صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: این خرج ها را همه انجام می دهند! ((مقابله کردن با سنت های غلط و رایج ازدواج))

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

این خرج ها را همه انجام می دهند! ((مقابله کردن با سنت های غلط و رایج ازدواج))

سلام علیکم

از کارشناس محترم و بقیه اعضای انجمن تقاضا دارم در مورد مقابله کردن با سنت های غلط و رایج ازدواج که سالهاست بین بعضی از خانواده های بعضاً قدیمی جا افتاده و متأسفانه مثل یک اعتقاد راسخ بهش عمل میشه، مثل:
    • ازدواج فقط با خانواده ای که هم شأن و هم رتبه (مادی) ما باشند.
    • مهریه باید بالا باشد، همه فامیل اینطور بوده و ما نمی تونیم مهریه پایین تعیین کنیم.
    • نمی شود ازدواج را ساده برگزار کرد، این خرج ها را همه میکنند! آبروریزی می شود!
    • ...

و چیزهایی از این قبیل که اکثراً دوستان باهاش آشنا هستند و خیلی بیشتر از اینها رو هم می تونن بشمارند.
    از همه دوستان و به خصوص کارشناس محترم که به نحوی با این مسائل ارتباط داشته یا تجربه ای در خصوص مقابله صحیح و شرعی با این سنت ها و باورهای غلط داشته اند تقاضا میکنم تجربه های خودشون رو در اختیار قرار بدهند تا استفاده کنم.

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

این خرج ها را همه انجام می دهند! ((مقابله کردن با سنت های غلط و رایج ازدواج))

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام بر شما دوست بزرگوارم
    سال اول طلبگي وارد مسجدي شدم رفتاري را ديدم كه كه غير ديني بود بعد از نماز از امام جماعت مسجد خواستم تذكري به نمازگزاران بدهد. ايشان گفت طلبه اي؟
    گفت بله
    گفت: فردا لطف كنيد قبل از شروع نماز تذكر دهيد
    فرداي ان روز مسجد رفتم هنوز حاج آقا نيامده بود وقتي تذكر دادم پيرمردي گفت چند سالته؟ سال چندم حوزه هستي؟ بعد اشاره كرد به پيرمردي كه كنارش بود و گفت اين قد پدر بزرگ تو سن دارد بهتر از تو مي داند.
    چند نفر هم از من دفاع كردند اختلاف بين مسجديان بالا گرفت و مشاجره شد.
    امام جماعت كه امد با صلوات دعوا فيصله يافت.
    بين دو نماز رفتم خدمت امام جماعت گفتم شما مي دانستيد چه خبر است و كه نگفتيد ها.
    گفت بله رفتار غلط و عادت بدي كه شكل گرفته است را بايد حساب شده اصلاح كرد و گرنه همان مي شود كه ديديد.

بسيج عمومي
    براي تغيير سنت هاي نادرست و اصلاح انها و جايگزين كردن عادت مثبت نياز به بسيج عمومي رسانه ها، امام جمعه ها و جماعت ها، اساتيد دانشگاه، مربيان و معلمان و فرهيختگان و....دارد. ولي نبايد منتظر معجزه نيز نشست بايد تغيير را با واقع بيني و مشورت با كارشناسان مختلف (نه خودرايي) از خودمان شروع كنيم. و دنبال افرادي باشيم كه مانند خودمان فكر مي كنند.
    هركسي در هر سمتي كه هست بايد دست به كار شود با قلم و قدمي خير.
    مي گويند
    این عبارت روی سنگ قبر یک کشیش نوشته شده است: جوان وآزاد بودم، تصوراتم هیچ محدودیتی نداشتند و در خیال خودم می خواستم دنیا را تغییر بدهم. پیرتر وعاقل تر که شدم فهمیدم که دنیا تغییر نمیکند بنابراین توقعم را کم وبه عوض کردن کشورم غناعت کردم. ولی کشورم هم نمی خواست عوض شود. به میان سالی که رسیدم آخرین توانایی هایم را به کار گرفتم که فقط خانواده ام را عوض کنم ولی پناه بر خدا آن ها هم نمی خواستند عوض شوندو اینک در بستر مرگ آرمیده ام وناگهان دریافتم که اگر فقط خود را عوض می کردم خانوده ام هم عوض می شد و با پشت گرمی آنها می توانستم کشورم را هم عوض کنم و چه کسی میداند شاید می توانستم دنیا راهم عوض کنم.

جايگزين
    گاهي استفاده از جايگزين مشكل را حل مي كند مثلا فردي كه نمي خواهد در مراسم عروسيش گناه شود شرايطي فراهم مي آورد ( تردستي، مولودي، بيان لطيفه، مسابقه، و....)كه به ديگران خوش بگذرد و به يادماندني و خدايي هم باشد.

ايده نگري
    خوب رعايت تناسب ها مهم است. گاهي ممكن است با مقايسه داستان صدر اسلام يا ازدواج بزرگان دين بخواهيم الگوبرداري كنيم ولي بايددقت كنيم كه در برخي موارد اين الگوبرداري ناموفق خواهد بود چون شرايط شخصيتي و اخلاقي و ايماني متفاوت است به عنوان نمونه ممكن است عالمي به خاطر خدا با دختر معلولي ازدواج كرده باشد ولي اگر فردي كه خودساخته نيست الگوبرداري كند بعد از ازدواج با مقايسه خود با ديگران گرفتار بهانه هاي مختلف و حتي ظلم مي شود.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 13

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام علیکم
    خیلی ممنون بابت پاسخ
    شما خودتون در مشاوره ها و یا آشنایان مصداقی داشتید؟

9. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

بزرگان را الگو قرار دهيم
    جشن دامادی بی تجملات:
    برای جشن دامادی ام اطرافیان گفتند: برای تزئین مجلس عروسی ، از تجار فرش مقداری فرش در خواست کنیم تا آنها را در مجلس جشن که در آن زمان رسم بود آویزان کنیم.
    اول تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم ، اما بعد به خود گفتم : چرا برای چند ساعت جشن ، سرم را پیش این و آنخم کنم، مگر جشن بدون آویز کردن قالی نمی شود؟
    خلاصه این کار را نکردم و هیچ اتفاقی هم نیفتاد.
    خاطرات استاد قرائتي

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

11. صلوات ها 11

علاقه
    گل ، صدای رود خونه ، آبی فیروزه ای، صدای اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی
    نوشته
    754
    حضور
    31 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    53
    گالری
    116
    صلوات
    5874

سلام

مراسم عقد خواهر بزرگترم اولین جشن در فامیل بود که قرار بود بدون نوار و ترانه و .... باشه. هم تو فامیل ما و هم تو فامیل آقای داماد.

اضطراب زیادی داشتیم چون عکس العمل فامیل رو نمیدونستیم.

با توسل سعی کردیم یک مراسم شاد داشته باشیم که کسی ناراحتی نکنه.

خلاصه با مولودی خوانی و کف زنی یه مجلس شاد برگزار کردیم

یه عده ناراحت شدن و غر زدن و یک عده دیگه براشون جالب بود که بدون گناه هم میشه جشن گرفت و خوشحال بودن و ما خودمون با همکاری خواهرای داماد تونستیم فضا رو شاد نگه داریم.

با هر زخم زبون و کنایه ای که بود تموم شد اما نتیجه این شد که بعد از اون خواهر آقای داماد تصمیم گرفت مراسم عقد و عروسی ش رو سالم برگزار کنه و اون اولین مراسم و عقد و عروسی ای بود که ما با خیال راحت از اول تا آخر شرکت کردیم.

13. صلوات ها 12

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    خیلی ممنون از دوستان
    من یک سؤال دارم، آیا حتماً لازمه که برای از بین بردن این لوازم گناه و خطا مقابله به مثل کنیم؟ یعنی برای از بین رفتن سنت غلط، ما هم یک سنت در قواره همان ولی بدون گناه انجام دهیم. یک کار سلبی.
    به نظرتون نمیشه با یک کار ایجابی به این مقصود رسید؟

15. صلوات ها 5

علاقه
    گل ، صدای رود خونه ، آبی فیروزه ای، صدای اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی
    نوشته
    754
    حضور
    31 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    53
    گالری
    116
    صلوات
    5874

ممکنه منظورتون رو بیشتر توضیح بدید؟

17. صلوات ها 5

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

واقعا با کارشناس موافقم
    سعی نکنیم یک شبه تغییرات رو اعمال کنیم.
    مثلا من شدیدا با مورد 1 زننده تاپیک در مورد شان مادی مخالفم ، هرچیزی باید سنجیده بشه ، یه عده میگن حتما باید اندازه خودمون مال داشته باشه یه عده هم از اون طرف پشت بوم میوفتند میگن نه و مهم نیست و مهم اخلاقه و مادیات خیلی مهم نیستو....
    اتفاقا به عینه همچین مشکلی رو دیدم که وقتی شما سطح متوسط هستی ، یه لباس میخری 50 تومن ، خوب با وضع امروز به نظرت واقعا حتی ارزون هم خریدی، اما یه فقیر تر فکر میکنه حالا این 50 خیلیه و تو مایه دارهستی و توقع دار میشه و .....(دیدم که میگم)
    یا بحث موسیقی که بین مذهبیون هست و جدیدا خیلی دیدم که سعی کنیم عروسی بدون موسیقی باشه ، نظر شخصیمو میگم ، یه برآورد بکنین ببینین اگر موسیقی نذارین اتفاق خاصی نمیوفته خوب نذارین اگر میدونین یه عده خیلی ناراحت میشند یا ممکنه بعدا حرف در بیاد ، هر دفعه اینو بکنند پیرهن عثمان و ... خوب لجبازی نکنین و نگین حتما میخوام عروسیم بدون غنا باشه...این لجبازی همان و ....الله اعلم.
    تهش میشه همون که استاد حامی فرمودند ....یک شبا نخوایم تمام سنت ها یا حتی یک سنت رو به طور کامل ، عوض کنیم.مطمن باشین زندگی مشترک فقط زندگی بین دو نفر نیست (بعضیا میگن بزار مردم هرچی میخوان بگن و بکنن ، قراره فقط ما دوتا با هم زندگی کنیم)، خانواده ها هم هستند
    ویرایش توسط muiacir : ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ در ساعت ۲۳:۴۸

19. صلوات

علاقه
    فلسفه و دانستن هر چه بیشتر
    نوشته
    795
    حضور
    20 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2464

سلام
    من یک بار سعی کردم با یک سنت جاهلانه مقابله کنم و جو روشن فکری منو گرفته بود!
    بعد انجام کار تا چند ماه خانواده و فامیل با من درگیری داشتن و کلا پشیمان شدم! فکر کنم اگر فرد جوان باشه و بخواد کاری بکنه اونو کوچک میشمارن و هیچکس نمیپذیره
    چون در ایران فرهنگ اینه که بزرگ تر ها بیشتر میفهمند!!!(بزرگ سنی)-ایکاش میفهمیدن
    یا حق

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری