جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بازگشت نفرین

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  125
  حضور
  2 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  5
  صلوات
  612

  پرسش بازگشت نفرین
  باسلام از اونجایی که میگن اگه شخصی نفرین کنه و به حق نباشه نفرین به خودش باز می گرده می خواستم بدونم اگه خودمون و کسایی که بهمون نزدیک هستن تشخیص بدیم که نفرینمون به حقه بازم به خودمون بر می گرده ؟
  دکتر شریعتی:
  هیچ فرقی وجود ندارد بین
  آنان که به چیزی که نمی دانند
  مومن اند
  وآنان که کافرند.


 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,335
  حضور
  202 روز 4 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61327  با نام و یاد دوست

  بازگشت نفرین
  کارشناس بحث: استاد سینا

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۵/۱۲ در ساعت ۲۲:۳۶ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  در فرهنگ اسلام عفو و بخشش بر خشم و غصب نسبت به مؤمنین و نزدیکان ترجیح داده شده است بنابراینزبان گشودن به نفرین ، امری مذموم شمرده شده است مگر در شرایط خاص که جایز می باشد.لذا تا جایی که می شود باید با صبر وتوکل ومدد از اهل البیت علیهم السلام بر مشکلات فائق اییم ولب به نفرین باز نکنیم. در رابطه با نفرین کردن نیز باید توجه کنیم که نفرین دو گونه است گاهی ممکن است به حق باشد وگاهی ممکن است ناحق . در صورت اول اگر نفرین ما بحق باشد ومورد ظلمی واقع شده باشیم ودیگران را نفرین کنیم ممکن است نفرین ما برای ان شخص موثر باشد البته نه به ان شکلی که ما می خواهیم ویا بر زبان می آوریم بلکه به هر صورتی که خداوند صلاح بداند چرا که گاهی ممکن است ما بابت ظلم کوچکی نفرین بزرگی کنیم که در این صورت نفرین به همان شکلی که ما می خواهیم مورد اجابت قرار نخواهد گرفت. واما اگر نفرین کردن ما برحق نباشد وبه ناحق دیگران را نفرین کنیم در این صورت مطابق روایت ان نفرین به خودمان برمی گردد.بنابراین نفرینی که به ناحق باشد، تأثیر گذاربر زندگی نفرین شونده نخواهد بود واتفاقا تاثیر نامطلوب برای نفرین کننده دارد.پس اگر بدون جهت مومنی را نفرین کردیم فعل حرام مرتکب شده ایم وباید روز قیامت پاسخگو باشیم اما اگر بحق باشد مسئول نیستیم.
  نکته ی مهم دیگر هم این است که ملاک تشخیص در نوع نفرین که آیا بحق است یا ناحق ،نظرات شخصی نمی باشد چرا که گاهی اشخاص تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می گیرند یا احساسات و عواطف آنها در یک جریان شدید می شود واین امر مانع قضاوت صحیح می باشدویا حتی نسبت به اصل موضوع اطلاعات کافی ندارند وبا ظاهر بینی، نفرین ،نفرین کننده را امری درست تلقی می کنند بعضی مواقع نیزخودخواهی ها ویا عدم بصیرت لازم وقیافه ی حق به جانب گرفتن ما باعث می شود دیگران چنین قضاوت کنند که حتما نفرین ما در حق دیگران بجا بوده است بنابراین برای تشخیص حق یا ناحق بودن نفرین توصیه می شود به نظرات افراد غیر متخصص توجه نشود وصحبت انها ملاک کار ما قرار نگیرد بلکه با رجوع عمل آن شخص، به اموزه های اسلام نسبت به عملکردش آگاهی پیدا کنیم و ظلم یا عدم ظلمش را با دستورات دین محک بزنیم. در این شرایط چنانچه عمل او ظلم تلقی شود وما لب به نفرین باز کنیم نفرین ما بحق خواهد بود و نفرین بحق هم هرگز به خود انسان بر نمی گردد.


  البته توجه کنیدبزرگان و عالمان اخلاق، در مرحله ی اول ، نفرین در حق مسلمان را توصیه نمی کنند.


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  پست جمعبندی:

  سوال:
  از اونجایی که میگن اگه شخصی نفرین کنه و به حق نباشه نفرین به خودش باز می گرده می خواستم بدونم اگه خودمون و کسایی که بهمون نزدیک هستن تشخیص بدیم که نفرینمون به حقه بازم به خودمون بر می گرده ؟

  پاسخ:

  در فرهنگ اسلام عفو و بخشش بر خشم و غصب نسبت به مؤمنین و نزدیکان ترجیح داده شده است بنابراین زبان گشودن به نفرین ، امری مذموم شمرده شده است مگر در شرایط خاص که جایز می باشد.لذا تا جایی که می شود باید با صبر وتوکل ومدد از اهل البیت علیهم السلام بر مشکلات فائق اییم ولب به نفرین باز نکنیم. در رابطه با نفرین کردن نیز باید توجه کنیم که نفرین دو گونه است گاهی ممکن است به حق باشد وگاهی ممکن است ناحق . در صورت اول اگر نفرین ما بحق باشد ومورد ظلمی واقع شده باشیم ودیگران را نفرین کنیم ممکن است نفرین ما برای ان شخص موثر باشد البته نه به ان شکلی که ما می خواهیم ویا بر زبان می آوریم بلکه به هر صورتی که خداوند صلاح بداند چرا که گاهی ممکن است ما بابت ظلم کوچکی نفرین بزرگی کنیم که در این صورت نفرین به همان شکلی که ما می خواهیم مورد اجابت قرار نخواهد گرفت. واما اگر نفرین کردن ما برحق نباشد وبه ناحق دیگران را نفرین کنیم در این صورت مطابق روایت ان نفرین به خودمان برمی گردد.بنابراین نفرینی که به ناحق باشد، تأثیر گذاربر زندگی نفرین شونده نخواهد بود واتفاقا تاثیر نامطلوب برای نفرین کننده دارد.پس اگر بدون جهت مومنی را نفرین کردیم فعل حرام مرتکب شده ایم وباید روز قیامت پاسخگو باشیم اما اگر بحق باشد مسئول نیستیم.
  نکته ی مهم دیگر هم این است که ملاک تشخیص در نوع نفرین که آیا بحق است یا ناحق ،نظرات شخصی نمی باشد چرا که گاهی اشخاص تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می گیرند یا احساسات و عواطف آنها در یک جریان شدید می شود واین امر مانع قضاوت صحیح می باشدویا حتی نسبت به اصل موضوع اطلاعات کافی ندارند وبا ظاهر بینی، نفرین نفرین کننده را امری درست تلقی می کنند بعضی مواقع نیزخودخواهی ها ویا عدم بصیرت لازم وقیافه ی حق به جانب گرفتن ما باعث می شود دیگران چنین قضاوت کنند که حتما نفرین ما در حق دیگران بجا بوده است بنابراین برای تشخیص حق یا ناحق بودن نفرین توصیه می شود به نظرات افراد غیر متخصص توجه نشود وصحبت انها ملاک کار ما قرار نگیرد بلکه با رجوع عمل آن شخص، به اموزه های اسلام نسبت به عملکردش آگاهی پیدا کنیم و ظلم یا عدم ظلمش را با دستورات دین محک بزنیم. در این شرایط چنانچه عمل او ظلم تلقی شود وما لب به نفرین باز کنیم نفرین ما بحق خواهد بود و نفرین بحق هم هرگز به خود انسان بر نمی گردد.البته توجه کنیدبزرگان و عالمان اخلاق، در مرحله ی اول ، نفرین در حق مسلمان را توصیه نمی کنند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود