فراگيری علم از كتاب غصبي (دانلود كتاب و استفاده از آن)

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فراگيری علم از كتاب غصبي (دانلود كتاب و استفاده از آن)

با سلام.
بنده چند سوال داشتم

1. اول اينكه اگر مثلا كسي يك كتابي را از جايي بدزدد يعني صاحب كتاب راضي نباشد بعد با علمي كه از اين طريق بدست آورده كسب درآمد كند آيا اين مال حرام است يا چون حاصل دسترنج خود فرد است پس حلال مي باشد ؟
  2. بنده قصد دانلود كتابي را داشتم كه به زبان انگليسي است . بعد از دانلود متوجه شدم قيمت اين كتاب 25 دلار است . كشور توليد كننده اين كتاب آمريكا (كافر حربي) مي باشد و انتشارات آن هيچگونه قرار دادي با ايران ندارد (سايت اصلي اش را چك كردم) اگر من بخواهم اين كتاب را خودم از راه غير معمول تهيه كنم حدود 150 تا 170 هزار تومان برايم آب مي خورد . با توجه به توصيفات بنده (كشور كافر و عدم وجود قرار داد) آيا مانعي براي استفاده از اين كتاب براي من وجود دارد ؟
مرجع : آيت ا... خامنه اي .

با سلام. مي خواستم بدانم حكم دانلود كردن و خواندن كتاب هايي كه به صورت پولي (غير رايگان) هستند چيست. منظور دقيق من اين است كه مثلا وقتي ما كتابي را دانلود ميكنيم و بعد از خواندن آن آنرا پاك مي كنيم اين كار عملا هيچ فرقي با اين كه برويم و آنرا از كتابخانه بگيريم و بخوانيم و پس دهيم ندارد . در هر دو حالت نه هيچ سودي و نه زياني به ناشر نمي رسد . هدف ما از دانلود ، چاپ كردن و يا ساختن كتاب جديد از روي آن نيست . با اين عملكرد آيا ما گرفتار حق الناس شده ايم ؟ اگر كتاب براي كشور حربي باشد و قراردادي نيز وجود نداشته باشد چطور ؟
مرجع رهبري

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

amirdin;550743 نوشت:
با سلام.
بنده چند سوال داشتم

اول اينكه اگر مثلا كسي يك كتابي را از جايي بدزدد يعني صاحب كتاب راضي نباشد بعد با علمي كه از اين طريق بدست آورده كسب درآمد كند آيا اين مال حرام است يا چون حاصل دسترنج خود فرد است پس حلال مي باشد ؟
بنده قصد دانلود كتابي را داشتم كه به زبان انگليسي است . بعد از دانلود متوجه شدم قيمت اين كتاب 25 دلار است . كشور توليد كننده اين كتاب آمريكا (كافر حربي) مي باشد و انتشارات آن هيچگونه قرار دادي با ايران ندارد (سايت اصلي اش را چك كردم) اگر من بخواهم اين كتاب را خودم از راه غير معمول تهيه كنم حدود 150 تا 170 هزار تومان برايم آب مي خورد . با توجه به توصيفات بنده (كشور كافر و عدم وجود قرار داد) آيا مانعي براي استفاده از اين كتاب براي من وجود دارد ؟
مرجع : آيت ا... خامنه اي .

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

مال حرام نیست .

در فرض سؤال استفاده از کتاب مانعی ندارد .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1343[/]

با سلام و خهسته نباشید.آیا میشود کتابی را که در سایت خارجی و بعد از پرداخت پول اجازه دانلود میدهد را به نحوی (مثل دور زدن این فرایند)دانلود کرد و استفاده کرد وپاک کرد؟ ممنون
مرجع :ایت ا... العظمی سیستانی

mortaza47;604689 نوشت:
با سلام و خهسته نباشید.آیا میشود کتابی را که در سایت خارجی و بعد از پرداخت پول اجازه دانلود میدهد را به نحوی (مثل دور زدن این فرایند)دانلود کرد و استفاده کرد وپاک کرد؟ ممنون
مرجع :ایت ا... العظمی سیستانی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

اگر مخالف قانون آن شرکتها باشد جایز نیست.

یعنی قانونی که داخل قراردادی که با ما دارن (یا ندارن)نوشته شده؟

باسلام.
راه صحیح داشتن pdf یک کتاب چیست؟مثلا بعضی وقتا برای یه تحقیق لازمه بخشی از کتابی رو آورد آیا باید اونو خرید و همشو تایپ کرد؟
مرجع: رهبر

[="Tahoma"][="Black"]

d.e.d;626296 نوشت:
باسلام.
راه صحیح داشتن pdf یک کتاب چیست؟مثلا بعضی وقتا برای یه تحقیق لازمه بخشی از کتابی رو آورد آیا باید اونو خرید و همشو تایپ کرد؟
مرجع: رهبر

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر کتاب خارجی است به پاسخی که در پست قبلی دادم مراجعه بفرمایید اگر هم مورد دیگری است لطفا بیشتر توضیح دهید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

در مورد کتاب های ایرانی. مثلا از صفحاتی از یک کتاب برای تحقیقی می خواهیم استفاده کنیم. یک راه اینست که کتاب را خریده و کل آن صفحات را تایپ کنیم که خیلی سخت و وقت گیر و هزینه بر است. یا مثلا می خواهیم کتابی را در گوشی همراه خود داشته باشیم. با سرچ در اینترنت به کتاب دسترسی رایگان خواهیم داشت ولی آیا راه شرعی اینست؟ چون انتشارات ها هم معمولا pdf کتاب ها را در سایت خود قرار نمی دهند. از کجا باید pdf را پیدا کنیم؟

کسی جوابی نداره؟؟؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

d.e.d;627030 نوشت:
در مورد کتاب های ایرانی. مثلا از صفحاتی از یک کتاب برای تحقیقی می خواهیم استفاده کنیم. یک راه اینست که کتاب را خریده و کل آن صفحات را تایپ کنیم که خیلی سخت و وقت گیر و هزینه بر است. یا مثلا می خواهیم کتابی را در گوشی همراه خود داشته باشیم. با سرچ در اینترنت به کتاب دسترسی رایگان خواهیم داشت ولی آیا راه شرعی اینست؟ چون انتشارات ها هم معمولا pdf کتاب ها را در سایت خود قرار نمی دهند. از کجا باید pdf را پیدا کنیم؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از شما

ببخشید که پاسختون با تأخیر مواجه شد .

در این موارد لازم است با نویسنده یا صاحب امتیاز نشر کتاب یاد شده تماس بگیرید و از آنها جویا شوید .

استفاده از کتاب ایرانی که در اینترنت قرار داده شده بدون اطمینان به رضایت نویسنده یا مالک امتیاز آن اشکال دارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است