روح و روان و اعصاب آدمی: غنا و موسیقی یکی از عوامل تخدیر اعصاب است. «توجه به بیوگرافی مشاهیر موسیقی دانان نشان می دهد که در دوران عمر دچار ناراحتی های روحی گردیده ، و رفته رفته اعصاب خود را از دست داده و عده ای مبتلا به بیماری های روانی شده و گروهی مشاعر خود را از کف داده اند، دسته ای فلج و ناتوان گردیده و بعضی هنگام نواختن موسیقی درجه ی فشار خونشان بالا رفته، دچار سکته ی ناگهانی شده اند.»(6) این معنا ریشه ای منطقی دارد که علامه جعفری (ره) به ظرافت و لطافت معنایی خاصی برخی آثار و مضرات آن را بیان می کند:

  "... درست است که تحریک مثبت و تشجیعی را که موسیقی انجام می دهد ما را از موجودیت حقیقی خود با یک گروه نوسانات(مقطعی) بالا می برد، ولـــــــــی هنگامی که موسیقی تمام می شود یک سرازیری حقیقی در خود احساس می کنیم، ولی می بینیم که موسیقی سایه ای از ما برای ما ساخته و آن را بالا برده بود، اکنون شبح مصنوعی از بین رفته و واقعیات با همان خشونت برای ما نمودار می شود."(7)

  و نیز گفته است: "علتی که برای ممنوعیت موسیقی در منابع اسلامی ذکر شده است مسئله لهو و لعب است، با نظر به اینکه کاملا روشن می شود که اسلام می خواهد انسان در دنیا، خود را در مقابل هیجانات پا در هوا نبازد و آمادگی واقعی خود را از دست ندهد و تا بتواند خود را اختیاراً سلب نکند."(8)

  حکایت موسیقی و غنا همچون تأثیر مقطعی و گذرای مواد مخدر در یک فرد معتاد است، موسیقی و غنا اعصاب و روان را تخدیر می کند و مواد مخدر جسم و تن را. هر دو ما را در افق یک سرازیری بی انتها آرام آرام بالا می برند و پس از اتمام اثر آن، گویا، به یکباره از بلندای کاذبی به دره ای که از آن اوج گرفتیم سقوط می کنیم.

  د. غنا و موسیقی ابزار دشمنان دین و ملت: صاحبان زر و زور و تزویر و در یک کلمه استکبار، که اساس دین حقیقی و دینداری مردم را مانع بزرگی بر سر راه خود می دانند به انحاء مختلف با جوامع دینی خصوصا اسلامی به مقابله برخاسته اند یکی از شیوه های تخریب و افساد اندیشه و اخلاق مؤمنان در صده های اخیر، رواج ابزار لهو و لعب و سرگرمی در انواع و اقسام آن بوده که از مصادیق بارز آن می توان به ایجاد مراکز فحشا، کلوپهای قمار، همچنین سرگرمی های ناسالم دیگر و از جمله توسعه ی غنا و موسیقی اشاره نمود. که بدون شک، مورد اخیر، از مهمترین ابزاری است که آنها برای تخدیر افکار مردم (بویژه نسل جوان) بر آن اصرار دارند.(9)

  ثالثاً: موارد یاد شده حکمتهایی بر حرمت غنا و موسیقی است اما دلایل اصلی حرمت موسیقی(یا حلیت بعضی از اقسام آن) آیات قرآن و روایات پیامبراکرم(ص) و ائمه(ع) است که در حوزه ی تخصصی فقه. بررسی می شود که در این مجال به گوشه ای از آنها اشارت می کنیم:

  الف) آیات قرآن هر چند به صورت روشن و صریح حکم غنا را بیان نمی کند و مانند بسیاری از احکام به اصول و کلیات می پردازد، ولی برخی از آیات با توجه به تفسیری که پیامبر اکرم و اهل­بیت(ع) از آنها نموده اند بر غنا تطبیق می کند. در این باره به چند آیه اشاره می کنیم:

  1- امام صادق (ع) درباره ی آیات «و کسانی که شهادت به باطل نمی دهند(و در مجالس باطل شرکت نمی کنند)(10) و «از سخن باطل بپرهیزید»(11)، می فرمایند: «منظور مجالس لهو و لعب و غناست.»(12)

  2- امام صادق(ع) درباره ی آیه ی «و آنها که از لغو و بیهودگی رویگردانند»(13)، فرمود: «منظور از «لغو» در این آیه، غنا و ملاهی می باشد.»(14)

  3- امام باقر و امام صادق(ع) درباره ی آیه ی «بعضی از مردم سخنان بیهوده را می خرند تا مردم را از روی نادانی از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده است»(15)،فرمودند: «منظور از سخنان بیهوده، غنا­ست.»(16)

  نکته: هر چند اکثر این روایات، آیات مذکور را بر غنا تطبیق نموده­اند ولی دربعضی روایات، بر موسیقی نیز تطبیق شده است(17) و فقها نیز برخی از این آیات را بر موسیقی تطبیق نموده اند.(18)

  ب) مهمترین دلیل بر حرمت غنا ، روایاتی است که ازپیامبراکرم و اهل­بیت(ع) به دست ما رسیده و به طور صریح و روشن دلالت بر حرمت غنا دارند. برای نمونه به برخی از روایات اشاره می کنیم:

  امام باقر (ع) می فرمایند: «غنا از چیزهایی است که خداوند آتش جهنم را سزایش قرار داده»(19) و امام صادق (ع) می فرمایند: «از غنا دوری کنید.»(20)

  ج) در مورد حرمت موسیقی نیز روایاتی از پیامبراکرم و ائمه معصومین(ع) به دست ما رسیده که برخی از آنها را نقل می کنیم:

  امام صادق(ع) می فرمایند: «آلات ساز و آواز، از عمل شیطان است پس هر چه در زمین از این نوع وجود دارد از ناحیه ی شیطان است.»(21) پیامبر اکرم(ص) نیز می­فرمایند: «شما را از مزمار و کوبات (آلات موسیقی) نهی می کنم.»(22)

  در پایان، لازم بذکر است بررسی دقیق این مباحث، در حوزه ی تخصصی فقه انجام می شود و کسانی که در این زمینه قدرت اجتهاد ندارند باید از مراجع تقلید خودپیروی کنند.

  موفق باشید ...

  پاورقی______________________________________ ________________
  1. سید مجتبی حسینی، (پرسش ها و پاسخ های دانشجویی).
  2. بحار الانوار، ج 76، باب 99.
  3. تفسیر نمونه، ج 17، ص 25 و 26، با کمی تغییر.
  4. لقمان، 6.
  5. وسائل الشیعه، ج 12، باب 99 .
  6. تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب، ص 29 و 92( به نقل از تفسیر نمونه، ج 17، ص 26).
  7. علامه محمد تقی جعفری، مبانی فقهی و روانی موسیقی،ص20.
  8. همان منبع، ص 26.
  9. تفسیر نمونه ، ج 17، ص 27.
  10. فرقان، 72.
  11. حج، 30.
  12. وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابوابما یکتسب به، ح 2، 3 ، 5 ، 9 و 26.
  13. مؤمنون، 3.
  14. تفسیر علی بن ابراهیم، ج 2، ص 88.
  15. لقمان، 6.
  16. وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابوابما یکتسب به، ح 6، 7، 11، 16و25.
  17. همان، باب 100، ح3.
  18. المکاسب المحرمه، امام خمینی(ره)، ج 1، ص 2.
  19. وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابوابما یکتسب به ح 6.
  20. همان، ح 23 و 24.
  21. همان. باب 100، ح 5 و 6.
  22. همان.


  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  20
  حضور
  2 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  56  سلام
  ممنون جناب مشکور از پاسختون
  ولی من نفهمیدم که نگهداری ساز حرامه یا نه؟
  اگر نه پس چرا پیامبر(ص) فرمودن که حرامه و برکت رو از خانه میبره
  از جناب طاهر میخوام که برای پاسخ قسمت اول سوالم رو به کارشناس مربوطه ارجاع بدن

  مرجع تقلید بنده هم رهبری هستن که گفتن اگر آلات مشترک باشه و لهویات باهاش نباشه اشکال ندارد
  پس آیا میشه گفت روایتی که از پیامبر راجب حرمت نگهداری الت موسیقی هست روایت ساختگیه و از جانب پیامبر(ص) نیست؟  باتشکر فراوان

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  127
  حضور
  10 روز 16 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  183  حاضر
  سلام علیکم و رحمة الله

  1. تبیین مفهوم موسیقی:
  «موسیقی» یا «موسیقیا» واژه ای یونانی است که در فرهنگ لغت، معادل «غنا» است؛ ولی در حوزه ی مفاهیم دینی و اصطلاح فقه، با یکدیگر تفاوت دارد. «غنا» در اصطلاح شرعی عبارت است از «آوازی که از حنجره ی آدمی بیرون آمده و در گلو چرخانده (چهچهه) شود و در شنونده حالت سرور و وجد ایجاد کند و مناسب با مجالس لهو و خوش گذرانی باشد.» اما موسیقی به «صوتی گفته می شود که از آلات موسیقی، پدید آید»، بر این اساس، نسبت بین موسیقی علمی و موسیقی فقهی، عموم و خصوص مطلق است.»
  [1]
  2. حکمت حرمت موسیقی و غنا:
  با بررسی برخی آیات قرآن و روایات و سخن روان شناسان می توان موارد ذیل را از فلسفه های حرمت موسیقی دانست:
  الف) انسان را به فساد و فحشا گرایش می دهد:
  در حدیثی از نبی اکرم(ص) آمده: «غنا نردبان زنا است.»
  [2] تجربه نشان داده است که بسیاری افراد، تحت تاثیر آهنگ های غنا راه تقوا را رها کرده و به فساد روی می آورند. مجلس غنا معمولا مرکز انواع مفاسد است[3].
  ب) غنا انسان را از یاد خدا غافل می سازد:
  قرآن کریم می فرماید: «بعضی از مردم خریدار سخنان بیهوده اند تا به نادانی مردم را از راه خدا گمراه کنند و قرآن را به مسخره می گیرند، نصیب اینان عذابی است خوار کننده.»
  [4] در این آیه یکی از عوامل گمراهی از سبیل الهی «لهو الحدیث» دانسته شده است. «لهو» آن چیزی است که انسان را به خودش آن چنان مشغول کند که باعث غفلت و بازماندن از کارهای مهم تر شود و در روایات اسلامی از آن به «غنا» تفسیر شده است.[5]
  ج) تاثیر سوء موسیقی و غنا بر روان و اعصاب:
  غنا و موسیقی یکی از عوامل تخدیر اعصاب است. «توجه به بیوگرافی مشاهیر موسیقی دانان نشان می دهد که در دوران عمر دچار ناراحتی های روحی گردیده ، و رفته رفته اعصاب خو درا از دست داده و عده ای مبتلا به بیماری های روانی شده و گروهی مشاعر خود را از کف داده اند، دسته ای فلج و ناتوان گردیده و بعضی هنگام نواختن موسیقی درجه ی فشار خونشان بالا رفته ،دچار سکته ی ناگهانی شده اند.»
  [6]
  د) غنا یکی از ابزار کار استعمارگران است:
  استعمارگران جهان همیشه از بیداری مردم، مخصوصاً نسل جوان، وحشت داشته اند، به همین دلیل بخشی از برنامه های گسترده ی آنها برای ادامه ی استعمار، فرو بردن جامعه در غفلت و بی خبری و نا آگاهی و گسترش انواع سرگرمی های ناسالم است. ایجاد مراکز فحشا، کلوپهای قمار و همچنین سرگرمی های ناسالم دیگر و از جمله توسعه ی غنا و موسیقی، از مهمترین ابزاری است که آنها برای تخدیر افکار مردم بر آن اصرار دارند.
  [7]
  3) موارد ذکر شده حکمت حرمت غنا و موسیقی می باشد نه علت تامه و به همین دلیل، در مواردی هم که این آثار و نتایج سوء وجود ندارد باز حکم حرمت هم وجود دارد.
  4) دلایل اصلی حرمت موسیقی(یا حلیت بعضی از اقسام آن) آیات قرآن و روایات پیامبراکرم(ص) و ائمه(ع) است که در حوزه ی تخصصی فقه . بررسی صورت می شود و این مقال گنجایش طرح مباحث اجتهادی را ندارد. اما آنچه به صورت اختصار می توان اشاره نمود چند مطلب است:
  الف) آیات قرآن هر چند به صورت روشن و صریح حکم غنا را بیان نمی کند و مانند بسیاری از احکام به اصول و کلیات می پردازد، ولی برخی از آیات با توجه به تفسیری که پیامبر اکرم و اهل بیت(ع) از آنها نموده اند بر غنا تطبیق می کند. در این باره به چند آیه اشاره می کنیم:
  1- امام صادق (ع) درباره ی آیات «و کسانی که شهادت به باطل نمی دهند(و در مجالس باطل شرکت نمی کنند)
  [8]و «از سخن باطل بپرهیزید»[9]، می فرمایند: «منظور مجالس لهو و لعب و غناست.»[10]
  2- امام صادق(ع) درباره ی آیه ی «و آنها که از لغو و بیهودگی رویگردانند»
  [11]، فرمود: «منظور از «لغو» در این آیه، غنا و ملاهی می باشد.»[12]
  3- امام باقر و امام صادق(ع) درباره ی آیه ی «بعضی از مردم سخنان بیهوده را می خرند تا مردم را از روی نادانی از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده است»
  [13]،فرمودند: «منظور از سخنان بیهوده، غنا ست.»[14]
  نکته: هر چند اکثر این روایات، آیات مذکور را بر غنا تطبیق نموده اند ولی دربعضی روایات، بر موسیقی نیز تطبیق شده است
  [15]و فقها نیز برخی از این آیات را بر موسیقی تطبیق نموده اند.[16]
  ب) مهمترین دلیل بر حرمت غنا ، روایاتی است که ازپیامبراکرم و اهل بیت(ع) به دست ما رسیده و به طور صریح و روشن دلالت بر حرمت غنا دارند. برای نمونه به برخی از روایات اشاره می کنیم:
  امام باقر (ع) می فرمایند: «غنا از چیزهایی است که خداوند آتش جهنم را سزایش قرار داده»
  [17] و امام صادق (ع) می فرمایند: «از غنا دوری کنید[18]
  ج) در مورد حرمت موسیقی نیز روایاتی از پیامبراکرم و ائمه معصومین(ع) به دست ما رسیده که برخی از آنها را نقل می کنیم:
  امام صادق(ع) می فرمایند: «آلات ساز و آواز، از عمل شیطان است پس هر چه در زمین از این نوع وجود دارد از ناحیه ی شیطان است.»
  [19]پیامبر اکرم(ص) نیز می فرمایند: «شما را از مزمار و کوبات (آلات موسیقی) نهی می کنم.»[20]
  د) از آنجائی که واژه ی غنا به معنای «کشیدن صدا» بلکه به معنای هر گونه صدا و آواز است
  [21]و به تعبیر شیخ انصاری ره «کاملا روشن و بدیهی است که هیچ یک از این مفاهیم حرام نیستند »[22]، به همین جهت، همه ی فقها «لهوی بودن» را قید غنای حرام می دانند؛ یعنی، غنای لهوی حرام است.[23] (واژه ی «لهو» را به فراموشی یاد خداوند و فرو غلطیدن در ابتذال معنا نموده اند[24] و گفته اند غنا و آوازی حرام است که مناسب مجالس لهو و لعب و فساد و خوش گذرانی باشد.)[25]
  بعضی از فقها علاوه بر«لهوی بودن» قید «مطرب» را نیز بر آن افزوده اند
  [26]. «طرب» به حالت سبک عقلی گفته می شود که در اثر شنیدن آواز یا آهنگ در نفس آدمی پدید می آید و او را از حد اعتدال خارج می کند و در مورد موسیقی(آهنگی که از آلات پدید آید) نیز اکثر فقها نوعی را که «لهوی» باشد حرام می دانند و بعضی استماع موسیقی مطرب را حرام می دانند.[27]
  نکته پایانی: همان طوری که قبلا تذکر دادیم، بررسی دقیق این مباحث، در حوزه ی تخصصی فقه انجام می شود و کسانی که در این زمینه قدرت اجتهاد ندارند باید از مراجع تقلید خودپیروی کنند.
  منابع:
  [1] . سید مجتبی حسینی، (پرسش ها و پاسخ های دانشجویی)، ص 169؛ امام خمینی(ره)، المکاسب المحرمه، ج 1، صص 198 224؛ حسینی، علی، الموسیقی، صص 16 و 17؛ تبریزی، استفتائات، س10، 46 ، 47 و 1048؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 974، 978و 979.

  [2] . الغناء رقیة الزنا؛ بحار الانوار، ج 76، باب 99، الغناء.

  [3] نک: تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب ، ص 29؛ تفسیر روح المعانی، ج 21، ص 6؛ تفسیر نمونه، ج 17، ص 25 و 26.

  [4] . ومن الناس من یشتری لهو الحدیث لیضل عن سبیل الله بغیرعلم و یتخذها هزوا اولئک لهم عذاب مهین؛ لقمان، 6.

  [5] . وسائل الشیعه، ج 12، باب 99 ابواب ما یکتسب به.

  [6] . تاثیر موسیقی بر روان و اعصاب، ص 29 و 92( به نقل از تفسیر نمونه، ج 17، ص 26).

  [7] . تفسیر نمونه ، ج 17، ص 27.

  [8] . والذین لا یشهدون الزور؛ فرقان، 72.

  [9] . واجتنبوا قول الزور؛ حج، 30.

  [10] . وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به، ح 2، 3 ، 5 ، 9 و 26.

  [11] . والذین عن اللغو معرضون؛ مؤمنون، 3.

  [12] . تفسیر علی بن ابراهیم، ج 2، ص 88.

  [13] . لقمان، 6.

  [14] . وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به، ح 6، 7، 11، 16و25.

  [15] . همان، باب 100، ح3.

  [16] . المکاسب المحرمه، امام خمینی(ره)، ج 1، ص 2.

  [17] . وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به ح 6.

  [18] . همان، ح 23 و 24.

  [19] .همان. باب 100، ح 5 و 6.

  [20] . همان.

  [21] . المکاسب المحرمه، امام خمینی(ره)، ج 1، ص 299.

  [22] . مکاسب شیخ انصاری،جلد1، ص 292.

  [23] . رساله ی دانشجویی، ص 171.

  [24] . احمد شرمخانی، انسان، غناء، موسیقی، ص 14.

  [25] . رساله دانشجویی، ص 171. بهر حال حرام بودن مطلق صدای زیبا با فطرت و عقل انسان سازگار نیست و مخالف با بعض روایات که دستور به خواندن قرآن به صوت زیبا می دهند می باشد. لذا منظور نوع خاصی از آن است و می توان معیار نوع حرام را از همین تعبیرات «باطل» یا «لهو» بدست آورد.

  [26] . همان.

  [27] . توضیح المسائل مراجع، ج 2، صص 813 و 913؛ مسائل جدید، ج 1، ص 47 به بعد.
  والسلام علیکم و رحمة الله
  ویرایش توسط حاضر : ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۵:۰۰

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  127
  حضور
  10 روز 16 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  183  حاضر
  سلام علیکم

  در رابطه با سوال شما ابتدا باید تعریف موسیقی و غنا و اقسام آن و سپس با بیان مقدمه ای فلسفه حرمت برخی انواع موسیقی و ابزار الات موسیقی را خدمتتان عرض کنیم
  تعریف موسیقی :
  موسیقی کلمه ای است یونانی که با کمی تغییرات وارد لغت عرب شده است و به فن و ترکیبات صداها به نحوی که به گوش خوشایند باشد. برخی گفته اند: «ان الموسیقی تعنی الغناء» یعنی موسیقی همان غنا است که موسیقی مربوط به آهنگ است و غنا مربوط به خواندن است (هشت گفتار پیرامون حقیقت موسیقی غنائی، ایرانی قمی، اکبر، نشر سازمان تبلیغات اسلامی، 1370)
  تعریف غنا :
  غنا به معنای عام: به صوتی گفته می شود که قوای شهوانی را در انسان تحریک می نماید و زمینه طغیان نفس و وسوسه شیطان را فراهم می آورد به گونه ای که گاهی انسان درآن حال احساس می کند که اگر در کنار آن صدا، شراب و فساد جنسی و... نیز باشد کاملاً مناسب است. این قسم غنا حرام است و مذمت شده است
  غنا به معنای خاص: صدای زیبا و خوشی است که مفسده انگیز نباشد و متناسب با مجالس فسق و فجور نگردد این قسم حلال است خواندن قرآن، مراثی، مداحی، اذان و... از این قسم است. این نوع برخلاف نوع اول موجب آرامش روح، تعادل اعصاب، نشاط، تقویت اراده و... می گردد
  اقسام موسیقی :
  الف) آهنگ ها و آوازهایى که به شیوه مجالسِ عیش و عشرت و محافلِ رقص و پایکوبى اجرا مى شود و انسان را از حالتِ اعتدالِ فکرى و ذهنى دور مى سازد و به بى بند و بارى، لاقید بودن و بى تعهّد زیستن دعوت و تشویق مى کند که اصطلاحاً به آن «ساز و آوازهاى مبتذل» و مناسب مجالس «لهو و لعب» مى گویند.
  ب) آنهایى که هم از نظر محتوا (مضمون اشعار) داراى معنایى با شکوه و زیباست و هم از نظر اجرا، خوب و زیبا اجرا مى شود و در عین حال تناسب و شباهتى با ساز و آوازهاى مجالس لهو، عیش و عشرت و فساد ندارد. گوش دادن به نوع اوّل حرام است; امّا نوع دوم اشکال ندارد.
  ج) ساز و آوازهایى که نسبت به آن شک داریم و نمى دانیم آیا از نوع اوّل است تا از آن پرهیز کنیم و یا از نوع دوم است تا پرهیز لازم نباشد. گوش دادن به موارد مشکوک (نوع سوم) اشکال ندارد; امّا بهتر است که به این نوع آهنگ ها هم گوش نکنیم. دلیل حرمت موسیقى (قسم اول). آیات و روایاتى است که درباره پرهیز از «باطل»، «لهو»، «لغو» و... وارد شده است
  فلسفه حرمت موسیقی
  مقدمه :
  1) فلسفه همه احکام و جزییات آنها به طور تفصیلی روشن نیست و آگاهی ازآن دانشی فراتر از تنگناهای معارف عادی بشری می طلبد .لیکن به طوراجمال ، روشن است که همه احکام الهی تابع مصالح و مفاسد واقعی درمتعلق آنهاست . بنابراین در صورتی که فلسفه حکمی را بالخصوص ندانیم ، بنا بر قاعده کلی فوق باید از آن پیروی کنیم ؛ زیرا در آن یقین به وجود مصلحتی هست ، هر چند بر ما ناشناخته باشد
  2) در یافتن فلسفه احکام ، نباید همیشه به دنبال علوم تجربی رفت و دلیلی مادی وفیزیولوژیک برایش جست و جو نمود .این فرایند که همواره در پی یافتن مصلحت یا مفسده ای طبی یا ... باشیم ، برخاسته از نگرشی مادی گرایانه است ؛ در حالی که بسیاری از احکام ، مصالحی معنوی دارند که در حوزه هیچ یک از علوم بشری قابل تحقیق نیست و آنها با متد تجربی خود، قادربه دادن حکمی - نفیاً یا اثباتاً - پیرامون آن نیستند و اگر نظری هم بدهند،بسیار سطحی است ؛ زیرا چه بسا مساله حکمتی برتر و بالاتر داشته باشد؛مثلاً در مورد روزه علوم به خواص بهداشتی آن پرداخته است ، ولی قرآن مجید فلسفه ای بالاتر را بیان فرموده و آن " تقوا یابی " است
  با توجه به مقدمات فوق برخی از علل حرمت موسیقی از نوع اول راخدمتتان عرض می کنیم
  اثار زیان بار موسیقی از بعد اخلاقی :
  1) موجب فساد اخلاق می‏گردد و ایمان حیا و عفت را از دل انسان یبرون می‏برد و تجربه نشان داده است که بسیاری از افراد تحت تاثیر آهنگ‏های غنا راه تقوا و پرهیزکاری را رها کرده و به شهوات و فساد روی می‏آورند مجلس غنا، معمولا مرکز انواع مفاسد است و آنچه به این مفاسد دامن مى زند، همان غناست و چیزى که پدید آورنده این عوامل سوء باشد، نمى تواند در یک شریعت آسمانى حلال شود در روایات اسلامی نیز مکرر آمده که غنا روح نفاق را در قلب پرورش می‏دهد اشاره به همین حقیقت دارد. امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: «الغنا یورث النفاق و یعقب الفقر؛ غنا در دل روح نفاق را پرورش می‏دهد و بدنبال خود بدبختی و فقر می‏آورد».
  2) غافل شدن از یاد خدا و فراموش کرد امام صادق(ع) در تفسیر آیه شریفه «واجتنبوا قول الزور؛ از گفتار باطل و ناروا بپرهیزید». فرمودند: مراد از قول زوردر آیه شریفه غناست. گفتار باطل و ناروا هر چیزی است که انسان را از خدا دور می‏کند و از راه درست منحرف می‏کند. امام صادق (ع) فرمودند: «الغنا مجلس لاینظرالله الی اهله و هو مما قال الله عزوجل: «ومن الناس من یشتری لهوالحدیث لیضل عن سبیل‏الله»؛ مجلس غنا و خوانندگی مجلسی است که خدا به اهل آن نمی‏نگرد آنها را مشمول لطفش قرار نمی‏دهد. و این مصداق همان چیزی است که خداوند عز وجل فرموده: بعضی از مردم هستند که سخنان بیهوده را خریداری می‏کنند تا مردم را از راه خدا گمراه سازند». در این روایت امام (ع) غنا و موسیقی را یکی از مصداق‏های گفتار بیهوده‏ای دانسته که انسان‏هارا از راه خدا گمراه می‏کند.
  آثار زیان بار موسیقی از بعد جسمی در کلام اندیشمندان اسلامی و غربی :
  1) آثار زیانبار بر اعصاب و روان: غنا و موسیقی در حقیقت یکی از عوامل مهمّ تخدیر اعصاب و روان است و آثار زیانبار غنا و موسیقی بر اعصاب تا سرحدّ تولید جنون و بر قلب و فشار خون و تحریکات نامطلوب، پیش می‌رود(تفسیر المیزان، علامة طباطبایی، (مؤسسة اعلمی بیروت)، ج 16، ص 209، 212. )
  2) دکتر «ولف ادلر» پروفسور دانشگاه کلمبیا مى گوید: بهترین و دلکش ترین نواهاى موسیقى، شوم ترین آثار را روى سلسله اعصاب انسان مى گذارد (بهشت جوانان، اسدالله محمدی نیا، نشر نصایح، چاپ 1378، ص 356)
  3) کانت: موسیقی اگر از همه هنرها مطبوعتر باشد، ولی چون به بشر چیزی نمی آموزد از تمام هنرها پست تر است(همان )
  4) علامه محمدتقی جعفری (ره) در تحقیقی که به عمل آورده اند فرموده اند که موسیقی ضررهای زیادی دارد از جمله ایجاد عدم تعادل بین اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک، مرض مانی (نوعی جنون است) کوتاهی عمر، ضعف اعصاب، بیماری فشار خون، عامل فحشاء، هیجان، سلب اراده، سلب غیرت، عامل جنایت، تهییج عشق. شکست عمر و جوانمرگی، افسردگی و خمودگی (بهشت جوانان، اسدالله محمدی نیا، نشر نصایح، چاپ 1378، ص 356(
  5) دکتر اوریزن اسوت مارون: هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است هنرمندان اغلب به علت سکتة قلبی درگذشته اند پس هیجان که محصول موسیقی است چقدر خطرناک است (بهشت جوانان، اسدالله محمدی نیا، نشر نصایح، چاپ 1378، ص 356(
  به طور کلى، موسیقى یکى از عوامل مهم تخدیر اعصاب است که این تخدیر از مجراى گوش صورت مى پذیرد و وقتى تحت نفوذ زیر و بم آهنگ موسیقى قرار گرفت، نوعى رخوت و سستى بر اعصاب چیره شده و از مفاهیم انسانى، جز شهوترانى، عشقبازى و جمال پرستى چیزى در برابر دیدگان بى فروغ عقل وى مجسم نمى شود و آن چنان روى ادراک و نیروى خرد سرپوش گذارده مى شود که مفاهیم مقدسى به نام: رحم، مروت، عفت، حیا، امانت، مساوات، برادرى و مبارزه، و استقامت در راه هدف به فراموشى سپرده مى شود
  فلسفه حرمت ابزار آلات موسیقی:
  اصل چنین حکمی ثابت نیست تا فلسفه آن بیان گردد. آنچه که حکم شرعی است این است که آلات موسیقی لهو و لعب که مختص مجلس گناه باشد یعنی نه مطلق آلات موسیقی بلکه آلات و ادواتی که مختص موسیقی مطرب و لهوی است حرام است و خرید و فروش آن یا نگهداری آن حرام است و فلسفه آن این است که از آنها جز در کار حرام بهره برداری نمی شود (با فرض این که از آلات مختصه موسیقی لهوی هستند).
  موسیقی سبب راحتی آرامش و روان؟؟
  این که مى گویند موسیقى سبب راحتى اعصاب و آرامش مى شود باید دانست که چیزى که حرام مى گردد به این معنا نیست که هیچ خاصیتى ندارد، بلکه ممکن است چیزهاى حرام، فایده هایى هم داشته باشند، ولى چون ضررهاى آن بیشتر بوده، خداوند متعال آن ها را حرام کرده است، مانند آن که خداوند متعال درباره شراب و قمار مى فرماید: «یَسْـَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَآ إِثْمٌ کَبِیرٌ وَمَنَـفِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا;(سوره بقره،آیه 219) درباره شراب و قمار از تو سؤال مى کنند، بگو: در آن ها گناه و زیان بزرگى است; و منافعى از نظر مادّى براى مردم در بر دارد، ولى گناه آن ها از نفع شان بیش تر است.»
  موسیقى و هر چیز حرام دیگرى هم از همین قبیل است که اگر هم خاصیتى دارد، در برابر ضررهاى فراوانى که براى انسان و جامعه انسانى دارد، به اندازه اى ناچیز است که خداوند متعال صلاح ندانسته به خاطر آن نفع کم، جامعه انسانى را دچار ضررهاى عظیم کند.
  پس اگر چه اصل این سخن یعنى آرامش بخش بودن موسیقى براى اعصاب و روان مسلّم نیست، ولى بر فرض که چنین چیزى هم باشد، در برابر ضررهایى که براى جامعه بشرى دارد که به برخى از آن ها در بالا اشاره کردیم، ناچیز به حساب مى آید، مانند فایده ها و خاصیت هاى مواد مخدّر که در برابر ضربه هاى بزرگى که بر پیکر جامعه انسانى وارد کرده بدبختى هایى ایجاد مى کند، هیچ محسوب مى شود، افزون بر این که آرامش و اطمینانى که بر اثر ذکر خدا به دست مى آید، آرامشى عقلانى، آگاهانه و از روى معرفت به حقایق است و آرامش به دست آمده از موسیقى، آرامشى تخدیرى و بى خیالى و یک مرحله و حالتى از بى تفاوتى است و فاصله بین این دو بسیار است.
  جهت مطالعه بیشتر می توانید به کتب زیر مراجعه نمایید
  1) هشت گفتار پیرامون حقیقت موسیقی غنائی، ایرانی قمی، اکبر، نشر سازمان تبلیغات اسلامی، 1370.
  2) غنا، موسیقی، مختاری، رضا، نشر مرصاد، بی تا.
  3) غنا و موسیقی در فقه اسلامی، حسینیان، روح الله، نشر تهران، 1374.
  4) موسیقی از نظر دین و دانش، جوهری زاده، محمدرضا، نشر تهران، مؤسسه مطبوعاتی اسلامی، بی تا
  .  والسلام علیکم و رحمة الله
  ویرایش توسط حاضر : ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۵:۰۵

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,757
  حضور
  39 روز 22 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4462  سلام و ادب

  این تایپیک، نیازی به جمعبندی ندارد، مطالب لازم در پست شماره 3 بیان شده است. موفق باشید ...

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود