صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کمالگرایی در ازدواج

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

کمالگرایی در ازدواج

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

که با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام

با کمالگرایی ام در ازدواج چه کنم؟

من تا حدودی کمالگرا هستم، از موقعی که خودم را شناختم، خواسته یا ناخواسته به جای این که کمالگرایی خود را سرکوب کنم سعی کردم آن را جهت دهی کنم، پس همیشه تلاش کردم در امور معنوی نگاهم به بالاتر از خودم باشد و در امور مادی به افراد پایین تر از خودم توجه داشته باشم.

نتیجه اینکه:
    1- عموما دوستانم کسانی بوده اند که از لحاظ علمی و اعتقادی بهتر از خودم بوده اند و از لحاظ مالی در سطح خودم یا ضعیف تر بوده اند.
    2- الان طلبه ای هستم که مشغولیت های علمی-پژوهشی دارم و در زمینه های مختلفی -اقتصاد، فرهنگ، سیاست، استراتژی و .... - دارای اطلاعات و قدرت تحلیل خوبی هستم(این را فقط خودم نمی گویم).
    به عنوان نمونه می گویم: در اقتصاد کلان، نظام پشتوانه و اعتبار، نظام عرضه و تقاضا، بهروه وری و ... ارتباط بین آنها را درک می کنم و تحلیل های خودم را دارم.
    اگر کسی بگوید، پول فاقد ارزش است چون اصل و اساس چیزهای دیگر است و پول وسیله است و از این نوع صحبت ها، باید بگویم برای من بی ارزش بودن پول حتی به لحاظ مادی هم اثبات شده است. یا اینکه می دانم چگونه آمریکا چگونه در سایر کشورها ایجاد تورم می کند.
    3- به نظرم می رسد تا حد زیادی احساسات من تابع عقلانیت من شده است؛ به این معنی که در اکثر موارد به چیزهایی علاقه مند می شوم که مبتنی بر قواعد منطقی و عقلانی بوده و پیش از آن چهارچوب های فکری ام آن را تایید کرده باشند.
    4- من اساسا بینش و نوع نگرشی متفاوت از سایرین داشته و آرمانگرا نیز هستم و اهداف بلندی دارم.

خلاصه اینکه هرچند خداوند لطف کرد و این کمالگرایی و جهت دهی کردن آن دلیلی برای رسیدن به جایگاه فعلی ام شد، اما حالا که به مسئله ازدواج رسیده ام، این کمالگرایی دارد مرا آزار می دهد و تا حدی دچار وسواس فکری شده ام.
    چند ماهی است که به خواستگاری خانمی رفته ام که ویژگی های بسیار خوبی دارند و به جرئت می توانم بگویم مطلوب بسیاری از آقایان مذهبی و حزب اللهی هستند و به همین خاطر نیز تصمیم به ازدواج گرفتیم و به خاطر برخی مشکلات هنوز حتی عقد نکردیم، پس ارتباط خیلی ضعیفی داریم، اما مسئله اینجاست که بدلیل این فاصله چند ماهه متاسفانه در این اواخر، فکرِ ویژگی های نامطلوب ایشان -البته فقط از نظر بنده- به صورت مداوم به ذهنم خطور می کند و مرا مردد می کند. یکی دیگر از مسائلی که باعث تردید بنده می شود این است که در حیطه تحقیقاتم می بینم دخترانی که یکی یا برخی از ویژگی های نداشته ایشان را دارند.

بگذارید ویژگی های خوب ایشان و ویژگی هایی که دلخواه بنده بوده و مرا مردد می کند را بیان کنم.
    ویژگی های مثبت: از سادات بزرگوار هستند،متدین، ولایت مدار،متخلق، اهداف خوب از ازدواج، علاقه مند به حوزه علمیه، شرکت در درس اخلاق، قناعت خوب، با اقتضائات طلبگی مشکلی ندارند، علاقه مند به رشد هستند، بعضی مسائل را ابتدائا خودشان قبول نداشتند چون دیدند به نفعشان است یا به خاطر بنده پذیرفتند و ....
    ویژگی هایی که فقط من فکر می کنم منفی است:
    1- ایشان می خواهند عروسی بگیریم. بنده با ماهیت عروسی و ولیمه دادن هیچ مشکلی ندارم، اما وقتی می بینم دیگر جوانان در ابتدائیات زندگی خود دچار مشکل هستند اصلا نمی توانم تحمل کنم که من چنین خرجی بکنم، ترجیح می دهم آن را به سایر جوانان بدهم تا کمکی برای آنها باشد. اما متاسفانه پذیرفتم.
    2- من به خاطر نوع تفکراتم و اهدافم، سبک زندگی کاملا متفاوتی از عرف جامعه می خواهم داشته باشم، یک مصداق آن حذف تلویزیون از زندگی است که ایشان تا حدی خواهان آن هستند.
    3- ایشان الحمدلله حجاب مناسبی دارند اما متاسفانه بنده وقتی بعضی خانم ها مثلا همسران برخی طلبه ها را می بینم که دستکش به دست می کنند و پوشیه می گذارند، عمیقا غبطه می خورم. در این مورد سخت گیری نکردم و نمی خواهم بکنم ولی متاسفانه چنین احساسی دارم
    4- وقتی تفکرات برخی خانم ها را در مورد تعداد فرزندان، فقر در زندگی، عروسی نخواستن و ... را می بینم مجددا عمیقا غبطه می خورم. یا نظرات برخی از کاربران را در سایت دیدم، غبطه می خوردم.

نانوشته بعضی جوابهایتان را می دانم. توکل و توسل کرده ام، سعی کرده ام ویژگی های مثبت ایشان را در نظر خود بزرگ جلوه بدهم، از تکنیک توقف فکر تا حد امکان استفاده کرده ام. شاید بگویید موقتا از تحقیقات خود دست بردار تا وضعیت بهتر شود اما متاسفانه ممکن نیست.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

کمالگرایی در ازدواج

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام خدمت شما برادر بزرگوارم
    قبل از هر چيز بايد بگويم كه كمال گرايي دو نوع است: هنجار و ناهنجار
    نوع هنجار آن كمك مي كند پويا باشيم و درجا نزنيم و با واقع بيني نسبت به امكانات، استعدادها و توانايي و محدوديت ها، رشد مطلوبي كنيم. توانايي و استعدادها را بسيج كنيم تا به كمال برسيم.
    كمال گرايي ناهنجار، هم عامل اضطراب است و هم با اضطراب شدت مي يابد و ما را در دوري معيوب قرار مي دهد. هميشه از رشد خودناراضي هستيم و بيشتر به راه نرفته مي انديشيم تا راه رفته. در اينجا به استعدادها و امكانات و محدوديت ها و شرايط به طور واقع بينانه نمي نگريم.
    افراد وسواسي كمال گرا هستند هرچه وسواس شديدتر مي شود كمال گرايي آنها هم زيادتر مي شود.
    كمال گرايي ناهنجار در ازدواج ممكن است حاصل عوامل زير باشد:
    اضطراب و وسواس
    مطالعه زندگي افراد ناموفق
    بالا رفتن سن ازدواج
    تجارب زندگي ناموفق در اقوام نزديك
    ضريب هوش بالا(از جهاتي مشكل ساز است و قدرت سازگاري اجتماعي را پايين مي آورد)
    خودشيفتگي (اخلاقي و روان شناختي)
    و...

اگر نشانه هاي اضطراب و وسواس فكري و عملي در شما وجود دارد حتما از روان شناس باليني كمك بگيريد. تا زماني كه مشكل اضطراب و وسواس حل نشود ترديدها و دودلي ها ادامه خواهد داشت.
    اگر مشكل اضطراب و وسواس نداريد و در گزينش همسر گرفتار ترديد هستيد زير نظر مشاور ازدواج باشيد مانند وقتي كه ما پايمان آسيب مي بيند و مجبوريم مدتي از عصا كمك بگيريم، مشاور در اين تحيرها همراه ما است تا زماني كه به ثبات برسيم.
    تكنيك هاي زير را پيوسته ادامه دهيد:
    1- تمركز بر نقاط قوت
    2- توقف فكر وقتي به صفات منفي فكر مي كنيد
    3- واقع بيني (توجه به اين كه گل بي خار خداست) لازم است دفتر مخصوصي داشته باشيد و پيوسته اين نكات را به خود متذكر شويد.
    4- سگ تو چاه وسواسي مي افتد. افرادي كه خيلي حساس مي شوند و بيش از حد وسواس به خرج مي دهند اضطرابشان سبب مي شود از برخي جهات غفلت كنند وقتي چشم باز مي كنند مي بينند كه آن چيزي كه مي خواستند نيست بنابراين مشاور ازدواج كمك خيلي خوبي به شما است.
    5- تمركز بر اين كه شما هم به عنوان يك انسان عيب هايي داريد. پيوسته به عيوب خود توجه كنيد و اين كه كمال گرا هستيد چون مي دانيد كامل نيستيد هم شخصيت و هم هوش ابعاد مختلف دارند ما در همه ابعاد كامل نيستيم به عنوان نمونه برخي iq قوي و گروهي eq قوي دارند برخي عقلانيتشان بر عواطف مي چربد و برخي برعكس و زندگي نياز به هر دو دارد يعني زن و شوهر نبايد كاملا همتا باشند و نه كاملا بيگانه از هم.(مشاوره ازدواج دختر و پسر اينجا نقش مهمي ايفا مي كند)
    7- توجه به مشورت دركارها( پيامبر كه عقل كل بودند اهل مشورت بودند)
    8- توجه به زندگي عرفا و فلاسفه اي مانند امام و علامه طباطبايي كه از همسرانشان انتظارات زيادي نداشتند
    9- توجه به اين كه زنان عاطفه محور و جزيي نگرند و مردان كلي نگر و عقل گرا هستند و اين در شما پررنگ تر است. (ازدواج، ارتباط با طبيعت، شعر، كودكان و...مي تواند عاطفه و عقلانيت را متعادل كند در شما)
    10- توجه به اين كه همسر شما نيز بعد از ازدواج رشد خواهد كرد و بايد زمينه ها را فراهم آورد تا در چيزي كه استعداد و علاقه دارد كار كند.
    11- توجه به اين امر تجملات و مراسم خاطره انگيز براي اغلب خانم ها مهم است و برخي ممكن است شعار دهند كه مثلا مراسم عروسي نمي خواهند ولي در عمل خواهان آن هستند و روزي حسرتش را مي خورند و آه مي كشند البته برخي هم واقعا با اين ميل مقابله مي كنند( توصيه مي شودمراسمي به ياد ماندني و خاطره انگيز كم هزينه داشته باشيد)
    12- ذكر لااله الاالله را زياد تكرار كنيد.
    13- توسل، توكل و نذر و صدقه فراموش نشود

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۵/۱۵ در ساعت ۰۰:۵۹
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 13

علاقه
    فرار
    نوشته
    468
    حضور
    25 روز 12 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2012

سلام
    بنده کارشناس نیستم ولی وقتی سوالتون رو پرسیدم یاد سالهای پیشین زندگی خودم افتادم.
    منم تقریبا اینجور تفکراتی در مورد همسر داشتم که الان به این نتیجه رسیدم که در برخی شرایط این کمالگرایی به ضرر آدمه و سبب محدودیت های نامطلوب میشه
    حوصله توضیح بیشتر داشتم میام براتون مینویسم. بیشترفکر کنین
    بزرگترین پشیمانی ام،
    ساعت ها جمله ساختن برای کسانی بود که لیاقت یک کلمه را هم نداشتند...
    (ایلهان برک)

9. صلوات ها 6

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2613

با سلام و عرض ادب

جالبه ! ولی این بیشتر افراط گرایی به نظر میاد تا کمال گرایی ...

شما باید اینو هم در نظر بگیرید همچین دختر خانومایی تو جامعه خیلی خیلی کم هستند اگه ایشون رو از دست بدید فکر میکنید بهتر از اون مورد میتونید گیر بیارید

البته هرچی صلاحه به نظرم شاید این حساسیتهاتون یکم زیاده روی هست و اگه ازدواج کنین تاثیر بدی رو زندگیتون بذاره
    الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

11. صلوات ها 7

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,370
    حضور
    27 روز 2 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5753

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    اما متاسفانه بنده وقتی بعضی خانم ها مثلا همسران برخی طلبه ها را می بینم که دستکش به دست می کنند و پوشیه می گذارند، عمیقا غبطه می خورم.
    شما خودتون مطمئنید که به همین اندازه ها....عالی هستین که از یک دختری که به نظرم خیلی زیاد با شما کنار اومدن انتظار این چنینی دارید و غبطه میخورید؟!
    من عمرا بتونم مثل این دختر بشم.......
    زندگی سختی قراره به این دخترتحمیل بشه حالا یه عروسی از دار دنیا میخواد شما مخالفید و غبطه میخورید؟؟؟؟؟عجبا...معذرت میخوام که ایشون یه دختر خانم هستند و شما یک پسر!تفاوت دارید و این تفاوت در هیچ صورتی هماهنگ نمیشه...اون یه دختره و پراز احساسات دخترونه...به خصوص وقتی از خیلیاش در طول زندگی با شما قراره بگذره...و طبق تئوری های شما زندگی کنه
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

13. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    ایشان می خواهند عروسی بگیریم. بنده با ماهیت عروسی و ولیمه دادن هیچ مشکلی ندارم، اما وقتی می بینم دیگر جوانان در ابتدائیات زندگی خود دچار مشکل هستند اصلا نمی توانم تحمل کنم که من چنین خرجی بکنم، ترجیح می دهم آن را به سایر جوانان بدهم تا کمکی برای آنها باشد. اما متاسفانه پذیرفتم.
    سلام
    پيامبر اسلام براي دخترشان چه كردند؟
    عروسي سالم و ساده اي برپا شده و شادي كرد و وليمه دادند.
    حضرت علي عروسي اي دعوت شدند فرمود چه افرادي تشريف مي آوردند؟
    گفت: فلاني و فلاني و......
    حضرت ديدند همه از اشراف هستند
    گفت از فقي و فقرا كسي را نگفتيد؟
    گفت نمي شناسم
    حضرت اجازه گرفتند فردا شب با 50 فقير در وليمه عروسي ايشان شركت كردند
    .

الجمع مهما امكن اولي من الترك

15. صلوات ها 8

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام
    پيامبر اسلام براي دخترشان چه كردند؟
    عروسي سالم و ساده اي برپا شده و شادي كرد و وليمه دادند.
    حضرت علي عروسي اي دعوت شدند فرمود چه افرادي تشريف مي آوردند؟
    گفت: فلاني و فلاني و......
    حضرت ديدند همه از اشراف هستند
    گفت از فقي و فقرا كسي را نگفتيد؟
    گفت نمي شناسم
    حضرت اجازه گرفتند فردا شب با 50 فقير در وليمه عروسي ايشان شركت كردند
    .

الجمع مهما امكن اولي من الترك

سلام جناب حامی ... امیدوارم که خوب و خوش وسلامت باشین ...

شما دختر یا پسر دارین که ازدواجش نزدیک باشه ... گفتم اگر اجازه بدین ... من برم 50 تا فقیر فقرا ... از حلبی آباد بیارم و در درون عروسی فرزندانتون شرکت کنیم ...

خوش میگذره ... حسابی میترکونیم ... قول میدیم ادب و اخلاق رو هم رعایت کنیم ... وقتی هم که غذا میارن ... هول نزنیم ...
    مقابله با سرطان :

1- اغذیه متنوع از تمام گروه ها 2- وزن متعادل 3-کنترل چربی غذا 4-کم کردن شیرینی 5-کاهش نمک 6-استفاده از میوه ها:انجیر.کیوی.زردآلو.خرما.گ جه فرنگی.پیاز 7-استفاده ازماهی 8- استفاده نکردن از غذاهای منجمدی که در درون کیسه فریزر هستند و توسط مایکروویو یخشان باز میشود 9-ننوشیدن چای گرم .

17. صلوات ها 3

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط نفرنفر نمایش پست ها
    سلام جناب حامی ... امیدوارم که خوب و خوش وسلامت باشین ...

شما دختر یا پسر دارین که ازدواجش نزدیک باشه ... گفتم اگر اجازه بدین ... من برم 50 تا فقیر فقرا ... از حلبی آباد بیارم و در درون عروسی فرزندانتون شرکت کنیم ...

خوش میگذره ... حسابی میترکونیم ... قول میدیم ادب و اخلاق رو هم رعایت کنیم ... وقتی هم که غذا میارن ... هول نزنیم ...
    سلام
    ما خودمون فقيريم و دعوتيم
    مشكل اينه كه الان در مهماني هاي فاميلي حج، عروسي و افطاري و...گزينشي عمل مي كنيم

19. صلوات ها 4

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2613

نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
    شما خودتون مطمئنید که به همین اندازه ها....عالی هستین که از یک دختری که به نظرم خیلی زیاد با شما کنار اومدن انتظار این چنینی دارید و غبطه میخورید؟!
    من عمرا بتونم مثل این دختر بشم.......
    زندگی سختی قراره به این دخترتحمیل بشه حالا یه عروسی از دار دنیا میخواد شما مخالفید و غبطه میخورید؟؟؟؟؟عجبا...معذرت میخوام که ایشون یه دختر خانم هستند و شما یک پسر!تفاوت دارید و این تفاوت در هیچ صورتی هماهنگ نمیشه...اون یه دختره و پراز احساسات دخترونه...به خصوص وقتی از خیلیاش در طول زندگی با شما قراره بگذره...و طبق تئوری های شما زندگی کنه
    اکثر مردا اینطوری هستن که اگه باهاشون را بیای ناز میکنن باید براشون سخت بگیری و ازشون فرار کنی تا دنبالت باشن !
    الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)