جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حدود شرعی حجاب آقایون در ادیان آسمانی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مذهبی اجتماعی فرهنگی ....
  نوشته
  33
  حضور
  11 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  72

  اشاره حدود شرعی حجاب آقایون در ادیان آسمانی
  در ادیان اسمانی حدود حجاب اقایان چگونه است
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ در ساعت ۰۴:۰۸

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,356
  حضور
  202 روز 19 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61394  با نام و یاد دوست

  حدود شرعی حجاب آقایون در ادیان آسمانی
  کارشناس بحث: استاد سید محسن

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۵:۳۹ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2752  باسلام
  در مورد حجاب مردان در ادیان گذشته در منابع چیزی نیافتم آنچه منابع به آن پرداخته اند حجاب زنان در ادیان مختلف است اما از آن جا که روم باستان و ایران باستان و ادیان گذشته برای زنان ارزش قائل بوده و به حجاب آن توجه داشته اند به نظر میرسد که مردان هم تقیداتی در زندگی روز مره خود داشتند اما مطلبی یافت نکردم اما در دین مبین اسلام به حجاب مردان هم اهمیت داده شده است. آیا حجاب فقط برای زن است؟
  اين سؤالي است كه شايد به ذهن بسياري بخصوص زنان خطور ميكند. با مطالعه متون اسلامي و روايات و احاديث بزرگان دين متوجه خواهيم شد كه مردان نيز بايد حجاب را هم در مورد پوشش ظاهري و بخصوص در مورد حفظ نگاه خود رعايت نمايند. قطعاً مردها نيز مجاز نيستند با هر پوششي در جامعه حضور پيدا نمايند، هر چند نوع پوشش زنان با مردان متفاوت است ليكن مردان نيز بايد حد و مرز پوشش مناسب براي يك مرد مسلمان را رعايت نمايند.

  بعنوان نمونه احاديثي را از معصومين (ع) در زير يادآور ميشويم :


  یکی از اصحاب پيامبر مي‌گويد روزي نشسته بودم و لباسم كنار رفت و ران پايم پيدا شد. پيامبر كه در حال عبور بودند، به من فرمودند: ران خود را بپوشان كه جزء عورت است.

  حضرت موسي(عليه‌السلام) آن‌قدر بر پوشيدگي خود محافظت مي‌كرد كه مردم مي‌پنداشتند وي بيماري جسماني دارد. رسول خدا(صلي‌الله‌عليه‌وآله) درباره‌ي او مي‌فرمود: همانا موسي مردي باحيا و پوشيده بود كه به دليل حيايش، هيچ نقطه از بدن وي ديده نشد و لذا هنگامي كه مي‌خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمي‌شد، لباس خود را بيرون نمي‌آورد؛ در حالي كه بني‌اسرائيل حيا نمي‌كردند و در برابر هم براي شستشو برهنه مي‌شدند و به يكديگر نگاه مي‌كردند.
 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2752

  جمع بندی
  پرسش:
  آیا ادیان آسمانی به حجاب مردان سفارش کرده است.؟


  پاسخ:
  در مورد حجاب مردان در ادیان گذشته در منابع چیزی نیافتم آن چه منابع به آن پرداخته اند حجاب زنان در ادیان مختلف است اما از آن جا که روم باستان و ایران باستان و ادیان گذشته برای زنان ارزش قائل بوده و به حجاب آن توجه داشته اند به نظر می رسد که مردان هم تقیّداتی در زندگی روزمره خود داشتند و مطلبی یافت نکردم اما در دین مبین اسلام به حجاب مردان هم اهمیت داده شده است.

  حجاب مردان در قرآن
  خداوند در سوره نور آیه 30 می فرماید: «قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِما يَصْنَعُونَ وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَيْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ ما يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
  »؛

  به مردان مؤمن بگو چشم هاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند، و فروج خود را حفظ كنند، اين براى آن ها پاكيزه ‏تر است، خداوند از آن چه انجام مى‏ دهيد آگاه است. و به زنان با ايمان بگو چشم هاى خود را (از نگاه هوس ‏آلود) فرو گيرند، و دامان خويش را حفظ كنند، و زينت خود را جز آن مقدار كه ظاهر است آشكار ننمايند، و (اطراف) روسرى‏ هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود) و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدر شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران همسرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم كيششان يا بردگانشان (كنيزانشان) يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند، آن ها هنگام راه رفتن پاى‏ هاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود. (و صداى خلخال كه بر پا دارند به گوش رسد) و همگى به سوى خدا بازگرديد اى مؤمنان تا رستگار شويد.(1)

  شان نزول:
  در كتاب كافى در شان نزول نخستين آيه از آيات فوق از امام باقر (علیه السلام) چنين نقل شده است كه جوانى از انصار در مسير خود با زنى روبرو شد- و در آن روز زنان مقنعه خود را در پشت گوش ها قرار مى ‏دادند- (و طبعا گردن و مقدارى از سينه آنها نمايان مى‏شد) چهره آن زن نظر آن جوان را به خود جلب كرد و چشم خود را به او دوخت هنگامى كه زن گذشت جوان هم چنان با چشمان خود او را بدرقه مى‏ كرد در حالى كه راه خود را ادامه مى‏ داد تا اين كه وارد كوچه تنگى شد و باز هم چنان به پشت سر خود نگاه مى‏ كرد ناگهان صورتش به ديوار خورد و تيزى استخوان يا قطعه شيشه‏ اى كه در ديوار بود صورتش را شكافت! هنگامى كه زن گذشت جوان به خود آمد و ديد خون از صورتش جارى است و به لباس و سينه‏ اش ريخته! (سخت ناراحت شد) با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پيامبر مى ‏روم و اين ماجرا را بازگو مى‏ كنم، هنگامى كه چشم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به او افتاد فرمود چه شده است؟ و جوان ماجرا را نقل كرد، در اين هنگام جبرئيل، پيك وحى خدا نازل شد و آيه فوق را آورد.(2)


  امام صادق علیه السلام در مورد این آیه فرمود : در تمام قرآن منظور از حفظ فروج حفظ از زناست اما منظوراین ایه حفظ از نگاه است.
  (3)

  ــ رداء بالا پوش براى مردان :
  قرآن مجيد در سوره اعراف آيه 21 خطاب به فرزندان آدم مى فرمايد: «يا بنى آدم قد انزلنا عليكم لباسا يوارى سوء اتكم و ريشا و لباس التقوى ذلك خير...
  .»؛ اى فرزندان آدم! به يقين ما براى اندام شما جامعهاى نازل كرديم كه شرمگاهتان را پنهان سازد و جامعه ديگرى تا پروبالى باشد براى بازوها و شانه هاى عريانتان. اين دو جامعه تن و اندام شما را مى پوشاند و جامع تقوا بهتراست كه شما را از پليديهاى فحشاء محفوظ نگه مى دارد.(4)

  ــ شان نزول آیه
  در الدر المنثور از ابن منذر از عكرمه نقل كرده كه در ذيل آيه «قَدْ أَنْزَلْنا عَلَيْكُمْ لِباساً يُوارِي سَوْآتِكُمْ» گفته است اين آيه در شان قبيله "بنو حمس" از قريش و قبايل ديگرى كه هم عقيده با آنان بودند مانند انصار، اوس، خزرج، خزاعه، ثقيف، بنى عامر بن صعصعه و بطون كنانة بن بكر نازل شده، چون اين قبايل گوشت نمى‏ خوردند و هميشه از پشت خانه‏ ها داخل مى‏ شدند، هيچ وقت پشم و مو استعمال نمى‏ كردند، براى پوشاندن اطفال پوست گوسفند و يا بز را خيكى كنده و در پايين آن در محل پاهاى حيوان دو سوراخ در آورده و آن را (نظير شلوار پلاستيكى امروز) به تن اطفال خود مى‏ كردند و همواره برهنه طواف مى‏ كردند. تنها قريش بود كه در هنگام طواف لباس مى‏ پوشيد، و گرنه ساير قبايل در موسم طواف از راه كه مى‏ رسيدند لباس ها را كنده و به عقيده خود بدين وسيله خود را از لباسى كه در آن گناه كرده بودند عارى ساخته آن گاه اگر از قريش كسى لباسى به آنان عاريه مى‏ داد مى‏ پوشيدند و گرنه برهنه مشغول طواف مى‏ شدند، و پس از فراغت از طواف لباس‏ هاى خود را پوشيده برمى‏ گشتند.
  (5)

  اين سؤالي است كه شايد به ذهن بسياري بخصوص زنان خطور مي كند. با مطالعه متون اسلامی و روايات و احاديث بزرگان دين متوجه خواهيم شد كه مردان نيز بايد حجاب را هم در مورد پوشش ظاهری و بخصوص در مورد حفظ نگاه خود رعايت نمايند. قطعاً مردان مجاز نيستند با هر پوششی در جامعه حضور یابند، هر چند نوع پوشش زنان با مردان متفاوت است ليكن مردان نيز بايد حد و مرز پوشش مناسب براي يك مرد مسلمان را رعايت نمايند.

  بعنوان نمونه احاديثی را از معصومين (علیهم السلام) در زير ياد آور می شويم :
  یکی از اصحاب پيامبر مي‌گويد روزي نشسته بودم و لباسم كنار رفت و ران پايم پيدا شد. پيامبر كه در حال عبور بودند، به من فرمودند: ران خود را بپوشان كه جزء عورت است.(6)


  حضرت موسی (عليه‌السلام) آن‌ قدر بر پوشيدگی خود محافظت می كرد كه مردم می پنداشتند وی بيماری جسمانی دارد. رسول خدا (صلي‌ الله‌ عليه‌ و آله) درباره‌ او می فرمود: همانا موسی مردی با حيا و پوشيده بود كه به دليل حيايش، هيچ نقطه از بدن وی ديده نشد و لذا هنگامی كه می خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمی شد، لباس خود را بيرون نمی آورد؛ در حالی كه بنی اسرائيل حيا نمی كردند و در برابر هم برای شستشو برهنه می شدند و به يكديگر نگاه می كردند.

  پیامبر سه بار فرمود: خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . اى مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاننده ترین جامه‌‏هاى شماست و زنان خود را در موقعى که بیرون مى ‏آیند با شلوار حفظ کنید
  پیامبر فرمود: لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت و احترامت هم محفوظ بماند.
  امام صادق (علیه‌السلام) پوشیدگی شدید لقمان را از علل حکیم شدن وی می‌دانند.
  پیامبر روزی یکی از کارگران خود را دید که در فضای باز غسل می‌کند. به وی فرمود: نمی‌بینم از خدایت شرم کرده باشی! مزدت را بگیر ما نیازی به تو نداریم.

  پیامبر برای پوشش خود شلوار به پا می کرد.
  (7)
  حضرت علی فرمود: انبیاء پیراهن را قبل از شلوار می پوشند.
  (8)
  پیامبر فرمود شلوار را تا غوزک پا بپوشید.
  [9]
  پیامبر فرمود: شلوار روی پیراهن نشانه کبر است و امام صادق آن را روش جباران می داند.
  (10)
  پیامبر فرمود: امت من از بی شلواری و عریان بودن ران ها نهی شدند.
  (11)
  حضرت ابراهیم پیراهن و شلوار به پا می کرد.
  (12)
  پیامبر فرمود: خداوند غسل کردن بدون لنگ زیر آسمان را نهی کرده است.
  (13)
  در جنگ خندق برخی از اصحاب به حضرت علی (علیه السلام) گفتند چرا زره عمرو بن عبدود را بر نداشتی حضرت فرمود حیا کردم او را عریان کنم.
  (14)
  «قال رسول الله غط فخذک فان فخذ الرجل عورة»؛ پیامبر فرمود: ران خود را بپوشان که ران عورت است.
  (15)

  پس ملاحظه شد که دین اسلام از ادیان الهی و آسمانی تاکید زیادی بر حجاب در جامعه دارد چه حجاب مردان و چه زنان و ما به برخی از آیات و روایات در باب حجاب مردان اشاره کردیم

  ـــــــــــــــــــــــــ
  (1) نور/ 30 -31.
  (2) علامه طباطبایی، الميزان ج 15 ص 161 جامعه مدرسین، قم، 1374ش ؛ آلوسی، روح المعانى ج 9 ص 333، بیروت دارالکتب العلمیه، 1415ق.
  (3) علامه طباطبایی، المیزان، ترجمه، ج 15 ص 155.
  (4) اعراف/ 21.
  (5) المیزان ترجمه ج 8 ص 108.
  (6) مسند احمد.
  (7) طبرسی، مکارم الاخلاق، ترجمه میرباقری، ج 1 ص 68، تهران، نشر فراهانی، 1363ش.
  (8) همان ج 1 ص 193.
  (9) همان ج 1 ص 207.
  (10) همان ج 1 ص 221.
  (11) همان ج 1 ص 221.
  (12) جزایری، قصص الانبیاء، تهران، نشر فرحان، 1381ش.
  (13) شیخ صدوق الخصال، ج 2 ص 130، تهران نشر جاوید، 1362ش.
  (14) دیلمی، ارشادالقلوب، ترجمه، ج 2 ص 77، نشر ناصر قم، 1376ش.
  (15) پاینده ، نهج الفصاحه، ص 585، تهران دنیای دانش، 1382ش.

  کلید واژه : حجاب، حیا، مردان، قرآن، روایات،  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ در ساعت ۲۲:۳۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود