آیا فضیلت نگین ها به یمنی و نجفی و نیشابوری بودن آن است؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا فضیلت نگین ها به یمنی و نجفی و نیشابوری بودن آن است؟

باسلام
با توجه به اینکه عقیق یمن گرونه، همچنین فیروزه نیشابوری اصلی آیا خواصی که در یمنی و نیشابوری هست در نگین های سایرکشورها هم هست؟ در چطور؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

در روايتي از حضرت فاطمه زهرا(ع) از پيامبر خدا(ص) آمده است : كسى كه انگشتر عقيق به دست كند، هميشه خير مي بيند.(وسائل الشيعه, ج 5 ص88, ابواب احکام الملابس,باب52 حديث2 ) ودر روایتی از پیامبر (ص) نقل شده است کسی که انگشتر عقیق به دست کند حوایجش برآورده میشود همچنین در روایتی از آن حضرت آمده است انگشتر عقیق به دست کنید چون مادامی که در دست است غمی به دارنده آن نمی رسد ودر روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است کسی که انگشتر عقیق داشته باشد فقیر نمیشود . (وسائل الشیعه ج5 ص 86-87). ودر روايتی آمده است که اميرمؤمنان، انگشتر عقيق را براي حرز و دشمنان و بلاها در دست مي کرد. (حليه المتيقين، فصل سوم، ص 32) و در حديث معتبر از حضرت صادق عليه السلام منقول است که انگشتر عقيق در دست کنيد که مبارک است و اميد هست که عاقبت صاحبش مقرون به خير و نيکي باشد. (همان)

از حضرت صادق عليه السلام منقول است که انگشتر عقيق موجب ايمني است در سفر.

انگشتر شرف الشمس همان انگشتري عقيق است که بر آن اسماي متبرکه نوشته شده است. بنابراين همان خواص و آثار انگشتر عقيق را دارد.

در مورد خواص انگشتر فیروزه روایات ذیل وارد شده :

پيامبر (ص) : خداوند عالميان مي فرمايد كه من شرم دارم از دستي كه بسوي من بلند شود به دعا و در آن انگشتر فيروزه باشد آنرا نا اميد بر گردانم .

امام صادق(ع): هر كه انگشتر فيروزه در دست كند دستش فقير نشود.

شخصی به امام رضا (ع) از نداشتن فرزند شمایت می کند حضرت میفرماید انگشتر از فیروزه بگیر و بر آن بنویس «رب لا تذرنی فردا وانت خیر الوارثین » (وسائل ج5 ص 94-95)

((دُر نجف))
امام صادق (ع) فرمودند: دُر نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر مي سازد بدرستي که هر که آن را دست کند به هر نظر کردني به آن خداوند زيارتي يا حجي يا عمره اي در نامه عمل او بنويسد که ثوابش ثواب پيامبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمي کرد بر شيعيان ما هر آيينه هر نگين از آن به قيمت بسيار ميرسيد. (وسائل ج5 ص403 - 404)

(( یاقوت))
در روایتی از امام رضا و پیامبر علیهما السلام آمده است که انگشتر یاقوت را در دست کنید که فقر را بر طرف می کند (وسائل ج5 ص92-93)

((حدید))
در رواتی نقل شده است شخصی از حاکمی ستمگر به امام صادق شکایت نمود امام فرمود : انگشتری که نگین آن از حدید صینی است بساز و روی آن در سه سطر بنویس « اعوذ بجلال الله » «اعوذ بکلمات الله » «اعوذ برسول الله » ودر زیر نگین در دو سطر نوشته شود «آمنت بالله وکتبه» « انی واثق بالله ورسله » وبر دور نگین نوشته شود « اشهد ان لا اله مخلصا » سپس امام فرمودند این انگشتر را در هر چیر که بر تو مشکل وسخت می شود در دست کن وهر گاه از دشمن ترسیدی نیز آنرا به دست کن همچنین هرگاه همراه زنی شود که زایمانش سخت شده وضع حملش آسان خواهد شد . (مستدرک الوسائل ج3 ص 299)

در مورد نوشتن بر روی انگشتر علاوه بر روایت فوق روایات فراوانی داریم که حاکی از این است که بر روی نگین انگشتر هر یک از امامان چیزی نوشته شده بود از جمله : امام صادق (ع) میفرماید نقش نگین پیامبر (ص) «محمد رسول الله » بود ونقش نگین امیر مومنان (ع) «الله الملک بود » و نقش نگین پدرم « العزه لله» بود .

ودر روایتی از احمد ابن ابی نصر روایت شده که می گوید امام رضا (ع) انگشتر پدرش موسی بن جعفر وجدش جعفر بن محمد را به من نشان داد بر روی انگشتر امام صادق (ع) نوشته بود « انت ثقتی فاعصمنی من الناس » وبر روی انگشتر موسی بن جعفر (ع) نوشته شده بود «حسبی الله » همچنین در روایتی وارد شده است کسی که بر انگشترش بنوسید «ماشاء الله لا قوه الا بالله استغفر اللیه » از فقر سخت نجات پیدا می کند . (وسائل الشیعه ج5 ص 99-101)
در مورد این که در نجف از اشکهای امیر مومنان درست شده باشد این مطلب صحیح نیست و مستندی ندارد .

[=arial]فضيلت انواع انگشتر و عطر برگرفته از کتاب حليه المتقين:
امام صادق (ع): انگشتر عقيق در دست كنيد كه مبارك است و صاحب آن عاقبتش به خير و نيكي باشد.
پيامبر (ص) : هر كه انگشتر عقيق در دست داشته باشد حاجتش بر آورده مي شود.
امام صادق (ع) : انگشتر عقيق باعث ايمني در سفر است .
امام صادق(ع): هر كه انگشتر عقيق در دست داشته باشد پريشان نشود و عاقبت كارش ا لبته نيكو باشد .
پيامبر اكرم (ص): انگشتر عقيق در دست كنيد مادامي كه آدم آن را با خود داشته باشد اندوهي به او نمي رسد.
امام علي (ع): دو ركعت نماز با انگشتر عقيق بهتر است از هزار ركعت كه با آن نباشد .
علي بن موسي رضا (ع): انگشتر ياقوت در دست كنيد كه پريشاني را برطرف مي كند.
امام موسي كاظم(ع): انگشتر زرد در دست كنيد كه موجب آساني است و درآن هيچ دشواري نباشد .
امام رضا (ع): انگشتر زبر جد در دست داشتن فقر را بتوانگري بدل ميكند و هر كه انگشتري ياقوت زرد در دست كند فقير نشود.
پيامبر (ص) : خداوند عالميان مي فرمايد كه من شرم دارم از دستي كه بسوي من بلند شود به دعا و در آن انگشتر فيروزه باشد پس او را نا اميد بر گردانم .
امام صادق(ع): هر كه انگشتر فيروزه در دست كند دستش فقير نشود.
امام صادق (ع): بد نمي دانم در دست كردن انگشتر حديد را وقتي كه به ديدن كسي رود كه از او ترسد از اهل شر براي آنكه شر او ساكن مي شود و انگشتر حديد شياطين را دور مي كند و بدرستيكه هر كسي كه انگشتر در در دست كند با نظر كردن به آن خداوند زيارت يا حج يا عمره در نامه عمل او بنويسد كه ثوابش ثواب پيامبران و صالحان باشد .
امام صادق (ع) : حق تعالي زينت و اظهار نعمت را دوست مي دارد و ترك رينت و اظهار بد حالي را دشمن . و دوست مي دارد كه اثر نعمت را در بنده خود بيند به اينكه خود را خوشبو دارد و خانه را نيكو كند.
امام صادق (ع) : نماز كسي كه خوشبو باشد بهتر است از هفتاد نماز كه بي بوي خوش باشد.
پيامبر اكرم (ص): بوي خوش را ترك نكنيد كه ملائكه بوي خوش را مي بويند و در هر روز جمعه البته ترك مكن و هر چه صرف نمايي در بوي خوش اسراف نيست .
امام صادق (ع): هر كه در هر روز بوي خوش بر خود بمالد تا شب عقلش با او باشد .
منقولست كه امام علي (ع) چها رانگشتر در دست مي كردند . انگشتر ياقوت براي شرافت و زينتش . فيروزه براي نصرت و ياريش . حديد براي قوتش و عقيق براي حرز و دفع دشمنان و بلا ها.
منبع : حليه المتقين . علامه مجلسي . انتشارات پيمان . چاپ ششم . 1382 . صفحات 28 تا 32

همانگونه که در روایات فوق دیده میشه برای عقیق وفیروزه صرف نظر از مکان به خواص اون اشاره شده پس هر عقیق وفیروزه ای که چنین خاصیتی داشته باشه مطلوبه و مورد استفاده اما اگر منظور از در در مخصوص نجف است اون در روایات آمده وقید نجف را دارد.
((دُر نجف))

امام صادق (ع) فرمودند: دُر نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر مي سازد بدرستي که هر که آن را دست کند به هر نظر کردني به آن خداوند زيارتي يا حجي يا عمره اي در نامه عمل او بنويسد که ثوابش ثواب پيامبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمي کرد بر شيعيان ما هر آيينه هر نگين از آن به قيمت بسيار ميرسيد. (وسائل ج5 ص403 - 404)

با سلام و خسته نباشید
و تشکر از مطالب که با ذکر منبع یاد شد.
می گویند فیروزه نیشابور و عقیق یمن ، موکل دارند آیا درست است؟و آیا برتری سنگ های مذکور به خاطر این موضوع است؟
آیا نوشته روی سنگ مهم است؟ یعنی نوشته انگشتر ما چه باید باشد؟
اگر ما انگشتری تهه کردیم به عنوان در نجف یا عقیق یمنی یا غیره و قلابی بود به قول بچه ها چینی بود و ما هم نمی دانیم دیگر اون ثواب ها رو نداره ( همه که در زمینه سنگ تخص ندارن)

با تشکر :Gol::Gol::Gol:

ابن شهر آشوب نقل می کند که : روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شد و گفت : یا رسول الله ! پروردگارم بر تو درور و سلام می فرستد و می فرماید : انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترتش را در دست راست کند و نگین آن را هم عقیق قرار دهد. پیامبر پیام جبرئیل را به علی علیه السلام رسانیدند . حضرت علی علیه السلام عرضه داشت : یا رسول الله عقیق چیست ؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : عقیق کوهی در کشور یمن است .( مناقب : ۳ / ۳۰۲ ، بحارالانوار : ۴۲/ ۶۱ ، مستدرک : ۳ / ۲۹۳ ).

روزی امیر مومنان از کنار جسد کشته ای می گذشتند که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت . در این حال حضرت فرمود : انگشترش را برای من بیاورید . همراهان حضرت انگشتر مرد مقتول را از دستش درآوردند و به حضرت دادند . امیر مومنان نگاهی به آن انگشتر کردند و فرمودند : برای چه از صاحبت که تو را در دست داشت محافظت نکردی ؟ ( و مانع کشته شدنش نشدی ؟ ) پس انگشتر به صدا در آمد و گفت : یا علی من عقیق یمانی نیستم . ( الدر الثمین ص ۷۳ )
http://aghigheyaman.blogfa.com/post/3 بنوعی پاسخ سوالات شما در این آدرس آمده است .گرچه برای مطالعه بیشتر بوده ودلیلی برای تایید همه روایات آن نیست.

باسلام و تشکر

در روایاتی که بنده دیدم اشاره به عقیق قرمز، زرد و سفید (فکر کنم سیاه هم دیدم) شده است.
من از یه عقیقی در جواهر فروشی خوشم اومده که نارنجی هست. به نظر شما بخرم خوبه؟ میترسم خواص این سه رنگ رو نداشته باشه

سوال دیگر اینکه آیا حدید صینی نوعی از سنگ حدید است؟ اگر بله؛ چطوری میتوانیم حدید صینی رو از غیر صینی تشخیص دهیم؟
باتشکر

امام صادق (ع) می فرماید: « دوست دارم هر مؤمنی پنج انگشتر در دست داشته باشد (عقیق،فیروزه،یاقوت،درّنجف و حدید صینی) و هنگام رویارویی و برخورد با دشمنان دست کردن انگشتر حدید صینی را مکروه نمی دانم،بلکه بسیار دوست دارم تا آتش شرّ آنها را خاموش کند. پس همانا انگشتر حدید صینی،اجنه و انسان های شرور و سرکش را فراری می دهد و دور می کند.» (التهذیب:6/37،جامع الاخبار:134،فرحة الغری:113،وسائل:14/403)
پیشنهاد میکنم شما بخاطر علاقه مندی به سنگها و انگشتر های سفارش شده در روایات وشناخت خصوصیات آنها حتما مطالعه بیشتری در سایتهای تخصصی مانند پارس جواهر و...داشته باشید .انشاالله موفق باشید.

موضوع قفل شده است