صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا باید دلیل جواب منفی را به خواستگارمان بگوییم؟

نوشته
    118
    حضور
    13 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    694

آیا باید دلیل جواب منفی را به خواستگارمان بگوییم؟

سلام. شنیدم که میگن: وقتی یکی میاد خواستگاریت و به هر دلیلی پسند نکردی, هیچوقت به طرفت راستشو نگو که بخاطر فلان مشکلت گفتم نه !!!
    این گفته تا چه حد صحت داره؟

اما سوال خودم:
    فرضا یکی اومده خواستگاری و اخلاقایی ازش دیدیم که خوشمون نیومده. مثلا عصبی بوده, یا اعتماد بنفس پایینی داشته, یا آدم زورگویی بوده
    و دوست داشته همیشه همه چی مطابق میل اون باشه, یا به نظر هیچکس احترام نمی ذاشته یا ...
    البته اینایی که نوشتم فقط مثال بود. ممکنه خیلی موارد دیگه ای هم باشه که باعث باشه طرفتو نپسندی.
    خب حالا بعد از خواستگاری, خانواده ی پسر زنگ زدن و نظر ما رو میخوان. بعد از اینکه بهشون جواب رد دادیم, با اصرار خیلی زیاد میخوان دلیل رد شدن شون رو بدونن.
    اما واقعیت اینه که بعضی چیزا رو نمیشه رک به طرف گفت. به دو دلیل:

1. ممکنه بهش بربخوره و ناراحت بشه. حالا درسته ما خواستگارو رد کردیم ولی حق نداریم طوری بگیم که دلش بشکنه. نحوه ی گفتن و خود چیزی که میخوایم بگیم خیلی مهمه.

2. ممکنه بهش بگیم مثلا بخاطر عصبی بودن, خودخواه بودن و ... بهت جواب رد دادم.
    حالا البته گفتن خود اینا هم خیلی خیلی سخته. ولی فرضا اومدیم و گفتیم. اینجا باز دو حالت پیش میاد:
    یا خواستگار خیلی محترمانه میره و تو دل خودش میگه: حالا فک کرده مثلا خودش خیلی فرشته س؟

یا اینکه اگه اون پسر, خاطر دخترو خیلی بخواد ممکنه بهش بگه: قول میدم رفتارمو عوض کنم یا قولایی از این دست. و ازش فرصت بخواد.
    حالا مثلا بعد از گذشت چند ماه یا یکی دو سال! دوباره میاد خواستگاری و ادعا میکنه که تغییر کردم. اینجا ما می مونیم و کوله باری از ابهام که آیا این راست میگه یا نه ؟!
    ممکنه بریم تحقیق کنیم و نتیجه ی همه ی تحقیقات نشون بده که این آدم عوض شده. ولی چطوری میشه به اینا اعتماد کرد؟ شاید داره فیلم بازی میکنه تا دخترو بدست بیاره! شاید برای اطرافیانشم فیلم بازی کرده!
    یا اصلا ممکنه واقعا خودشو عوض کرده باشه. ولی از اونجایی که تغییراتی که بخاطر یه نفر دیگه باشه پایدار نمی مونه, از کجا معلوم فردا بزنه زیر همه چیز و با کوچکترین اختلافی بشه همون آدم سابق؟ کسی که بخاطر خودش عوض نشده بلکه بخاطر من بوده, چه تضمینی هست که همیشه همینطوری خوب بمونه!
    اصلا از کجا بفهمیم واقعا تغییر کرده؟ و علاوه بر اون بخاطر خودش اینکارو کرده و این تغییرات همیشه پایدار می مونه؟

سوال دیگم اینه که آیا درسته به خواستگار بگیم بخاطر فلان مشکل (عصبی بودن - اعتماد بنفس پایین - بداخلاقی - خودخواهی و ... ) بهت جواب رد دادم ؟؟؟

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

آیا باید دلیل جواب منفی را به خواستگارمان بگوییم؟

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام و عرض ادب خدمت شما
    و همه افرادي محترم كه بحث را دنبال مي كنند.
    بيان ضعف هاي ديگران نياز به مقدمات، شرايط و زمينه هاي در دو طرف دارد.
    فردي كه انتقاد پذير است و ظرفيت بالايي داشته باشد با بيان حقيقت به طور محترمانه ناراحت نخواهد شد ولي اين افراد كمياب اند و غالبا افراد به دليل نداشتن همين صفات خوب رد مي شوند.
    بنابراين بهتر است با توريه (نه دروغ) آنها را محترمانه رد كنيم كه دلي نرنجد مثلا بگوييم استخاره مي كردم و اين وصلت خوب نيست( استخاره كرده ايد ولي بيان نمي كنيد كه استخاره چه بود يا اشاره مي كنيد به استخاره اي كه قبلا كرده ايد و بد هم بوده دروغ هم نگفتيد)

بيان ضمن سخنان
    مي توانيد ايشان را در ضمن سخنان تان جهت دهيد و رهنمون شويد كه مثلا اين عيب مانع پيشرفت شما است ولي لازم نيست حتما بگيد من هم به اين دليل رد مي كنم به خصوص اين كه فرد شخصيتي شكننده داشته باشد.

تغيير
    درباره اين كه فردي قول بدهد كه تغيير مي كنم زياد نمي شود اطمينان كرد چرا كه اگر تغيير مبدي دروني نداشته باشد استمرار نخواهد داشت به خصوص در زماني كه اختلافات در زندگي خودنمايي كنند.
    اما بايد به اين امر دقت داشته باشيم كه گرفتار وسواس نشويم كه كسي كه بدون دوست يا شريك زندگي بي عيب باشدتنها باقي خواهد ماند. بله همان گونه كه ما بي عيب نيستيم نبايد انتظار داشته باشيم ديگران كاملا از همه عيوب مبرا باشند.
    اگر صفاتي مانند امانت داري و راستگويي و دينداري و تلاش و منطقي بودن در فردي باشد مي توان اميد به خوب شدنش داشت. به شرط اين كه با همديگر خانواده اي معنوي و الهي بسازيد با مطالعه و مشورت با كارشناسان خوب ديني.
    موفق باشيد

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 10

نوشته
    118
    حضور
    13 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    694

سلام خدمت شما مشاور محترم.
    بسیار ممنونم بابت پاسخ تون. با توجه به جوابی که نوشته بودین دو تا سوال برام پیش اومد.

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    بهتر است با توريه (نه دروغ) آنها را محترمانه رد كنيم كه دلي نرنجد مثلا بگوييم استخاره مي كردم و اين وصلت خوب نيست( استخاره كرده ايد ولي بيان نمي كنيد كه استخاره چه بود يا اشاره مي كنيد به استخاره اي كه قبلا كرده ايد و بد هم بوده دروغ هم نگفتيد)

1. بجز استخاره, چه دلایل دیگه ای میتونیم بیاریم؟؟؟

2. ممکنه یه پسری از همه لحاظ مناسب ما باشه, ولی ایرادش این باشه که خیلی تحت سلطه ی خانوادش باشه. به عبارتی تحت فرمان پدر و مادرش. اونا هرچی گفتن بی چون و چرا قبول کنه (منظورم از جنبه ی منفیشه). یعنی دیگران براش تصمیم میگیرن. یا اینکه به قول معروف خیلی مامانیه. این پسر در تمام این سالها یاد گرفته که اینطوری زندگی کنه. اما اگر این نقطه ضعف رو نداشت, حتما بهش جواب مثبت میدادن. تو اینجور موارد آدم سر دوراهی می مونه. از یه طرف می بینی طرف مقابل همونیه که میخوای. ولی از طرف دیگه این نقطه ضعفش چیزیه که نمیشه به همین راحتی ازش گذشت. خود همین بعده ها زمینه ساز خیلی از اختلاف ها میشه.
    تو این مثال چطوری میشه به اون آقا گفت که این مشکلو داری. چون اگر اینو نداشت دختر بهش جواب مثبت میداد. چطوری میشه اطمینان کرد این آقا خودشو تغییر بده؟ این شیوه ی زندگی شاید الان خیلی درش نهادینه شده باشه و سخت بتونه خودشو عوض کنه. (البته اینی که نوشتم فقط یه مثال بود).

مورد قبلی رو با مثال های دیگه ای هم میشه درنظر گرفت. مثل عصبی بودن.

البته اینو کاملا قبول دارم که هیچ آدمی بی عیب و نقص نیست. همونطوری که ما خودمون هم بی عیب نیستیم. هرکس یه نقطه ضعف هایی داره. ولی این مهمه که تلاش کنه تا اون ضعف هاشو ریشه کن کنه. یا حداقل کمرنگ کنه.

ویرایش توسط pariii : ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ در ساعت ۱۳:۰۵

9. صلوات ها 5

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    مثلا بگوييم استخاره مي كردم و اين وصلت خوب نيست( استخاره كرده ايد ولي بيان نمي كنيد كه استخاره چه بود يا اشاره مي كنيد به استخاره اي كه قبلا كرده ايد و بد هم بوده دروغ هم نگفتيد)
    سلام به همه(:
    به نظر من این که بگیم استخاره کردیم وخوب نشد دیدگاه آدمو نسبت به استخاره و دین بد میکنه.چون من شنیدم اصلا اگه قراره استخاره کنید قبل از اینکه دختر و پسر با هم صحبت کنند استخاره کنید.
    ویرایش توسط mah.17 : ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ در ساعت ۱۳:۳۲

11. صلوات ها 3

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

نقل قول نوشته اصلی توسط pariii نمایش پست ها
    سلام. شنیدم که میگن: وقتی یکی میاد خواستگاریت و به هر دلیلی پسند نکردی, هیچوقت به طرفت راستشو نگو که بخاطر فلان مشکلت گفتم نه !!!
    به نظر من بدترین ظلمی که میتونید در حق طرف بکنید همینه...
    قشنگ اول بهش بگید اگه ناراحت نمیشید و فکر بد نمیکنید ایرادتونو رک و راست بهتون بگم, اگه گفت آره قشنگ ایرادشو بهش بگید تا برای نفر بعد اون ایرادو رفع یا حداقل بهتر کنه...

سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...
    اگر هم که نمیدونیم, بریم جوابو پیدا کنیم بعد جوابشونو بدیم...
    یه کاری نکنیم مارو یه مشت آدم بی منطق قابل پیش بینی محسوب کنن...

13. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط pariii نمایش پست ها
    1. بجز استخاره, چه دلایل دیگه ای میتونیم بیاریم؟؟؟

2. ممکنه یه پسری از همه لحاظ مناسب ما باشه, ولی ایرادش این باشه که خیلی تحت سلطه ی خانوادش باشه. به عبارتی تحت فرمان پدر و مادرش. اونا هرچی گفتن بی چون و چرا قبول کنه (منظورم از جنبه ی منفیشه). یعنی دیگران براش تصمیم میگیرن. یا اینکه به قول معروف خیلی مامانیه. این پسر در تمام این سالها یاد گرفته که اینطوری زندگی کنه. اما اگر این نقطه ضعف رو نداشت, حتما بهش جواب مثبت میدادن. تو اینجور موارد آدم سر دوراهی می مونه. از یه طرف می بینی طرف مقابل همونیه که میخوای. ولی از طرف دیگه این نقطه ضعفش چیزیه که نمیشه به همین راحتی ازش گذشت. خود همین بعده ها زمینه ساز خیلی از اختلاف ها میشه.
    تو این مثال چطوری میشه به اون آقا گفت که این مشکلو داری. چون اگر اینو نداشت دختر بهش جواب مثبت میداد. چطوری میشه اطمینان کرد این آقا خودشو تغییر بده؟ این شیوه ی زندگی شاید الان خیلی درش نهادینه شده باشه و سخت بتونه خودشو عوض کنه. (البته اینی که نوشتم فقط یه مثال بود).

مورد قبلی رو با مثال های دیگه ای هم میشه درنظر گرفت. مثل عصبی بودن.

البته اینو کاملا قبول دارم که هیچ آدمی بی عیب و نقص نیست. همونطوری که ما خودمون هم بی عیب نیستیم. هرکس یه نقطه ضعف هایی داره. ولی این مهمه که تلاش کنه تا اون ضعف هاشو ریشه کن کنه. یا حداقل کمرنگ کنه.
    سلام بر شما
    لازمه بيان نقاط ضعف براي دليل رد كردن، قدرت سازگاري و نقدپذيري است وگرنه فرد به هم مي ريزد
    برخي از دلايل را مي توان محترمانه بيان كرد و به نتيجه (رد يا قبول طرف مقابل ) رسيد تا تصميم گيري راحت تر شود مثلا مي توان گفت بايد مرز زندگي خانواده پسر و دختر از زندگي عروس و داماد جدا باشد و
    مرد در تصميم گيري مستقل باشد و بعد مواردي را شمرد و «محترمانه» بحث كرد. آنها نبايد احساس كنند قصد داريد فرزندشان را از آنها بگيريد و اعلام مالكيت كنيد بايد متوجه شوند كه قصدتان حفظ حرمت ها و پيشگيري از حرمت شكني ها است و عمل به توصيه هاي مشاوران ازدواج است. بهتر است اين گونه موارد را كه خانواده در آن نقشي دارند را در جمع دو خانواده مطرح كنيد.
    اگر نپذيرفتند مي توانيد بگوييد چون اين امر براي من مهم است و به نتيجه نرسيديم جواب رد است.
    برخي عيوب را بايد پذيرفت چون گل بي خار خداست. بايد دقت كنيد با چه عيبي راحت تر از بقيه عيوب مي توانيد كنار بياييد با رفيق بازي شوهر؟ با اهمالكاري؟ با وابستگي با خانواده؟ كمرويي؟ دروغگويي؟ دوستان ناباب؟ نداشتن مديريت مالي؟ عصبي بودن؟ و...

15. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط mah.17 نمایش پست ها
    سلام به همه(:
    به نظر من این که بگیم استخاره کردیم وخوب نشد دیدگاه آدمو نسبت به استخاره و دین بد میکنه.چون من شنیدم اصلا اگه قراره استخاره کنید قبل از اینکه دختر و پسر با هم صحبت کنند استخاره کنید.
    سلام بر شما
    استخاره يك مثال بود
    مي توان هم گفت با اين اختلاف نظرها و تفاوت ديدگاه هايي كه داريم مشاجرات در زندگي ما زياد خواهد بود اين طوري دل كسي هم شكسته مي شود
    يعني كاري كنيم كه هم جواب رد داده باشيم و هم دل فرد را نشكسته باشيم.
    بله طبق نظر اغلب علما اصل اين است كه تحقيق و بررسي و مشورت كنيم اگر شك داشتيم و ترديد استخاره كنيم
    خب اين فرد هم ممكن است واقعا شك كند كه مي تواند با عيوب اين فرد زندگي كند و متوسل به استخاره مي شود
    ولي مي تواند ابتدا بگويد كه ما در اخر استخاره مي كنيم (البته برخي از بزرگارن اخلاق مي گويند واقعا استخاره براي چنين كار بزرگي لازم است)

17. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
    به نظر من بدترین ظلمی که میتونید در حق طرف بکنید همینه...
    قشنگ اول بهش بگید اگه ناراحت نمیشید و فکر بد نمیکنید ایرادتونو رک و راست بهتون بگم, اگه گفت آره قشنگ ایرادشو بهش بگید تا برای نفر بعد اون ایرادو رفع یا حداقل بهتر کنه...
    سلام
    خب اين بستگي به طرف مقابل و ظرفيت او دارد
    عشق به خود و خواستن خود عميق ترين ميل در ما است. انتقاد اين ميل قوي را نشانه مي رود و به همين دليل است حتي اعضاي نزديك خانواده و دوستان در انتقادها خشميگن مي شود و ناراحت.
    انتقاد بايد با ظرافت باشد و مقدمات و بيان صفات مثبت و نياز به زمان و مكان و شرايط خاص دارد
    اگر اين شرايط نباشد اثر گذار نخواهد بود مي توان بدون بد دانستن و عيب دانستن گفت به نظرم تفاوت شخصيتي و فرهنگي يا و....بين ما زياد است و اين مانع زندگي خوش مي شود و اگر باز اصرار كردند اين را تكرار كرد يا يا براي نشكستن دل آنها توريه كنيد

19. صلوات ها 9

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

مگه وقتی به طرف جواب منفی می دید میاد ازتون دلیلشو می پرسه که حالا دغدغه شما اینه که دلیلشو بگید یا نه؟؟؟!!!!
    طرف میره و دیگه پشت سرشو نگاه نمی کنه تا شما بخواهید دلیلشو بهش بگید.

21. صلوات

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)