جمع بندی ثواب کار فرد دیگری برای ما

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ثواب کار فرد دیگری برای ما

سلام
1-میخواستم بپرسم که اگر مثلا من باعث بشم که فرد دیگری ثوابی بکند مثلا امضای من را فردی بخواند که در زیر مطلبم هست من ثواب میبرم یا خیر ؟؟؟
2- اگر ثواب میبرم به چه مقدار است مثلا به اندازه ثواب فرد انجام دهنده کار نیک یا خیر؟

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

امین 79;551104 نوشت:
1-میخواستم بپرسم که اگر مثلا من باعث بشم که فرد دیگری ثوابی بکند مثلا امضای من را فردی بخواند که در زیر مطلبم هست من ثواب میبرم یا خیر ؟؟؟
2- اگر ثواب میبرم به چه مقدار است مثلا به اندازه ثواب فرد انجام دهنده کار نیک یا خیر؟

باسلام و عرض ادب
هر کار خیری که شما انجام بدهید و دیگران از آن نفعی ببرند ثوابی برای شما نوشته می شود بدون این که از ثواب آنها قدری کم گردد.
پیامبر فرمودند: « أيّما داع دعا إلى ضلالة فاتّبع فإنّ عليه مثل أوزار من اتّبعه و لا ينقص من أوزارهم شيئا و أيّما داع دعا إلى هدى فاتّبع فإنّ له مثل أجور من اتّبعه و لا ينقص من أجورهم شيئا.»هر كه افرادی را بسوى گمراهى بخواند و او را پيروى كنند نظير گناهان پيروان خود را بدوش مى برد بدون آنكه از گناهان آنها چيزى كم شود و هر كه افرادی را به سوى هدايت خواند و او را پيروى كنند نظير ثواب پيروانش نصيب او مى‏شود بدون اينكه از ثواب آنها چيزى كم شود. «نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 361»
حلبى از امام صادق عليه السّلام روايت مى‏كند كه فرمود: سه چيز دنبال آدمى را مى‏گيرند و او بعد از مرگ از آنها استفاده مى‏كند: صدقه جاريه، موقوفه‏اى كه همه از آن استفاده كنند و سنت خوبى كه مردم آن را بكار گيرند و يا فرزند شايسته‏اى كه براى پدرش طلب مغفرت كند.
عبد الخالق از حضرت صادق عليه السّلام روايت مى‏كند كه فرمود: بهترين چيزى كه انسان بعد از خود مى‏گذارد سه چيز است، فرزند نيكوكارى كه براى او طلب مغفرت كند، سنت نيكى كه مردم آن را مورد عمل قرار دهند و صدقه جاريه.( بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏68، ص: 257)[/]

موضوع قفل شده است