بی برنامه بودن در زندگی

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بی برنامه بودن در زندگی

با عرض سلام و خسته نباشید
من تو زندگیم خیلی بی برنامه شدم،نه ساعت خوابم مشخصه،نه ساعت درس و..، نه ساعت استفاده از اینترنت و....
از این بلا تکلیفی خسته شدم،هم من و هم اعضای خونوادم.نظر اسلام در مورد با برنامه بودن در زندگی چیه؟چطوری باید برنامه ريزي کنم که هم به تفریحم هم به درسم و هم به... برسم؟
مثلا نظر اسلام درمورد خواب چیه؟کی باید خوابید،کی بیدار بود؟کی باید مطالعه کرد کی باید نکرد،کی باید تفریح و...
از دوستان دیگه هم خواهش میکنم بیان برنامه هاشونو بگن بلکه منم از این بلاتکلیفی دربیام
سپاس فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

بسمه تعالی با تقدیم سلام و تحیت خدمت جنابعالی " اُوصيكُما وَ جَميعَ وَلَدي وَ اَهْلي وَ مَنْ بَلَغَهُ كِتابي بِتَقْوَي اللّهِ وَ نَظْمِ اَمْرِكُمْ " جایگاه نظم و برنامه در زندگی به میزانی است که علی علیه السلام در وصیت خود آن را مورد سفارش قرار داده است، اهمیت این موضوع زمانی روشن تر می شود که توجه کنیم وصیت به مهمترین دغدغه ها اختصاص می یابد. آن حضرت در جای دیگر فرموده اند: " وَ اِيـّاكَ وَالْعـَجـَلَةَ بـِالاُْمـُورِ قـَبـْلَ اَوانـِهـا اَوِ التَّساقُطَ فيها عِنْدَ اِمْكانِها اَوِ اللَّجاجَةَ فيها اِذا تـَنـَكَّرَتْ اَوِ الْوَهـْنَ عـَنـْهـا اِذَ اسـْتـَوْضـَحـَتْ، فـَضـَعْ كُلَّ اَمْرٍ مَوْضِعَهُ، وَ اَوْقِعْ كُلَّ عَمَلٍ مَّوْقِعَهُ " از عـجـله در مـورد كـارهـايـي كـه وقـتـشـان نـرسـيـده، يـا سـسـتـي در كـارهـايـي كه امكان عمل آن فراهم شده، يا لجاجت در اموري كه مبهم است، يا سستي در كارها هنگامي كه واضح و روشن است، برحذر باش! و هر امري را در جاي خويش و هر كاري را به موقع خود انجام ده. مشابه روایات مذکور روایات دیگری است که ما را به نظم و برنامه ریزی در زندگی رهنمون می شود... با توجه به جایگاه نظم در زندگی لازم است؛ _ اولویتهای زندگی مشخص شوند _ برای دستیابی به این اولویتها برنامه ریزی شود _ در برنامه طراحی شده، توانمندی و علاقه مورد توجه قرار بگیرد در عین حال لازم است؛ _ از افراط و تفریط پرهیز شود _ برای رسیدن به اهداف از گامهای کوچک و کوتاه استفاده شود _ از خود سرزنشگری افراطی پرهیز شود _ اهداف تعیین شده قابل دسترسی باشند _ از تک بعدی بدن اجتناب گردد. به این منظور لازم است به همه نیازها توجه شود. نیازهایی چون خواب و استراحت کافی، تفریح، ورزش و...نباید فدای نیازهای معنوی گردد. امام موسی بن جعفر در این خصوص می فرمایند: " بـكـوشـيـد كـه وقـت خـود را چـهـار بخش كنيد: بخشي براي مناجات با خدا، ديگري براي امـرار مـعـاش، سـوّم بـراي مـعـاشـرت بـا برادران و معتمداني كه عيوبتان را به شما مي گـويـند و قلباً به شما اخلاص دارند و چهارم براي لذت ها و كاميابي هاي مشروع و با اين بخش (چهارم) است كه بر سه بخش ‍ ديگر نيرو مي گيريد " بنابراین لازم است تا حضرتعالی برای هر یک از علاقمندیها و نیازهای خود ساعت یا ساعات خاصی را مشخص کنید، به رعایت اوقات ملزم باشید و نیازی را فدای نیاز دیگر نکنید. در مورد خواب نیز سیره اولیاء این بوده است که ساعات آغازین شب را ساعت خواب قرار می داده اند تا از سحرخیزی محروم نشوند.

سلام

استاد امیدوار با احادیثی که از ائمه علیهم السلام آوردن انگیزه ی خوبی رو برای برنامه ریزی توی زندگی ایجاد کردن، سپاس.

من هم دو تا توصیه دارم؛

ممکنه خیلی ها بگن نوشتن زیاد مهم نیست و ما توی ذهن مون برنامه ریزی می کنیم، چه کاریه که بنویسیم حتما!!! ولی واقعیت اینه که نوشتن برنامه و روی کاغذ آوردن کارها و الویت بندی اونها، آینده ای که نیومده رو ملموس می کنه و بهتر میشه بررسی اش کرد و بازخورد گرفت. پس حتما روی کاغذ برنامه بریزید، روی کاغذ فکر کنید، روی کاغذ تصمیم بگیرید.

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره. کتابش خیلی کوچیک و جمع و جوره، زودی می خونین تموم میشه.(هرچند که بهتره کتاب رو بخرید تا همیشه همراه تون باشه ولی اگه مایل باشید و با اجازه ی کارشناس محترم می تونم متن کتاب رو توی یه تاپیک جداگانه قرار بدم، البته به مرور و طی چند روز)

به نظرم دلیل بی برنامگی نخواستن نیست بلکه بی انگیزه بودنه. معمولا تا هدفی برای کارمون نداشته باشیم ولو اینکه برنامه ریزیه خیلی خوبی هم بکنیم ولی یا اصلا بهش عمل نخواهیم کرد و یا به زودی خسته شده و منصرف میشیم.
این هدف انگیزه ساز میتونه مادی یا معنوی باشه. به نظرم اگه دوستان روی انگیزه هایی که در کاهای موفقشون داشتن هم نظر بدن میتونه همه رو کمک کنه.
انگیزه ی شما در درس خوندن و دیگر برنامه های منظم زندگیتون چیه؟

porteqal;549834 نوشت:

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره.

بنده هم فایل اندروید این کتابچه رو دارم و واقعا بهم انرژی میده. با تشکر از دوستمون، منم به شدت این کتابچه رو توصیه می کنم بخونین

امیر حسین;549959 نوشت:
به نظرم دلیل بی برنامگی نخواستن نیست بلکه بی انگیزه بودنه. معمولا تا هدفی برای کارمون نداشته باشیم ولو اینکه برنامه ریزیه خیلی خوبی هم بکنیم ولی یا اصلا بهش عمل نخواهیم کرد و یا به زودی خسته شده و منصرف میشیم.
این هدف انگیزه ساز میتونه مادی یا معنوی باشه. به نظرم اگه دوستان روی انگیزه هایی که در کاهای موفقشون داشتن هم نظر بدن میتونه همه رو کمک کنه.
انگیزه ی شما در درس خوندن و دیگر برنامه های منظم زندگیتون چیه؟

سلام دوست عزیز
راستش قبلا که انگبرم مادی بود،ولی الان سعی میکنم که هدف معنوی برا کار های خودم در نظر بگیرم،البته اگه بتونم
میخواستم با فهمیدن نظر اسلام در باره با برنامه ببودن تو زندگی،انگیزمو بالا ببرم

سلام و عرض ادب

به نظرم این تاپیک هم برای شما مفید باشه.

http://www.askdin.com/thread5974-8.html

porteqal;549834 نوشت:
سلام

استاد امیدوار با احادیثی که از ائمه علیهم السلام آوردن انگیزه ی خوبی رو برای برنامه ریزی توی زندگی ایجاد کردن، سپاس.

من هم دو تا توصیه دارم؛

ممکنه خیلی ها بگن نوشتن زیاد مهم نیست و ما توی ذهن مون برنامه ریزی می کنیم، چه کاریه که بنویسیم حتما!!! ولی واقعیت اینه که نوشتن برنامه و روی کاغذ آوردن کارها و الویت بندی اونها، آینده ای که نیومده رو ملموس می کنه و بهتر میشه بررسی اش کرد و بازخورد گرفت. پس حتما

روی کاغذ برنامه بریزید، روی کاغذ فکر کنید، روی کاغذ تصمیم بگیرید.

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره. کتابش خیلی کوچیک و جمع و جوره، زودی می خونین تموم میشه.(هرچند که بهتره کتاب رو بخرید تا همیشه همراه تون باشه ولی اگه مایل باشید و با اجازه ی کارشناس محترم می تونم متن کتاب رو توی یه تاپیک جداگانه قرار بدم، البته به مرور و طی چند روز)

هر چی من میخواستم بگمو ایشون خیلی علمی و شیک و مجلسی مطرح کردن:khandeh!:

فقط اینکه منم وضعم همین بود

شبا که سرمو میزاشتم رو بالش با خودم فکر میکردم که امروز چه کردم ؟ جز ول گشتن و وقت حروم کردنو کارای بیخودی انجام دادن جوابی براش نداشتم

یه زمانی انقدر این تنبلیه در من پیشرفته شده بود که کارای مهم زندگیمو هم دقیقه نود انجام میدادم یا انجام نمیدادم اصلا

فقطم رو کاغذ نوشتن و چسبوندش به یه جایی که همش ببینمش کمک کرد

ریزترین کارایی که باید انجام داده میشد رو هم مینوشتم

و باور کنید اون حس تیک زدن جلوش انقد به آدم حال خوب میده که حد نداره

MD70;550003 نوشت:
راستش قبلا که انگبرم مادی بود،ولی الان سعی میکنم که هدف معنوی برا کار های خودم در نظر بگیرم،البته اگه بتونم

[=arial]احسنت بر شما...
درستش هم همینه، سعی کنید در کارهایی که می کنید همیشه خدا رو در نظر بگیرید و با قصد قریت اون کار رو انجام بدید و اگه می بینید این کار برای خدا نیست اونو رها کنید.

MD70;547053 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید
من تو زندگیم خیلی بی برنامه شدم،نه ساعت خوابم مشخصه،نه ساعت درس و..، نه ساعت استفاده از اینترنت و....
از این بلا تکلیفی خسته شدم،هم من و هم اعضای خونوادم.نظر اسلام در مورد با برنامه بودن در زندگی چیه؟چطوری باید برنامه ريزي کنم که هم به تفریحم هم به درسم و هم به... برسم؟
مثلا نظر اسلام درمورد خواب چیه؟کی باید خوابید،کی بیدار بود؟کی باید مطالعه کرد کی باید نکرد،کی باید تفریح و...
از دوستان دیگه هم خواهش میکنم بیان برنامه هاشونو بگن بلکه منم از این بلاتکلیفی دربیام
سپاس فراوان

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
توصیه می کنم سخنرانی های زیر را حتماً دانلود نموده و گوش دهید. بسیار می تواند به شما کمک کند و مفید واقع شود:

سخنرانی های استاد علی اکبررائفی پور با عنوان
"چگونه زمان خود را مدیریت کنیم؟"
شامل دو جلسه ی سه ساعته است. می توانید از سایت مصاف دانلود کنید.
http://masaf.ir/

سمینار موفقیت از دکتر شاهین فرهنگ
شامل پانزده جلسه ی پنج ساعته است.
از این جا دانلود کنید:
http://drfarhang.mihanblog.com/

مقالات "روانشناسی تغییر" نوشته ی استاد سید مجتبی حورایی را هم مطالعه بفرمایید:
http://www.hooraei.com/

موفق و سلامت باشید...

تشکر از همگی.واقعا خسته شدم
حتما کارایی که گفتید انجام میدم
اجرکم عند الله

وقتی برای این مسائل نزد بنده می آیند، بنده می گویم برنامه ریزی مرحله چهارم از یک منظومه فکری است که لازم است پیش از آن به 3 مرحله دیگر به خوبی پرداخته شود تا پس از آن بتوان یک برنامه ریزی صحیح و اصولی انجام داد.

1- منظومه اعتقادات: تشکیل یک سلسله اعتقادات منظم، منسجم و مستدل مبتنی بر مکتب پذیرفته شده
2- ساختار عملیاتی اعتقادات: ایجاد یک ساختار هندسی هدفمند که ارتباط هر بخش از عقاید با یکدیگر را مشخص کرده و به صورتی کلی بیان گر منظومه اعتقادات شخص در هنگام عمل باشد.
3- مدیریت ارتباطات: سیستمی مبتنی بر مراحل قبل که بتواند ارتباطات شخص با هر موضوع و شخصی خارج از خود را بیان کند. با مدیریت ارتباطات شخص به صورت کلی می داند که با هر شخص و موضوعی چگونه و در چه حدی ارتباط برقرار نماید.
4- برنامه ریزی کلان و خرد زندگی: هنگامی که شخص تمامی مراحل قبلی را در پیش گرفت، می تواند محیط پیرامون خود و آینده خود را مبتنی بر مراحل قبل، بسنجد و مبتنی بر این سنجش برای آینده طولانی و کوتاه زندگی خود برنامه ریزی نماید.

احمد علی;550064 نوشت:
وقتی برای این مسائل نزد بنده می آیند، بنده می گویم برنامه ریزی مرحله چهارم از یک منظومه فکری است که لازم است پیش از آن به 3 مرحله دیگر به خوبی پرداخته شود تا پس از آن بتوان یک برنامه ریزی صحیح و اصولی انجام داد.

1- منظومه اعتقادات: تشکیل یک سلسله اعتقادات منظم، منسجم و مستدل مبتنی بر مکتب پذیرفته شده
2- ساختار عملیاتی اعتقادات: ایجاد یک ساختار هندسی هدفمند که ارتباط هر بخش از عقاید با یکدیگر را مشخص کرده و به صورتی کلی بیان گر منظومه اعتقادات شخص در هنگام عمل باشد.
3- مدیریت ارتباطات: سیستمی مبتنی بر مراحل قبل که بتواند ارتباطات شخص با هر موضوع و شخصی خارج از خود را بیان کند. با مدیریت ارتباطات شخص به صورت کلی می داند که با هر شخص و موضوعی چگونه و در چه حدی ارتباط برقرار نماید.
4- برنامه ریزی کلان و خرد زندگی: هنگامی که شخص تمامی مراحل قبلی را در پیش گرفت، می تواند محیط پیرامون خود و آینده خود را مبتنی بر مراحل قبل، بسنجد و مبتنی بر این سنجش برای آینده طولانی و کوتاه زندگی خود برنامه ریزی نماید.

سلام،ببخشید میشه با مثال توضیح بدین؟؟؟؟

MD70;550073 نوشت:

برادر، مفصل است. توقع ندارید که بخواهم منبر بروم
اگر دوست داشته باشید، سعی می کنم در زمانی با هم چت صوتی داشته باشیم.
مشکل شما برنامه ریزی نیست. مشکل شما در مراحل قبلی است.
احتمالا شما اهمیت برنامه ریزی را می دانید و حتی شیوه مطلوب آن را نیز بلدید اما اراده و انگیزه شروع و ثبات قدم در آن را ندارید که دلیل این امور نیز، مراحل پیش از آن است.

MD70;550073 نوشت:

سلام
یه تاپیکی بود در مورد اعتیاد به نت سرکار نفر نفر راهکارهائی را ارائه کردند مه به نظر من به درد اون تاپیک نمیخورد, چرا که اعتیاد بیماری هستش وراهکارهای آن باید به درد معتاد بخوره ولی راهکارهای خانم نفرنفر بیشتر به درد افراد سالم میخوره!
شاید به درد شما هم بخوره پیامهای 10 و 15 و ..
http://www.askdin.com/thread40042.html#post528878
موفق باشید

موضوع قفل شده است