ازدواج و استمنا

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج و استمنا

سلام
یکی از آشنایان یه سوالی داشت. من خودم جوابشو نمی دونستم گفتم اینجا بپرسم
پسری است که می گفت حدود 3-4 ساله استمنا می کنه. خیلی وقته تصمیم گرفته ازدواج بکنه ولی چندتا سوال داشت. از قول ایشون می پرسم سوالات رو
1) مگر خدا در قرآن نمی گوید الطیبات لطیبین . پس من چجوری برم ازدواج کنم. راه ترک فقط ازدواجه. از اون طرف من هم زن طیب می خوام. پس باید اول ترک کنم.
میگفت به خاطر همین قضیه حدود 2 ساله می خوام ازدواج کنم که دیگه گناه خدا را نکنم ولی نمیشه
2) آیا در آزمایشات و ... معلوم میشه که استمنا می کرده؟ نگران آبروش بود. کلا معلوم میشه بعدا . یا خدا هنوز هم ستاره.

خیلی دعاش کنید. واقعا بچه ی خوبیه. محب اهل بیت مومن ...
لطفا از این جواب های کپی پیستی نذارید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

khodekhodam;547081 نوشت:
سلام
پسری است که می گفت حدود 3-4 ساله استمنا می کنه. خیلی وقته تصمیم گرفته ازدواج بکنه ولی چندتا سوال داشت. از قول ایشون می پرسم سوالات رو
1) مگر خدا در قرآن نمی گوید الطیبات لطیبین . پس من چجوری برم ازدواج کنم. راه ترک فقط ازدواجه. از اون طرف من هم زن طیب می خوام. پس باید اول ترک کنم.
میگفت به خاطر همین قضیه حدود 2 ساله می خوام ازدواج کنم که دیگه گناه خدا را نکنم ولی نمیشه
2) آیا در آزمایشات و ... معلوم میشه که استمنا می کرده؟ نگران آبروش بود. کلا معلوم میشه بعدا . یا خدا هنوز هم ستاره.

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی

لازم است به ایشان گفته شود؛

1_ راه ترک را منحصر در ازدواج ندانید! و به تعبیری به تاخیر انداختن ترک این رفتار تا زمان ازدواج مورد پذیرش نیست. لازم است در کنار توکل به خدای متعال اراده بکار بستن راههای غلبه بر این رفتار را در پیش بگیرند، تا زودتر از آنچه که فکر میکنند بر این عادت غلبه کنند.

2- آیه شریفه ناظر به امور تکوینی نیست، لذا این برداشت که انسانهای طیب لزوما با فردی مثل خود ازدواج می کنند اشتباه است!

3- توبه کنندگان محبوب خداوند هستند " ان الله یحب التوابین " و باب توبه و استغفار همیشه باز است؛ " التائب من الذنب کمن لا ذنب له"؛ کسی که از گناه توبه کند همانند فردی است که گناهی مرتکب نشده است.

4- از طریق آزمایش چنین موضوعی افشاء نمی شود

با مسئلت توفیق ایشان از درگاه خدای متعال

khodekhodam;547081 نوشت:
سلام

1- ازدواج هم خیلی آسونه هم خیلی خیلی سخت هست ... اصولا هر کاری به این برمیگرده که چقدر اون موضوع رو سخت بگیرین ... هر آدمی اونقدر ارزش پیدا میکنه که شما براش ارزش قائل میشین ... هر سختی اونقدر سخت هست که شما سختش میکنین ... امروز خانوم پری در درون سایت یه مطلب باز کردند که خیلی توجه من رو جلب کرد ... موضوع در مورد "ظبط صحبت های خواستگار بود " ولی چون بحث های ازدواج معمولا خیلی شاخ و برگ پیدا میکنه ایشون در درون یکی از پستهاش به این مطلب اشاره کرده بود که چگونه خواستگاری خوب و عالی هست ... که از جنبه های متفاوت این مساله مورد بررسی قرار گرفته بود ... برای خودم خیلی جالب شد ... اگر واقعا انسان اون پارامترها رو در درون کسی دید دیگه نباید دست دست کنه ... و تندی باید قبول کنه ... فکر میکنم اینکه دوست شما نمیتونن ازدواج کنن بیشتر به خاطر این هستش که نمیدونن که چه کسی رو میخوان ... به نظره من صحبتهای خانوم پری در درون اون پست رو بخونن ... بعدش رو کاغذ بگردن دنبال چنین شخصی .... اگر انسان خواسته اش مشخص باشه میتونه اون شخص رو پیدا کنه ولی تا زمانیکه خواسته اش مشخص نباشه ... همش حیرون و ویرون هست ...

2- آزمایشهایی که برای آقایون قبل از ازدواج هست چنین چیزی رو نشون نمیده ... البته مسیحی ها به غیر از ازمایش های نرمی که ما میگیریم ... آزمایش میزان اسپرم رو هم دارن که مشخص میکنه شخص قبلا خود ارضایی میکرده یانه ... ولی مسلمونها چنین آزمایشی رو ندارن ... فکر بچه دار شدن رو هم نکنه ... آقایون از این بابت مشگل ندارن تا 50 سالگی میتونن اسپرم تولید کنند .

[="Tahoma"][="Navy"]سلام علیکم

نفرنفر;551918 نوشت:
آقایون از این بابت مشگل ندارن تا 50 سالگی میتونن اسپرم تولید کنند .

با اینکه در فاصله بین 41 تا 45 سال احتمال پدر شدن از 60 به 35 درصد کاهش پیدا می‌کند ولی یک مرد میتونه تا سن های بیشتر مثلا 95 سال هم بچه دار بشه.
تولید اسپرم تا هر وقت یک مرد زنده باشه ادامه داره.ولی فرزند دار شدن یک مرد در سن های بالا باعث بروز یه سری بیماری ها در فرزند میشه مثل :
اوتیسم / شیزوفرنی، سندرم دوقطبی و ناهنجاری‌های مادرزادی نادر / سندرم داون / مرگ زودرس ( خدانکنه ) / تولد پیش از موعود
البته این مطلبی که من گفتم ارتباطی با موضوع نداشت ،‌فقط خواستم بگم تا 50 سال متوقف نمیشه.
یا علی[/]

ازدواج بنا به گفته ی پیامبر بر ایشون واجبه چون به گناه میفته ولی در جای دیگری هم داریم که اگر شزایط ازدواج را ندارید پرهیزگاری کنید.
باید دید که ایشون چند سالشه. بی تردید مشکلات زندگی بعد از ازدواج خیلی بیشتر از تحمل این گناه هست بعلاوه که ازدواج به هیچ وجه مانع این گناه نیست و اگه فردی خودشو اصلاح نکنه بعد از ازدواج هم بی تردید مرتکب این گناه خواهد شد.
یکی از علل اصلی این گناه زمینه سازیه خودمونه مثل چشم چرانی در خیابان یا از طریق رسانه های شنیداری و تصویری و یا بعضی رمان های عاشقانه و .... و مورد دیگه میتونه بیکاریه زیادی باشه و یا ارضای دیگر خواسته های نفسانی که گاهی مباح هم هستند ولی بهتره این افراد گاهی جلوی افراط در بعضی مباحات رو هم بفرمایند. مثلا تماشای افراطی تلوزیون و یا اقدام به بازی های کامپیوتری که به علت عادت دادن نفس به چیزی که میل می کنه، باعث میشه تا نفس سرکش بشه و شیطونم که بیکار نیست.
به همین خاطر یکی از توصیه های دین به این افراد روزه هست که با وجود حلال بودن غذا ولی باعث میشه تا نفستونو سرکوب کنید تا یکسره به هرسویی میل نکنه. فعالیت های اجتماعی رو بیشتر کنید تا خستگی فکری و جسمی مهلت گناه رو به شما نده و زمینه های گناه رو هم از دم دستتون جمع بفرمایید.
انشالله روزی بیاد که دغدغه ی شیعیان حضرت زمینه سازی ظهور اقا باشه و نه سر و کله زدن با این امیال پست. التماس دعا

khodekhodam;547081 نوشت:
سلام

تو آزمایش مشخص نمیشه

سلام خدمت دوستان گرامی
از کارشناس محترم بحث جناب امیدوار اجازه می گیرم که بنده هم وارد بحث شوم و امیدوارم ایشان ورود بنده به بحث را اجازه بفرمایند .

khodekhodam;547081 نوشت:
مگر خدا در قرآن نمی گوید الطیبات لطیبین . پس من چجوری برم ازدواج کنم

برادر گرامی طیب به معنای این نیست که انسان هیچ گناهی را مرتکب نشود . بلکه ما همه انسانیم و ممکن است گناهان مختلفی انجام دهیم ( شما گمان می کنید استمنا بزرگترین گناه است ؟ ) گناههای بسیاری هستند که از این گناه بسیار زشت تر هستند اما خداوند بخشنده و مهربان است . از سوی دیگر همین که شما تصمیم گرفته اید این گناه را ترک کنید وارد گروه ( الطیبین) شده اید و اگر از خداوند بخواهید مطمئن باشید خداوند نیز خانم شایسته و طاهری را نصیب شما خواهد گرداند.
قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّـهِ ۚ إِنَّ اللَّـهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
(ای رسول رحمت) بدان بندگانم که (به عصیان) اسراف بر نفس خود کردند بگو: هرگز از رحمت (نامنتهای) خدا نا امید مباشید، البته خدا همه گناهان را (چون توبه کنید) خواهد بخشید، که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است. )
و قصد شما برای توبه نمایانگر این است که شما وارد گروه بندگان طیب خداوند هستید .
از سوی دیگر پشیمانی شما از گناه باعث می شود انشاءالله مصداق آیه ذیل خواهید شد :
وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّـهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّـهُ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَىٰ مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ ﴿١٣٥﴾ أُولَـٰئِكَ جَزَاؤُهُم مَّغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِينَ .
و آنان که اگر کار ناشایسته کنند و یا ظلمی به نفس خویش نمایند خدا را به یاد آرند و از گناه خود (به درگاه خدا) توبه کنند-و کیست جز خدا که گناه خلق را بیامرزد؟-و آنها که اصرار در کار زشت نکنند چون به زشتی معصیت آگاهند.آنهایند که پاداش عملشان آمرزش پروردگار است و باغهایی که زیر درختان آنها نهرها جاری است، جاویدان در آن بهشت‌ها متنعّم هستند، چه نیکو است پاداش نیکوکاران!
و آیا کسی که در جرگه و زمره طیبین نباشد وارد بهشت می شود ؟؟؟
khodekhodam;547081 نوشت:
آیا در آزمایشات و ... معلوم میشه که استمنا می کرده؟ نگران آبروش بود. کلا معلوم میشه بعدا . یا خدا هنوز هم ستاره.

برادر گرامی خداوند همیشه ستار العیوب است و از سوی دیگر آزمایش این مسأله را معلوم نمی کند زیرا اینگونه آزمایش ها تنها در حالت های خاص و در مؤسسه رویان با مبالغ بسیار بالا برای حل مشکل ناباروری انجام می شوند . پس خیالتان راحت باشد .
از سوی دیگر حتی اگر بر فرض محال آزمایش این را نشان دهد ، دکترها جواب اینگونه آزمایشات را محرمانه دانسته و حتی به اولیای بیمار نیز اعلام نمی کنند بلکه فقط به صاحب آزمایش اعلام می کنند و نمی گذارند کسی از مضمون آزمایش مطلع شود .
امیدوارم خداوند ما و شما را از معاصی حفظ کند .
با تقدیم احترام و تشکر
التماس دعا

سلام. متن پایین رو بخونین.

اول از همه باید به حسی که بعد از انجام گناه خودارضایی دارید اشاره کنم . این حس نشون میده که شما ایمان خوبی دارید . پس باید اون رو تقویت کنید . این یه نکته ی مثبت در شماست .
اگه راهنمای ترک خودارضایی رو خونده باشید گفتیم که برای ترک خود ارضایی انجام چند مرحله لازم و ضروریه :

1 - توبـــه.

2 - حذف عوامل تحریک کننده از زندگی.
یعنی به هیچ وجه عکس و فیلم تحریک کننده نبینید . داستان و رمان تحریک کننده نخونید . در اجتماع نگاهتون رو کنترل کنید . بیش از 50 درصد عامل شکست در توبه همین مورد هستش . یعنی تا از این گونه موارد دوری نکنید هر اقدامی برای ترک خودارضایی به شکست منجر میشه .

3 - کنترل فکر.
بعد از اجرایی کردن توصیه دوم ، شیطان سعی می کنه از راه فکر شما رو تحریک کنه . بنابراین همون عوامل تحریک کننده ای که قبلا دیده یا خونده بودید به ذهن شما وارد میشه . تاثیر این مورد هم خیلی بالاست . این کار باید همزمان با توصیه دوم صورت بگیره . روش کار هم به این صورت هست که جلوی فکر و خیال تحریک آمیز رو در همون مراحل ابتدایی ورود به مغز باید بگیرید . یعنی اگه اجازه دادید فکر تحریک کننده وارد مغز شما بشه و مثلا حدود 20 ثانیه پرورشش دادید بیرون کردنش کار سختیه . در همین 20 ثانیه کار خودش رو می کنه و ممکنه کار شما به خودارضایی بکشه .
پس هر موقع فکر تحریک کننده به ذهن شما خطور کرد فوری تغییر موقعیت بدید و یه کاری انجام بدید که نتونید به اون موضوع فکر کنید . یکی از بهترین کارها ذکر گفتن هستش . از اون بهتر ، خوندن بخش های از قرآن که حفظ هستید . اگه حفظ نیستید می تونید مثلا به صورت برعکس از 100 شروع به شمردن کنید . یکی دو دقیقه که گذشت قدرت اون فکر کم میشه .
نکته جالبش این جاست که هر روزی که بگذره تعداد حمله ی این افکار کم میشه . مثلا اگه روز اول 20 بار این افکار به سراغ شما اومد روز سوم کمتر میشه تا جایی که دیگه به سراغ شما نمیان . اگه هم بیان بعد از مدتی اینقدر قدرتمند شدید که به راحتی و بدون دردسر می تونید باهاش مقابله کنید .

4 - رو آوردن به سرگرمی های جدید.
بیکار نباشید . ببینید به چی علاقه دارید . بیشتر به اونا بپردازید. تا کمتر فرصت فکر کردن داشته باشید

5 - تحمل فشاری که حداکثر حدود 10 دقیقه طول میکشه .

با رعایت تمام موارد بالا گاهی فشار جنسی به شما حمله می کنه . بعضی از افراد هستند که در چنین مرحله ای خودشون رو می بازند و فکر می کنند که راه فراری وجود نداره .
لازمه بدونید یه حمله ی فشار جنسی حداکثر حدود 10 دقیقه طول میکشه . یعنی اگه 10 دقیقه تحمل کنید از اون حمله نجات پیدا می کنید . این ده دقیقه خیلی مهمه . به این فکر کنید که شیطون می خواد شما رو فریب بده و خدا هم داره نگاه می کنه . بعد از حداکثر 10 دقیقه لبخند خدا رو حس می کنید . حس می کنید که خدا از پیروزی شما خوشش اومده و داره با رضایت به شما نگاه می کنه .

قدرت حمله فشار جنسی در طول این ده دقیقه متغیره و یکسان نیست . اگه قدرتش رو شماره گذاری کنیم به این صورت خواهد بود :
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 10 10 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

فشار جنسی یه شروعی داره. قدرتش کم کم به اوج میرسه و دوباره فروکش می کنه . همون طور که بیان شد حداکثر 10 دقیقه طول می کشه .
تعداد حملات فشار جنسی هم در اوایل ترک زیاده ولی هر روز که بگذره کمتر و کمتر میشه . بعضی از کسانی که موفق میشن خودارضایی رو ترک کنند بعد از مدتی به سلامت جنسی خودشون شک می کنند!!! مثلا میگن انگار میل جنسی ندارم . تحریک نمیشم و ... . نکنه میل جنسی در من از بین رفته ؟!
مطمئنا شما هم می تونید چنین چیزی رو تجربه کنید .
موفق باشید.
نوشته: آقای نجفی

pariii;552165 نوشت:
تحمل فشاری که حداکثر حدود 10 دقیقه طول میکشه .

دوستمون درست فرمودن ولی این شرط داره. باید زمینه های گناه وجود نداشته باشه اونوقت می تونید رو ده دقیقه حساب کنید. به عنوان مثال در صورت داشتن تصاویر نا مناسب در موبایل و کامپیوتر و یا ماهواره و امثالهم، میزان و مدت فشار جنسی خیلی بیشتر و ادامه دار تر میشه چون شیطون از طریق این ابزار وسوسشو ادامه میده و احتمال پیروزی بر نفس رو به حداقل میرسونه و این جاست که اکثر افراد شکست می خورن.
من به این اعتقاد رسیدم که اگه چشم و گوشمونو در جامعه و خلوتهامون حفظ کنیم و زمینه های گناهم خذف، اونوقت وسوسه های شیطانی و امیال نفسانی بیش از چند دقیقه دووم نمیاره و چنان لذتی بعد از این تحمل نصیب میشه که خیلی خیلی خیلی شیرین تر از لذت های دنیاییه. گاهی فکر می کنی الانه که چشم برزخیت وا بشه :ok: انگار خدا داره تو اغوشش فشارت میده.

نکته: حتی یک عکس نیمه برهنه ممکنه از نظر یک جوون غیر محرک و عادی باشه ولی به قول پیامبر عزیزمون تیر زهرآگینیه که به قلب فرد اصابت میکنه و قاعدتا احتمال مقاومت در برابر چنین سمی در قلب خیلی سخته و مرد می خواد
همیشه و همیشه و همه جا پیشگیری بهتر از درمانه.
التماس دعا

امیر حسین;552466 نوشت:
دوستمون درست فرمودن ولی این شرط داره. باید زمینه های گناه وجود نداشته باشه اونوقت می تونید رو ده دقیقه حساب کنید. به عنوان مثال در صورت داشتن تصاویر نا مناسب در موبایل و کامپیوتر و یا ماهواره و امثالهم، میزان و مدت فشار جنسی خیلی بیشتر و ادامه دار تر میشه چون شیطون از طریق این ابزار وسوسشو ادامه میده و احتمال پیروزی بر نفس رو به حداقل میرسونه و این جاست که اکثر افراد شکست می خورن.

سلام. بله کاملا درسته. اینها همون موارد 2 ( حذف عوامل تحریک کننده از زندگی) و 3 (کنترل فکر) هستن

که بعد از توضیح اونها, تو شماره ی 5 نوشته شده:

pariii;552165 نوشت:
5 - تحمل فشاری که حداکثر حدود 10 دقیقه طول میکشه .

با رعایت تمام موارد بالا گاهی فشار جنسی به شما حمله می کنه . بعضی از افراد هستند که در چنین مرحله ای خودشون رو می بازند و فکر
می کنند که راه فراری وجود نداره .
لازمه بدونید یه حمله ی فشار جنسی حداکثر حدود 10 دقیقه طول میکشه . یعنی اگه 10 دقیقه تحمل کنید از اون حمله نجات پیدا می کنید

ممنون از دقت نظرتون.

khodekhodam;547081 نوشت:
سلام

سلام
در مورد آیه شریفه باید عرض کنم این آیه به این معنا نیست که اگر زن یا مرد خوب باشند حتما با کسی ازدواج میکنند که او هم خوب است چون خلاف آن در ازدواج حضرت نوح و حضرت لوح و خیلی از افراد دیگر وجود دارد. این آیه معنای دیگری دارد که میتوانید در تفاسیر آیه ببینید. بنابراین اگر فردی خصلت خوبی نداشت نباید از ترس اینکه همسرش هم آن خصلت را خواهد داشت از ازدواج فرار کند. بله؛ باید آن خصلت را ترک کند تا هم از عواقب اخروی آن جلوگیری کند و هم از عواقب دنیوی آن. مثلا در مورد ایشان که متصف به این خصلت بد هستند اولا نباید ترک استمنا را منحصر در ازدواج بدانند و این مسئله را به خود تلقین کنند که من تا زمانی که ازدواج نکنم نمیتوانم ترک کنم بلکه باید اقدام به ترک کنند تا از عواقب ناگوار آن جلوگیری کنند ثانیا میتوانند همزمان با اقدام به ترک، برای ازدواج هم اقدام کنند چون ازدواج به ترک استمنا کمک زیادی میکند.
در مورد اینکه آیا کسی متوجه این کار ایشان در آینده خواهد شد یا خیر باید عرض کنم اگر این کار ادامه پیدا کند و عوارض جسمی آن زیاد شود؛ به حدی که نیاز به معالجه پیدا کند مسلما یک پزشک به راحتی میتواند تشخیص دهد. حتی اگر او هم متوجه نشود قاعدتا خود طرف باید این مسئله را بازگو کند که راحت تر تحت درمان قرار بگیرد. مثلا اگر به خاطر استمناء زیاد دچار زودانزالی شود، در این صورت باید تحت درمان قرار بگیرد. البته شاید بتواند این مسئله را از اطرافیان خود مخفی نگه دارد اما آنچه که ایشان باید نگران آن باشد این مسئله نیست بلکه عواقب جبران نشدنیه ناشی از اسمتناست.
نکته آخر اینکه ستار العیوب بودن خدا به این معنا نیست که خداوند متعال شرایطی را ایجاد میکند که هیچ کس در هیچ شرایطی، فرد مقابل خود و خصوصیات منفی او را نبیند!! در این باره این پست را مطالعه کنید: ستارالعیوبی
لذا هر کس برای حفظ آبروی خود باید از آن محافظت کند.
پیروز و سربلند

سلام علیکم .
پست جناب
pariii رو باید با طلا نوشت!البته خوب بود ایشون به نگاه کردن هم اشاره میکردند که بسیار نافذ و تاثیر گذاره.
اما برای ترک استمنا فقط و فقط و فقط باید خدا بخواد اگر خدا کمکتون نکنه ببخشیدا ولی ول معطلید! خودم نزدیک 100 بار ترک کردم ولی نشد! همش تو ترک بودم:ok: اما اون موقعی که به مادرم محبت بیشتری کردم (و خلاصه نمیدونم چی کار کردم( خدا که به اندک راضی میشه)).
خداوند در عین اینکه بدترین دوران (این گناه رو ) پشت سر میذاشتم به بنده قدرتی داد که شاخ این قول رو شکستم والان رکورد ترک این گناه رو دارم توی زندگیم کامل شکستم و دارم هی رکورد میزنم! برام دعا کنید:Gol:
اگه همون موقعها خدا کمک نمیکرد ممکن بود سر دستهام یه بلای بیارم! آخه شرطم این بود که اگه افکار به سراغم بیاد به هیچ وجه به دستهام کاری نداشته باشم!

برام جالبه بنده خودم از کسایی بودم که میومدم و توی این تاپیکها بحث میکردم که اصلا نمیشه و فلان و .. فقط ازدواج راهشه و کلا کلا از همه چی شاکی بودم ولی عجبا که به توانایی خودم توجه نداشتم.

از خدا هم درخواست کنید و هم کار نیک برای رضای خدا بکنید.
برای ترک این گناه به نظر حقیر باید ابتدا قید فیلتر شکن و فیلم های هالیوودی رو بزنید.
بهیچ وجه و به هیچ وجه سیر نخورید و قبل از سیر شدن بیخیال غذا بشید.
نماز ظهر و عصر رو با 70 صلوات و سوره قدر حتما سعی کنید به جماعت در مسجد بخوانید به نظرم موقع عصر شهوت انسان گل میکنه.
نگاهتون رو توی خیابون شدیدا کنترل کنید گاهی اوقات یه نگاه به اندامی ممکنه شما رو ساعتها با نفستون درگیر کنه!
برای اوقات بیکاری مثل عصر و آخر شب حتما برنامه داشته باشید.مثلا مطالعه خیلی بهتره.مثلا کتابهای سرگرم ککننده تربیتی ساده مثل داستانهای بحالانوار 5 جلدی محمد ناصری رو مطالعه کنید در کنارش کتاب معراج السعاده رو هم بخونید تا نفستون رو بهتر بشناسید.
و بعد بدونید که ترک این گناه نعمت خیلی بزرگیه و در صورت موفیقت انشالله هر روز بایت این نعمت خدا رو شکر کنید و بخواهید که ثابت قدم باشید تا گشایشی بشه.
و من الله توفیق.

موضوع قفل شده است