صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشاوره اقتصادی برای طلبه

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

مشاوره اقتصادی برای طلبه

باسلام: از انجایی که شهریه طلاب اصلا کفاف نمیده(برای طلاب جوان که هیچ سرمایه قبلی ندارن)خصوصا در این اوضاع نابسامان اقتصادی، چه کارهایی وجود داره که یه طلبه بتونه انجام بده تا اینده اقتصادی مساعدی داشته باشه؟

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

مشاوره اقتصادی برای طلبه

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام دوست بزرگوار
    با خوب كسي طرف شدي
    اگر شرايط شبييه شما نداشتم و جواب مي دادم به قول عوام حرف مفت مي زدم و پوچ.
    دوست من شرايط زندگي طلبگي هم سختياش سختي است كه نانچشي نداني و هم لذت طلبگي. به همين دليل كمتر كسي به غير از طلبه مي تواند شرايط يك طلبه حتي درك كند بفهمد كه وقتي يك طلبه در اتاق مشاوره مي گويد ما سال هاست كه با مرغ و گوشت خدا حافظي كرده ايم يعني چه.
    قصد خواند آيه يأس و روضه ندارم
    اما بايد كمر را محكم ببنيد و خود را آماده كنيد براي يك مسير طولاني. مسير علمي اي كه ائمه فرموده اند روزي طالب تضمين شده است.
    خب به خاطر انس زياد ما به ماديات خواهيم گفت پس اين همه طلبه با شرايط اقتصادي دربه داغون چيه؟
    رزق و روزي فراتر از ماديات است واقعا قناعت كه بسياري از طلاب بهره منداند گنج بي پايان است.
    ديروز جواني از فاميل شكايت مي كرد كه پدرم دست من را در مشكلات نگرفت در حالي كه مي دانيم هزينه عقد و ازدواج و وليمه حج و چندبار كم مالي براي خريد خانه به او كرده و مادرش طلاهايش را براي او فروخت.
    به گفتم به حيف است خدا به شما سلامتي داده نبايد اين قدر به خانواده وابسته باشي الان وقت اين است كه تو عصاي دستشان باشي
    من از وقتي كه رفتم دانشگاه و بعد حوزه روي پاي خودم ايستادم ولي نه از خانواده گله كردم و همان شهريه حوزه را جوري تقسيم مي كردم كه گويي هيچ مشكلي ندارم از من بدتر هم بودند طلبه اي كه براي ذخيره شدن بليط اتوبوس واحد گاهي پياده مي رفت
    و دوستم كه از همين شهريه كم پس انداز مي كرد تا براي پدرش كه پايش شكسته بود و نمي توانست كشاورزي كند مي فرستاد.
    ادامه دارد...

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 19

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

طلبه اي از بچه هاي تهران بود كه در خوابگاه فرسوده در اول خيابان شاه ابراهيم قم حجره داشت
    دوست با او هم حجره بود مي گفت اين دوست تهراني ام يتيم است و مادر پيري دارد ولي بسيار سخت كوش است و اقتصادي. كتاب هايي را كه مي گيريد با احتياط مطالعه مي كند تا كاغذهايش كيثف يا تا نشوند فيش برداري مي كند و به پاساژ قدس مي برد با قيمت پايين تري مي دهد و كتاب جديد مي گيرد.
    ظاهر را خيلي حفظ مي كند همان لباسي را كه دارد مرتب و تميز و اتوكرده مي پوش حتي كمربندش را چندين بار وصله كرد و.....
    ..............
    روزي بنده همان طلبه را بعد از 15 سال ديدم كه معمم بود و به عنوان كارشناس دعوت يكي از شبكه هاي تلويزيون شده بود.

معناي مجتهد

مجتهد به چه كسي مي گويند؟ مجتهد از كلمه جهد گرفته شده يعني تلاش و سخت كوشي و مجتهد فردي است كه در حوزه كار علمي خود سخت كوش است نه اين كه ورزشكار يا كشاورز يا تعميركار يا بناي سخت كوش باشد.
    يكي از اساتيد اخلاق مي گفت:
    يكي از طلاب كه كارد به استخوانش رسيده بود نزد علامه حسن زاده رفت و از وضع اقتصادي بد گله كرد.
    علامه به ايشان گفت فردا صبح زود بيا كارتان دارم. آن طلبه پيش خود گفت شايد مي خواهد كمك مالي كند يا كاري به من دهد.
    صبح روز بعد نزد علامه رفت. علامه به او گفت اين پيرمرد را ببين با الاغ خشت وخاك را از اين زمين مي برد بيرون قم مي ريزد و برمي گردد شما دنبال او برو و برگرد شب بيا مزدت را مي دهم
    منظورشان اين بود كه بايد تلاش كني.
    ادامه دارد

9. صلوات ها 15

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

طلاب قمي
    به طور كلي معيشت طلاب سخت است ولي طلاب قمي كارشان سخت تر است چون به دليل روحانيون زياد در اين شهر فرصت تبليغ، تدريس و پژوهش زيادي ندارند.
    با توسعه تكنولوژي و در دسترس بودن نرم افزارهاي دروس حوزه و سايت ها و شروح كتب حوزوي مي توان در شهرهاي ديگر هم در حوزه موفق بود بنابراين طلبه شهرستاني كه وضع اقتصادي مناسبي ندارد و خانواده هم نمي توانند به كمك مالي كنند نبايد قم را براي تحصيل انتخاب كند چه بسا مشكلات مالي و اقتصادي و اجاره نشيني رمق و نشاط او را مي گيرد و فكر او را آزاد نمي گذارد.

مديريت اقتصادي
    برخي از طلاب به دليل مشكلات معشتي وارد كارهاي غيرعلمي مي شوند اين مرد اگر با مديريت حساب شده نباشد سبب مي شود به تدريج طلبه از فضاي علمي خارج شود و اهداف علمي اش در كسب معيشت از بين برود.
    بنابراين فعاليت هاي اقتصادي طلاب و كارهاي جانبي بايد بسيار حساب شده باشد و تاجايي كه ممكن است كارجانبي او بايد كارهاي علمي و فرهنگي باشد تا از اهداف طلبگي فاصله نگيرد.
    اما مديريت اقتصادي طلبه بايد نسبت به كار و فضاي كاري او تعريف شود يعني طلبه نبايد خود را با برادرش كه مثلا جايي استخدام است و يا كار آزاد پر درآمد دارد بسنجد.

نشاط جواني
    چند ماه قبل يكي از دوستان تماس گرفت گفت شهرتان برادرزاده ام پزشكي مي خواند اگر توانستيد به او سري بزنيد به خوابگاه او رفتم در ضمن صحبت ها به من گفت ترم چهارم هستم حدود 200-300 هزارتومان شهريه به من مي دهند ولي كفايت نمي كند اگر بتواني برايم كاري دست و پا كنيد كه نيم وقت باشد تشكر مي كنم.
    گفتم ببينيد شما حداقل 10-12 سال بايد تلاش علمي كنيد تصور كنيد من كاري هم براي شما پيدا كنم از خوابگاه تا محل كار بايد هر روز كلي پول كرايه بدهي بعد هم با خستگي به خوابگاه برمي گردي و ذهنت خسته مي شود نمي تواني تلاش علمي كني و افت پيدا مي كني الان جوان و پر نشاط كار شما الان بايد اين باشد كه زبان انگليسي را تقويت كني الان دانشگاه آموزش زبان فوق برنامه دارد اگر بخواهي همين را بيرون شركت كني به غيرهزينه هاي رفت و برگشت بايدكلي هزينه هر ترمي بدهي.
    اگر طلبه هم در بهار جواني مشغول كار اقتصادي شود وقتي كه كمي از نشاطش كم شد واقعا نمي تواند رشد علمي كند.
    بعد هم تجربه نشان داده با قناعت مي توان كار علمي كرد ولي غالبا وقتي وضع مالي بهتر شد نمي توان آن را متوقف كرد و درس خواند مثلا وقتي منزلي برزگ اجاره كردي نمي تواني بعدا بروي منزل كوچك و درس وبحث برسي.

ادامه دارد..

11. صلوات ها 13

علاقه
    پول و خوش گذرونی
    نوشته
    592
    حضور
    24 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    2895

سلام خیلی ها هستن که طلبه نیستن اما با همین قناعت زندگیشون رو میگذرونن
    درسته در آوردن نان حلال سخته , کمه اما برکتش خیلی هستش خیلی
    کسایی رو میشناسم که اونقدر تو زندگیشون قناعت کردن که حالا که وضعشون بهتر شده بلد نیستن یه کم پول خرج کنن, یعنی یادشون رفته
    واقعا قناعت ثروت تمام نشدنی هستش

زندگی بافتن یک قالی است
    نه همان نقش و نگاری که خودت میخواهی
    نقشه را اوست که تعیین کرده
    تو در این بین فقط می بافی
    نقشه را خوب بببین
    نکند آخر کار
    قالی زندگیت را نخرند
    بیخیال درمانی ( اگه وسواس دیوونه ات کرده کلیک کن)

13. صلوات ها 5

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام

جناب حامی کاملا صحیح فرمودند، قناعت گنج بزرگی است که صاحب آن قدر آن را می داند. در حدیث نیز داریم که می فرمایند: لا یدرک العلم براحة الجسم.
    اما همه اینها دلیل بر این نیست که اگر طلبه متاهل است، به فکر حداقل های معیشت خانواده خود نباشد. بالاخره او طلبه است، ممکن است خانواده او طلبه نباشد.

اگر طلبه ای هستید که در شهرستان زندگی می کنید، خوب وضعیت اقتصادی بهتری از طلبه های قم خواهید داشت، چون فضا برای انجام برخی کارهای پاره وقت برای شما فراهم تر است.
    مثلا عموما ادارات شهرستان ها برای برپایی نماز ظهر و عصر و گفتن احکام نیاز به امام جماعت دارند که به دلیل کمبود روحانی در شهرستان ها معمولا به طلاب رجوع می کنند.
    البته یک طلبه نباید به خاطر پول نماز بخواند، بلکه نماز خود را بخواند، ادارات نیز مبلغی می دهند. یعنی اگر دید که مدتی گذشت و چیزی ندادند، رها نکند و برود، چون هم ضربه اخلاقی به خود می زند و هم ضربه به نوع دید مردم به طلاب و در نهایت ضربه به دین داری مردم.
    بعضی ادارات نیز برای امور فرهنگی خود نیاز به حضور پاره وقت طلاب دارند که از امام جماعت خود می خواهند که قدری فعالیت خود را بیشتر کند.

اینها در صورتی است که طلبه شم اقتصادی خوبی نداشته باشد که عموما نیز ندارند.
    طلبه اگر شم اقتصادی خوبی داشته باشد، می تواند وضعیت موجود اقتصادی را نیز به خوبی مدیریت کند و راهکارهایی برای بهتر شدن وضعیت در پیش گیرد.
    به طور مثال اگر به فعالیت در اینترنت واقف باشد، می تواند بعد از مدتی با حداقل وقت گذاشتن روی برخی مسائل، کسب درآمد خوبی داشته باشد.
    یا در تابستان که فضای بازتر و زمان بیشتری در اختیار دارد قدری فعالیت اقتصادی خود را بیشتر کرده و برای 9 ماهه آینده نیز پس انداز کند.

علی علی

15. صلوات ها 5

نوشته
    1,865
    حضور
    190 روز 10 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    8009

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد132 نمایش پست ها
    باسلام: از انجایی که شهریه طلاب اصلا کفاف نمیده(برای طلاب جوان که هیچ سرمایه قبلی ندارن)خصوصا در این اوضاع نابسامان اقتصادی، چه کارهایی وجود داره که یه طلبه بتونه انجام بده تا اینده اقتصادی مساعدی داشته باشه؟

سلام علیکم
    کاربر گرامی ازاین که ازبین هزاران راه و مسیر و شغل و تحصیل های مختلف ، راه طلبگی را انتخاب نموده اید جای تحسین دارد ، انشاالله در مسیر زیبا ، ارزشمند و خطیر و پر مسئولیت طلبگی همیشه سلام ، سربلندو ثابت قدم باشید

استاد گرامی و کاربران محترم آنچه درباره قناعت و توکل و غیره نیاز بود فرمودند، که قطعا خودتان هم برهمه آنها واقفید پس بنده تکرار مکررات نمی کنم و فقط دو راهکار برای شما پیشنهاد میدهم انشاءالله کارآمد باشد

1- در شهر قم موقعیت برای درس خواندن طلاب خیلی زیاد است اما موقعیت فعالیت و کار برای آنها کمتر است زیرا تعداد طلاب زیادند اما در شهرستان ها برعکس است ! مخصوصا شهرستانهای دور از قم ، گاهی پیش می آید مسجدی مدت زیادی روحانی ندارد و وقتی اهالی معترض میشوند میگویند روحانی نداریم! پس یک روحانی در شهرستان موقعیتهای زیادی برای فعالیت دارد ، حتی در بعضی از شهرستانها به خاطر نبود اساتید و استاد مجرب از طلاب و روحانیون سطح پائیین تر هم برای تدریس در دانشگاه و حوزه استفاده میکنند ، اکثر مساجد در شهرستان خانه روحانی دارند یعنی باکمک هیات امنا و اهالی مسجد خانه ای را مخصوص روحانی آن مسجدساخته اند یا اینکه جایی را اجاره کرده اند که رایگان در اختیار روحانی قرار میدهند پس به شما پیشهاد میکنم در صورت امکان اگر پایه تحصیلیتان بالاست برای مدتی در کنار تحصیل هجرت نماییدو دروس را به صورت غیر حضوری ادامه دهید

2- بنده روحانیون زیادی را سراغ دارم که در کنار تحصیل مشاغل آزاد هم دارند مانند بنایی ، کشاورزی، نویسندگی، کلاسهای تقویتی عربی برای دانش آموزان ،و غیره

اما به نظر من حقیر باید همسران طلاب هم در این زمینه با آنان همکاری کنند ، منظورم این نیست که بیرون از خانه کارکنند ، بلکه همسر یک طلبه باید هم قانع و هم خلاق باشد ! یعنی از کمترین امکانات بتواند بیشترین بهره را ببرد و همسرش را دراین مسیر و این جهاد پراجر با جان ودل یاری نماید انشاءالله

در پناه خداوند و در مسیر بندگی موفق و سربلند باشید
    التماس دعا یازهرا(س)

ویرایش توسط یارب : ۱۳۹۳/۰۵/۱۶ در ساعت ۲۰:۲۹

17. صلوات ها 7

نوشته
    266
    حضور
    10 روز 22 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    709

1-تشکر ازتمام دوستان بابت راهکار های خوبتون.

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    دوست من شرايط زندگي طلبگي هم سختياش سختي است كه نانچشي نداني و هم لذت طلبگي.
    2-به نظر میرسه لذت طلبگی در دوران قبل از تشکیل خانواده باشه بعدش مشکل ازدواج و...
    تازه با این وضعیت نمیشه بچه زیاد هم اورد و باید ناخواسته و با اکراه تمام به فرهنگ کم فرزندی عمل کرد،چون با این وضع مالی هرچندکه با قناعت همراه باشه اگه فرزندا زیاد باشد بخاطر مشکل مالی دچار سرخوردگی میشن

19. صلوات ها 5

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد132 نمایش پست ها
    1-تشکر ازتمام دوستان بابت راهکار های خوبتون.

2-به نظر میرسه لذت طلبگی در دوران قبل از تشکیل خانواده باشه بعدش مشکل ازدواج و...
    تازه با این وضعیت نمیشه بچه زیاد هم اورد و باید ناخواسته و با اکراه تمام به فرهنگ کم فرزندی عمل کرد،چون با این وضع مالی هرچندکه با قناعت همراه باشه اگه فرزندا زیاد باشد بخاطر مشکل مالی دچار سرخوردگی میشن
    دوستان سلام
    برادر، از شما بعید است.
    هر که دندان دهد، نان دهد.
    مگر شما می خواهید روزی بدهید.
    اگر شما بخواهید ناله کنید، پس آن طلبه ای که 8 فرزند دارد چه بگوید؟

یکی از دلایل مشکل معیشت ما، همین اعتقاد ناکامل ماست.
    حضرت رضا(ع) فرمودند: به خداوند حسن ظن داشته باشيد، زيرا خداوند مي‌فرمايد: من در نزد گمان بنده مؤمن خود هستم، اگر گمان او خير باشد پاداش او هم خير خواهدبود و اگر او شر باشد پاداش او هم شر خواهد بود.

علی علی

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری