صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بی برنامه بودن در زندگی

نوشته
    467
    حضور
    59 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1938

بی برنامه بودن در زندگی

با عرض سلام و خسته نباشید
    من تو زندگیم خیلی بی برنامه شدم،نه ساعت خوابم مشخصه،نه ساعت درس و..، نه ساعت استفاده از اینترنت و....
    از این بلا تکلیفی خسته شدم،هم من و هم اعضای خونوادم.نظر اسلام در مورد با برنامه بودن در زندگی چیه؟چطوری باید برنامه ريزي کنم که هم به تفریحم هم به درسم و هم به... برسم؟
    مثلا نظر اسلام درمورد خواب چیه؟کی باید خوابید،کی بیدار بود؟کی باید مطالعه کرد کی باید نکرد،کی باید تفریح و...
    از دوستان دیگه هم خواهش میکنم بیان برنامه هاشونو بگن بلکه منم از این بلاتکلیفی دربیام
    سپاس فراوان
    تا کی غم آن خورم که دارم یا نه

وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه

پرکن قدح باده که معلومم نیست

کاین دم که فرو برم برآرم یا نه

خیام

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

بی برنامه بودن در زندگی

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 9

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

بسمه تعالی با تقدیم سلام و تحیت خدمت جنابعالی " اُوصيكُما وَ جَميعَ وَلَدي وَ اَهْلي وَ مَنْ بَلَغَهُ كِتابي بِتَقْوَي اللّهِ وَ نَظْمِ اَمْرِكُمْ " جایگاه نظم و برنامه در زندگی به میزانی است که علی علیه السلام در وصیت خود آن را مورد سفارش قرار داده است، اهمیت این موضوع زمانی روشن تر می شود که توجه کنیم وصیت به مهمترین دغدغه ها اختصاص می یابد. آن حضرت در جای دیگر فرموده اند: " وَ اِيـّاكَ وَالْعـَجـَلَةَ بـِالاُْمـُورِ قـَبـْلَ اَوانـِهـا اَوِ التَّساقُطَ فيها عِنْدَ اِمْكانِها اَوِ اللَّجاجَةَ فيها اِذا تـَنـَكَّرَتْ اَوِ الْوَهـْنَ عـَنـْهـا اِذَ اسـْتـَوْضـَحـَتْ، فـَضـَعْ كُلَّ اَمْرٍ مَوْضِعَهُ، وَ اَوْقِعْ كُلَّ عَمَلٍ مَّوْقِعَهُ " از عـجـله در مـورد كـارهـايـي كـه وقـتـشـان نـرسـيـده، يـا سـسـتـي در كـارهـايـي كه امكان عمل آن فراهم شده، يا لجاجت در اموري كه مبهم است، يا سستي در كارها هنگامي كه واضح و روشن است، برحذر باش! و هر امري را در جاي خويش و هر كاري را به موقع خود انجام ده. مشابه روایات مذکور روایات دیگری است که ما را به نظم و برنامه ریزی در زندگی رهنمون می شود... با توجه به جایگاه نظم در زندگی لازم است؛ _ اولویتهای زندگی مشخص شوند _ برای دستیابی به این اولویتها برنامه ریزی شود _ در برنامه طراحی شده، توانمندی و علاقه مورد توجه قرار بگیرد در عین حال لازم است؛ _ از افراط و تفریط پرهیز شود _ برای رسیدن به اهداف از گامهای کوچک و کوتاه استفاده شود _ از خود سرزنشگری افراطی پرهیز شود _ اهداف تعیین شده قابل دسترسی باشند _ از تک بعدی بدن اجتناب گردد. به این منظور لازم است به همه نیازها توجه شود. نیازهایی چون خواب و استراحت کافی، تفریح، ورزش و...نباید فدای نیازهای معنوی گردد. امام موسی بن جعفر در این خصوص می فرمایند: " بـكـوشـيـد كـه وقـت خـود را چـهـار بخش كنيد: بخشي براي مناجات با خدا، ديگري براي امـرار مـعـاش، سـوّم بـراي مـعـاشـرت بـا برادران و معتمداني كه عيوبتان را به شما مي گـويـند و قلباً به شما اخلاص دارند و چهارم براي لذت ها و كاميابي هاي مشروع و با اين بخش (چهارم) است كه بر سه بخش ‍ ديگر نيرو مي گيريد " بنابراین لازم است تا حضرتعالی برای هر یک از علاقمندیها و نیازهای خود ساعت یا ساعات خاصی را مشخص کنید، به رعایت اوقات ملزم باشید و نیازی را فدای نیاز دیگر نکنید. در مورد خواب نیز سیره اولیاء این بوده است که ساعات آغازین شب را ساعت خواب قرار می داده اند تا از سحرخیزی محروم نشوند.
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۳/۰۵/۰۹ در ساعت ۱۱:۵۰
    بی برنامه بودن در زندگی
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
    نوشته
    378
    حضور
    15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2558

سلام

استاد امیدوار با احادیثی که از ائمه علیهم السلام آوردن انگیزه ی خوبی رو برای برنامه ریزی توی زندگی ایجاد کردن، سپاس.

من هم دو تا توصیه دارم؛

ممکنه خیلی ها بگن نوشتن زیاد مهم نیست و ما توی ذهن مون برنامه ریزی می کنیم، چه کاریه که بنویسیم حتما!!! ولی واقعیت اینه که نوشتن برنامه و روی کاغذ آوردن کارها و الویت بندی اونها، آینده ای که نیومده رو ملموس می کنه و بهتر میشه بررسی اش کرد و بازخورد گرفت. پس حتما
    روی کاغذ برنامه بریزید، روی کاغذ فکر کنید، روی کاغذ تصمیم بگیرید.

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره. کتابش خیلی کوچیک و جمع و جوره، زودی می خونین تموم میشه.(هرچند که بهتره کتاب رو بخرید تا همیشه همراه تون باشه ولی اگه مایل باشید و با اجازه ی کارشناس محترم می تونم متن کتاب رو توی یه تاپیک جداگانه قرار بدم، البته به مرور و طی چند روز)

در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
    می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
    معبود من!
    همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست...

9. صلوات ها 8

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

به نظرم دلیل بی برنامگی نخواستن نیست بلکه بی انگیزه بودنه. معمولا تا هدفی برای کارمون نداشته باشیم ولو اینکه برنامه ریزیه خیلی خوبی هم بکنیم ولی یا اصلا بهش عمل نخواهیم کرد و یا به زودی خسته شده و منصرف میشیم.
    این هدف انگیزه ساز میتونه مادی یا معنوی باشه. به نظرم اگه دوستان روی انگیزه هایی که در کاهای موفقشون داشتن هم نظر بدن میتونه همه رو کمک کنه.
    انگیزه ی شما در درس خوندن و دیگر برنامه های منظم زندگیتون چیه؟

11. صلوات ها 8

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

نقل قول نوشته اصلی توسط porteqal نمایش پست ها

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره.
    بنده هم فایل اندروید این کتابچه رو دارم و واقعا بهم انرژی میده. با تشکر از دوستمون، منم به شدت این کتابچه رو توصیه می کنم بخونین

13. صلوات ها 5

نوشته
    467
    حضور
    59 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1938

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسین نمایش پست ها
    به نظرم دلیل بی برنامگی نخواستن نیست بلکه بی انگیزه بودنه. معمولا تا هدفی برای کارمون نداشته باشیم ولو اینکه برنامه ریزیه خیلی خوبی هم بکنیم ولی یا اصلا بهش عمل نخواهیم کرد و یا به زودی خسته شده و منصرف میشیم.
    این هدف انگیزه ساز میتونه مادی یا معنوی باشه. به نظرم اگه دوستان روی انگیزه هایی که در کاهای موفقشون داشتن هم نظر بدن میتونه همه رو کمک کنه.
    انگیزه ی شما در درس خوندن و دیگر برنامه های منظم زندگیتون چیه؟
    سلام دوست عزیز
    راستش قبلا که انگبرم مادی بود،ولی الان سعی میکنم که هدف معنوی برا کار های خودم در نظر بگیرم،البته اگه بتونم
    میخواستم با فهمیدن نظر اسلام در باره با برنامه ببودن تو زندگی،انگیزمو بالا ببرم
    تا کی غم آن خورم که دارم یا نه

وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه

پرکن قدح باده که معلومم نیست

کاین دم که فرو برم برآرم یا نه

خیام

15. صلوات ها 5

نوشته
    388
    حضور
    149 روز 17 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    2815

سلام و عرض ادب

به نظرم این تاپیک هم برای شما مفید باشه.

http://www.askdin.com/thread5974-8.html

17. صلوات ها 4

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

نقل قول نوشته اصلی توسط porteqal نمایش پست ها
    سلام

استاد امیدوار با احادیثی که از ائمه علیهم السلام آوردن انگیزه ی خوبی رو برای برنامه ریزی توی زندگی ایجاد کردن، سپاس.

من هم دو تا توصیه دارم؛

ممکنه خیلی ها بگن نوشتن زیاد مهم نیست و ما توی ذهن مون برنامه ریزی می کنیم، چه کاریه که بنویسیم حتما!!! ولی واقعیت اینه که نوشتن برنامه و روی کاغذ آوردن کارها و الویت بندی اونها، آینده ای که نیومده رو ملموس می کنه و بهتر میشه بررسی اش کرد و بازخورد گرفت. پس حتما
    روی کاغذ برنامه بریزید، روی کاغذ فکر کنید، روی کاغذ تصمیم بگیرید.

به قول مجری برنامه ی قندپهلو (آقای رضا رفیع) شدیداللحن توصیه می کنم کتاب قورباغه ات را قورت بده(نوشته ی برایان تریسی) رو مطالعه بفرمایین، هم روش های برنامه ریزی رو یاد می ده و هم انگیزه ی انجام فعالیت های مفید رو بالا می بره. کتابش خیلی کوچیک و جمع و جوره، زودی می خونین تموم میشه.(هرچند که بهتره کتاب رو بخرید تا همیشه همراه تون باشه ولی اگه مایل باشید و با اجازه ی کارشناس محترم می تونم متن کتاب رو توی یه تاپیک جداگانه قرار بدم، البته به مرور و طی چند روز)

هر چی من میخواستم بگمو ایشون خیلی علمی و شیک و مجلسی مطرح کردن

فقط اینکه منم وضعم همین بود

شبا که سرمو میزاشتم رو بالش با خودم فکر میکردم که امروز چه کردم ؟ جز ول گشتن و وقت حروم کردنو کارای بیخودی انجام دادن جوابی براش نداشتم

یه زمانی انقدر این تنبلیه در من پیشرفته شده بود که کارای مهم زندگیمو هم دقیقه نود انجام میدادم یا انجام نمیدادم اصلا

فقطم رو کاغذ نوشتن و چسبوندش به یه جایی که همش ببینمش کمک کرد

ریزترین کارایی که باید انجام داده میشد رو هم مینوشتم

و باور کنید اون حس تیک زدن جلوش انقد به آدم حال خوب میده که حد نداره
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

19. صلوات ها 5

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط MD70 نمایش پست ها
    راستش قبلا که انگبرم مادی بود،ولی الان سعی میکنم که هدف معنوی برا کار های خودم در نظر بگیرم،البته اگه بتونم
    احسنت بر شما...
    درستش هم همینه، سعی کنید در کارهایی که می کنید همیشه خدا رو در نظر بگیرید و با قصد قریت اون کار رو انجام بدید و اگه می بینید این کار برای خدا نیست اونو رها کنید.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۷:۰۵ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری