احترام به بزرگتر و خواسته های نابجا(داداش غيرتي)

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احترام به بزرگتر و خواسته های نابجا(داداش غيرتي)

با نام و یاد دوست

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع ، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام علیکم
ببخشید سوالات فقهی هم در بین سوالام هست. میخواستم بپرسم احترام بزرگتر تا چه حد واجبه؟ یعنی اون جوری که برای پدرومادرمون احترام قائلیم برای بقیه بزرگترها هم همونجوری باید احترام بذاریم؟ اگه مثلا خواهر یا برادر بزرگتر من به من بی احترامی کرد من حق دارم از خودم دفاع کنم یا نه؟
دیروز داداش بزرگم که به نظر خودش غیرتیه و از نظر ما دخترا اصلا هم اسم این غیرت نیست و فقط دلش میخواد زور بگه بازم بهم گیر داد و طبق معمول با زبون خوشم نگفت و داد زد! منم متقابلا سرش داد زدم...:Ghamgin: چون واقعا بعضی حرفا از قبل تو دلم بود و میخواستم که بهش بگم. قبلش هم با اون یکی داداشم حرفم شد (حالا فکر نکنید مشکل هر دو بار از من بود!) منم عصبانی بودم با داداش بزرگم بد حرف زدم و دو تا داداشام که نظر مخالف همو داشتن با هم دعوای لفظی کردن... من نباید به داداش بزرگم هیچی میگفتم؟ آخه گیر الکی میداد. میگه میخوای بری جلوی در (در خونه نه در حیاط!) روسری بپوش. از جلوی در خونه ما فقط بالا پشت بوم همسایه بغلیمون و بالا پشت بوم یه همسایه دیگه از دور معلومه با پنجره یه خونه دیگه که جلوشو درخت گرفته معلومن.... اکثر قریب به اتفاق اوقات هم کسی نیست که ما رو ببینه... حالا حق با منه یا با داداشم؟ در ضمن اگر کسی هم ما رو داخل خونه بی حجاب ببینه (اگر عمدی ببینه و سهوی نباشه) گناهش گردن ماست یا اونی که خونه مردمو دید میزنه؟
شبم با داداشم حرف نزدم تا امروز صبح که رفت شهرستان. یعنی به اصطلاح باهاش قهر بودم. دفعه بعد که قرار باشه داداشم بیاد شاید یه هفته دیگه باشه... من سه روزی که اگه قهر باشم دیگه مسلمان نیستم میشه تا دو روز دیگه یا تا هفته دیگه که بیاد؟ چون تلفنی هم زیاد پیش نمیاد با هم حرف بزنیم.
و یه سوال دیگه این که در برابر این خواسته های نا به جای داداشم چه برخوردی داشته باشم؟...:Ghamgin:
ممنونم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
خيلي عذر مي خوام از اين كه پاسخ تون دير شده
احترام و ادب با خلق خداوند لازم است مگر اين كه دشمناني باشند كه به خاطر كارهاي ظالمانه و غاصبانه اي كه دارند حرمت و احترامي ندارند و تكبر در برابر اين متكبران عين تواضع است. ولي اغلب انسان ها ظالم نيستند هرچند ممكن است ظلم كنند ولي اساسا بد فطرت نيستند و اگر در حق ديگري هم ستمي كنند از روي ناداني است و جهل.
بسياري از مشاجراتي كه ما در زندگي شاهد هستيم به دليل رعايت نكردن انصاف، سوءتفاهم و ميل خود را حق خود دانستن است.
احترام به والدين براساس فرموده قرآن در كنار پرسش خداوند بيان شده است و جايگاه ويژه اي دارد. برادر و خواهر نيز كه از اين والدين هستند به دليل همخوني و شدت پيوند به آنها عزيزاند و دوست داشتني.
ما اگر با برادر و خواهرمان در ظاهر دشمن خوني هم باشيم اگر بشنويم حادثه اي براي آنها پيش آمده بهم مي ريزيم و نمي خواهيم گرد حزن و غمي بر دل آنها بنشيند.

غيرت
زن موجودي لطيف و حساس و باارزشي است و نگاه ابزاري و خائنانه به آنها زياد مي شود و حتي در جنگ ها و غارت ها اين گروه در معرض تجاوز هستند بنابراين خداوند رحمان به محارم او از نظر بدني قدرت جسمي و از نظر ذهني و رواني غيرت را داده تا از اين موجود محافظت شود
[HL]خدا مي داند كه در مشاوره ها چه مي شنويم از زنان و دختراني كه از سست بودن غيرت برادر يا همسر يا پدرانشان شاكي هستند. طوري كه متوجه چشم هاي ناپاك و متجاوز و سخنان و جوك هاي خائنانه همسايگان و فاميل نمي شوند.[/HL]
غيرت مرد تنظيم كنند رفتار نااهلان است اگر مردم ناپاك بفهمد مردي غيرتش آب رفته است خيلي راحت فكر ارتباط با ناموس او را در سر مي پرورانند.
[HL]
همان گونه كه وسائل ظريف و حساس نياز به خش گير و محافظ و لكه گير دارد زن نيز كه به تعبير امام علي گل است و حساس نياز به محافظ يعني حياي خود و غيرت محارم دارد.[/HL]

توبيخ
حضرت علي مردم كوفه را سرزنش مي كند كه زنان شما در بازار شانه هايشان به شانه هاي مردان نامحرم مي خورد مگر شما غيرت نداريد.
ولي با اين حال به ما نيز هشدار مي دهند كه غيرت نبايد شكل افراطي به خود بگيرد و بايد به جا باشد.
اين كه مي فرماييد اگر به حيات برويم و نامحرم نگاه كند تقصير ما نيست درست نيست حيا ايجاب مي كند كه پيشگيري كنيد و زمينه چشم چراني را بگيريد آيا مغازه دار مي گويد من وسائل را دم مغازه خودم مي گذارم حالا اگر فردي دزديد مشكل او است نه من؟

بنابراين
تلاش كنيد نگراني ايشان بر طرف شود و با گفتگوهاي صميمانه در زماني كه رابطه شما خوب است و آرامش برقرار است از او كه نسبت به شما غيرت دارد تشكر كنيد
چرا كه غيرت او به معناي بد بيني به شما نيست بلكه نسبت به چشم هاي خائن بدبين است و نگران شما
[HL]اگر شما به دغدغه او گوش نكنيد ممكن است خداي نخواسته فكر بد به ذهنش بيايد كه شما هم بدتان نمي آيد در منظر نامحرم باشد و خروج از موضع تهمت لازم است.[/HL]

* اگر برادرتان غيرمنطقي است و موافق نيستم با يك آدم غيرمنطقي هر روز مشاجره بي حاصل بكنيد و زندگي را براي همه تلخ كنيد
اينجا بهتر است بزرگترهاي منزل(والدين) واسطه بشوند و تذكرات لازم را به هر دو بدهند و مشاجره را فيصله بدهند و صلح برقرار كنيد.
موفق باشيد

.............. نوشت:
[=Trebuchet MS]جناب حامی با تشکر از پاسختون در جهت تکمیل عرایضم عرض کنم برادر من با اینکه ما در خونه و پشت در خونه هم بی روسری باشیم مشکل داره وگرنه ما همیشه با حجاب و با روسری به حیات میریم. نه فقط در این مورد کلا خیلی گیر الکی میده. همش هم با اخم و تخم! انگار که بخواد ثواب این حجاب و اون ببره و ما خومون و مدیون اون بدونیم و فکر کنیم اگر اون نبود ما بی حجاب بودیم... نمیدونم. اگر هم با زبون نرم یا غیر نرم بهش توضیح بدم جور دیگه ای برداشت میکنه. فکر میکنه من دوست دارم گناه کنم.

سلام بر شما
نوع شغل ايشان، محيط فاسد، حرف و حديث هايي كه مي شنود، همسايه ناسالم، و...مي تواند روي اين مسأله اثر بگذارد
البته برخي از خانم ها هم نوع پوشش جلوي نامحرم كمي افراط مي كنند يعني اصلا به ذهنشان خطور نمي كند كه مثلا ممكن است محارم نيز گرفتار تحريك و بعد عذاب وجدان شوند بنابراين بايد مراعات اين امر نيز بشود
اما اگر موارد بالا رعايت شد ولي او در غيرت از حد گذشته است بهتر است براي اين كه زندگي آرام تان به هم نخورد كمي پوشش تان طوري باشد كه حساسيت ايجاد نكند و آرامش شما و خانواده به هم نخورد مي دانم ممكن است بفرماييد حق با شما است چرا شما كوتاه بياييد. بله حق در اين مورد با شماست ولي چه مي شود كه وقتي فردي گرفتار افراط شود نيز به اين راحتي درمان نمي شود
ولي در خلوت خود و هنگامي كه جمع زنانه داريد هر چه خواست لباس راحت و آرايش دلخواه و مد دلپسندتان را داشته باشيد
دين ما هم مخصوصا در ارتباط با عزيزان و دوستان تشويق به مدارا، تغافل مي كند.
شما هم منزل پدرتان چند صباحي مهمان هستيد و ان شاالله وقتي منزل خودتان بعد از ازدواج برويد از اين حيث راحت هستيد.

حامی;553952 نوشت:

[HL]خدا مي داند كه در مشاوره ها چه مي شنويم از زنان و دختراني كه از سست بودن غيرت برادر يا همسر يا پدرانشان شاكي هستند. طوري كه متوجه چشم ها ناپاك و متجاوز و سخنان و جوك هاي خائنانه همسايگان و فاميل نمي شوند.[/HL]

با سلام.

به نظر من بد نیست تاپیکی جدا برای ذکر این جور ماجراها ذکر کنید، زیرا در فضای امروز جامعه، نگاهی منفی به غیرت مردانه ایجاد شده و بد نیست خانمها با عوارض بی غیرتی هم آشنا شوند.

مسلمان ایرانی;553988 نوشت:
با سلام.

به نظر من بد نیست تاپیکی جدا برای ذکر این جور ماجراها ذکر کنید، زیرا در فضای امروز جامعه، نگاهی منفی به غیرت مردانه ایجاد شده و بد نیست خانمها با عوارض بی غیرتی هم آشنا شوند.

سلام

در ضمن يكي از اين داستان ها بحث كردم
http://www.askdin.com/thread9822.html

سلام
واقعا اگر نامحرمی از عمد مثلا شیشه خونه اش ( از شیشه های سکوریت هم باشه) داخل خونه کسی را دید بزنه گناهش مثلا گردن منه ؟؟؟؟ چون من تو خونه با لباس خونه دیده یا ان اقا گناهکار هست؟؟
وای منم موندم تو خانه هم باید حجاب بزنیم:Ghamgin::Ghamgin:

lili66;554006 نوشت:
سلام
واقعا اگر نامحرمی از عمد مثلا شیشه خونه اش ( از شیشه های سکوریت هم باشه) داخل خونه کسی را دید بزنه گناهش مثلا گردن منه ؟؟؟؟ چون من تو خونه با لباس خونه دیده یا ان اقا گناهکار هست؟؟
وای منم موندم تو خانه هم باید حجاب بزنیم

اين كه مي فرماييد اگر به حيات برويم و نامحرم نگاه كند تقصير ما نيست درست نيست حيا ايجاب مي كند كه پيشگيري كنيد و زمينه چشم چراني را بگيريد آيا مغازه دار مي گويد من وسائل را دم مغازه خودم مي گذارم حالا اگر فردي دزديد مشكل او است نه من؟
از نظر اسلام چشم چراني نامحرم نوعي تجاوز به حريم نامحرم و گناه است. نامحرم نيز بايد جلوي اين متجاوز را با پرده، ديوار و....بايد گرفت.
در انحرافات جنسي در كتب روان پزشكي آمريكا از انحراف جنسي چشم چراني بحث شده است اين بيماران ساعت ها در كمين مي نشينند تا فرد را برهنه يا نيمه برهنه تماشا كنند
.

حامی;554010 نوشت:
از نظر اسلام چشم چراني نامحرم نوعي تجاوز به حريم نامحرم و گناه است. نامحرم نيز بايد جلوي اين متجاوز را با پرده، ديوار و....بايد گرفت.
در انحرافات جنسي در كتب روان پزشكي آمريكا از انحراف جنسي چشم چراني بحث شده است اين بيماران ساعت ها در كمين مي نشينند تا فرد را برهنه يا نيمه برهنه تماشا كنند
.

نه حالا تا ان حد نیمه برهنه:Moteajeb!:
کلا همسایه ما چند بار دیدیمش که پشت پنجره داره نگاه میکنه. همیشه پرده اتاق میکشیم اما گاهی میشه مثلا یکدفعه از پشت خونه اش( دیدید که در خانه های که از پشت ی متری عقب نشینی کنند میتوانند طبقات بیشتری بزنند) از پشت خونه اش که فقط هم ی در داره و بسته است یکدفعه می بینیم جلومون وایساده و نگاه میکنه. خب بلاخره پیش میاد که پرده گاها رد برشه.. اینجور که معلومه خونه پنجره نداشته باشه بهتر هست. اخه جالب تر اینه که بعد حتی میدونه کی تو خونه اش چه لباسی می پوشه و برای همسایه ها هم تعریف کردند.ایشون حاجی محله مون هستن:read:

طاهر;547570 نوشت:
با نام و یاد دوست

یه چیزی داریم به اسم غیرت...یه چیزیم اسمش امل بازیه...این کارا غیرت نیست, اینا جهل و امل بازیه...
زندگی هر فرد به خودش مربوطه, داداش ایشونو تو قبر خواهرش نمیذارن که, خود خواهرشون عقل دارنو بالغن, شرایط متقابلو داداش ایشون میتونه قبول کنه..؟(مثلا داداششون یه جایی یه بی احتیاطی کرده و خواهرشون بیاد اینطور بهشون گوشزد کنه, داداش قبول میکنه..؟)چطور میشه همه این سخت گیریا فقط برا جنس مونثه..؟ کجای اسلام گفته شده اینطوری حق زنا و دخترا باید پایمال بشه...؟؟؟

مي گفت: همسايه ما خيلي آدم چشم چروني است
گفت: چه طور مگه؟
گفت: هر موقع مي روم از سوراخ ديوار تو منزلشون نگاه كنم مي بينيم با كمال پر رويي داره تو خوونه ما ديد مي زنه.

حامی;554047 نوشت:
مي گفت: همسايه ما خيلي آدم چشم چروني است
گفت: چه طور مگه؟
گفت: هر موقع مي روم از سوراخ ديوار تو منزلشون نگاه كنم مي بينيم با كمال پر رويي داره تو خوونه ما ديد مي زنه.

ما ی بار وقتی در تراس همسایه مون باز بود و ایشون پشت پنجره وایساده بود عکسش در شیشه در معلوم بود انوقت فهمیدیم دزدکی نگاه میکنه. :Ghamgin:بعد هم که بابام گله کرده بود همسایه کناری گفت ی بار
برای شوهرش تعریف میکنه که کی چی تو خونش می پوشه.
اخه دلیلش چیه؟؟؟ هدفش از تعریف کردن چیه؟ حیاط با خونه خیلی فرق داره شما فکر میکنید پشت پنجره رفتن میگم اما من فاصله بالای 4 متر بعد پنجره را میگم که این اقا دید میزنه.

طاهر;547570 نوشت:

[=Trebuchet MS]سلام علیکم
[=Trebuchet MS]ببخشید سوالات فقهی هم در بین سوالام هست. میخواستم بپرسم احترام بزرگتر تا چه حد واجبه؟ یعنی اون جوری که برای پدرومادرمون احترام قائلیم برای بقیه بزرگترها هم همونجوری باید احترام بذاریم؟ اگه مثلا خواهر یا برادر بزرگتر من به من بی احترامی کرد من حق دارم از خودم دفاع کنم یا نه؟
[=Trebuchet MS]دیروز داداش بزرگم که به نظر خودش غیرتیه و از نظر ما دخترا اصلا هم اسم این غیرت نیست و فقط دلش میخواد زور بگه بازم بهم گیر داد و طبق معمول با زبون خوشم نگفت و داد زد! منم متقابلا سرش داد زدم...
[=Trebuchet MS] چون واقعا بعضی حرفا از قبل تو دلم بود و میخواستم که بهش بگم. قبلش هم با اون یکی داداشم حرفم شد (حالا فکر نکنید مشکل هر دو بار از من بود!) منم عصبانی بودم با داداش بزرگم بد حرف زدم و دو تا داداشام که نظر مخالف همو داشتن با هم دعوای لفظی کردن... من نباید به داداش بزرگم هیچی میگفتم؟ آخه گیر الکی میداد. میگه میخوای بری جلوی در (در خونه نه در حیاط!) روسری بپوش. از جلوی در خونه ما فقط بالا پشت بوم همسایه بغلیمون و بالا پشت بوم یه همسایه دیگه از دور معلومه با پنجره یه خونه دیگه که جلوشو درخت گرفته معلومن.... اکثر قریب به اتفاق اوقات هم کسی نیست که ما رو ببینه... حالا حق با منه یا با داداشم؟ در ضمن اگر کسی هم ما رو داخل خونه بی حجاب ببینه (اگر عمدی ببینه و سهوی نباشه) گناهش گردن ماست یا اونی که خونه مردمو دید میزنه؟
[=Trebuchet MS]شبم با داداشم حرف نزدم تا امروز صبح که رفت شهرستان. یعنی به اصطلاح باهاش قهر بودم. دفعه بعد که قرار باشه داداشم بیاد شاید یه هفته دیگه باشه... من سه روزی که اگه قهر باشم دیگه مسلمان نیستم میشه تا دو روز دیگه یا تا هفته دیگه که بیاد؟ چون تلفنی هم زیاد پیش نمیاد با هم حرف بزنیم.
[=Trebuchet MS]و یه سوال دیگه این که در برابر این خواسته های نا به جای داداشم چه برخوردی داشته باشم؟...

[=Trebuchet MS]ممنونم

کاشکی خواهر کوچیکه منم دغدغه شما (احترام به بزرگتر) رو داشت!:hey:

داداش من جرات داره زور بگه....یعنی بهش اجازه ندادیم....در حد یه تذکر میگه....تا وقتی بابام هست به اون ربطی نداره!که بخواد منو اجبار کنه....در همین تذکر..دستشم درد نکنه:Nishkhand:

ولی من آرزوم بود یه خواهر داشته باشم هی زور بگم بهش!!!
اینقد کیف میده بنظرمممم
سادیسم هم ندارم!!!!!

حامی;553984 نوشت:
شما هم منزل پدرتان چند صباحي مهمان هستيد و ان شاالله وقتي منزل خودتان بعد از ازدواج برويد از اين حيث راحت هستيد.

با سلام
نمیشه اسم هر نوع برخوردی رو غیرت گذاشت، اخم و تخم های بی مورد، داد زدن و هوار کشیدن، خرد کردن شخصیت دختر در بین خانواده و خویشان، اظهارنظر کردن در مورد مسائل شخصی دیگران و ... همه اینها غیرت نیست کسی که دلسوز شخصی باشه، خیر و صلاحش رو بخواد میتونه با زبون خوش هم نصیحت کنه و خواهر و دخترش رو راهنمایی، خیلی از مردان به جای زبون با اشاره ابرو و اخم کردن و داد و هوار کردن با دختراشون حرف میزنن، یادشون میره اصلا زبونی دارن این دیگه غیرت نیست این یه نوع مریضی و بیماری روانیه که طرف فکر میکنه اگه اینجوری نباشه ازش حساب نمیبرن، و همیشه هم برعکس جواب داده، فقط هم معلوم نیست چرا باید با دختران اینگونه برخورد کنند مگه کسی جرات میکنه به پسر بگه بالای چشمت ابروه، ولی چون زورشون به دختر میرسه هر نوع سرکوفتی رو پای غیرت جاهلانه خودشون میزارن.
کار برادر این خانم حتی اگه خیرخواهانه هم بود و حق به جانب، با رفتار زشتش جای برای خیر بودنش نذاشت باید قبل از هر چیز این فرد رفتارش رو عوض کنه، منم معقتدم دختر همیشه باید حواسش به وضع پوشش خودش باشه همیشه ادم سوء استفاده کن وجود داره، این مسئله رو میتونست به زبون خوش، با روی گشاده هم بگه همون چیزی که اسلام سفارش کرده و ما فراموش و فقط غیرته یادمون مونده

با این حرفتون هم اصلا موافق نیستم چرا دختر باید تو خونه پدرش ( همون خونه خودش ) راحت نباشه دنبال فرار و ازدواجی باشه که بتونه از این خونه نجات پیدا کنه که البته با حقوقی هم که شوهر داره از چاله میفته تو چاه !!!!! انشاله بعدا که خونه شوهر رفت متوجه این حقوق زیبا و مصلحت های نهفته پشت پرده خواهد شد.

[="DimGray"]راست میگن سخت گیری هایی که رو دختر میشه خیلی بیشتر از پسراس....

احساس میکنن همه موظفن که از این دختر حفاظت کنن....

مگه خودمون نمیتونیم درمورد خودمون تصمیم بگیریم که کی حجاب داشته باشیم کی نداشنه باشیم.... احساس میکنن یه عالمه گرگ در کمین ماست...

البته من اصلا داداشم بهم گیر نمیده اصلا کلا خیلی هم خجالت میکشم اگه بخواهد به من در مورد مسئله ای بهم گوشزدی کنه...

یه سیاست داریم من و داداشم که من بهش گیر نمیدم اونم بهم گیر نمیده.... کلا پسرا خیلی بدشون میاد که خواهرشون بخواهد تو کارشون دخالت کنه

[/]

MD70;554225 نوشت:
ولی من آرزو دارم یه خواهر داشته باشم هی زور بگم بهش!!!
اینقد کیف میده بنظرمممم
سادیسم هم ندارم!!!!!

فقط شما جا موندید از قافله انشااله به آرزوت برسی

هر چند نگاه کردن به زن نا محرم بدون پوشش کافی برای مردان حرام است ولی زن هم اگر بداند که در معرض دید نا محرم است باید حجاب خود را حفظ کند
داداشت منطقی گفته
منم اگه جای اون بودم همین رو میگفتم
به حرفش گوش کن پس :/

شما که قهر نیستی با داداشت...که نگران 3 روز هستی!!!!فقط ازش ناراحتی....اونم نباش...چون داداشت پت خیالشم نیست!

شبـنم;554226 نوشت:
با سلام
نمیشه اسم هر نوع برخوردی رو غیرت گذاشت، اخم و تخم های بی مورد، داد زدن و هوار کشیدن، خرد کردن شخصیت دختر در بین خانواده و خویشان، اظهارنظر کردن در مورد مسائل شخصی دیگران و ... همه اینها غیرت نیست کسی که دلسوز شخصی باشه، خیر و صلاحش رو بخواد میتونه با زبون خوش هم نصیحت کنه و خواهر و دخترش رو راهنمایی، خیلی از مردان به جای زبون با اشاره ابرو و اخم کردن و داد و هوار کردن با دختراشون حرف میزنن، یادشون میره اصلا زبونی دارن این دیگه غیرت نیست این یه نوع مریضی و بیماری روانیه که طرف فکر میکنه اگه اینجوری نباشه ازش حساب نمیبرن، و همیشه هم برعکس جواب داده، فقط هم معلوم نیست چرا باید با دختران اینگونه برخورد کنند مگه کسی جرات میکنه به پسر بگه بالای چشمت ابروه، ولی چون زورشون به دختر میرسه هر نوع سرکوفتی رو پای غیرت جاهلانه خودشون میزارن.
کار برادر این خانم حتی اگه خیرخواهانه هم بود و حق به جانب، با رفتار زشتش جای برای خیر بودنش نذاشت باید قبل از هر چیز این فرد رفتارش رو عوض کنه، منم معقتدم دختر همیشه باید حواسش به وضع پوشش خودش باشه همیشه ادم سوء استفاده کن وجود داره، این مسئله رو میتونست به زبون خوش، با روی گشاده هم بگه همون چیزی که اسلام سفارش کرده و ما فراموش و فقط غیرته یادمون مونده

با این حرفتون هم اصلا موافق نیستم چرا دختر باید تو خونه پدرش ( همون خونه خودش ) راحت نباشه دنبال فرار و ازدواجی باشه که بتونه از این خونه نجات پیدا کنه که البته با حقوقی هم که شوهر داره از چاله میفته تو چاه !!!!! انشاله بعدا که خونه شوهر رفت متوجه این حقوق زیبا و مصلحت های نهفته پشت پرده خواهد شد.

سلام
با سخنانتون موافقم
ولي اگر برادرش غيرمنطقي است و موافق نيستم با يك آدم غيرمنطقي هر روز مشاجره بي حاصل بكنه و زندگي را براي همه تلخ كنند
اينجا بهتر است بزرگترهاي منزل(والدين) واسطه بشوند و تذكرات لازم را به هر دو بدهند و مشاجره را فيصله بدهند و صلح برقرار كنند.

[=arial]شما دخترا باید خدا رو شکر کنید که داداشاتون این قدر مواظب شما هستند و روی شما حساس اند.
حالا شاید روششون اشتباه بوده باشه ولی شما این ها را از زاویه ی مثبتش ببینید و نیت خیر اونا رو در نظر بگیرید:ok:

سلام علیکم،
اگر اشتباه می‌کنم ان شاء الله کارشناس محترم تذکر بدهند ...
حجاب با در معرض دید بودن است که واجب می‌شود نه با بودن یا نبودن شخصی در اطراف ... مثلاً یک نفر بگوید همه جا را دیدم هیچ کس نیست وسط خیابان یک لحظه روسریم را بردارم این اشکال دارد چون آنجا معرضیت دید نامحرم وجود دارد ... در مثال شما هم این معرضیت وجود دارد ... درسته ممکنه خیلی وقت‌ها کسی در آن مواضع که فرمودید نباشد اما چون امکان منطقی برای حضورش وجود دارد پس شما در معرضیت هستید و داشتن حجاب آنجا واجب است ... نه مستحب است و نه مباح بلکه واجب ... اینکه برادرتان شرایط نهی از منکر را رعایت نمی‌کنند اشتباه ایشان است ولی در اصل موضوع راجع به وظیفه‌ی شما فرقی نخواهد کرد ... اگر اشتباه نکنم.
ان شاء الله عالم به وظایف و عامل به آن‌ها باشیم و البته ناگفته نماند خودم هم بیش از شما نیاز به نصیحت دارم.
یا علی

نقل قول:

[=Trebuchet MS]سلام علیکم
[=Trebuchet MS]ببخشید سوالات فقهی هم در بین سوالام هست. میخواستم بپرسم احترام بزرگتر تا چه حد واجبه؟ یعنی اون جوری که برای پدرومادرمون احترام قائلیم برای بقیه بزرگترها هم همونجوری باید احترام بذاریم؟ اگه مثلا خواهر یا برادر بزرگتر من به من بی احترامی کرد من حق دارم از خودم دفاع کنم یا نه؟
[=Trebuchet MS]دیروز داداش بزرگم که به نظر خودش غیرتیه و از نظر ما دخترا اصلا هم اسم این غیرت نیست و فقط دلش میخواد زور بگه بازم بهم گیر داد و طبق معمول با زبون خوشم نگفت و داد زد! منم متقابلا سرش داد زدم...
[=Trebuchet MS] چون واقعا بعضی حرفا از قبل تو دلم بود و میخواستم که بهش بگم. قبلش هم با اون یکی داداشم حرفم شد (حالا فکر نکنید مشکل هر دو بار از من بود!) منم عصبانی بودم با داداش بزرگم بد حرف زدم و دو تا داداشام که نظر مخالف همو داشتن با هم دعوای لفظی کردن... من نباید به داداش بزرگم هیچی میگفتم؟ آخه گیر الکی میداد. میگه میخوای بری جلوی در (در خونه نه در حیاط!) روسری بپوش. از جلوی در خونه ما فقط بالا پشت بوم همسایه بغلیمون و بالا پشت بوم یه همسایه دیگه از دور معلومه با پنجره یه خونه دیگه که جلوشو درخت گرفته معلومن.... اکثر قریب به اتفاق اوقات هم کسی نیست که ما رو ببینه... حالا حق با منه یا با داداشم؟ در ضمن اگر کسی هم ما رو داخل خونه بی حجاب ببینه (اگر عمدی ببینه و سهوی نباشه) گناهش گردن ماست یا اونی که خونه مردمو دید میزنه؟
[=Trebuchet MS]شبم با داداشم حرف نزدم تا امروز صبح که رفت شهرستان. یعنی به اصطلاح باهاش قهر بودم. دفعه بعد که قرار باشه داداشم بیاد شاید یه هفته دیگه باشه... من سه روزی که اگه قهر باشم دیگه مسلمان نیستم میشه تا دو روز دیگه یا تا هفته دیگه که بیاد؟ چون تلفنی هم زیاد پیش نمیاد با هم حرف بزنیم.
[=Trebuchet MS]و یه سوال دیگه این که در برابر این خواسته های نا به جای داداشم چه برخوردی داشته باشم؟...

[=Trebuchet MS]ممنونم

سلام ...
امیدوامرکه خوب و خوش و سلامت باشین ...

یه داستان براتون تعریف میکنم و بعد برمیگردم و در مورد موضوعتون صحبت میکنم ...

سالیان پیش رضا شاه بر ایران حکومت میکرد ... رضا شاه در مدت زمان فرمانروائیش تنها یک بار مسافرت خارجی میره ... اون هم زمانی که آتاتورک همتای وقت کشور ترکیه اون رو دعوت میکنه ... آتاتورک مجلس بزمی میگیره و رضا شاه رو به اون مجلس دعوت میکنه ... زمانیکه شب میشه ... آتاتورک یک دختر زیباچهره رو برای رضا شاه مهیا میکنه .... دخترک درب میزنه و وارد میشه ... و به اصرار که من باید تا صبح با تو باشم ... و اگر این کار رو نکنی آتاتورک من رو اعدام میکنه ...هر کاری که میکنه رضا شاه زیر بار نمیره ... و خدمتکارها تا صبح در اتاق حاضر بودند و رضا شاه در حال نصیحت کردن دختر ... صبح که میشه دخترک با یه حالت گریونی از اتاق خارج میشه ... نزدیکان رضا شاه ازش میپرسن چرا با دخترک اینکار رو کردی .... و رضا شاه میگه ... فردا که آتاتورک بیاد ایران من نمیتونم یه دختر ایرانی رو ترگل مرگل کنم و بفرستم براش طنازی کنه ... همچنین ایشون کسی هستند که دستور کشف حجاب رو میدن و قبل از همه دختران و همسر خودشون بدون حجاب در انظار حاضر میشن . ( بدون شرح)

خوب !!!
غیرت مرد چیزی هست که نیاز به تربیت داره ... آقایون معمولا تعریف درستی از غیرت در درون اذهانشون ندارند ... غیرت یعنی ....

1- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش از لحاظ قدرت بدنی ضعیف تر هست و خیلی جاها نیاز به حمایت داره .
2- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش اگر مریض شد مراقبش باشه
3- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش اگر از چیزی غصه داشت بتونه براش تعریف کنه .
4- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش بتونه تحت قدرت و اقتدار اون آزاد باشه و اگر کسی نگاه چپ بهش کرد حمایتش کنه .
5- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش نیاز به تفریح و کاره بیرون دارن تا شخصیتش ساخته بشه .
6- مرد حواسش باشه که خواهر یا همسرش اگر باهاش میاد بیرون ... یا جایی برای تفریح میرن بتونه اون هم مثلا پینگ پونگی ... والیبالی بازی کنه ... شاد بشه ... و تحت حمایت قدرت اون هیچ احد الناسی نتونه بهش چپ چپ نگه کنه .
و ...

اما فرهنگی رو داریم تجربه میکنیم که تعریفش از غیرت یعنی
1- موهاتو بزار تو
2- برای حفظ آبرویه من اصلا نباش ...
3- چایی بریز .

خوب .... همونجور که گفتم غیرت مرد نیاز به تربیت داره ... نباید یه دختر کاری کنه که همسرش یا برادرش نسبت بهش بی غیرت بشه ... چون بی غیرت شدن یک مرد تبعاتش خیلی خیلی بیشتر هست . در مورده اینکه چجوری شروع کنید ... مثلا بهش بگید ....

1- داداش دیروز داشتم از پارک میومدم یهو یه موتوری اومد و شوخی بدنی باهام کرد تا اومدم به خودم بیام گاز دادو رفت ... ( بزارین حسابی قل قل بزنه )

این داستانی که برای برادرتون تعریف میکنید مصداق همون داستانی هست که قهرمان بوکس دنیا میره سلمونی ... کتش رو در میاره ... تابی به سیبیل هاش میده و یک کاغذ رویه کتش میچسبونه که این کت متعلق به قهرمان بوکس دنیا هست کسی بهش دست نزنه ... و زمانیکه کارش تموم میشه و میخواد کتش رو بپوشه ... میبینه کت نیست و زیره کاغذش نوشته شده .... کت شما رو قهرمان دو دنیا برداشته میتونی بیا بگیرش ...

یا راههایی از این قبیل .. که حسابی قل قل کنه ....

بعدش باید یواش یواش بهش غیرت رو یاد بدین .... بگین غیرت یعنی اینکه ... من هیچ وقت تو زندگی گریم در نیاد .... غیرت یعنی اینکه مثله پروانه دورم بگردی ... غیرت یعنی اینکه مراقبم باشی غصه نخورم ... غیرت یعنی اینکه اگر خواستم همسری پیدا کنم بهم کمک کنی تا بتونم پیدا کنم ... غیرت یعنی اینکه فضا رو آلوده نکنی ... غیرت یعنی اینکه بهم تهمت نزنی ...

و ...

الهه خشم;554964 نوشت:
داداش دیروز داشتم از پارک میومدم یهو یه موتوری اومد و شوخی بدنی باهام کرد تا اومدم به خودم بیام گاز دادو رفت ... ( بزارین حسابی قل قل بزنه )

:khaneh::khaneh: تنها نتیجه اش اینه که دیگه نمیذاره بره پارک!

به نظر می رسد برادر ایشان بیشتر دچار بیماری بد دلی هستند تا غیرت. با این شرایطی که تعریف کردند ایشان مرتکب هیچ رفتار مشکوک یا غیر دینی هم نشده اند. نمی شود که به خاطر بد دلی یک نفر زندگی را بر دیگری سخت کرد.

نسخه عجیبی می پیچید استاد. این طوری که شما می گید آدم در حریم شخصی خودش هم نباید راحت باشه از ترس اینکه مبادا کسی ببیندش!!!!!!!!!!!

سلام بر شما
به نظرم اين جا از گروه احكام شرعي هم كمك بگيريم خوب است.
سؤال: اگر منزل ما طوري باشد كه از منزل همسايه نامحرم اشراف داشته باشد لازم است ما پيوسته حجاب داشته باشيم؟ اگر احتمال نگاه باشد چه طور؟ پس سؤال دو بعد دارد:
در صورت يقين به نگاه نامحرم؟
در صورت احتمال نگاه نامحرم؟

[="Tahoma"][="Black"]

حامی;555200 نوشت:
سلام بر شما
به نظرم اين جا از گروه احكام شرعي هم كمك بگيريم خوب است.
سؤال: اگر منزل ما طوري باشد كه از منزل همسايه نامحرم اشراف داشته باشد لازم است ما پيوسته حجاب داشته باشيم؟ اگر احتمال نگاه باشد چه طور؟ پس سؤال دو بعد دارد:
در صورت يقين به نگاه نامحرم؟
در صورت احتمال نگاه نامحرم؟

عرض سلام و احترام و تشکر از زحمات شما

در فرض سؤال در صورتی که یقین به نگاه نامحرم دارد ، واجب است خود را بپوشاند.

اگر احتمال می دهد که در معرض نگاه نامحرم قرار گیرد از نظر اکثر مراجع بنابر احتیاط واجب باید حجاب خود را در این گونه محل ها حفظ نماید. (1)
از نظر برخی از مراجع نیز به احتیاط مستحب خود را بپوشاند. (2)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفاتر مراجع عظام ، خامنه ای، امام ، فاضل ، مکارم (تعلیقات علی العروه احکام تخلی م 10) ، بهجت ، وحید ، صافی (به نقل از کتاب احکام نگاه و پوشش ، حسینی ص 103)
2. آیت الله سیستانی ، تعلیقات علی العروه احکام تخلی م 10[/]

زمین بی درخت;555153 نوشت:
نسخه عجیبی می پیچید استاد. این طوری که شما می گید آدم در حریم شخصی خودش هم نباید راحت باشه از ترس اینکه مبادا کسی ببیندش!!!!!!!!!!!

بنده نسخه نمي پيچم من هم مقلد هستم از متخصصان دين شناس تقليد مي كنم و سخن ايشان را نقل مي كنم

سجاد;556852 نوشت:
عرض سلام و احترام و تشکر از زحمات شما

در فرض سؤال در صورتی که یقین به نگاه نامحرم دارد ، واجب است خود را بپوشاند.

اگر احتمال می دهد که در معرض نگاه نامحرم قرار گیرد از نظر اکثر مراجع بنابر احتیاط واجب باید حجاب خود را در این گونه محل ها حفظ نماید. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفاتر مراجع عظام ، خامنه ای، امام ، فاضل ، مکارم (تعلیقات علی العروه احکام تخلی م 10) ، بهجت ، وحید ، صافی (به نقل از کتاب احکام نگاه و پوشش ، حسینی ص 103)
2. آیت الله سیستانی ، تعلیقات علی العروه احکام تخلی م

[=Trebuchet MS]

سجاد;556852 نوشت:

سلام
ببخشید ولی یک سوالی برای بنده پیش اومد...
در فرض احتمال، فرقی بین احتمال ضعیف و قوی نیست؟
نظر رهبر رو بی زحمت بفرمائید. متشکرم

[="Tahoma"][="Black"]

در جستجوی عمار;557096 نوشت:
سلام
ببخشید ولی یک سوالی برای بنده پیش اومد...
در فرض احتمال، فرقی بین احتمال ضعیف و قوی نیست؟
نظر رهبر رو بی زحمت بفرمائید. متشکرم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال خوب شما

منظور احتمال ضعیف نیست بلکه منظور احتمال عقلایی و شک و تردید است اگر از این مقدار کمتر باشد چنین حکمی ندارد .

بگذارید برای روشن شدن دقیق تر مسئله مثالی عرض کنم :

فرض کنید منزلی است که اشرافی از اطراف ندارد و اما احتمال این هست که هر آن کسی از دیوار منزل بالا بیاید گرچه این احتمال وجود دارد اما عرفا احتمالی ضعیف است.

در طرف مقابل منزلی را فرض کنید که پنجره های زیادی از اطراف به منزل اشراف دارد و چند بار هم دیده شده کسی در حال نگاه به اطراف است ! در اینجا احتمال عقلایی و شک منطقی است .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است