جمع بندی کمک جهت برطرف کردن رذائل اخلاقی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک جهت برطرف کردن رذائل اخلاقی

باسلام
یه بنده خدایی هست که حدود دو، سه سالی میشه درس میخونه؛ استعداد خوبی هم داره؛ خانواده اش متدین و مذهبی هستند.

این بنده خدا، معدنی از رذائل اخلاقی هست؛ به راحتی دروغ میکنه، غیبت میکنه، تقلب میکنه، تکبر و غرور داره (حتی حاضر نیست سلام کنه) حسادت داره، خسیسه و ....

من اگه به نرمی برم بهش قرآن و حدیث بخونم؛ از من استادتره و از این حرفا گوشش پره!

یه بنده خدایی سفارشش رو کرد که من درستش کنم (گرچه خودم خیلی مریضم) منم قبول کردم.

الان مشکل این بنده خدا اینه که به آنچه میدانه عمل نمیکنه؛ ضعیف النفسه که احتمالا از ضعیفی ایمان شاید باشه.

من چه کمکی میتونم بهش بکنم که مفید و اثر بخش واقع بشه؟

چه کنم تا به آنچه میدونه عمل کنه؟

خیلی ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

user;549897 نوشت:
یه بنده خدایی هست که حدود دو، سه سالی میشه درس میخونه؛ استعداد خوبی هم داره؛ خانواده اش متدین و مذهبی هستند.

این بنده خدا، معدنی از رذائل اخلاقی هست؛ به راحتی دروغ میکنه، غیبت میکنه، تقلب میکنه، تکبر و غرور داره (حتی حاضر نیست سلام کنه) حسادت داره، خسیسه و ....

من اگه به نرمی برم بهش قرآن و حدیث بخونم؛ از من استادتره و از این حرفا گوشش پره!

یه بنده خدایی سفارشش رو کرد که من درستش کنم (گرچه خودم خیلی مریضم) منم قبول کردم.

الان مشکل این بنده خدا اینه که به آنچه میدانه عمل نمیکنه؛ ضعیف النفسه که احتمالا از ضعیفی ایمان شاید باشه.

من چه کمکی میتونم بهش بکنم که مفید و اثر بخش واقع بشه؟

چه کنم تا به آنچه میدونه عمل کنه؟

خیلی ممنون

باسلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
هر کدام از رذائل اخلاقی ای که ذکر کردید، برای اصلاح آن روشهای مختلفی وجود دارد. اما قبل از آن باید دانست که هر کسی که ما می خواهیم او را اصلاح کنیم، اول باید خودش بخواهد که اصلاح شود، یعنی باید قبول داشته باشد که کارش غلط است، بعد از آن رنج هم برده باشد، آنگاه اگر ما روشی را جلوی پایش بگذاریم، خواهد پذیرفت. اما اگر کسی قبول نداشته باشد که در حال اشتباه هست، هر چه که به او هم بگوییم و دستورالعمل بدهیم او تغییر نخواهد کرد.
مطلب بعد این که معمولا اینطور است که اگر کسی بفهمد ما می خواهیم به او درس بدهیم و به اصطلاح او را آدم کنیم و هدفمان نصحیت اوست، او هرگز نخواهد پذیرفت و قبول نمی کند، بهترین روش برای تاثیر، روش غیر مستقیم است بدین صورت که با اعمال و رفتارمان در موارد مختلف خوبی صداقت، تواضع، سخاوت و نقطه ی مقابلِ همه رذائل اخلاقی ای که برای آن شخص ذکر کردید را به او نشان بدهیم تا او به اثرات خوب این صفات حسنه پی ببرد و متوجه زشتی و خطای کار خودش بشود و البته این امر نیاز به زمان دارد و نباید توقع داشت که همه این رذائل یک شبِ از او بیرون برود.

سلام.من خودم خیلی رذایل اخلاقی دارم.بیشترشم بخاطر اینه که حضور قلب ندارم نماز میخونم ولی چیزی متوجه نمیشم نماز صبح که اصن بیدار نمیشم،غیبت میکنم بعضی وقتا دروغ هم میگم.خیلی به فکر اینم که خودمو اصلاح کنم دوس دارم ی مکانی باشه برم و کسی برام صحبت کنه سخنرانی خیلی دوس دارم برم ولی تو شهر ما جایی نیست یا دوس دارم کتاب بخونم و اخلاقای بد رو بدونم وو ترکشون کنم.
میشه کمکم کنید احساس میکنم قلبم سیاه شده اینجوری خیلی از دور شدم میخوام دوباره برگردم

[="Tahoma"][="Blue"]

raha669;554529 نوشت:
سلام.من خودم خیلی رذایل اخلاقی دارم.بیشترشم بخاطر اینه که حضور قلب ندارم نماز میخونم ولی چیزی متوجه نمیشم نماز صبح که اصن بیدار نمیشم،غیبت میکنم بعضی وقتا دروغ هم میگم.خیلی به فکر اینم که خودمو اصلاح کنم دوس دارم ی مکانی باشه برم و کسی برام صحبت کنه سخنرانی خیلی دوس دارم برم ولی تو شهر ما جایی نیست یا دوس دارم کتاب بخونم و اخلاقای بد رو بدونم وو ترکشون کنم.
میشه کمکم کنید احساس میکنم قلبم سیاه شده اینجوری خیلی از دور شدم میخوام دوباره برگردم

باسلام و احترام خدمت شما
این که به مشکل خود واقف هستید خیلی خوبه و این که دوست دارید در مسیر قرار بگیرید بسیار ارزشمند است.
اول لازم است که از اهمیت و جایگاه نماز آگاهی کسب کنید که بنده شما را به مطالعه کتاب «راز نماز» اثر حجه الاسلام و المسلمین قرائتی دعوت می کنم، همچنین پستهایی که دراین سایت درباره نماز و جایگاه آن است سفارش می کنم.
همچنین در مورد دروغ، غیبت و گناهان دیگر می توانید به پستهایی که دراین سایت نوشته شده مراجعه کنید و از خطرات آن اطلاع کسب کنید، همچنین می توانید به کتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی اثر آیت الله مهدوی کنی مراجعه بفرمایید.
در هر صورت باید مطالعه ی خود را در زمینه های اخلاقی بیشتر کنید تا انگیزه شما نسبت به این امور بیشتر گردد.
لازم نیست که در شهر خاصی بوده باشید ، شما می توانید از طریق همین سایت، کلیپها یا سخنرانی های اساتید اخلاق را دانلود کرده و آنها را گوش کنید و یک دفتر داشته باشید و نکاتی را که آنها می گویند بنویسید و یاد داشت برداری کنید.
همچنین یا رادیو معارف مانوس باشید در آنجا سخرانی های خوبی گذاشته می شود و کارشناسان بحثهای خوب و ارزشمندی را ارائه می دهند.
همچنین می توانید هر روز صبح ساعت 6 و نیم از شبکه دو یا سه ، سخنرانی بهترین سخرانان را به صورت تصوری ببینید، پس می توان در شهر خاصی نبود ولی از این نعمتها با برنامه ریزی بهره مند شد.
التماس دعا[/]

نوشته اصلی توسط user

مشکل فقط وفقط وفقط...والدینش هستن.اگه خوب فوکوث کنید متوجه میشیدکه والدین هم دقیقامثه بچه شون عمل میکنن بااین تفاوت که والدینش علاوه برخصوصیات ذکرشده،ریاکار هم هستن!...امان ازدست والدین آخرالزمان...
راه درمان:اول اصلاح رفتارعملی پدرومادر اون شخص هست...

114;568950 نوشت:
مشکل فقط وفقط وفقط...والدینش هستن.اگه خوب فوکوث کنید متوجه میشیدکه والدین هم دقیقامثه بچه شون عمل میکنن بااین تفاوت که والدینش علاوه برخصوصیات ذکرشده،ریاکار هم هستن!...امان ازدست والدین آخرالزمان...
راه درمان:اول اصلاح رفتارعملی پدرومادر اون شخص هست...

دل

به نظر من انقدرهم که شما میگید ربط نداره
خود من اطرافم کسانی هستن که پدر و مادرشون حتی ضد انقلاب هستن و کلا با دین و شرع مشکل دارن ولی فرزندانشون جدا از مقید بودن به رعایت دستورات شرع و دین
عاشق رهبری و ولایت فقیه هستن
پس انقدر هم نمیتونه پدر و مادر در اراده ما موثر باشه

سوال:
یکی از دوستانم داری مشکلات اخلاقی ورفتاری است چه کمکی میتونم بهش بکنم که مفید و اثر بخش واقع بشه؟

پاسخ:
باسلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
باید دانست که هر کسی که ما می خواهیم او را اصلاح کنیم، اول باید خودش بخواهد که اصلاح شود، یعنی باید قبول داشته باشد که کارش غلط است، بعد از آن رنج هم برده باشد، آنگاه اگر ما روشی را جلوی پایش بگذاریم، خواهد پذیرفت. اما اگر کسی قبول نداشته باشد که در حال اشتباه هست، هر چه که به او هم بگوییم و دستورالعمل بدهیم او تغییر نخواهد کرد.
مطلب بعد این که معمولا اینطور است که اگر کسی بفهمد ما می خواهیم به او درس بدهیم و به اصطلاح او را آدم کنیم و هدفمان نصحیت اوست، او هرگز نخواهد پذیرفت و قبول نمی کند، بهترین روش برای تاثیر، روش غیر مستقیم است بدین صورت که با اعمال و رفتارمان در موارد مختلف خوبی صداقت، تواضع، سخاوت و نقطه ی مقابلِ همه رذائل اخلاقی ای که برای آن شخص ذکر کردید را به او نشان بدهیم تا او به اثرات خوب این صفات حسنه پی ببرد و متوجه زشتی و خطای کار خودش بشود و البته این امر نیاز به زمان دارد و نباید توقع داشت که همه این رذائل یک شبِ از او بیرون برود.

وقتی که به مشکل خود واقف هستید خیلی خوبه و این که دوست دارید در مسیر قرار بگیرید بسیار ارزشمند است.
اول لازم است که از اهمیت و جایگاه نماز آگاهی کسب کنید که بنده شما را به مطالعه کتاب «راز نماز» اثر حجه الاسلام و المسلمین قرائتی دعوت می کنم،
همچنین در مورد دروغ، غیبت و گناهان دیگر می توانید به کتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی اثر آیت الله مهدوی کنی مراجعه بفرمایید.
در هر صورت باید مطالعه ی خود را در زمینه های اخلاقی بیشتر کنید تا انگیزه شما نسبت به این امور بیشتر گردد.
لازم نیست که در شهر خاصی بوده باشید ، شما می توانید از طریق همین سایت، کلیپها یا سخنرانی های اساتید اخلاق را دانلود کرده و آنها را گوش کنید و یک دفتر داشته باشید و نکاتی را که آنها می گویند بنویسید و یاد داشت برداری کنید.
همچنین یا رادیو معارف مانوس باشید در آنجا سخرانی های خوبی گذاشته می شود و کارشناسان بحثهای خوب و ارزشمندی را ارائه می دهند.
همچنین می توانید هر روز صبح ساعت 6 و نیم از شبکه دو یا سه ، سخنرانی بهترین سخرانان را به صورت تصوری ببینید، پس می توان در شهر خاصی نبود ولی از این نعمتها با برنامه ریزی بهره مند شد.
التماس دعا

موضوع قفل شده است