صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احترام به بزرگتر و خواسته های نابجا(داداش غيرتي)

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58313

احترام به بزرگتر و خواسته های نابجا(داداش غيرتي)

با نام و یاد دوست

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع ، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام علیکم
    ببخشید سوالات فقهی هم در بین سوالام هست. میخواستم بپرسم احترام بزرگتر تا چه حد واجبه؟ یعنی اون جوری که برای پدرومادرمون احترام قائلیم برای بقیه بزرگترها هم همونجوری باید احترام بذاریم؟ اگه مثلا خواهر یا برادر بزرگتر من به من بی احترامی کرد من حق دارم از خودم دفاع کنم یا نه؟
    دیروز داداش بزرگم که به نظر خودش غیرتیه و از نظر ما دخترا اصلا هم اسم این غیرت نیست و فقط دلش میخواد زور بگه بازم بهم گیر داد و طبق معمول با زبون خوشم نگفت و داد زد! منم متقابلا سرش داد زدم... چون واقعا بعضی حرفا از قبل تو دلم بود و میخواستم که بهش بگم. قبلش هم با اون یکی داداشم حرفم شد (حالا فکر نکنید مشکل هر دو بار از من بود!) منم عصبانی بودم با داداش بزرگم بد حرف زدم و دو تا داداشام که نظر مخالف همو داشتن با هم دعوای لفظی کردن... من نباید به داداش بزرگم هیچی میگفتم؟ آخه گیر الکی میداد. میگه میخوای بری جلوی در (در خونه نه در حیاط!) روسری بپوش. از جلوی در خونه ما فقط بالا پشت بوم همسایه بغلیمون و بالا پشت بوم یه همسایه دیگه از دور معلومه با پنجره یه خونه دیگه که جلوشو درخت گرفته معلومن.... اکثر قریب به اتفاق اوقات هم کسی نیست که ما رو ببینه... حالا حق با منه یا با داداشم؟ در ضمن اگر کسی هم ما رو داخل خونه بی حجاب ببینه (اگر عمدی ببینه و سهوی نباشه) گناهش گردن ماست یا اونی که خونه مردمو دید میزنه؟
    شبم با داداشم حرف نزدم تا امروز صبح که رفت شهرستان. یعنی به اصطلاح باهاش قهر بودم. دفعه بعد که قرار باشه داداشم بیاد شاید یه هفته دیگه باشه... من سه روزی که اگه قهر باشم دیگه مسلمان نیستم میشه تا دو روز دیگه یا تا هفته دیگه که بیاد؟ چون تلفنی هم زیاد پیش نمیاد با هم حرف بزنیم.
    و یه سوال دیگه این که در برابر این خواسته های نا به جای داداشم چه برخوردی داشته باشم؟...
    ممنونم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58313

با نام و یاد دوست

احترام به بزرگتر و خواسته های نابجا(داداش غيرتي)

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما
    خيلي عذر مي خوام از اين كه پاسخ تون دير شده
    احترام و ادب با خلق خداوند لازم است مگر اين كه دشمناني باشند كه به خاطر كارهاي ظالمانه و غاصبانه اي كه دارند حرمت و احترامي ندارند و تكبر در برابر اين متكبران عين تواضع است. ولي اغلب انسان ها ظالم نيستند هرچند ممكن است ظلم كنند ولي اساسا بد فطرت نيستند و اگر در حق ديگري هم ستمي كنند از روي ناداني است و جهل.
    بسياري از مشاجراتي كه ما در زندگي شاهد هستيم به دليل رعايت نكردن انصاف، سوءتفاهم و ميل خود را حق خود دانستن است.
    احترام به والدين براساس فرموده قرآن در كنار پرسش خداوند بيان شده است و جايگاه ويژه اي دارد. برادر و خواهر نيز كه از اين والدين هستند به دليل همخوني و شدت پيوند به آنها عزيزاند و دوست داشتني.
    ما اگر با برادر و خواهرمان در ظاهر دشمن خوني هم باشيم اگر بشنويم حادثه اي براي آنها پيش آمده بهم مي ريزيم و نمي خواهيم گرد حزن و غمي بر دل آنها بنشيند.

غيرت
    زن موجودي لطيف و حساس و باارزشي است و نگاه ابزاري و خائنانه به آنها زياد مي شود و حتي در جنگ ها و غارت ها اين گروه در معرض تجاوز هستند بنابراين خداوند رحمان به محارم او از نظر بدني قدرت جسمي و از نظر ذهني و رواني غيرت را داده تا از اين موجود محافظت شود
    خدا مي داند كه در مشاوره ها چه مي شنويم از زنان و دختراني كه از سست بودن غيرت برادر يا همسر يا پدرانشان شاكي هستند. طوري كه متوجه چشم هاي ناپاك و متجاوز و سخنان و جوك هاي خائنانه همسايگان و فاميل نمي شوند.
    غيرت مرد تنظيم كنند رفتار نااهلان است اگر مردم ناپاك بفهمد مردي غيرتش آب رفته است خيلي راحت فكر ارتباط با ناموس او را در سر مي پرورانند.

همان گونه كه وسائل ظريف و حساس نياز به خش گير و محافظ و لكه گير دارد زن نيز كه به تعبير امام علي گل است و حساس نياز به محافظ يعني حياي خود و غيرت محارم دارد.

توبيخ
    حضرت علي مردم كوفه را سرزنش مي كند كه زنان شما در بازار شانه هايشان به شانه هاي مردان نامحرم مي خورد مگر شما غيرت نداريد.
    ولي با اين حال به ما نيز هشدار مي دهند كه غيرت نبايد شكل افراطي به خود بگيرد و بايد به جا باشد.
    اين كه مي فرماييد اگر به حيات برويم و نامحرم نگاه كند تقصير ما نيست درست نيست حيا ايجاب مي كند كه پيشگيري كنيد و زمينه چشم چراني را بگيريد آيا مغازه دار مي گويد من وسائل را دم مغازه خودم مي گذارم حالا اگر فردي دزديد مشكل او است نه من؟

بنابراين
    تلاش كنيد نگراني ايشان بر طرف شود و با گفتگوهاي صميمانه در زماني كه رابطه شما خوب است و آرامش برقرار است از او كه نسبت به شما غيرت دارد تشكر كنيد
    چرا كه غيرت او به معناي بد بيني به شما نيست بلكه نسبت به چشم هاي خائن بدبين است و نگران شما
    اگر شما به دغدغه او گوش نكنيد ممكن است خداي نخواسته فكر بد به ذهنش بيايد كه شما هم بدتان نمي آيد در منظر نامحرم باشد و خروج از موضع تهمت لازم است.

* اگر برادرتان غيرمنطقي است و موافق نيستم با يك آدم غيرمنطقي هر روز مشاجره بي حاصل بكنيد و زندگي را براي همه تلخ كنيد
    اينجا بهتر است بزرگترهاي منزل(والدين) واسطه بشوند و تذكرات لازم را به هر دو بدهند و مشاجره را فيصله بدهند و صلح برقرار كنيد.
    موفق باشيد

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۵/۱۹ در ساعت ۱۸:۳۴
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 12

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط ..............
    جناب حامی با تشکر از پاسختون در جهت تکمیل عرایضم عرض کنم برادر من با اینکه ما در خونه و پشت در خونه هم بی روسری باشیم مشکل داره وگرنه ما همیشه با حجاب و با روسری به حیات میریم. نه فقط در این مورد کلا خیلی گیر الکی میده. همش هم با اخم و تخم! انگار که بخواد ثواب این حجاب و اون ببره و ما خومون و مدیون اون بدونیم و فکر کنیم اگر اون نبود ما بی حجاب بودیم... نمیدونم. اگر هم با زبون نرم یا غیر نرم بهش توضیح بدم جور دیگه ای برداشت میکنه. فکر میکنه من دوست دارم گناه کنم.

سلام بر شما
    نوع شغل ايشان، محيط فاسد، حرف و حديث هايي كه مي شنود، همسايه ناسالم، و...مي تواند روي اين مسأله اثر بگذارد
    البته برخي از خانم ها هم نوع پوشش جلوي نامحرم كمي افراط مي كنند يعني اصلا به ذهنشان خطور نمي كند كه مثلا ممكن است محارم نيز گرفتار تحريك و بعد عذاب وجدان شوند بنابراين بايد مراعات اين امر نيز بشود
    اما اگر موارد بالا رعايت شد ولي او در غيرت از حد گذشته است بهتر است براي اين كه زندگي آرام تان به هم نخورد كمي پوشش تان طوري باشد كه حساسيت ايجاد نكند و آرامش شما و خانواده به هم نخورد مي دانم ممكن است بفرماييد حق با شما است چرا شما كوتاه بياييد. بله حق در اين مورد با شماست ولي چه مي شود كه وقتي فردي گرفتار افراط شود نيز به اين راحتي درمان نمي شود
    ولي در خلوت خود و هنگامي كه جمع زنانه داريد هر چه خواست لباس راحت و آرايش دلخواه و مد دلپسندتان را داشته باشيد
    دين ما هم مخصوصا در ارتباط با عزيزان و دوستان تشويق به مدارا، تغافل مي كند.
    شما هم منزل پدرتان چند صباحي مهمان هستيد و ان شاالله وقتي منزل خودتان بعد از ازدواج برويد از اين حيث راحت هستيد.

9. صلوات ها 6

نوشته
    650
    حضور
    12 روز 21 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    2
    گالری
    12
    صلوات
    1149

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها

خدا مي داند كه در مشاوره ها چه مي شنويم از زنان و دختراني كه از سست بودن غيرت برادر يا همسر يا پدرانشان شاكي هستند. طوري كه متوجه چشم ها ناپاك و متجاوز و سخنان و جوك هاي خائنانه همسايگان و فاميل نمي شوند.
    با سلام.

به نظر من بد نیست تاپیکی جدا برای ذکر این جور ماجراها ذکر کنید، زیرا در فضای امروز جامعه، نگاهی منفی به غیرت مردانه ایجاد شده و بد نیست خانمها با عوارض بی غیرتی هم آشنا شوند.

11. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلمان ایرانی نمایش پست ها
    با سلام.

به نظر من بد نیست تاپیکی جدا برای ذکر این جور ماجراها ذکر کنید، زیرا در فضای امروز جامعه، نگاهی منفی به غیرت مردانه ایجاد شده و بد نیست خانمها با عوارض بی غیرتی هم آشنا شوند.
    سلام

در ضمن يكي از اين داستان ها بحث كردم
    http://www.askdin.com/thread9822.html

13. صلوات

نوشته
    308
    حضور
    8 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1228

سلام
    واقعا اگر نامحرمی از عمد مثلا شیشه خونه اش ( از شیشه های سکوریت هم باشه) داخل خونه کسی را دید بزنه گناهش مثلا گردن منه ؟؟؟؟ چون من تو خونه با لباس خونه دیده یا ان اقا گناهکار هست؟؟
    وای منم موندم تو خانه هم باید حجاب بزنیم
    ناشنوا باش، وقتی از محال بود ن آرزوهایت سخن می گویند
    خداوند برای امید رسیدن به همه ارزوهایت کافیست

همانا او شنوای داناست

15. صلوات

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط lili66 نمایش پست ها
    سلام
    واقعا اگر نامحرمی از عمد مثلا شیشه خونه اش ( از شیشه های سکوریت هم باشه) داخل خونه کسی را دید بزنه گناهش مثلا گردن منه ؟؟؟؟ چون من تو خونه با لباس خونه دیده یا ان اقا گناهکار هست؟؟
    وای منم موندم تو خانه هم باید حجاب بزنیم
    اين كه مي فرماييد اگر به حيات برويم و نامحرم نگاه كند تقصير ما نيست درست نيست حيا ايجاب مي كند كه پيشگيري كنيد و زمينه چشم چراني را بگيريد آيا مغازه دار مي گويد من وسائل را دم مغازه خودم مي گذارم حالا اگر فردي دزديد مشكل او است نه من؟
    از نظر اسلام چشم چراني نامحرم نوعي تجاوز به حريم نامحرم و گناه است. نامحرم نيز بايد جلوي اين متجاوز را با پرده، ديوار و....بايد گرفت.
    در انحرافات جنسي در كتب روان پزشكي آمريكا از انحراف جنسي چشم چراني بحث شده است اين بيماران ساعت ها در كمين مي نشينند تا فرد را برهنه يا نيمه برهنه تماشا كنند
    .

17. صلوات ها 6

نوشته
    308
    حضور
    8 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1228

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    از نظر اسلام چشم چراني نامحرم نوعي تجاوز به حريم نامحرم و گناه است. نامحرم نيز بايد جلوي اين متجاوز را با پرده، ديوار و....بايد گرفت.
    در انحرافات جنسي در كتب روان پزشكي آمريكا از انحراف جنسي چشم چراني بحث شده است اين بيماران ساعت ها در كمين مي نشينند تا فرد را برهنه يا نيمه برهنه تماشا كنند
    .
    نه حالا تا ان حد نیمه برهنه
    کلا همسایه ما چند بار دیدیمش که پشت پنجره داره نگاه میکنه. همیشه پرده اتاق میکشیم اما گاهی میشه مثلا یکدفعه از پشت خونه اش( دیدید که در خانه های که از پشت ی متری عقب نشینی کنند میتوانند طبقات بیشتری بزنند) از پشت خونه اش که فقط هم ی در داره و بسته است یکدفعه می بینیم جلومون وایساده و نگاه میکنه. خب بلاخره پیش میاد که پرده گاها رد برشه.. اینجور که معلومه خونه پنجره نداشته باشه بهتر هست. اخه جالب تر اینه که بعد حتی میدونه کی تو خونه اش چه لباسی می پوشه و برای همسایه ها هم تعریف کردند.ایشون حاجی محله مون هستن
    ناشنوا باش، وقتی از محال بود ن آرزوهایت سخن می گویند
    خداوند برای امید رسیدن به همه ارزوهایت کافیست

همانا او شنوای داناست

نوشته
    4
    حضور
    2 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    با نام و یاد دوست

یه چیزی داریم به اسم غیرت...یه چیزیم اسمش امل بازیه...این کارا غیرت نیست, اینا جهل و امل بازیه...
    زندگی هر فرد به خودش مربوطه, داداش ایشونو تو قبر خواهرش نمیذارن که, خود خواهرشون عقل دارنو بالغن, شرایط متقابلو داداش ایشون میتونه قبول کنه..؟(مثلا داداششون یه جایی یه بی احتیاطی کرده و خواهرشون بیاد اینطور بهشون گوشزد کنه, داداش قبول میکنه..؟)چطور میشه همه این سخت گیریا فقط برا جنس مونثه..؟ کجای اسلام گفته شده اینطوری حق زنا و دخترا باید پایمال بشه...؟؟؟

امیدوارم یه روزی شرایط یه طوری بشه که دیگه مثل الان دو گروه تحصیل کرده ها (روشنفکران) و بسیجیان (مذهبیون) نداشته باشیم...
    هر دو گروه همدیگرو درک کنن و به هم احترام بذارن, فقط اینطوریه که اسلام ایرانی ازین وضع خارج میشه...

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری