این روایت درباره عشق مجازی شامل چه افرادی میشه؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این روایت درباره عشق مجازی شامل چه افرادی میشه؟

با نام و یاد دوست

عرض سلام و ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود؛

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

از امام صادق (ع) درباره عشق سؤال شد، فرمودند: «دل هایی که از یاد خدا خالی است، خداوند دوستی دیگری را به آن ها می چشاند .»

امروز تو تلویزیون آقای هاشمی نژاد این روایت رو اینجوری گفتن(البته دقیق یادم نیست چیزی رو که یادمه میگم) که از امام صادق پرسیدن این عشقای دنیوی چیه عشق بین دختر و پسر؟دختر با دختر یا پسر با پسر
امام صادق (ع) فرمودن دل هایی که از یاد و عشق خدا خالی هست این عشقا جاشو میگیره و بقیش رو فراموش کردم که چی گفتن

سوال من اینکه اگه دختر و پسری باهم قبلا رابطه داشتن به قصد ازدواج و واقعا هم عاشق هم بودن نه از روی هوس و عشق آتشین ولی بعدا واقعا توبه کردن و هیچ رابطه ایم باهم ندارن ولی هنوز هم رو دوست دارن و همه چیو به خدا سپرده باشن و برای رسیدن به هم دعا کنند و دیگه واقعا رابطه گناه آلودی بینشون نباشه بازم شامل این روایت میشن؟
و یه سوال دیگه یعنی هر عشقی که قبل ازدواج باشه و گناهی توش نباشه بازم از نظر خدا درست نیست؟
فک کردن به نامحرم به این قصد و نیت که علاقه بینشون هست و قصدشون ازدواج باشه و رابطه ای بینشون نباشه و فکرشون هم درباره چیزهای گناه نباشه بازم حرام هست؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

دلاي تك سرنشين
از امام صادق(ع) پرسيد عشق مجازي چه‌طور پديد مي‌آيد؟
امام فرمود «وقتي قلب‌ها از خدا خالي مي‌شود از غير خدا پر مي‌شوند.» در حقيقت، صندلي قلب، تك‌سرنشين است وقتي خالي از خدا شود عشق مجازي به ديگران، به مال و موقعيت آن‌جا مي‌نشيند.
افرادي كه عاشق معشوقه مجازي می‌شوند مي‌كوشند با ترفندهاي مختلفي خود را به محبوبشان نزديك كنند؛ عطري می‌زنند كه او می‌پسندد؛
مدل مويي می‌زنند كه او می‌طلبد؛ سر و وضع، لباس و رنگي را انتخاب مي‌كنند كه او دوست دارد؛
با کسانی معاشرت می‌کنند كه او راضي شود؛
از چيزهايي پرهيز می‌کنند كه او خوشش نمياد.
ما هم اگر گفتيم عاشق خداوند رحمان و امام زمان(عج) هستيم ولي كاري نمی‌کنیم كه ايشان دوست دارند و كاري می‌کنیم كه آن‌ها دوست ندارند، دروغ گفته‌ايم. راستي قلبمان با چه چيزي پرشده كه امام(عج) آن‌جا جايش نيست؟

ای یک دله صد دله یک دله کن
مهردگران را ز دل خود یله کن

یک صبح به اخلاص بیابردرما

بر نیاید اگر کام تو،ازما گله کن

[1][=Simplified Arabic]سَأَلتُ أبا عَبدِاللهِ جَعفَرَ بنَ مُحَمَّدٍ الصّادِقَ عليهما السّلام [HL]عَنِ العِشقِ ، فَقالَ : قُلوبٌ خَلَت مِن ذِكرِ اللهِ ، فَأَذاقَهَا اللهُ حُبَّ غَيرِهِ
[/HL][=Simplified Arabic][=Simplified Arabic]علل الشرايع، ج1، ص 140؛ الأمالي للصدوق، ص: 765،ح 1029 ؛ بحار الأنوار، ج73 ،ص 158،ح 1.
منبع: محمدحسين قديري، خانه خوبان، ش68.

..... نوشت:
با سلام و خدا قوت
ببخشید نمی دونم چرا با گذشت این همه مدت چرا جواب بنده رو ندادید توی این تاپیک http://www.askdin.com/thread41751.html

می دونم سرتون شلوغ هست ولی از اونجایی که دیدیم تاپیکایه دیگرو جواب می دید حس کردم صلاح نمی دونید جواب بدید یا حداقل به صورت عمومی جواب بدید
اگه مورد اول هست که خب من اگه نیاز نداشتم به جوابش این سوال رو نمی پرسیدم ولی اگه دومی هست اگه لطف کنید حداقل خصوصی بهم بگید واقعا ممنون میشم

البته اینم بگم به دلیل مخالفت شدید خانواده بنده این ازدواج منتفی شد ولی خب فکر ایشون رو نمی تونم از ذهنم بیرون کنم ، می گن فکر کردن به نامحرم گناهه ، واقعا گناهه؟ ... پس چرا فکر گناه گناه نیست؟... تازه من که در مورد ایشون خدایی نکرده فکر گناه نمی کنم ولی خب چون ما خیلی بهم علاقه داشتیم واقعا نمی تونم فکرشون رو از ذهنم بیرون کنم ... اصلا مگه خود خدا نفرمودند که علاقه چیزی نیست که دست خود آدم باشه (در مورد چند همسری آقایون که برای رعایت عدالت در زمینه رعایت عاطفه که گفتن هرکاری بکنید نمی تونید این کار رو انجام بدید )
می دونم که این خیلی فرق می کنه ولی خب من چیکار می تونم بکنم؟ یعنی واقعا هر لحظه دارم گناه می کنم؟ من هرچیم می خوام ذهنم رو دور کنم ولی همیشه پس زمینه ذهنم ایشون هست

اصلا من چه جوری می تونم با یه نفر دیگه زندگی کنم؟

البته اون اوایل که جدا شدیم خب خیلی روزایه سختی بودن به شدت رو آورده بودم به ذکر و نماز شب و خوندن کامل زیارت عاشورا هر روز خب خیلی خیلی حالم بهتر شده بود ولی دوباره سست شدم نمی دونم چرا با اینکه دیدیم چه لذتی داره اون عبادتا ولی دوباره نمی تونم مثه اون زمان بشم

اگه لطف کنید و کمکم کنید ممنون میشم

سلام
بله واقعا شرمنده كه تاپيك شما از قلم افتاده و بحث هم مهم است و فراگير
و تشكر از بزرگواري شما كه صبوري كرديد و به بنده اطلاع داديد

سلام بر شا و تشكر از حسن اعتمادتون
در روايات اسلامي مي خوانيم كه وقتي انسان از گناهي توبه مي كند خداوند قلم عفو بر گناهان او مي كشد و به زمين و زمان و فرشتگان و اعضا و جوارح او دستور مي دهد كه گناهان او را از ياد ببرند. خود خداوند عاشق چنين فرد توبه كاري مي شود و اگرفرد توبه كار جوان باشد خوشحالي و پذيرش خداوند شديدتر است
وقتي البته گاهي ما چوب مقدمات اختياري كارمان را مي خوريم يعني چه؟
يعني اين كه فكر گناه گناه نيست
يا عشق غيراختياري به نامحرم به خودي خود گناه نيست ولي اگر اين عشق به خاطر مقدمات گناه آلود باشد ما به خاطر همان مقدمات از مسير رشد باز مي مانيم مانند اين كه اسب تيز روي ما در مسير به زمين بخورد و بخواهد ادامه مسير را با كمي سختي برود.
طبيعي است كه با توبه بخشيده مي شويم يعني مجازات نمي شويم ولي طبيعي است كه اثر وضعي و تكويني گناهان گذشته در ذهن باشد يعني به هر ميزان كه ذهن به نامحرم مشغول شود ما به همان ميزان از خدا غافل مي شويم

ادامه دارد...

مديريت ذهن
ببينيد ما همين طور كه در مدارس كلاس هاي مختلفي داريم براي مديريت ذهن هم كلاس هاي مختلفي بايد داشته باشيم گاهي با افرادي مواجه مي شويم كه دكتراي يك رشته را دارند ولي كلاس دوم ابتدايي مديريت ذهن هستند.
ما ذهن ما را نياز داريم نمي توانيم راحت مشغولش كنيم مثل اين كه گوشي همراه ما شارژ مشخصي داشته باشد ما حساب شده تماس مي گيريم اگر حساب شده تماس نگيريم وقتي كه نياز ضروري داريم سرمان بي كلاه مي ماند
الان زياد داريم مواردي كه ذهن را به ديگري مشغول كرده اند و عملا نمي توانند به دلايلي مانند مخالفت خانواده ها، تغيير نگرشي يكي از آنها و... با هم ازدواج كنند و بدتر اين كه چنين فردي با اين ذهن درگير مشغول و عليل با كس ديگري پيوند زناشويي مي بنند و در واقع با زندگي و احساسات پاك و خالص فردي كه به او خالص خالص مي انديشد جفا و بي فايي مي كند.

چه بايد كرد؟
به هم انديشيدن و دعا كردن تنها فايده ندارد
از معصوم روايت شده كه مشكلات دو گونه اند يا راه حل دارند يا راه حل ندارند در آنهايي كه راه حل دارند از راهش وارد شويد و در مواردي كه راه حل ندارد با آن كنار باييد و تلاش كنيد اثرات منفي اش را كم كنيد
در مشكل شما هم راه حلش اين است كه اگر پسر صادقانه به شما مي انديشد
شما را اگر دوست دارد
لطفي كند و شما را معلق نگذارد براي رسيدن به شما تلاش كند جور و تلخي هم شده بچشد
اگر غير از اين باشد به او اميدوار نباشيد
البته
بايد سخن والدين را بشنويد با ايشان مشورت كنيد
ملاك هاي ازدواج موفق را در نظر داشته باشيد
تناسب ها را در نظر بگيريد

چگونه از عشق بي ترمز رها شويم؟
پاسخ را در تاپيك هاي زير بيابيد:

http://www.askdin.com/thread23797.html

http://www.askdin.com/thread23794.html